420 tysięcy dotacji dla spółki żony burmistrza na budowę strony internetowej

23
Grafika: pexels

Spółka żony wiceburmistrza Nowej Dęby Zygmunta Żołędzia pozyskała ponad 420 tysięcy złotych dotacji na budowę strony internetowej Oknoart.pl. Wedle zapisów umowy cały projekt miał kosztować ponad 600 tysięcy złotych! Co ciekawe, w dziale marketingu spółki pracuje urzędujący wiceburmistrz Nowej Dęby, który jak twierdzi czyni to… w ramach wolontariatu.

Czy prosty sklep internetowy może kosztować aż 600 tysięcy złotych, czyli tyle, ile kosztuje wybudowanie dobrze wyposażonej willi ? Złośliwi mawiają, że gdy do wzięcia są „publiczne pieniądze”, ceny nie grają roli… Właśnie na temat wysokości kosztów budowy witryny Oknoart.pl, chcieliśmy porozmawiać z przedstawicielami firmy. Zamierzaliśmy się dowiedzieć szczegółów na temat tego projektu.

Wedle wstępnego rozeznania rynku uczynionego przez InfoNowaDeba.pl, koszt wykonania strony takiej samej jak Oknoart.pl, może wahać się pomiędzy 5 a 15 tysięcy złotych. Byliśmy i jesteśmy bardzo ciekawi, co takiego złożyło się na wartość projektu, wskazaną w umowie na grubo ponad pół miliona złotych? Odpowiedź zdecydowaliśmy się znaleźć u źródła. Zadzwoniliśmy do beneficjenta, firmy Samen sp. z o.o.

ROZMOWA NR 1:

InfoNowaDeba.pl: Może mi pani jeszcze raz podać do marketingu numer?
Samen: 693 *******
– I to jest pan ? …
– Zygmunt Żołądź.
– To jest ten sam pan Zygmunt Żołądź co jest w Nowej Dębie burmistrzem?
– Tak.
– I on pracuje u was?
– Pomaga. 

Zgodnie z zaleceniami przedstawicielki firmy, zadzwoniliśmy do działu marketingu. Telefon odebrał zastępca burmistrza.

ROZMOWA NR 2

Zygmunt Żołądź: Słucham Żołądź
InfoNowaDeba: Dzień dobry witam. Marek Ostapko z tej strony. Ja dostałem ten numer od pani P…, jako do działu marketingu. Chciałem porozmawiać na temat spółki Samen, piszę artykuł o tej spółce na infonowadeba.pl. Jest możliwość żebyśmy porozmawiali ?
– Nie jestem upoważniony do udzielania takich informacji, od tego jest zarząd spółki.
– Ale skierowano mnie do pana jako do działu marketingu
– Czasami świadczę takie usługi jako wolontariusz.
– Rozumiem. Czyli porozmawiamy czy nie bardzo?
– Nie.

Wobec powyższego zdecydowaliśmy się skontaktować z zarządem spółki. Zadzwoniliśmy do prezesa spółki, ten nie chciał nam jednak udzielić odpowiedzi na nasze pytania – Nie ma o czym rozmawiać – stwierdził. Kolejny telefon wykonaliśmy więc do wiceprezesa Samenu, pani Beaty Żołądź, prywatnie żony wiceburmistrza Zygmunta Żołędzia. Nie mając jej prywatnego numeru, postanowiliśmy umówić się na rozmowę dzwoniąc do jednej z jednostek organizacyjnych gminy, gdzie żona burmistrza jest zatrudniona – Nie będę z panem rozmawiać – odpowiedziała pani wiceprezes Żołądź.

Nie wiemy więc, co wpłynęło na wartość projektu i nie wiemy jaką dokładnie rolę w spółce pełnił zastępca burmistrza Nowej Dęby. Opowieść o „wolontariacie” jest delikatnie mówiąc naciągana.

Jak więc wyjaśnić fakt, że pełniący funkcję burmistrza Zygmunt Żołądź zajmuje się marketingiem w Spółce Samen: odbiera telefony, odpowiada na e-maile ? Jak wyjaśnić fakt iż budowa pasażu internetowego mogła kosztować aż 600 tysięcy złotych, jeżeli podobne strony www można „zbudować” za 5 czy też 15 tysięcy złotych? Niestety, mimo chęci wyjaśnienia sprawy, marketingowcy i przedstawiciele zarządu firmy, nie chcieli nam odpowiedzieć w jaki sposób rozdysponowali pieniądze pochodzące z dotacji, na którą składają się wszyscy podatnicy. A przecież, jeśli ma się dobry pomysł na biznes i wszystko jest uczciwie, to czy jest się czego wstydzić?

