81. rocznica Zbrodni Katyńskiej.

16

13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Ludobójstwo, dokonane przez funkcjonariuszy NKWD na blisko 22 tys. obywatelach II Rzeczypospolitej, do dziś pozostaje niezabliźnioną raną. Wśród nich było 14,5 tys. jeńców wojennych – oficerów i policjantów – z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych na terenach okupowanych przez ZSRS.

Decyzja Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 r. o likwidacji polskich jeńców wojennych bez wzywania aresztowanych, bez przedstawiania im zarzutów, decyzji o zakończeniu śledztwa ani aktu oskarżenia, do dziś budzi przerażenie. Już 3 kwietnia 1940 roku rozpoczęła się likwidacja obozu w Kozielsku. Wszystkich zgromadzonych w nim jeńców zabito w katyńskim lesie. Przez kolejne sześć tygodni kolejni polscy oficerowie byli wywożeni  z obozów i rozstrzeliwani: żołnierze ze Starobielska – w Charkowie, a policjanci z Ostaszkowa – w Kalininie. Kolejnych mordów NKWD dokonało w Chersoniu, Charkowie, Kijowie i Mińsku. Dziś Katyń jest nie tylko miejscem straszliwej zbrodni, ale również symbolem pamięci o wymordowanej polskiej inteligencji oraz nieustępliwego dążenia do prawdy. Po latach kłamliwej propagandy przywracamy szacunek ofiarom.

 

16 KOMENTARZE

  • Francuzi zdradzili Polaków podczas II Wojny Światowej :) Nie przeszkadza Ci picie ich koniaczków? :) Buahahahha.

  • #Anonim. Byłeś może kiedyś w Rosji??? Rozmawiałeś i bawiłeś się ze zwykłymi obywatelami??? Bo ja tak i są to mili, otwarci i przyjaźni ludzie lubiący Polaków, na ogół nie interesujący się polityczną szczekaczką i w przeciwieństwie od Ciebie umiejący odróżnić te rzeczy. Więc nie tłocz soku z kamienia, bowiem należy odróżnić politykę i propagandę i historię od rzeczywistości. A mniejsze wyjątki Homofobów znajdą się wszędzie – Ty jesteś tego przykładem!

  • Wiadomo, Katyń mocna rzecz, ale wskaż mi, oczywiście o ile jesteś w stanie państwo, które na przestrzeni swojej historii nie zabiło ani jednego obcokrajowca.

  • A palenia na stosach to, co? Gips? Wybicie ludów obu Ameryk dla złota i surowców jak nazwiesz? Ukrywanie nazistów po drugiej światowej, załatwianie im lewych papierów przez czerwony krzyż i potem przemieszczenie do Ameryki Południowej…

  • a chociażby eksterminacja rdzennej ludności obu ameryk ” w imię boga”… Wszystkie „wyprawy krzyżowe” z rzezią Akki na czele… Średniowieczny terror „jedynie słusznej” doktryny chrześcijańskiej na ludności całej Europy z ówczesnymi oddziałami szybkiego reagowania w postaci tzw 'Świętej Inkwizycji’… Czy wreszcie cały holokaust na żydach, Polakach i innej „słowiańskiej trzody” za pomocą wyznawców watykańskiego boga, którzy na klamrach swych wojskowych pasów mieli wykutą swastykę i nad nią napis -„Gott Mit Uns”…. Mało ? To zapraszam do biblioteki, gdzie jest masę pozycji książkowych stanowiących o rozprzestrzenianiu się watykańskiego porządku w świecie. Zazwyczaj robiono to ogniem i mieczem…

  • Al Donna, ten 'Anonim’ nie wie co to jest biblioteka, a ty każesz mu jeszcze tam chodzić ? Sąsiadki na ławce przed blokiem i kazanie proboszcza w niedzielę to dla niego jest źródło wiedzy… No, ewentualnie 'wiadomości ’ w TVP. Poczytaj sobie parę jego wpisów na tych forach tutaj, a będziesz wiedziała wszystko. Mądrzejszego nie znajdziesz…

  • Chociażby Malleus Maleficarum (Młot na Czarownice), księga księdza Dominikanina, dzięki której tysiące kobiet posądzonych o czary zostało spalonych bądź utopionych w XV, XVI i XVII wieku!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here