Seniorzy wyjechali w Bieszczady

9

Późnym wieczorem w czwartek 26 września powróciliśmy z trzydniowej krajoznawczej wycieczki w Bieszczady, z miejscem wypadowym z Soliny. Grupie 67-osobowej Seniorów towarzyszył nieodłącznie dobry humor. Nasze zmagania turystyczne rozpoczęliśmy pierwszego dnia w Uhercach Mineralnych nie lada atrakcją: przejazdem na drezynach rowerowych na najładniejszej trasie do Jankowiec. Trasa z pięknymi widokami i sporą dozą wysiłku fizycznego (zw. pedałując pod górkę). Ten piękny, słoneczny dzień zakończyliśmy wspólna biesiadą przy ognisku.

Kolejny dzień przyniósł nam typową jesienna pogodę z opadami deszczu, szybko zmieniliśmy swoje plany i zagościliśmy w Muzeum Przyrodniczym w Ustrzykach Dolnych a następnie poznawaliśmy okolice Polańczyka, jak i sam kurort. Dzień zakończyliśmy wspólnym wypadem na „potańcówkę” do Polańczyka. Kolejny dzień to podróż Bieszczadzką Koleją – niezapomniane widoki. Po kilkunastu minutach jazdy torowiskami położonymi wzdłuż drogi karpackiej dojeżdżamy do pierwszych zabudowań. Żubracze (620 m n.p.m.). Wieś wymieniana w 1552 r., nazwa od „żubr”. Punkt trasy kuriersko – sztafetowej Związku Walki Zbrojnej do Budapesztu podczas niemieckiej okupacji. Niestety w 1946 r. i w ramach akcji Wisła (1947 r.) wysiedlono mieszkańców. Nie pozostał nikt, zabudowania spalono. Mijając wieś, torowisko kolejki przecina drogę karpacką i z otwartej doliny kolejka skręcając na południe wjeżdża w dolinę rzeki Solinki. Po stronie wschodniej schodzi do torowisk masyw Hyrlatej (1105 m .p.m.), po stronie zachodniej masyw Matragony (991 m n.p.m.) położony pomiędzy dolinami rzek Solinki i Osławy, o stromych zboczach i licznymi strumieniami, który kolejka obchodzi prawie dookoła. Wspinając się pod górę kolejka wjeżdża na otwartą przestrzeń. Po kilkunastu metrach jesteśmy na przystanku kolejki w Solince. Solinka – wieś (725 m n.p.m.), założona w I połowie XVI w. u źródeł Solinki. Wzmianki 1549-1553, nazwa od potoku z rozpuszczoną solą. Wieś królewska. Po drugiej wojnie światowej wysiedlenia, a po akcji „Wisła” we wsi nie pozostał nikt, wieś spalono. Wododział Karpacki, źródliskowy obszar rzeki Udawy – zlewisko Morza Czarnego. Przystanek kolejki. Początek międzynarodowej ścieżki przyrodniczej Solinka – Udawa. Mijając Solinkę torowisko pnąc się pod górę, szerokim łukiem zmienia kierunek z południowego na zachodni. Przed Balnicą na południowym zboczu Matragony osiąga wysokość 715 m n.p.m. Biegnie wzdłuż granicy państwowej, z okien kolejki widoczne miejscami słupki graniczne. W wyciecze wzięli udział Seniorzy w Nowej Dęby, Chmielowa, Cyganów i Rozalina  Kolejna wycieczka już wkrótce.

/SOK

9 KOMENTARZE

  1. Ta kolejka to wiezienie drzewa a nie ludzi z punktu a do punktu b i na odwrót . Zero opowieści gdzie co jest gdzie było . Płynęliśmy z Rodziną statkiem po Solinie Kapitan opowiadał co jest gdzie jest aż ciekawiło a Kolejka Kasa Kasa jednym słowem szkoda czasu i nerwów ….

  2. Nieustająco słychać emerycki lamęt na trudną sytuację materialną a tu proszę , cykliczne wycieczki , taneczno-biesiadne rauty z obowiązkowym odmiejscowieniem dla zwiększania satysfakcji , zabawowe dni seniora itd. Szkoda tylko , że w dzisiejszych czasach normalnie pracujących rzadko stać na tak ” napięty grafik” za swoje.

    • @Anonim,przyjdzie czas że i Twój LAMENT słychać będzie bardzo donośnie.Emeryt nie po to pracował ..dzieści lat aby teraz nie mógł odpocząć.A że taką politykę „umilania”życia emerytom i rencistom
      obrał zarząd nowodębskiego PZERiI oraz SOK to miej do nich pretensje.Emerytów z głodowymi emeryturami zostaw w spokoju,mają dość problemów jak przeżyć miesiąc.Nie w głowie im rauty i imprezki.

    • @Któś , niech każdy bawi się ile chce i gdzie , zwiedza Europę kiedy chce ale za swoje bez ukrytego finansowania przez resztę tyrających podatników , którzy będąc frezowani podatkami m.in. na takie wyjazdowe imprezki , sami ze względu na koszty z nich nie korzystają.

  3. do ktosia, jaki mi to odpoczynek szwedac sie po bierzczadach z jezykiem wywalonym do pasa,emeryt teraz powinien odpoczywac przy zdrowaskach za grzechy , i z tymi glodowymi emeryturami chyba tak zle nie jest jak tak ot pstryk daja po 40 tys. oszustam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here