10,5 miliona zł na nowe inwestycje dla gminy Nowa Dęba z Polskiego Ładu

37

Premier RP Mateusz Morawiecki ogłosił dzisiaj listę pomyślnie rozpatrzonych wniosków, które zostaną zrealizowane w ramach II naboru Rządowego Funduszu Polski Ład. Gmina Nowa Dęba otrzyma 10,5 miliona złotych, które przeznaczone zostaną na dwa duże zadania. Środki zostaną wykorzystane na budowę budynków sportowo-socjalnych w Nowej Dębie i w Chmielowie, oraz termomodernizację budynku Zespołu Placówek Oświatowych w Nowej Dębie i sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Jadachach.

W formie zaprojektuj-wybuduj zaplanowano powstanie budynku Samorządowego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Nowej Dębie z trybuną. Obiekt będzie pełnił funkcję siedziby SOSiR, stanowiąc jednocześnie zaplecze szatniowe istniejącego stadionu. Budynek użytkowany będzie przez cały rok, bowiem ma być on przeznaczony na użytek rozgrywek sportowych i treningów miejscowych drużyn piłkarskich i lekkoatletycznych. Dodać należy, że ponad 200 zawodników MKS STAL Nowa Dęba korzysta obecnie ze zdekapitalizowanego budynku dawnego Klubu Fabrycznego. Nie spełnia już dziś wymagań nie tylko miejscowych zawodników, ale i drużyn przyjezdnych.

Obiekt o funkcji sportowo-szatniowej powstanie także w Chmielowie. Nowo powstała szatnia wyposażona będzie w instalacje wewnętrzne, w tym zewnętrzną instalację gazową, nadziemny zbiornik na gaz płynny, przyłącze kanalizacji sanitarnej, przyłącze wodociągowe z hydrantem zewnętrznym, instalacją elektroenergetyczną, instalacją oświetlenia i utwardzeniem terenu. Budynek dysponował będzie również wydzielonymi węzłami sanitarnymi: pomieszczeniami magazynowymi, gospodarczymi, administracyjnymi. Dziś zawodnicy LZS Płomień Chmielów korzystają z obiektu dawnej przepompowni wody, gdzie brak jest właściwej infrastruktury socjalnej. Na realizację obu obiektów przeznaczonych zostanie 7 200 000 zł.

3 300 000 zł to środki, które gmina Nowa Dęba otrzyma na termomodernizację dwóch budynków użyteczności publicznej. Jednym z nich będzie obiekt Zespołu Placówek Oświatowych w Nowej Dębie, w którym przeprowadzona zostanie m.in.: modernizacja ścian i piwnic, izolacja i docieplenie ścian fundamentowych, wymiana pieca gazowego na kaskadę czterech kotłów kondensacyjnych ze zintegrowaną automatyką kaskadową, demontaż istniejącej blachy na dachu, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej. Szkoła w os. Dęba budowana była w latach 90-tych, a zastosowane wtedy materiały nie gwarantują dziś osiągów energetycznych, wymaganych w budynkach szkolnych. Drugim modernizowanym obiektem w pomyślnie rozpatrzonym wniosku jest budynek Szkoły Podstawowej w Jadachach w zakresie sali gimnastycznej i łącznika. Ta część szkoły nie była modernizowana w ostatnich latach, jak budynek podstawowy, jednakże wymaga docieplenia i zabezpieczenia ścian.

W poniedziałek, 30 maja, w Starostwie Powiatowym w Tarnobrzegu odbyło się spotkanie samorządowców z Tarnobrzega i powiatu tarnobrzeskiego z wiceministrem infrastruktury Rafałem Weberem i posłem na Sejm RP Zbigniewem Chmielowcem. W trakcie spotkania burmistrz Wiesław Ordon otrzymał symboliczny czek na 10,5 miliona złotych.

– Bardzo serdecznie dziękuję za te przyznane środki – mówił burmistrz Wiesław Ordon – do tej pory inwestowaliśmy bardzo mocno w strefy przemysłowe, mając świadomość, że podstawa to gospodarka (…) teraz te zadania będą bardziej „uspołecznione” Burmistrz podkreślił również znaczenie pomocy jakie niesie za sobą pomoc z Polskiego Ładu dla samorządów.

