Debata na temat stanu budynku Domu Kultury. Fuszerka wymaga naprawy. xvideo

35
Schody wejściowe do SOK

Wejście wyłożone płytami paździerzowymi  i odpadające płytki. Tak wygląda strona frontowa  reprezentacyjnego obiektu jakim jest Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie. Obiektu, który kilka lat temu został gruntownie przebudowany za kwotę 6,5 miliona złotych, a dzisiaj wymaga kolejnej przebudowy. Burmistrz Wiesław Ordon, który wraz z pracownikami realizował te inwestycję, wnioskuje do Rady Miasta o 300 tysięcy złotych na dokonanie remontu odremontowanego budynku. Sprawa budzi liczne emocje zarówno wśród samorządowców jak i mieszkańców miasta, dlatego też na ostatniej sesji Rady Miejskiej przeprowadzono debatę dotyczącą tej budowy.

Mieszkańcom naszego miasta należy się dogłębne wyjaśnienie tej kwestii, to znaczy odpowiedź na pytanie jak doszło do tak fatalnego wykonania przebudowy domu kultury, oraz i jakim kosztem dokonana zostanie naprawa budynku. Po to jest właśnie ten punkt na dzisiejszej sesji, żeby te kwestie wyjaśnić.  – mówił otwierając dyskusję Damian Diektiarenko, Przewodniczący Rady Miejskiej.

Wtórował mu przewodniczący komisji gospodarki przestrzennej i inwestycji Tomasz DziemiankoOd dwóch lat chodzimy po płytach paździerzowych, w centrum Nowej Dęby! Ten budynek powinien być naszą wizytówką i chlubą. Szokuje nas, gdy słyszymy, że musimy wydać na remont kolejne środki. Padają kwoty typu pół miliona, 300 tysięcy. Jako radni spieramy się o każdy grosz dla naszego osiedla czy sołectwa, a tutaj padają takie sumy na same schody i taras.  Dlaczego ta inwestycja została odebrana w takim stanie? Bo od początku były problemy.

Odpowiadając na pytanie radnego burmistrz Wiesław Ordon stwierdził, że na całą sytuacje miały złożyć się dwa elementy: –Błąd pierwotny leży w technologii wykonania tych schodów w latach 80. Każda ich naprawa przynosi taki właśnie skutek (…)  Druga przyczyna to jakość wykonania robót przez wykonawcę, który  kilkakrotnie naprawiał te schody do momentu, aż poprawił i kiedy ostatni przegląd gwarancyjny był realizowany nie było widać tam jakiś uchybień i zakończył się okres gwarancji. Niestety po tym okresie okazało się, że jednak te uchybienia były i zaczęły wychodzić na wierzch. Stąd też mamy problem z tymi schodami. – wyjaśniał burmistrz.

Problem jednak w tym, że dokumenty udostępnione radnym wskazują na zupełnie inny rozwój wypadków niż opisał to burmistrz. Zwłaszcza, że gmina miała również inne instrumenty prawne niż tylko zapisy gwarancyjne.

Radny Paweł Grzęda zwrócił się do burmistrza o odpowiedź na pytanie kto z ramienia urzędu odpowiadał za całą inwestycję i przeglądy gwarancyjne. Burmistrz Wiesław Ordon próbował scedować odpowiedzialność na firmę realizującą nadzór inwestorski, jednakże po kolejnych pytaniach radnego, odpowiedział, że pieczę nad pracą inspektorów i wykonawcy piastował jego poprzedni zastępca Zygmunt Ż.  Warto przypomnieć, że nie była to jedyna fuszerka nad jaką nadzór sprawował były zastępca, gdyż pod jego czujnym okiem były również planty i słynne słupki i toalety,  jak również rewitalizacja terenów wokół zalewu gdzie z powodu wad  wymieniano całą ścieżkę spacerową.

Następnie dyskusja przeniosła się na wątek zabezpieczenia interesu gminy w okresie trwania gwarancji i rękojmi.  – Mam przed sobą 7 protokołów gwarancyjnych. Właściwie każdy z nich wskazywał, że taras i schody wymagają gruntownego remontu – zauważył radny Michał Chmielewski. Co więcej wedle zapisów protokołu wykonawca uchylał się od naprawy tarasu i schodów pod pretekstem „złych warunków pogodowych”. Urzędnicy ostrzegali, że wezwą firmę zastępczą, a kosztami obciążą wykonawcę, jednak nigdy tego nie uczynili. Dlaczego? Na to pytanie brak odpowiedzi.

