Patriotyczna Droga Krzyżowa – relacja

15

„Wisi nad drzwiami celi zrobiony z chleba Krzyż

Koi serc naszych smutki, myśli wznosi wzwyż”

(więźniarka Pawiaka)

 

W piątek 9 marca, przy parafii Podwyższenia Krzyża Świętego odbyła się Droga Krzyżowa w intencji „Żołnierzy Niezłomnych”. Ukazała ona sens ofiary Polaków, którzy brali udział w powstaniach narodowych, wojnach i wszystkich zrywach w walce o wolność.

Jest to chwila, w której człowiek uświadamia sobie sens ziemskiego istnienia, jednocześnie odkrywając eschatologiczny wymiar cierpienia i ofiary z życia za wolność. Inicjatorami Drogi Krzyżowej była Jednostka Strzelecka 2043 działająca przy Zespole Szkół nr 2 w Nowej Dębie wraz z opiekunami: Bogumiłą Kumięgą i Wojciechem Stępniem.

Nasi uczniowie wyróżnili się wzorową postawą i zaangażowaniem w tej Patriotycznej Drodze Krzyżowej, obstawie i niesieniu krzyża, recytacji wierszy przez uczennicę kl. ITB Joannę Wilk i śpiew Karoliny Grzesik, również z kl. ITB.

ks. Tadeusz Ziętkowski 

Foto.: Marek Wrona 

 

15 KOMENTARZE

  1. Wikariuszu i wy opiekunowie młodych strzelców
    Chcecie pokazać im prawdziwy wymiar
    eschatologicznego cierpienia
    I miejsca gdzie obdziera się starszych bezbronnych z godności i wolności
    Prowadźcie ich przed bramę nowodębskiego szpitala
    Tam krzyżowa droga innego sensu nabiera

    • Dodam jeszcze , że najważniejszy lek tam to psychotropy dla każdego 80 plus i to obojętnie na co leczony jest.” Leczony” to w tym przypadku zbyt górnolotne słowo raczej.

  2. Ze wzgledu przyczynienia sie ksiezy w Nowej deby do uchwalenia ustawy o zakazie handlu niedziele jest nalozony na ksiezy zakaz poruszania sie ksiezy po chodnikach i zabrania sie jazdy kradzionymi samochodami po jezdni rowniez jest nalozony zakaz wstepu dla biskupa z sandomierza do nowej deby, zakaz kupowania w sklepach przez ksiezy, zakaz gloszenia herezji co niedziele zakaz gloszenia herezji przez ksiedza dabka na antenie radia leliwa w niedziele po godzinie 12-stej. Dobrze ze PO ma uchwalic ustawe cofajaca zakaz handlu w niedziele. Ksieza nie beda sie wtracac w zycie ludnosci.

  3. Umiłowany Plebanie Eugeniuszu,

    W tym sczególnym liturgicznym czasie nie bądź obojętny, na głuche głosy – naszych starszych sióstr i braci – wyjące w ciszy za murami naszego szpitala.

  4. Do redakcji

    15 marca wysłałem komentarz około 12- tej 30 rozumię że został obcenzurowany i nie ukaże się
    Proszę o odpowiedź z jakiego powodu

    Czy szpital to temat zakazany???

  5. Szpital to temat tabu.Cztery moje wpisy o szpitalu nigdy się nie ukazały.Precz z cenzurą.Niech żyje cenzura.Śpijcie redaktorzy.Miłych snów życzę.

  6. Eugeniuszu, zarządco parafii,

    A gdy nasi umęczeni nestorzy odchodzą, pożegnaj ich Eugeniuszu godnie. Każdy z nich to odrębna historia, której chciaż cząstkę znać powinieneś.
    Twoje pogrzebowe kazania, nijak do niej się odnoszą. Rozmowa z bliskimi może pomóc w konstrukcji pożegnalnej mowy. Słowo to materia w której tworzysz.

    Eugeniuszu, nie posługuj się słowem, bądź sługą słowa. Wydobądź z tekstu sens, godny tej chwili.

  7. Eugeniuszu, sługo Kościoła Powszechnego,
    Duchowny nie powinien być urzędnikiem. Kapłaństwo to całkowite oddanie się i poświęcenie.
    Uczniowie klasy ITB uczestnicząc w Patriotycznej Drodze Krzyżowej odkryli eschatologiczny wymiar cierpienia.
    Eugeniuszu, twoi parafianie seniorzy, traktowani są przez nasz szpital bardzo prymitywnie. Obojętniejąc lub ignorując ich głos, wkraczasz Eugeniuszu w wymiar hamartiologiczny.

  8. Eugeniuszu, pocieszycielu strapionych serc,
    Na mszy pogrzebowej rodzica seniora którą celebrowyłeś, bardzo brakowało nam osobistych akcentów. W kazaniu żadnych odnośników; kim i jakim czmowiekiem był. Od początku istnienia parafii nie opuścił żadnego nabożeństwa. Udzielałeś mu sakramentów, kolendowałeś u niego z notesikiem i jakbyś go nie znał Eugeniuszu.
    Kilka tydodni później – nadal zima – pogrzeb sąsiadki. Identyczne kazanie, tylko imię zmarłego zmienione. Komputerowe „wytnij – wklej”. Nieogrzane mury świątyni i to echonośne pustosłowie. Eugeniuszu – sędzio sumień – za 600 srebrników, myślę, że można inaczej. Dzisiaj jeszcze przeszywa mnie ten podwójny ostry chłód.

  9. Bogumiło Wojciechu Tadeuszu
    To były teoretyczne zajęcia
    Na praktykę czas
    Jednostko Strzelecka 2043
    Mundur to nie tylko ozdoba świątecznej parady
    Przez waszą ziemię kroczy nieszczęście
    Sanitarny skandal wybuchł w waszym szpitalu i trawi go

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here