– W ramach tego drugiego rozdania 30 miliardów złotych będzie w najbliższym czasie przekazane jednostkom samorządu terytorialnego w całej Polsce, jeżeli chodzi o województwo podkarpackie, to będzie to ponad 2 miliardy złotych – powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber, który zaznaczył również znaczenie wsparcia dla przeprowadzonych inwestycji przez posła Zbigniewa Chmielowca i senator Janinę Sagatowską.

W ramach pierwszego naboru do Rządowego Funduszu Polski Ład, do gminy Nowa Dęba trafiło 9,5 miliona złotych. Pieniądze przeznaczone zostały na realizację II etapu budowy i renowacji kanalizacji sanitarnej w strefie i w mieście Nowa Dęba. Zadanie polega na renowacji istniejących odcinków na terenie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i tzw. kolektora L wzdłuż ul. Leśnej od budynku nr 1 do ul. Kościuszki.

/UMiG

37 KOMENTARZE

  • Czek jest okazały, a gdzie pieniądze – obiecane. Niech się gawiedż cieszy – nikt Wam tego nie da co Ordon wam obieca ( odowiązkowo w towarzystwie pas. Chmielowca ).

 1. Czytając ten artykuł to dostałem małpiej ospy na szczęście odizolują mnie od tego szaleństwa panującego w naszej gminie. Dęba, Chmielów, Jadąchy trzy miejscowości w które pompuje się pieniądze a reszta miejscowości nie potrzebuje inwestycji ??? No ale jak może być normalnie jak za chwilę połowa radnych będzie z wyrokami.

  • Trzeba być po prostu idiotą, aby godzić się na trzymanie tej dykty i jeszcze się głupkowato uśmiechać oraz pozować do zdjęcia. Ludzie czekają na konkretne efekty a nie takie cuś.

 2. Wiceszef MSWiA: Nie będziemy przedłużać świadczenia dla Polaków przyjmujących uchodźców pod swój dach

  Wszystkie inne organizacje które to robią, w tym CARITAS, będą dalej otrzymywać wsparcie państwa

  • Bardzo dobrze że zakręcają kurek,dość by już było rozdawnictwa publicznych pieniędzy dla obywateli obcego państwa.Polskie dzieci też bywają głodne,ubrane w znoszone ubrania a i często bez dachu nad głową.

  • Przecież Polacy przyjmujący Ukraińców pod swój dach pomagali im z dobroci serca, a nie dla pieniędzy. No chyba nie chcesz mi powiedzieć, że Polacy chcieli zarabiać na cudzej tragedii, co? :)

  • #Polskim dzieciom zbieramy plastikowe nakrętki……

   Tak właśnie. 80% polskich dzieci głoduje, 40% nie ma możliwości edukacji, 90% jest pozbawionych pomocy lekarskiej, a 75% dzieci nie ma zębów.

 3. Tadeusz I Toruński
  31 maja 2022 at 17:31
  Przecież Polacy przyjmujący Ukraińców pod swój dach…

  Zgadza sie,Polacy przyjmowali,a Ukraińcy mieszkający na stałe w Polsce ochoczo przyjęli rodaków pod swój dach?Są rodziny ukraińskie w Nowej Dębie mieszkające na stałe,przyjęli rodaków?

  • A co mnie to interesuje? Ktoś kazał Polakom brać Ukraińców pod swój dach? Nie, sami decydowali się na takie gesty, więc strasznie wrednym jest oczekiwać za pomoc z dobrego serca pieniędzy :)

   Przypomina mi to sytuację, gdy ludzie idą do kościoła, zgrywają katolików, wielkich samarytaninów, a tuż po opuszczeniu świątyni po mszy każdemu obrabiają cztery litery :)

   Klasyczne zachowanie :)

  • Anonim
   31 maja 2022 at 22:36
   W tym co piszesz, jakoś mi brakuje jeszcze apelu – Polska dla Polaków !

   A jest jeszcze Polska?Chyba jest ale na mapie.
   Przyjdzie czas i to szybciej niż się spodziewasz że ci biedni uchodźcy ,,podziękują”nam za gościnę.

