Czy garb na plantach zostanie zlikwidowany? Jest postulat.

50

Usytuowana na plantach górka z kostki bazaltowej, od samego początku przebudowy placu im. Majora Jana Gryczmana budzi wiele kontrowersji. Do dzisiaj nie wiadomo jakie było docelowe przeznaczenie tego „garba”. W ocenie przewodniczącego Rady Miejskiej Damiana Diektiarenko górka ta powinna zniknąć, a na planty powinna wrócić zieleń.

Przebudowa nowodębskiego „rynku” od samego początku nie cieszyła się dobrą sławą. W jej trakcie wycięto piękne i dostojne dęby a także wyeliminowano bujną roślinność by w ich miejscu usadowić plac z płyt granitowych zwany przekornie przez mieszkańców „betonplacem”. Do tego jakość wykonania i użytych materiałów budziła szereg zastrzeżeń i kontrowersji. Do historii przeszły słynne krzywe murki, klawiszujące płyty granitowe czy oślepiające i nie funkcjonujące oświetlenie.

Żeby było jasne, nikt nie zamierza kolejny raz przebudowywać placu Gryczmana bo gmina ma ważniejsze wydatki, ale tanim kosztem można dokonać pewnych, drobnych poprawek które zwiększą funkcjonalność plant oraz ilość znajdującej się tam zieleni – mówi radny Damian Diektiarenko, który postuluje usunięcie „garbu”. – Rozmawiałem na ten temat z wieloma osobami. To nie tylko kwestia estetyki, ale również funkcjonalności. Ten garb po prostu przeszkadza podczas organizacji imprez masowych czy uroczystości państwowych i wojskowych. Uważam, że to będzie pierwszy krok do tego by centrum naszego miasta było zdecydowanie ładniejsze – dodaje Diektiarenko.

50 KOMENTARZE

  • A jak tam budowa fontanny przy ul. !-go Maja 1, bo rozkopane zostało…..No ale jak kierownikiem budowy jest strategiczny inżynier z MPGKiM to będzie „dobrze”
   ps. wujek w radzie nadzorczej.

  • jak remontują ją po 2-3 godziny dziennie, z czego większość czasu stoją i 'myślą’ to remont jeszcze trochę potrwa…

 1. Tanim kosztem? Jaki to tani koszt w tej gminie? Podejrzewam, że dziesiątki tysięcy za usunięcie tego badziewia ktoś dostanie. Założymy się?

  • Usunięcie tego cycka to zapewne 3 roboczo-godziny koparki, liczmy że 260 za h + wywózka kostki we wskazane miejsce = ok. 1000 zł
   Tam jest ok 100 m2 na tym garbie no to wstawienie płyt albo nawet ułożenie tej kostki to strzelam że może wyjść max 3000 zł. W sumie powinno to kosztować nie więcej niż 5 tys, a na bogato 8 tys.
   Ciekawe ile będzie to kosztowało u burmistrza? 20 tysięcy starczy czy dobijemy do 35?
   No chyba że pozyska środki jak na korty to trzeba się mierzyć z zadaniem na 100 tys :D

  • Zapewniam was , że on na to wyda 50 tysięcy. Róbcie screeny potem stawiacie piweczko

  • W tej gminie wszystko jest możliwe i też w ogóle się nie zdziwię jak za rozwalenie 4 taczek ziemi i położenie w to miejsce tej samej kostki burmistrz zapłaci krocie. Przecież wiadomo, że taniej się nie da. Skoro 3 słupki kosztowały 25 tysięcy to tu trzeba liczyć z 60 tysięcy. Wolę żeby już ten garb został.

  • jezeli kilka lat temu 3 słupki słynne na cała Polske kosztowały wtedy 8 tys zł.to ten tzw,garb ???

  • Ten kto będzie koparka rozbierał zapewne na lewo jak wszędzie to robi nie płacąc podatków …..
   A z radym za pół darmo teren wyrówna. Wie ktoś czy jest czynny terminal na Rzeszowskiej u Kościelnego…..

 2. Może ktoś uzupełni oświetlenie na podwórkach bo lampy które zostały zamontowane nie wszystkie świeca.Chyba że to też jest tymczasowe?

 3. Poprzednia kompozycja plant dawała chłód w upalne dni, ponadto były znacznie bardziej funkcjonalne, ławeczki rozstawione w ten sposób iż zachowana była prywatność osób z nich korzystających, usunięcie garba to dobry początek, lecz aby plac w centrum miasta znów był użyteczny, należałoby go stopniowo etapami przebudować od podstaw.

