Od 2020 dodatek stażowy nie będzie już składnikiem minimalnego wynagrodzenia

13
Grafika: pexels
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, w wyniku której dodatek stażowy nie będzie już składnikiem minimalnego wynagrodzenia. Zmiana ma obowiązywać od 2020 r.
Dodatek za wieloletnią pracę z mocy prawa otrzymują tylko niektóre grupy zawodowe. Ustawa o pracownikach samorządowych stanowi, że dodatek stażowy przysługuje po 5 latach pracy i wynosi wtedy 5 proc. wynagrodzenia. Z każdym rokiem wzrasta on o 1 proc. do chwili, gdy osiągnie maksymalny poziom 20 proc. pensji.
Do tej pory dodatek stażowy był składnikiem minimalnego wynagrodzenia. Natomiast celem nowelizacji ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę jest rozszerzenie o ten dodatek katalogu elementów składowych wynagrodzenia za pracę, które nie będą brane pod uwagę przy obliczaniu wysokości minimalnego wynagrodzenia pracownika.
Zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2020 r., z wyjątkiem przepisów przejściowych, które mają zacząć obowiązywać 1 września 2019 r. – chodzi o możliwość przeprowadzenia przez pracodawcę i pracownika negocjacji dotyczących zawarcia porozumienia w sprawie odpowiedniej zmiany wynagrodzenia.
Ustawa wprowadza definicję dodatku za staż pracy – z uwagi na różnorodność stosowanego nazewnictwa oraz odmienne zasady przyznawania dodatku za staż pracy obowiązujące u poszczególnych pracodawców.
Zgodnie z przepisami, dodatek za staż pracy to dodatek do wynagrodzenia przysługujący pracownikowi z tytułu osiągnięcia ustalonego okresu zatrudnienia, na zasadach określonych w odrębnych przepisach, układzie zbiorowym pracy, innym opartym na ustawie porozumieniu zbiorowym, regulaminie wynagradzania, statucie określającym prawa i obowiązki stron stosunku pracy, umowie o pracę lub spółdzielczej umowie o pracę.
/PAP

13 KOMENTARZE

 1. W końcu ludzie którzy pracują np w sosir dostaną normalną wypłatę, a nie jak do tej pory księgowa wraz z dyrektorkiem w konia zrobili swoich pracowników (oszukali ich licząc dodatek stażowy do minimum płacy), bardzo się cieszę że się to w końcu skończy!

  • @Wojtek,nikt nikogo nie oszukał,więc nie kłam i niej siej zamętu, z resztą,to normalne dla tej strony.Do gwarantowanej kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę należy wliczyć zarówno wynagrodzenie zasadnicze, jak i dodatek stażowy. Jeżeli suma tych składników jest równa co najmniej kwocie minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym okresie, to nie ma potrzeby wyrównania wynagrodzenia.Krzywdzące jest to w stosunku do pracowników z wieloletnim stażem pracy lecz zmieni się to od stycznia 2020 roku.Prezydent RP już podpisał nowelizację ustawy

  • Odezwał się specjalista od kadr i płac mgr inż @ Któś .
   specjalisto od spraw wszelakich czytam i oczom nie wierzę @Któś zabierasz głos w wszystkich sprawach tzn , że jesteś fachowiec od wszystkiego a zarazem od niczego !!!

  • @Któś zapytaj pracujących w SOSiR czy zostali oszukani czy nie, ( skąd możesz wiedzieć , co pracujesz w SOSiR, że masz taką wiedzę) a może ty adwokat jesteś pana dyrektora ?
   Widzę że na wszystkim się znasz to pewnie mecenasem również jesteś !

  • @sosierowiec,jak Wam wszystkim na tym portalu wychodzi obrażanie innych , tych którzy nie są z wami ,tych którzy myślą inaczej. Obrażacie anonimowo każdego kto myśli inaczej niż Wy i nieważne czy ma rację czy nie.Byle tylko opluć,poniżyć,wyśmiać i obrazić.

  • @Któś – Hipokryto ! Nie chce mi się odpowiadać na twoje bzdury które wypisujesz, piszesz o sobie i mierzysz wszystkich rozmówców swoją miarą ! Więc odpowiedzi się nie spodziewaj !

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here