Radny Hubert Kopeć przypomniał, iż w świetle  Kodeksu Cywilnego po dokonanym remoncie, okres gwarancji, który w tym przypadku wynosił 2 lata, odnawia się o kolejne 48 miesięcy. Radca prawny urzędu próbował wywodzić, iż prawo gwarancji dotyczy tylko zakupów i usług. Jednak w kontekście brzmienia i wykładni obecnie obowiązujących przepisów to młody radny miał rację gdyż Kodeks Cywilny stanowi, że w przypadku umów o roboty budowlane zapisy dotyczące gwarancji stosujemy z uwagi na podobieństwo stanów faktycznych. Na powyższe wskazuje art. 656 § 1 k.c.  Z kolei radny Tomasz Kopeć dociekał jak gmina realizowała swoje uprawnienia wynikające z rękojmi, jednakże ani radca prawny urzędu, ani dyrektor SOK ani burmistrz nie byli w stanie udzielić wyczerpującej odpowiedzi na to pytanie. – Problem z tarasem był i schodami był cały czas. Wychodzi na to, że państwo zaprzestaliście wykonywania przeglądów gwarancyjnych i obciążania finansowego wykonawcy – podsumował radny Tomasz Wolan.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że sprawa gwarancji i rękojmi podniesiona przez radnych jest sprawą bardzo istotną dla całej sprawy, gdyż przez okres ich obowiązywania wszystkie wady i remonty są realizowane na koszt firmy która wykonywała prace budowlane. Dzieje się tak pod warunkiem, że właściciel obiektu należycie realizuje swoje uprawnienia. I właśnie co do jakości i sposobu realizacji tych uprawnień przez Urząd Miasta i Samorządowy Ośrodek Kultury, radni mają wiele uwag i wątpliwości, których nie rozwiała tocząca się dyskusja. Nic więc dziwnego, że przewodniczący komisji budżetowej Paweł Grzęda złożył wniosek o skierowanie tej sprawy do komisji rewizyjnej aby ta w oparciu o stosowne dokumenty wyjaśniła sprawę. Wniosek został poparty jednomyślnie przez wszystkich radnych, również tych startujących z komitetu wyborczego burmistrza Ordona.

Sesja Rady Miejskiej na temat schodów i tarasu pokazała również, że remontu za chwilę będzie wymagał cały budynek gdyż  jak słusznie zauważył radny Hubert Kopeć prace remontowe mogą spowodować problemy z elewacją budynku. Na pytanie radnego czy urząd jest przygotowany finansowo na taką ewentualność, burmistrz Wiesław Ordon odparł że nie posiada wyceny takich robót. Radny Łukasz Serafin dociekał jaką odpowiedzialność poniosły osoby odpowiedzialne w Urzędzie za te fuszerkę. Burmistrz Wiesław Ordon odpowiedział, że nie pracują już w magistracie.

Jedno jest pewne. Schody i taras do dopiero początek problemu. Już za chwilę mieszkańcy i radni staną przed wyborem: albo odpadająca elewacja domu kultury i obskurny budynek w centrum miasta, albo kolejne środki z budżetu na remont odremontowanego domu kultury. Trzeba mieć również świadomość, że usterek i wad jest więcej od tych widocznych gołym okiem jak pokazana na slajdach przez radnego Łukasza Serafina spłuczka przyklejana na taśmę klejącą czy też bardziej skomplikowane wady budowlane, których na co dzień nie dostrzegam ale wpływają na stan budynku. Jak powiedział burmistrz Ordon cała ta sprawa jest skazą na jego i gminy wizerunku. Niestety skazą baaaardzo kosztowną …

Nagranie z obrad sesji:

35 KOMENTARZE

 1. Jaki jest dyrektor Rzemien każdy wie i każdy widzi. Długo zastanawiałem się dlaczego burmistrz Ordon pozwala temu osobnikowi na te wszystkie wybryki i dlaczego go trzyma na tym stanowisku. Po ostatniej sesji wiem już, że to nie burmistrz Ordon rządzi Rzemieniem tylko Rzemien burmistrzem Ordonem. Rzemien jest prawdziwa władzą. Wstyd panie burmistrzu.

 2. … „BEZCZELNA MANIPULACJA” ? …… osobiście dla mnie ,bezczelną manipulacją jest fakt ,że taki gostek jak niejaki Rzemień jest dyrektorem SOK. Nie ujmując żadnemu zawodowi – osoba od usuwania nieczystości komunalnych – większe ma pojęcie o czymkolwiek ,niż ten mało ogarnięty facecik. Co za typ :-/.

