Podkarpaccy rolnicy dziękowali za plony

7

Tysiące wiernych wzięło udział w dożynkach Województwa Podkarpackiego. Tegoroczne obchody, połączone ze Świętem Plonów Archidiecezji Przemyskiej odbyły się w Markowej k. Łańcuta. Wśród uczestników nie zabrakło delegacji z gminy Nowa Dęba.

Tuż przed rozpoczęciem obchodów, na grobie rodziny Ulmów, kwiaty złożył prezydencki minister Adam Kwiatkowski, któremu towarzyszyli duchowni: abp Adam Szal i bp Edward Białogłowski, także sekretarz województwa Lesław Majkut i poseł Kazimierz Gołojuch. Wieniec złożył również wicemarszałek Piotr Pilch i wicewojewoda Lucyna Podhalicz. To właśnie w Markowej Ulmowie ukrywali żydowskich sąsiadów, za co zginęli z rąk niemieckich oprawców. Tu działa także muzeum poświęcone życiu Polaków, którzy nieśli pomoc Żydom w czasie II wojny światowej.

 Właściwą część obchodów rozpoczął korowód. Na plac przed gminnym Centrum Kultury, gdzie odbyły się uroczystości, maszerowali uczestnicy oraz delegacje wieńcowe. Na miejscu, do zgromadzonych jako pierwszy zwrócił się minister Adam Kwiatkowski, odczytując list prezydenta Andrzeja Dudy:

Naszym wielkim wspólnym zadaniem jest dzisiaj zrównoważony rozwój Ojczyzny. Zrównoważony – a więc sprawiedliwy, równomierny, oferujący wszystkim podobne szanse. W tym kontekście jest wielkim zobowiązaniem Rzeczypospolitej – władz państwowych i wszystkich powołanych do tego instytucji – aby wspomóc wieś na drodze rozwoju i dobrobytu. Tę odpowiedzialność odczuwam także osobiście – jako jedno z głównych wyzwań mojej prezydentury. Zapewniam o przychylności i wsparciu dla wszelkich działań, które polskiej wsi mogą dać lepszą przyszłość – pisał w liście prezydent

Następnie na scenie pojawił się marszałek Władysław Ortyl, który odczytał list premiera Mateusza Morawieckiego. Premier podkreślał w liście profesjonalizm polskich rolników i wyśrubowane standardy produkowanej przez nich żywności.

Jesteśmy dumni z polskiej zdrowej i smacznej żywności trafiającej na stoły całego świata, spełniającej najwyższe normy jakości i bezpieczeństwa. To nasza narodowa marka i duma, dlatego chcemy zwiększyć jej rozpoznawalność na całym świecie. To właśnie owoce waszej pracy pełnią rolę najlepszych ambasadorów Polski na świecie – pisał premier Morawiecki.

Jeszcze przed rozpoczęciem mszy, poseł Marek Kuchciński przekazał słowa prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego.

Dziękujemy wam Szanowni Państwo za miłość do ziemi-karmicielki, przywiązanie do ojcowizny oraz za wierność Panu Bogu i dziedzictwu przodków. Tu na Podkarpaciu, to trwanie przy haśle – Bóg, Honor i Ojczyzna wyraża się – rzecz jasna – nie tylko pięknymi obchodami tak głęboko wrośniętego w życie naszego narodu święta wsi, ale także codzienną obecnością tych wartości w przestrzeni publicznej – pisał Jarosław Kaczyński.

Wygłaszając kazanie, bp Edward Białogłowski nawiązał do ofiary rodzin Ulmów oraz zamiłowania do ziemi jakie przejawiał Józef Ulma.

Dzisiaj modlimy się o rychłą beatyfikację rodziny Ulmów. Oni w imię miłości do każdego człowieka, niezależnie od ich wyznania i rasy, dali heroiczne świadectwo wiary. Pan Józef był także gospodarzem. Bardzo kochał pszczoły. Troszczył się o swoje warzywa i owoce, choć miał małe gospodarstwo. Pomagał także kształcić się innym gospodarzom – mówił w kazaniu biskup. Podziękował także rolnikom – Drodzy rolnicy dziękujemy wam za wielki trud, miłość i troskę o ziemię. Nie tylko za ostatni rok, ale także za lata kiedy podjęliście decyzje by nie porzucić matki ziemi, ale sprawiliście, że ta ziemia stała się matką rodzicielką – dodał biskup.

W trakcie mszy, modlitwę wiernych odmawiali samorządowcy, wśród nich wicemarszałek Piotr Pilch. Kończąc kościelną część uroczystości abp Adam Szal dokonał poświęcenia wieńców dożynkowych. Po mszy, do zgromadzonych zwrócił się marszałek Władysław Ortyl.

Stojąc w tym miejscu dajemy  świadectwo, że choć świat wokół tak bardzo się zmienił i wciąż się zmienia – wciąż, niezmiennie pielęgnujemy te same wartości – miłość do Boga, szacunek dla wspólnoty oraz poszanowanie  ziemi i jej plonów. Dla mnie dożynki są nie tylko bogactwem tradycji, tak pięknie i okazale kultywowanej w polskich wsiach i miasteczkach. Obchodzone przez kolejne pokolenia naszych przodków – wśród których z dumą wspominamy Józefa i Wiktorię – są niezbywalnym elementem naszej kultury – mówił marszałek, dodając – Chciałbym podziękować wszystkim tym, którzy swoją pracą przyczynili się do powstania tych pięknych wieńców dożynkowych. Nad każdym można się pochylić, odbyć indywidualną refleksję. Dziękuję wszystkim, także obecnej tu licznie młodzieży, która chętnie przyczynia się do tego, aby ta piękna tradycja w naszym narodzie trwała – powiedział marszałek Ortyl. 

Wśród wiernych znaleźli się reprezentanci regionalnego samorządu: członkowie zarządu i wojewódzcy radni. Nie zabrakło parlamentarzystów, służb mundurowych i duchownych.

7 KOMENTARZE

  1. Panie z Cyganianki zapomniały wspaniałego wieńca który wygrał ustawiony konkurs w Gminie Nowa Dęba. Zgłaszam zażalenie, to skandal – do burmistrza -jak można było go nie pokazać wstyd na całe Podkarpacie. Pojechać tylko z chlebem jak mamy taką perełkę najpiękniejszy średniowieczny wieniec ha ha ha ha ha ha ha

    • Sprostowanie… Nie Panie Cyganianki tylko Panie z Nowej Dęby!!! To ich wieniec wygrał. Pojechały bez wieńca bo może wcale nie był ich? Może pożyczyły na Dożynki i musiały oddać? Ten najpiękniejszy średniowieczny wieniec

  2. Na zdjęciach widać wyraźnie że są wieńce dożynkowe z innych gmin. Kto decydował o wyjeździe tylko z chlebem dlaczego gmina nie pochwaliła się wianuszkiem który wygrał w konkursie 1000 zł. To mało logiczne podejście do chluby naszego regionu. Może tam też był konkurs? I nasz gminny wianuszek też byłby doceniony? Beka totalna

  3. Panie Wiesiu, Panie Kristine, Panie Lesiu to olbrzymi błąd żeście nie zaprosili do delegacji Pani Ryby z muzeum z Kolbuszowej najznakomitszego znawcę wieńców dożynkowych. W tak szacownym gronie wszak nie był by to wstyd dokształcić się i na własne oczęta zobaczyć jakie wieńce dożynkowe są wybierane ….jakieś może byle jakie, ale jednak trzymające wysoki poziom

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here