 4. Zlikwidować tego garba w następnych wyborach i nigdy więcej nie wpuszczać na teren miasta

  Nazwijcie to Garbem Ordona i wbijcie metalową tabliczkę. A propo pomników. Co to będzie tam stało na Kościuszki na przeciwko basenu krytego? Czyżby jakiś pomnik bebzona w sutannie czy popiersie Kościuszki? A może większy śmietnik? Z początku wyglądało to na piaskownicę dla bąbli ale gdy nawieziono kamień szlachetny to porzuciłem myśl o kolejnym pamieci pomniku.

 5. Garb to najmniejszy problem. Całe to lotnisko to chory sen. Chyba, że znowu zrewitalizuje się tak jak to mają robić w Tarnobrzegu za grube miliony.

 6. Czy doprawdy nie widzicie, ze dzieci maja wiele radosci jezdzac po gorkach na rowerkach malutkich i wiekszych? Juz lepiej nic nie konbinujcie! Nalezy sie zabrac za basen, boc TO przeciez pamiatka z czasow budowy CO

  • Ty chyba żartujesz teraz…. a czy ty doprawdy nie widziałeś nigdy jak się krew leje co drugiemu dziecku które się wypierdzieliło na tym grzybie ? Dzieci to niech sobie skaczą na skate parku koło basenu a nie w centrum na deptaku przy fontannie

  • Jakie dzieci, dzieci są młode zdrowe i odporne na takie słońce, tam trzeba postawić jakąś roślinność albo nawet wiatę z monitoringiem. Dla dorosłych to ma być a nie dla bachrów taplających się w wodzie.

 7. Jestem całkowicie za likwidacja garba ponieważ stwarza realne zagrożenie. Jedynie młodociani jeżdżący na rowerach korzystają z tego garba i to tylko po to aby skakać na rowerach, a niech taki rozpędzony „rowerzysta” (pedalarz) wjedzie w inna osobę to nieszczęście murowane, ale jak dotąd nikt tego nie widzi albo nie chce widzieć

  • Kopiec Wojta powinnien pozoztac jako symbol jego 20 lat rzadzenia, trzeba opracowac jego biografie i pokazywas wycieczkom

 8. A dlaczego nie piszecie o tych światełkach w nawierzchni placu. Na tamte czasy była to ponoć innowacja, że hej. Jak to w końcu zostało załatwione. Świecą się czy nie, zlikwidowali czy wymienili. Na to poszła nie mała kasa przecież.

  • Ale co tu pisać? Coś co wszyscy wiedzą? Że Ordon zrobił bubla za 5,5 bańki, że światełka od początku były skasztanione tak samo jak całe planty i że od 2013 roku nie jest w stanie ich naprawić? Jak wybierzesz go na kolejną kadencję to może uda mu się je wreszcie zreperować.

  • Że na Plantach tylko sklep Tebina jesteś w stanie zlokalizować… I to przed szóstą rano…

 9. Też jestem za rozebraniem tego garba. Powinno powstać coś na miarę naszych możliwości. Niczym Giewont, widoczny z sąsiednich gmin i budzący zazdrość.

 10. Przepychanki przepychankami o stołki, czy moze ktoras ze stron pomyślała o przeprowadzeniu odkomarzania? Czy juz całkowicie władza zamroczyła?

 11. Usunąć garba – tak. Ale jeśli chodzi o planty. Patrząc całościowo to przed przebudową plant wszyscy bębnili żeby zrobić plac przed Domem Kultury, bo nie ma gdzie imprez robić i przebudowa plant miała między innymi to na celu. Należy patrzeć całościowo. Część plant z ławeczkami służy wypoczynkowi i po tych latach i przyrostowi roślinek, drzew i cienia jest trochę więcej. Żaden plac nie może być zarośnięty bo nie byłby placem. Funkcję wypoczynkową z zacienieniem spełnia lasek Koziołek z drugiej strony SOK. Wszystkie miejsca muszą spełniać swoje funkcje. Na stadionie też nie posadzimy drzew. Plac ma być placem bo gdzie wtedy odbywałyby się te wszystkie imprezy, wizyty, defilady itp. Przestańcie jechać dla zasady ale trzeba spojrzeć na przeznaczenie poszczególnych rejonów centrum miasta. Nasz plac nie jest i tak wielkim „lotniskiem” a i drzewek i roślinek trochę też jest. Jest miejsce zabawy (plac zabaw), rekreacji (boisko) wypoczynku (lasek z ławeczkami), imprez, spotkań (przed SOK z placem centralnym na plantach) Drzew i cienia w naszym mieście nie brakuje więc przestańmy narzekać a garb usuńmy. Jeszcze jedno. Obok garbu jest fontanna, którą od reszty placu oddziela właśnie ten garb i chyba temu to służyło. Po likwidacji garbu należałoby się zastanowić czy całkowicie zlikwidować czy jednak wprowadzić jakiś element podziału funkcji. Pozdrawiam i zapraszam do odrobiny refleksji. Po tych latach i tym co dzieje się na tym terenie, myślę że spełnia on swoją rolę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here