 3. 656kc ok. Ale reguluje to i wiaze 658kc. Nie mozna wyszukiwac pojedynczych artykułów bp nie zawsze maja odniesienie do innych przepisow. Tak robi sie plotki i nie poparte informacje. Ale ogolnie to sesja fajna. Jedynie radny Hubert i Chmielowiec troche ciency w szyi i na sile szukaja tak jak z przepisem z kc gdzie nie doczytał wedlug mnie calego dzialu bo inaczej by rozniosl cala polemikę na swoja korzyść :-) ale juz niedaleko wyjaśnienia wszelkich okolicznosci. Jedynie niech uwazaja co robia bo nie lecą tylko kierownicy lecz i ich pracownicy ktorym cos kazano zrobic a tam moga byc ich rodziny :)

  • Miasto nie ma Burmistrza, Miasto 21 Pazdziernika powiedzialo Ordonowi NIE ,ale Wies powiedziala TAK i Ordon zostal WOJTEM Wiosek

 4. ” Plama na honorze ”
  Pojmowanie honoru może być rozmaite, a nawet sprzeczne przy porównywaniu postaw ludzi różnych kultur. Np. honorowym postępowaniem człowieka uczciwego jest nieposługiwanie się kradzieżą. Odwrotnie u złodzieja, który za punkt honoru może sobie postawić okradzenie każdego, kogo upatrzy sobie za ofiarę, niezależnie od trudności w realizacji postawionego zamierzenia.

  Często za ludzi honorowych uważa się rycerzy i oficerów, a oszustów i lichwiarzy za niehonorowych, lecz jest to daleko posunięte uproszczenie
  Uznawane za niehonorowe
  kłamanie w żywe oczy,
  niepomaganie kolegom w potrzebie,
  nastawianie ludzi przeciwko sobie nawzajem,
  kopanie leżącego,
  okradanie i oszukiwanie sierot, pogorzelców itp. (hieny cmentarne),
  zmiana poglądów w zależności od sytuacji (oportuniści i pochlebcy),
  Uznawane za honorowe
  przyznanie się do błędu
  dotrzymanie słowa
  bronienie podwładnego
  zwrot długu
  bezinteresowna pomoc w nagłych wypadkach (wolontariusze).
  Wikipedia
  W mojej ocenie , nie wiesz człowieku o czym mówisz !

 5. ciesze że takie sprawy są przekazywane opinii publicznej! przynajmniej mamy świadomość jakie kwiatki wychodzą i jakich mamy dyrektorów od tfuuu kultury

 6. Ten SOK trzeba było wyburzyć bo materiał z jakiego był zbudowany to istne dziadostwo-żużel. Za takie środki jakie zostały zaangażowane w remont można było wybudować nowy budynek. No ale po pierwsze trzeba się na tym trochę znać, po drugie chcieć a po trzecie być uczciwym….

  • Mówiono, tłumaczono ale „ekspert od wszystkiego” wraz ze swoją świtą zrobili to co chcieli !
   I co mu teraz zrobicie ?
   Przeniesiecie go do przechowywalni jaką jest MPGKiM ?
   A może lepszą fuchę mu znajdą ?
   Cały ten małomiasteczkowy zespół specjalistów siedzi na samorządowych stołkach i wspiera się nawzajem, Należałoby to całe towarzystwo wzajemnej adoracji wygnać gdzie pieprz rośnie.
   Tak to własnie jest gdy nauczyciele dorwą się do władzy. przecież nauczyciel wie lepiej.
   no i teraz własnie mamy pokłosie ich eksperckiej przemądrzałej wiedzy.
   Zwolnić i wygnać : Gdzie pieprz rośnie albo jeszcze dalej !

  • Do @alotaxi ,
   przecież go posadzili !!!
   Na kierowniczym stołku w MPGKIM .
   Siedzi sobie długie lata i ma się doskonale :-)
   Możecie mu co najwyżej NAGWIZDAĆ.

  • – alotaxi A ja uważam , że sam jeden vice nie dałby rady. i, ze burmistrz dobrze wiedział o wszystkim. Zresztą pewne sprawy tyko burmistrz zatwierdzać może. Z.Ż został kozłem ofiarnym dla uciszenia gawiedzi , ale szybko zrekompensowano mu straty stołkiem w MPGKiM

