27 stycznia, w rocznicę uwolnienia więźniów niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau, na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu (International Day of Commemoration in Memory of the Victims of the Holocaust). Święto to zostało uchwalone przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2005 r., by zachować pamięć o Żydach pomordowanych w czasie II wojny światowej. Poniżej prezentujemy inicjatywy podjęte przez Instytut Pamięci Narodowej dla uczczenia pamięci ofiar.
ODDZIAŁ IPN W RZESZOWIE:
27 stycznia, Rzeszów – delegacja Oddziału IPN w Rzeszowie złoży kwiaty i zapali znicze pod na Cmentarzu Żydowskim w Rzeszowie oraz przy Pomniku Głazie – Pamięci Żydom, wywiezionym do obozów zagłady.
27 stycznia – XIII Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu. Zapalenie symbolicznych zniczy w miejscach związanych z Holocaustem na terenie województwa podkarpackiego
27 stycznia, godz. 17.00 – prelekcja Zenona Fajgera z OBEN IPN w Rzeszowie pt. „Zagłada Żydów podczas II wojny światowej” na platformie ClickMeeting. Podczas spotkania będzie możliwość dyskusji na czacie oraz zadawania pytań prowadzącemu.
do 1 marca, Markowa – prezentacja wystawy „Czyny świadczą o człowieku – Polacy udzielający pomocy Żydom podczas Holocaustu na Kresach Wschodnich II RP” w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej
Sami żydzi zostali zabici?
Nie, ale kto ma szekle zmienia historię wedle własnego uznania i robi co chce.