  • #Tadeusz I Toruński
   Ja mam lepsze porównanie. Są europosłowie z POKO, którzy zostali wybrani aby dbać o polskie interesy w Unii, a zamiast tego skarżą się na nasz rząd. Tak nie robi żaden polityk z Europy. Podobnie jest z polskim senatem, i z jego koperciarzem, który od ponad 400 dni uchyla się od odpowiedzialności karnej, pomimo zeznań 200 świadków, że brał łapówki.

  • Sanecki KOperciarz,

   Podobno politycy, którzy są wybierani w wyborach powszechnych przez obywateli mają działać na rzecz kraju oraz społeczeństwa. Czy tak się dzieje? Nie. Działają dla swoich doraźnych korzyści i zagranicznych agentur. Czy to niemieckiej, amerykańskiej czy rosyjskiej. I mam tutaj na myśli polityków spod każdego szyldu.

   70 milionów przewalone na wybory kopertowe – czy ktoś poszedł siedzieć? A gdzie tam, ale kasa została zmarnowana.
   Maseczki i respiratory widmo od handlarza bronią – straty na setki milionów. Ktoś poszedł siedzieć? Ktoś poniósł jakiekolwiek konsekwencje? A gdzie tam, przecież swoich nie będą wsadzać :) I tak dalej i tak dalej :)

   A co do skarg w unijnych instytucjach to nie wal ściem i się dokształć.

   Było gro przykładów, że obywatel z kraju X czy grupa obywateli w unijnych instytucjach pozywała firmę, inną osobę lub nawet polityków na łamanie prawa.

   Flaminio Costa VS ENEL
   Jean-Marc Bosman – walka TSUE o prawa pracownicze i możliwość zmiany klubu, gdy wygasa kontrakt itd.

   Wymieniać można wiele innych przykładów, ale by o tym wiedzieć trzeba się tym interesować, a ty tego nie robisz, gdyż oglądasz telewizję X i wierzysz jej we wszystko, co ci powie, a jeśli jakiegoś tematu nie poruszy to on dla ciebie zwyczajnie nie istnieje, ale to znaczy ni mniej, ni więcej, że ta stacja tylko o nim nie powiedziała lub zataiła taki fakt, a to coś rzeczywiście miało miejsce :)

   Rząd robi wszystko dobrze? PiS oddał suwerenność Polski – dokładnie Lech Kaczyński – ratyfikując Traktat Lizboński – to była zgoda, że prawodawstwo UE jest ważniejsze od krajowego i teraz nagle PiS wciska narrację, że nikt nie będzie Polsce odbierał suwerenności, gdzie sami ją oddali lata temu? Ktoś mądry nie łapie się na ten ściek, bo wie co jest pięć, a matoły po sześciu klasach to kłamstwo łykają bez popity, gdzie fakty są druzgocące. Podpisali kwity, a teraz mają wąty, że ktoś chce ich rozliczać z tego, co sami się zobowiązali robić? No bez jaj, człowieku.

   Chcą robić dyktaturę? To niech wyjdą z UE. Dlaczego tego nie zrobią? Przecież wtedy nikt im w ich mniemaniu nie będzie dyktował tego, co mają robić :) Ale wiesz w czym problem? Kasa misiu, kasa. Bez środków UE Polska, by padła totalnie i to ich tam trzyma. KASA. Mówią jaka to Unia zła i w ogóle, ale ani myślą ją opuszczać.

   PiS wielokrotnie różne sprawy skarżył w unijnych instytucjach i to niby było spoko twoim zdaniem? :)

 4. Wiecie co tadeuszu toruński, miałem was za kogoś bardziej światłego i myślącego własnym rozumem... A tu takie rozczarowanie...

  Okazaliście się być zwykłym, zakompleksionym pisiorem, takim oderwanym granatem od ołtarza religii smoleńskiej…

  • Na jakiej podstawie stwierdzasz, że w ogóle popieram jakąkolwiek partię polityczną? Chcesz mnie wrzucić w dualizm, ale ci się to nie uda.

   Ktoś pomagał z dobroci serca? Więc jak może oczekiwać za to pieniędzy? :) Szanujmy się.

   To jak to w końcu jest? Bracia czy może sposób, by dorobić na cudzej tragedii? Myśląc i mówiąc pierwsze, a robiąc drugie to zwyczajnie nieuczciwe.

