Dobre, gospodarcze notowania Podkarpacia

2

Znamy dane Głównego Urzędu Statystycznego za 2018 rok dotyczące gospodarki w regionach. Województwo Podkarpackie zanotowało między innymi największy w kraju wzrost PKB, a podkarpackie firmy są liderem w nakładach na innowacyjność. Te oraz inne dane zostały omówione podczas konferencji prasowej.

Przedstawili je marszałek Władysław Ortyl, Marek Cierpiał-Wolan – dyrektor Urzędu Statystycznego w Rzeszowie oraz Wojciech Magnowski – dyrektor Departamentu Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym UMWP.

Marszałek zwrócił przede wszystkim uwagę na fakt, iż województwo podkarpackie jest liderem wzrostu dynamiki PKB. W 2018 r. Podkarpacie odnotowało największy w kraju wzrost produktu krajowego. W porównaniu do roku 2017 był on większy aż o 7,8%, a średnia w kraju wyniosła 6,3%.

– To jest dobra wiadomość, cieszy nas to i chcielibyśmy, żeby ta dynamika utrzymywała się w kolejnych latach. Osiągnęliśmy nasz założony w obecnej strategii cel, że jesteśmy liderem zmian i innowacji w Polsce Wschodniej. Dowodem na to jest fakt, że przeskoczyliśmy województwo warmińsko-mazurskie – mówił podczas konferencji marszałek.

Marszałek przytoczył także inne dane dotyczące regionu z 2018 roku jak te, że województwo podkarpackie znalazło się na 1 miejscu pod względem dynamiki wzrostu osób zatrudnionych w przemyśle i że zajęliśmy 1 miejsce pod względem nakładów przedsiębiorstw na działalność innowacyjną.

– Ten efekt rozwojowy związany jest z funduszami unijnymi. Nie byłoby takiej dynamiki, gdybyśmy tych środków nie mieli. Dokonujemy także montażu finansowego ze środkami z budżetu państwa, samorządów – tłumaczył marszałek.

– Lokomotywami naszego liderowania, jeżeli chodzi o wzrost PKB są przemysł i budownictwo. Jeżeli chodzi o budownictwo zajmujemy w zakresie dynamiki 1 miejsce, a jeśli chodzi o przemysł to 3 miejsce w Polsce – wyjaśniał dyrektor Urzędu Statystycznego w Rzeszowie Marek Cierpiał-Wolan.

Marszałek oraz dyrektor Departamentu Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym Wojciech Magnowski omówili także wykorzystanie funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego oraz programów krajowych.

– W przypadku RPO województwo podkarpackie lokuje się na 2 miejscu w kraju pod względem złożonych wniosków o płatność i na piątym w zakresie kontraktacji. Kwota zakontraktowana do końca 2019 roku wynosi 7,2 mld złotych, a środki wypłacone to 4,2 mld złotych – poinformował dyrektor Wojciech Magnowski, dodając jednocześnie, że obecny program regionalny jest największym pod względem finansowym, jaki miało województwo.

/UMWP

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here