Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu – inicjatywy IPN na Podkarpaciu

2

27 stycznia, w rocznicę uwolnienia więźniów niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau, na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu (International Day of Commemoration in Memory of the Victims of the Holocaust). Święto to zostało uchwalone przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2005 r., by zachować pamięć o Żydach pomordowanych w czasie II wojny światowej. Poniżej prezentujemy inicjatywy podjęte przez Instytut Pamięci Narodowej dla uczczenia pamięci ofiar.

ODDZIAŁ IPN W RZESZOWIE:

27 stycznia, Rzeszów – delegacja Oddziału IPN w Rzeszowie złoży kwiaty i zapali znicze pod na Cmentarzu Żydowskim w Rzeszowie oraz przy Pomniku Głazie – Pamięci Żydom, wywiezionym do obozów zagłady.

27 stycznia – XIII Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu. Zapalenie symbolicznych zniczy w miejscach związanych z Holocaustem na terenie województwa podkarpackiego

27 stycznia, godz. 17.00 ­– prelekcja Zenona Fajgera z OBEN IPN w Rzeszowie pt. „Zagłada Żydów podczas II wojny światowej” na platformie ClickMeeting. Podczas spotkania będzie możliwość dyskusji na czacie oraz zadawania pytań prowadzącemu.

do 1 marca, Markowa – prezentacja wystawy „Czyny świadczą o człowieku – Polacy udzielający pomocy Żydom podczas Holocaustu na Kresach Wschodnich II RP” w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej

 

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here