EtnoLas. I Festiwal Kultury Lasowiackiej – 21-29 sierpnia 2021

4
Zdjęcie podglądowe

Blisko 50 wydarzeń, ponad 15 lokalizacji i 9 dni podczas których tematem przewodnim będzie kultura lasowiacka. Na nowy FESTIWAL prezentujący tradycje oraz współczesne oblicza kultury lasowiackiej zaprasza Marszałek Województwa Podkarpackiego oraz Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna.

W trakcie festiwalowego święta pod znakiem „Lesioka” znajdzie się coś i dla ciała i dla ducha. W ramach bloku tematycznego „LAS – NASZ DUCH” zapraszamy do lasu – miejsca nieodłącznie związanego z kulturą lasowiacką. W kolbuszowskich, głogowskich i rudnickich lasach odbędą się wycieczki z leśnikiem oraz zabawa dla dzieci „Ekolas”. To nie jedyne atrakcje dla ciała przygotowane w ramach imprezy! Zapraszamy także na bieg na orientację przez las k. Kolbuszowej, rajd rowerowy k. Stalowej Woli, rodzinny spływ rzeką Łęg oraz spływ flisacki z Bractwem Flisackim pw. św. Barbary w Ulanowie.

Jak wyglądały zajęcia, obyczaje i stroje podkarpackich Lasowiaków będzie się można dowiedzieć m.in. podczas warsztatów w MUZEUM KULTURY LUDOWEJ W KOLBUSZOWEJ. Królować tam będą także przyśpiewki, tańce oraz inne lasowiackie sztuki.

Jak na prawdziwy lasowiacki Festiwal przystało, nie zabraknie też motywu serca. Nad JEZIOREM TARNOBRZESKIM uczestnicząc w grach będzie można powalczyć właśnie o „Lasowiackie Serce”. Miejscem, gdzie na pewno zagości serce będzie MUZEUM REGIONALNE W STALOWEJ WOLI, gdzie odbędą się warsztaty florystyczne, plastyczne i ceramiczne. „Lasowiackie serce” zagości też w ETNOSTREFIE NA BŁONIACH W STALOWEJ WOLI.

Do Stalowej Woli zapraszamy także na finał Festiwalu – WIDOWISKO PLENEROWE „LAS — DOM NASZ”! Wystąpi m.in. Nadsańska Orkiestra Kameralna wraz z Chórem Dworskim, zespoły: Lasowiaczki, Górniacy, gwiazdą wieczoru będzie PAWEŁ STECZKOWSKI & TEUTA PROJECT wraz z Kapelą Kazimierza Marcinka. W mieście ze stali i woli powstaną także tematyczne strefy: STREFA LEŚNYCH DZIECI, APISTREFA, LASSTREFA, ETNOSTREFA, gdzie na uczestników Festiwalu czekać będą warsztaty, gry, zabawy oraz inspirujące lasowiackie opowieści i prezentacje.

Koncertowo będzie także na ZAMKU W BARANOWIE SANDOMIERSKIM, który w ramach lasowiackiego święta … przejmą leśne dzieci! Zagra Nadsańska Orkiestra Kameralna i zaśpiewa Chór Dworski. A na dzieciaki czekać będzie moc atrakcji (warsztaty wokalne i gwary lasowiackiej oraz gry, animacje i zabawy).

Wstęp na wydarzenia i imprezy festiwalowe jest nieodpłatny.

*By uczestniczyć w wydarzeniach na terenie Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej należy wykupić bilet wstępu do Muzeum.

4 KOMENTARZE

  1. Wstęp na wydarzenia i imprezy festiwalowe jest nieodpłatny.

    *By uczestniczyć w wydarzeniach na terenie Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej należy wykupić bilet wstępu do Muzeum.

    • nie płacisz za bilet na koncert ale płacisz za wejście do skansenu. wykonawcom zapłacił już marszałek z twoich podatków więc koncert jest bezpłatny. płatne jak zawsze jest samo wejscie na teren skansenu bo przecież nikt nie będzie chodził za ludźmi i pytał ich czy idą na koncert czy połazić po muzeum sztuki ludowej. ekonomika wymaga tego aby każdy zapłacił to 5 zł bo tak jest prościej.

  2. Podziękujcie Ordonowi że w tym fajnym dla naszego regionu mieście i gminie nie ma Nowej Dęby, Rozalina i Chmielowa. Żadnej imprezy, żadnego festiwalu. Normalnie jakbyśmy mieszkali w czarnej dupie, gorzej niż w lesie, buszu i dżungli. Normalnie jak byśmy żyli w świecie z filmu Droga bez powrotu. Na ostatnią kadencję nasi nowi radni powinni go (Ordona) na siłę zmuszać do organizowania takich imprez w naszym mieście przede wszystkim, ew. Rozalin i Chmielów. A słowny opier..ol powinien dostać za pojawienie się w Baranowie a nie w N.D, lub innej miejscowości za pieprz enie swoich formułek o mieście pośród lasu. Przecież w następnych takich festiwalach jak nie weźmiemy udziału to Nowa Dęba będzie JEST I BĘDZIE tylko i wyłącznie kojarzona z poligonem (ćwiczenia i wypadki), z Dezametem do pożżżżygu i rekordami w promilach w wydychanym powietrzu. To dla nas promocja na całą Polskę będzie, teraz taka moda jest na eko i etno i TRZEBA TO WYKORZYSTAĆ. Radni do roboty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here