  • Tadziu, ty się sam zaorałeś swoimi wpisami, a teraz chcesz się z twarzą z tego wycofać, i brniesz dalej

 5. Co ma wspólnego wydanie przez gminę 10mil na coś co można było już dawno zrobić z innych środków z Ukraińcami? Niektórych komentarze to odbiegają całkowicie od tematu artykułu o 360stopni

 6. Morawiecki swoje pieniądze to w obligacje skarbowe zainwestował . Na naszych podatkach jeszcze kapitał zbije . być może za zarobiony kapitał jeszcze parę działeczek od kleru kupi

 7. Jakie konkrety pacanie toruński ? Chociaż jest jeden. To,że jesteś święcie przekonany o swojej nieomylności i że nikt inny nie ma racji tylko ty. Sam widzisz że dyskusja z tobą nie ma sensu bo zawsze masz rację… Typowe dla pisiora…

  • Ale czego nie rozumiesz?

   Ludzie brali Ukraińców pod swój dach z dobroci serca czy dla pieniędzy? Jeśli z drobroci serca to dlaczego teraz skotyczą, że nie będą za to dostawać pieniędzy? Nie widzisz zakłamania i hipokryzji z ich strony? :)

 8. Bo my pisowcy naprawdę zawsze mamy rację , my to nie ten drugi sort który mówi po niemiecku i po angielsku , my znamy tylko polski

 9. Toruński tadzio chyba nie zrozumiał irytacji joozka. RZąd się wypiął na tych co goszczą uchodźców z dobrego serca i własnych środków, cofając im i tak nędzną rekompensatę 40 zł, której de facto w wielu przypadkach i tak nie było, a dotuje dalej kwotą 95 – 120 zł za osobę organizacje, które niejako mają wpisane w swój statut obligatoryjną pomoc takim ludziom jak ci uchodźcy ze środków zebranych na ten cel w różnych zbiórkach czy tym podobnych. Organizacje, które i tak mają w opór kasy i mogą sobie pozwolić na luksus gościnności wobec tych ludzi bez specjalnego obciążenia… A to budzi momentalnie różne domysły odnośnie rozdysponowania tych dotacji, zwłaszcza ze jednym z tych pieniężnych beneficjentów jest CARITAS, który nigdy nie udostępnił do kontroli swoich rachunków i ksiąg finansowych.

  • Wczoraj się urodziliście? Przecież nie od dziś wiadomo, że politycy czy organizacje im przychylne wykorzystają każdą sytuację, by jakiekolwiek środki rozdać sobie wzajemnie, a pod stołem uszczknąć dla siebie :) Nie rozumiem, co was tak dziwi. Na tym polega polityka. Łupić społeczeństwo ile się da i rozdzielać między siebie :)

   Dla mnie jego irytacja jest kompletnie nie zrozumiała, bo tak jak już napisałem wcześniej, nikt ludziom nie kazał brać Ukraińców pod swój dach. Jeśli ktoś to robił to na swój koszt i z własnej dobroci, więc jeśli ktoś teraz skowyta, że nie dostanie zwrotu czy jakiejś rekompenstaty to dla mnie oznacza, że wziął kogoś pod swój dach nie dla pomocy, a dla tej kasy, został z niczym i jest obrażony :) I bardzo dobrze :) Cieszy mnie to bardzo.

 10. Te, senacki... To nie były łapówki, tylko "wynagrodzenie" za pracę na dyżurach w szpitalu, kiedy był na bezpłatnym urlopie pełniąc służbę Marszałka Senatu.

  I to było wszystkiego 400 tysięcy złotych a nie, jak piszesz, 400 dni. Tych było więcej, bo sześć lat uprawiał ten proceder… I nie żadnych dwustu świadków, tylko kolegów, którzy pomagali mu ukryć prawnie te 'wynagrodzenia’…

 11. "Cały czas obowiązuje możliwość zbierania gałęzi na opał" - wyjaśnił wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka, komentując rosnące ceny energii i materiałów opałowych.

  Juz widzę jak koleś zajeżdża super furą na parking w lesie i ładuje doń wiązkę suchych gałęzi

  • Nie ma darmowego 'chrustu’. 30,7 zł za drewno iglaste, a 36 zł za liściaste. Ceny za metr sześcienny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here