Kartka z historii Chmielowa. 80 rocznica bombardowania wsi xvideo

1

80 lat temu 2 września 1939 roku między godziną 17.42 a 18.04 Niemcy zbombardowali Chmielów. 30 samolotów zrzuciło 350 bomb o łącznej wadze 19 250 kg . Tragedia nieświadomych zagrożenia mieszkańców pozbawiła życia ponad 50 osób, a setki były ranne. Większość domów zrównano z ziemią. Do dzisiaj cel zrzutu bomb budzi wiele dyskusji. Nie milkną także opowieści ludzi, którzy przeżyli tragedię.

W 2017 roku powstał film dokument Ocalić od zapomnienia – Kartka z historii Chmielowa 02.09.1939 r. Został zrealizowany przez KSM Chmielów wraz z ks.Witoldem Garbulińskim. Projekcja opowiada o losach Chmielowa i jego mieszkańców z początku II wojny światowej. Szereg wywiadów z osobami, które przeżyły pokazuje ogrom tragedii i cierpienia. 

 

2 września 2019 roku mieszkańcy Chmielowa uczcili pamięć ofiar bombardowania. Uroczystość rozpoczęła Msza św. w kościele parafialnym w Chmielowie. Po mszy św. uczestnicy uroczystości przeszli pod Pomnik Ofiar Bombardowania Chmielowa. W obecności posła na Sejm RP Zbigniewa Chmielowca, burmistrza Nowej Dęby Wiesława Ordona, zastępcy burmistrza Leszka Mirowskiego, radnych Rady Miejskiej, sołtysa Jana Kotulskiego, druhów z OSP Chmielów, dyrektor Szkoły Podstawowej Renaty Rożek, uczniów oraz mieszkańców Chmielowa modlitwę w intencji ofiar bombardowania odmówił ks. dziekan Józef Rogowski.

Pod Pomnikiem upamiętniającym Ofiar Bombardowania Chmielowa głos zabrał poseł Zbigniew Chmielowiec nawiązując do zbrodniczej napaści na ludność cywilną w Chmielowie i Wieluniu przez Hitlerowskie Niemcy.

Burmistrz Wiesław Ordon w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na silna potrzebę przekazywania historii młodszym pokoleniom. Pomnik upamiętniający Ofiary Bombardowania Chmielowa został zainicjowany przez radnego Chmielowa Ś.P. Ryszarda Rutynę. Głos zabrała – Zofia Piwińska mieszkanka Chmielowa, która jako naoczny świadek przedstawiła swoje wspomnienia z dnia nalotu bombowego na Chmielów. Jako 7-letnia dziewczynka zapamiętała cierpienie mieszkańców w dniu nalotu, oraz wstrząsający obraz kilku następnych tygodni. Zgromadzeni nie kryli wzruszenia lekcją pokory i historii.Uroczystość uświetniły występy uczniów Szkoły Podstawowej w Chmielowie. Na zakończenie pod Pomnikiem delegacje złożyły kwiaty..

  J.R.

1 KOMENTARZ

  1. Historia Chmielowa na film się nadaje tak samo jak Wieluń. Jak ci Niemcy nam w kraju piekło na ziemi urządzili. Niech teraz kasę oddają za to co zniszczyli i zrabowali. Na nas Polakach się dorobili i dalej dorabiają co za naród

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here