Oto co firma Samen pisze sama o sobie, na stronie Oknoart.pl:

Firma Samen Sp. z o.o. na podstawie umowy nr UDA-POIG.08.01.00-18-120/12-00 z dnia 14.09.2012 r. zawartej z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości w ramach Działania 8.1 „Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej”, Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, 2007-2013, realizuje projekt pn.: „Oknoart.pl innowacyjne narzędzie do projektowania aranżacji okien”,  współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

 Kwota dofinansowania wynosi 442.295,00 PLN.

 Realizacja projektu ma na celu stworzenie pierwszego na rynku projektu internetowego poświęconego branży aranżacji okien. Jego założeniem jest wdrożenie innowacyjnych narzędzi do samodzielnego projektowania aranżacji okien, a także wspierających działalność podmiotów funkcjonujących w branży.

23 KOMENTARZE

 1. Już jeden wolontariusz pracował społecznie na WOŚP i jednoczenie pracował na umowę o dzieło , proszę kolejny wolontariusz, ręce sobie możecie podać …

 2. Ogłaszam konkurs na najlepszego wolontariusza Nowej Dęby. Do wyboru dwóch kandydatów!
  1. Adam \”Z puszek nie brałem\” Szurgociński
  2. Zygmunt \”Marketing\” Żołądź
  Proszę o głosowanie w komentarzach.

 3. Ciekawe skąd ta spółka wzięła na wkład własny. Bo skoro wartość zadania to 600 tysięcy a dotacja to 400 tysięcy to spółka musiała mieć wkładu własnego 200 tys. W KRS-ie widać, że kapitał założycielski to tylko 10 tys złotych. Czyżby wkład własny został wniesiony na fakturach?

  • Zubow nie pitol a zobacz sobie w przepisach ile do projektu na 400 tys wynosi wklad wlasny i nie mieszaj kapitalu zalozycielskiego z wkladem

 4. Ale gównoburza. 400 tys to tyle co nic. Stworzenie aplikacji od podstaw, marketing, nowa strona, pewnie cms którego nie widzicie no bo skąd, mozliwe ze integracje z aplikacjami zewnętrznymi i 2000 godzin na projekt pójdzie raz-dwa. To sobie policzcie ile to moze kosztować.

  • Misiek, wiem że może Zyga to kumpel. Ale wejdź sobie na te stronkę i zobacz ten badziew. Nie wiem gdzie ty tam widzisz integracje z apkami zewnętrznymi i jakieś bajery. Po prostu nie chrzań i doceń talent Zygmunta \”Wolontariusza\” oraz reszty ekipy od dotacji. 3 słupki to się chowają przy tej stronie za 600 tysięcy.

  • Kupno gotowca uważasz za coś tworzone od podstaw?
   Zadaj pytanie firmie edito.pl ile kosztuje sklep internetowy.
   A potem zadaj im pytanie czy wystawia fakturę za 400 kawałków i ile sobie za to życzą. Bo oczywistym jest, że jakąś prowizję trzeba zapłacić, oprócz VAT-u i dochodowego.

   Bo to właśnie ta firma napisała CMS-a na którym oparta jest ta strona internetowa.

   Po prawdzie, ja tworzę strony i działając w naszym rejonie, więcej nie dostałbym za takie dzieło niż 3-4 tysiące złotych. Takie czasy i taki rynek.

 5. Stronka internetowa za 600 tysięcy złotych (ponad pół miliona !!! ) to powinna robić LODA Z POŁYKIEM. Dobry wałek.

 6. Jednocześnie, będąc w pracy w UMiG pracował w godzinach służbowych innym zakładzie pracy?To łamanie regulaminu pracy,powinien zostać zwolniony dyscyplinarnie.

 7. Dobrze, ze jest ten portal i taka osoba jak Marek.
  Ujawnia te wszystkie oszustwa i otwiera ludziom oczy. W innym razie przez kolejne lata by byly kręcone lody na jeszcze wieksza skale.
  Jesli to wszystko jest prawda, powinni trafic do więzienia.

 8. Jaki pierwszy projekt na rynku! Producenci stolarki okiennej od lat dysponują takimi programami jak chociażby firma Eltex z Nowej Dęby

 9. Rodzina ustawiona żonka pewnie pracuje w jednostce organizacyjnej od kiedy Pan żołędz pracuje jako burmistrz. A teraz fajny pomysł na wyprowadzanie pieniędzy z gminy. Zdaję sobie sprawę że to wierzchołek góry lodowej.Ile przez dziesięć lat można swoich na stołkach powsadzać i kasy wyprowadzić. Poważnym problemem jest to że nie są zatrudniani specjaliści tylko swoi..Tak tworzy sie klasa średnia w Nowej Dębie.

 10. Pani sekretarz, panie Burmistrzu Wy podajcie się jak najszybciej do dymisji bo to wstyd. Tak zachowują się złodzieje… Koniec z okradaniem tej gminy!!!

 11. ta firma Samen ma juz jeden sklep internetowy z firankami z duzym asortymentem, a teraz dostali prawie 100000 euro dofinansowania na drugi sklep? Nie bardzo rozumie, gdzie tu jest cos innowacyjnego?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here