 7. Dlatego popieram tą rade nogami rękami i czym sie da. Wyciagać sprawdzać kontrolować żadnego zamiatania pod dywan

 8. Obiecalismy sobie z Adamem, że na poligon już nie wrócimy. On w sumie to nie ma po co bo w sprawie pływaka potrafił się jakoś wybronić. To znaczy nie zrobił nic ale wszyscy myślą że się stara i jakoś mu to uszło na sucho. Gorzej ze mną. Dobrze że łysy wstawil się za mną w sprawie tych mikrofonów bo by mi nie uwierzyli. Mi to już nawet wózka w biedronce nie chcą dać bez wrzucenia złotówki. Ale dumny jestem przynajmniej z tego, że tak twardo się im postawiłem na sesji. Z tą manipulacja to była bomba. Wszystkie oczy wtedy na mnie A ja taki dumny jak na scenie się czułem. Supcio mówię wam. No ale szkoda tylko, że pewnie się zorientują że blefowałem. A mogłem w Paintcie coś tam dorysować na tym nagraniu że niby Gawron albo jakiś inny ptak siedział na dzwonku i przez to nie było słychać. Trochę nie pomyślałem. Ale następnym razem to odwale taki numer że łohoho. Cicho bo chyba dzwonek dzwoni….A nie..zapomniałem że on nie był podłączony w ogóle…

 9. No takich spraw w przypadku Rzemienia myślę znajdzie się więcej. I będzie trzeba desygnowac jeszcze większe środki. Pytanie kto poniesie za plamę na honorze odpowiedzialność bo ja jako szary obywatel to bym płacił do końca życia albo i dłużej.

 10. Rzemo ja ci dobrze radzę,Rzemo ja cie poprowadzę,przez życie dobrymi radami byś nie musiał już wchodzić schodami..

 11. 300 koła za odnowienie schodów ? Czy ja nie dowidzę?! Chłopie, za 300 k można dom postawić w SSO.
  Na pierwszy rzut oka widać, że robili to partacze.

 12. Wózkiem z dzieckiem nie można wjechać . Więc po co wystawy są organizowane …dla Dyrektora i Świty . Bo wjazd na dzwonek to brak słów jak na Ukrainie jest jest a że nie działa trudno …

 13. Jak gmina zacznie w końcu zatrudniać kompetentnych ludzi to nie będzie problemów. Dajcie szansę wykazać się nowym pełnym energii dyrektorom KONIEC Z TRZYMANIEM STANOWISK DOŻYWOTNIO BO TO OPÓŹNIA W ROZWOJU Te całe jednostki podlegające lub finansowane przez urząd. Państwo w Państwie i zamiatanie pod dywan wszystkich konstruktywnych opinii a ich autorów traktuje się tako wrogów narodu i piętnuje latami

  • Miasto w Wyborach ten uklad odrzucilo mowiac Ordonowi NIE,ale wioskom ten uklad popierany przez Ordona pasowal i wsiochy powiedzialy TAK

 14. W końcu ludzie, którzy nie mieli 'szczęścia’ poznać naszego wielce czcigodnego 'dyrektora’, mieli okazję zobaczyć co z niego za typ. 'dyrektor’ w swej nieskończonej pyszności zaczął chyba naprawdę wierzyć swoją boskość. Dalej do chłopa nie dociera, że nie ma już miejsca dla chamów i prostaków. Rada jak widać w jego boskość i nieokreśloną bliżej protekcję na którą jakże chętnie się powołuję ma daleko w poważaniu by nie rzec daleko w d…
  Jeśli chodzi o manipulację to konkurs, który wygrał ten 'dyrektor’ od samego początku był zmanipulowany – znikanie zapisów w konkursie, które umożliwiły mu objęcie stanowiska.

 15. Dobra, przyczyna jest prozaiczna wiem, że mieszali klej do płytek z piaskiem w proporcji łycha piasku i kielnia kleju. Śmiali się , że 2 miesiące wytrzyma.

 16. panowie i panie to jest kasa twoja moja nasza wydawać tyle na schody ,…co wy robicie …………….. wydajcie to na dzieci …… lub na osoby starsze co mają 70…….lat lub więcej ,,,,,,,,,,,,,,,,chyba im to się należy ..nie wieżę że nowa dęba to zacofany kraj / na pomorzu tego niema ogarnijta sie ludziska …………pozdrowienia dla tych co myślą realnie .

 17. Bardzo ciekawy obrazek ta sesja. Pan Burmstrz zawsze taki wygadany, tyle ma do powiedzenia na każdy temat a tutaj przed pytaniami młodych radnych musiał osłaniać się prawnikiem i urzędnikiem. „Żółtodzioby” okazały się za mocne?

 18. Czy Tak ma wyglądać co tydzień kosz i miejsce w okolo niego ławeczka nowa a syf ten sam Kościuszki po drugiej stronie basen i główny deptak nad zalew . Co na to zasłużony Prezes PGKiM????

 19. Te schody nigdy nie beds w plytkach, cegla za bardzo trzyma wilgoc juz na poczatku byly z lastriko. I ten kto zaprojektowal plytki pwinien sie przynajmniej wstydzic

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here