Zamiast obskurnych płyt będą schody i podjazd do Domu Kultury

21
Schody obite płytami paździerzowymi

Gmina Nowa Dęba pozyskała 137 tys. zł dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na wykonanie nowych schodów i tarasu oraz podjazd do domu kultury. W programie Infrastruktura domów kultury nasz projekt znalazł się na 21 pozycji pośród 65 dotowanych projektów (wszystkich projektów złożono kilkaset). Wartość ministerialnego dofinansowania to 42% kosztów zadania wynoszącego 328 tys. zł.

Ta informacja, która dotarła do nas z MKiDN to dobra wiadomość, która pozwoliła podjąć dyskusję w lokalnym samorządzie o zabezpieczeniu środków własnych na realizację tego zadania. Radni na sesji 24 lutego podjęli na wniosek burmistrza decyzję o przeznaczeniu w budżecie środków własnych na to zadanie w wysokości 200 tys. zł. Całość kwoty (337 tys. zł) powinna pozwolić na zrealizowanie projektu, który został przygotowany w roku ubiegłym.

Projekt przewiduje rozbiórkę istniejących schodów i tarasu oraz wykonanie tych elementów zagospodarowania budynku Samorządowego Ośrodka Kultury w całości od nowa. W ocenie projektanta takie podejście do realizacji zadania pozwoli pozbyć się w przyszłości problemów, jakie dziś nastręczają te części budynku. Nie posiadające izolacji poziomej i pionowej schody i taras ulegały degradacji w okresach zimowych, co objawiało się odspajaniem i pękaniem płytek.

Nowe schody zostaną wykonane ze stopni blokowych betonowych o wymiarach 100x35x15 cm, w kolorze grafitowym. Pod stopniami będzie znajdować się podkład betonowy i podbudowa z kruszywa łamanego. Nastąpi także korekta wysokości i ilości stopni schodowych.
Jeśli chodzi o taras to zlikwidowana zostanie różnica wysokości pomiędzy poziomem górnego spocznika przed wejściem do budynku, a tarasem. Konstrukcję nowego tarasu stanowić będą ścianki murowane, a zwieńczenie stanowić będą płyty betonowe tarasowe o wymiarach 120x100x6 cm.

Nowością w zagospodarowaniu wejścia do domu kultury będzie podjazd w postaci pochylni dla osób niepełnosprawnych oraz dla mam z wózkami. Będzie ona posiadać cztery płaszczyzny ruchu, ze względu na różnice poziomów w wysokości 120 cm, zabezpieczone obustronnie poręczami. Nawierzchnię podjazdu stanowić będą płyty tarasowe. Procedury przetargowe powinny ruszyć w marcu, a prace wykonane w przeciągu 3 miesięcy od podpisania umowy z wykonawcą.

/UMiG

ZOBACZ RÓWNIEŻ:
1/ Schody domu kultury do wymiany. Rażące zaniedbania dyrektora placówki i urzędników.
2/ Debata na temat stanu budynku domu kultury. Fuszerka wymaga naprawy

21 KOMENTARZE

 1. Komisja Rewizyjna wskazała winnych fuszerki ze schodami. Wskazała imiennie Krystiana Rzemienia. Pan Ordon dalej trzyma go na stanowisku za grubą kasę. Rzemień dysponuje sporym budżetem z kasy miasta. O tym jak pieniądze są wydawane nie wie chyba nikt poza nim i księgową która chcąc nie chcąc bierze udział w procederze. Rzemień nie pokazuje radnym faktur i dokumentów księgowych. Panie burmistrzu, takiego pan zgrywa krystalicznego ale widać jak na dłoni, że tutaj jest układ w którym chodzi o wpływy i kasę! Jest pan jako szef gminy za to odpowiedzialny!

  • Rzemienia broni kadrowy z Kolbuszowej zwany dla niepoznaki posłem. Ciekawe czy Rzemień wpłacał na kampanie wyborczą? Można to gdzieś sprawdzić?

 2. Pan Marek Kopeć z Os. Dęba pięknie skontrolował dom chłopa. Dzisiaj komisja rewizyjna pod jego przewodnictwem, a właściwie to on sam, służy burmistrzowi. Czy ma to związek z chrapką na lepszą posadę w gminnej oświacie dla żony? Czy ma to związek z konkursem na dyrektora szkoły w osiedlu Dęba? Myślę, że nie! Będziemy śledzić karierę żony i pana Marka. Mówią, że pan Marek bardzo twórczo działa w internecie. Ponoć tworzy stronki i fejk konta na których wychwala pod niebiosa burmistrza i posła z kolbuszowej. Aż nie chce mi się wierzyć w te plotki, że w zamian za robotę w gminnej oświacie będzie głosowanko za wotum zaufania, za absolutorium i za podwyżkom pensji. Myślę, że to plotki podłych ludzi. Pan Marek jest przecież jak szeryf! Panie Marku wierzymy w pana! Za 4 lata będzie pan burmistrzem! Albo starostą! Później to już tylko ministerstwo i z górki aż do pałacu prezydenckiego i szefa całej orbity.

  • Czy dyrektor sok lub burmistrz poniesli odpowiedzialnosc za fuszere ze schodami?
   Nie.
   Winnych brak
   To za co ta podwyzka dla burmistrza jak zero odpowiedzialnosci?

  • Podwyżka należy się głównie za zaoraniae tego miasta , kiedyś całkiem fajnego i sympatycznego. Układ, układ i tylko układ, wiocha i chamstwo. Brak kultury , brak klasy , brak szacunku do innych to obowiązujące obecnie standardy

 3. 337 tys na schody? domyslam sie ,ze płytki beda pozłacane chyba za taka kwote ! za taka kwote to ludzie domy buduja na gotowo. no,cóż bogate miasto,a wykonawca sie cieszy

 4. Skandalem jest to że nasze publiczne pieniądze po raz kolejny idą, są wydawane na to samo zadanie! Ile razy można ludzi robić w balona? Widocznie przy tym rozdaniu kart dyrektor sok może takie remonty robić co rok, podobnie jak dyrektor sosir co roku robił popeline z basenem na powietrzu wydając po 60-80 tyś zł na tzw remont ! A jaśnie panujący nam burmistrz poklepywał swoich wybrańców po ramieniu. A no i sowicie ich przy tym każdego roku wynagradzał że j budżet zrealizowali! Skandal!

  • Tomku L. czy ty Stanisław masz na drugie czy z bierzmowania? Gubię się ale za tobą nadążyć…. Eh

 5. Może jeszcze tak mogliby nasi rajcy pomyśleć o demolce plant i powrót do drzewek,kwiatków i ścieżek ????przyjdzie kolejne lato,niby planty ładne a usiąść się nie da na ławce bo siedzisz jak na pustyni

  • Wystarczy co kilka metrów powyciągać kilka ” zagęszczających się” płyt i posadzić drzewka.

 6. Fajnie, że udało się pozyskać środki i dofinansowanie, fuszerki budowlane się zdarzają i tyle, szkoda że nie udało się uzyskać tej kasy na zasadzie odpowiedzialności poprzedniego wykonawcy. Mam nadzieje że będzie można podjechać pod drzwi soku wózkiem dziecięcym :-) czasem oberwanie chmury a tu z plant nie ma się gdzie schować ;-).

 7. Ciekawe kto teraz podejmie się tego kosmicznego zadania w postaci wykonania schodów? XXI wiek. Fachowcy wymarli albo wyjechali. Żal marnowania publicznych pieniędzy i absolutnego braku odpowiedzialności ze strony wykonawcy i osoby nadzorującej oraz finansującej takie harce budowlane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here