KONTROWERSJE WOKÓŁ OBELISKU STAROSTY SUDOŁA NA UL. KOŚCIUSZKI

60

W ostatnich dniach w mieście pojawiło się wiele kontrowersji związanych z decyzją zarządu powiatu i  starosty Jerzego Sudoła o postawieniu obelisku na ulicy Kościuszki z okazji 70. rocznicy powstania Szpitala Powiatowego. Kamień ma upamiętnić działającego na tym terenie doktora Józefa Mroczkę.

Inicjatywa ta wzbudziła wiele emocji w społeczności lokalnej, ponieważ szpital, którego rocznica jest obchodzona, zmaga się z poważnymi problemami finansowymi. Zgromadzenie funduszy na bieżące funkcjonowanie placówki stało się codziennością, a organizowane aukcje charytatywne stają się nieodłącznym elementem walki o przetrwanie tego ważnego dla społeczności szpitala.

KONTROWERSYJNY OBELISK

O sprawie rozpisały się regionalne media takie jak Gazeta Wyborcza czy Tygodnik Nadwiślański. Również do naszej redakcji napłynęły pytania ze strony zdenerwowanych mieszkańców, którzy nie mogą zrozumieć dlaczego władze powiatu tarnobrzeskiego urządzają wielką fetę z okazji 70 rocznicy powstania szpitala w momencie gdy placówka ta tonie w długach.  Mieszkańcy podnoszą również niefortunną kwestię usytuowania obelisku. W ocenie społeczności lokalnej właściwym miejscem na takie pomniki powinien być teren lecznicy. Emocje budzi również fakt, że na obelisku ma zostać uczczony tylko jeden lekarz, podczas gdy przez te 7 dekad funkcjonowania placówki pracowało w niej wielu znanych i cenionych doktorów, którzy również zasługują na upamiętnienie.

OBELISK TO DOPIERO POCZĄTEK ? SZYKOWANA WIELKA FETA.

W ocenie starosty Jerzego Sudoła (na zdjęciu) zarówno sama inicjatywa posadowienia obelisku jak i jego umiejscowienie są właściwe

Starosta pytany przez dziennikarzy „Tygodnika Nadwiślańskiego” o uzasadnienie umiejscowienia obelisku wyjaśniał, że Józef Mroczka był pierwszym lekarzem na tym terenie, a w czasie wojny należał do Armii Krajowej i ukrywał partyzantów. Ambulatorium doktora Mroczka znajdowało się właśnie w tym miejscu w którym ma stanąć obelisk.

Starosta Jerzy Sudoł broni się, że powstanie miejsca pamięci wiąże się z minimalnymi kosztami gdyż obelisk został pozyskany od sponsorów. W kwestii finansowej należy jednak zaznaczyć, że na dzisiaj nie znane są koszty zaplanowanej na jesień fety z okazji 70-lecia szpitala, która jak zauważają obserwatorzy samorządowej sceny politycznej, ma wpisać się w kampanię wyborczą starosty i parlamentarzystów.

Z przecieków urzędowych wynika, że impreza ma być naprawdę pokaźna, a zjawić się na niej mają posłowie jak również biskup sandomierski. Zapewne zarówno szpital jak i starostwo kolejny raz będzie oczekiwało darowizn od szeregu firm i instytucji by pokryć koszty wpisującego się w rok wyborczy jubileuszu.

USPOŁECZNIANIE KOSZTÓW – PRYWATYZACJA ZYSKÓW

Warto podkreślić, że nie będzie to pierwszy raz, kiedy starosta i dyrektor szpitala zwrócą się do firm o takie lub inne dofinansowanie lecznicy, której sytuacja wciąż pozostaje niepewna. Takie działania władz powiatu wzbudzają wśród mieszkańców duże niezrozumienie.

Z jednej strony mówimy o trudnej sytuacji szpitala powiatowego,  domagamy się jego współfinansowania przez gminę, datków od mieszkańców i firm, a z drugiej strony samorząd powiatowy lekką ręką wydaje środki publiczne na zupełnie inne zadania w tym na pokaźne podwyżki diet powiatowych radnych i pensji starosty Jerzego Sudoła. W kontekście trudności finansowych szpitala ale również trudności powiatowego DPS-u, gdzie personel medyczny często pracuje w trudnych warunkach, a pacjenci muszą czekać na niektóre procedury, wysokie zarobki starosty i radnych budzą wiele pytań. Wiele osób zaczęło się zastanawiać, czy nie byłoby lepiej przekierować te środki finansowe na wsparcie szpitala i poprawę jego funkcjonowania.

MIESZKAŃCY MAJĄ RACJĘ

Nie ma wątpliwości, że osoby znane i zasłużone dla lokalnej społeczności zasługują na szacunek i upamiętnienie. Kontrowersje wokół postawienia obelisku przez starostę Jerzego Sudoła na ulicy Kościuszki są zrozumiałe, biorąc pod uwagę trudną sytuację finansową szpitala i konieczność zbierania pieniędzy na bieżące funkcjonowanie przez organizowane aukcje charytatywne. W takiej sytuacji ważne jest, aby władze lokalne koncentrowały się na wsparciu placówki medycznej, zamiast inwestować w kosztowne projekty realizowane w innych gminach  czy imprezy, które nie przyczyniają się bezpośrednio do poprawy opieki zdrowotnej. Mieszkańcy mają prawo oczekiwać, że środki publiczne będą odpowiednio rozdzielane i wykorzystywane w celu poprawy jakości życia społeczności lokalnej, zwłaszcza jeśli chodzi o sektor tak istotny jak służba zdrowia.

60 KOMENTARZE

 1. Cały Sudoł. Mickiewicza nie zrobi, wydziału komunikacji nie zrobi, pracowników niemedycznych sprywatyzuje, sobie i kolegom zafunduje wysokie pensje i kamień postawi na kościuszki który tam pasuje tak samo jak te kwadratowe buty starosty do jego przydługawych nogawek. Schemat na kampanie wyborczą niezmienny od lat. Nastawiać pomniczków, zrobić biegi, przygotować Mszę z jakiejś okazji wraz przemarszem ulicami miasta w rytm orkiestry i na koniec rozdać czeki przed wyborami. Niech już te Sudoły, Ordony i reszta leśnych dziadków pójdzie na emeryturę. Udajcie się chłopy do senatorium i tam podrywajcie gorące 60-tki i dajcie temu miastu spokój.

  • Opiekun medyczny to zawód medyczny!! ponoć od sierpnia przechodzą pod prywatną zewnętrzną firme? głosy chodzą że ukraińską?

 2. Jakoś starosta nie ma na podwyżki dla pracowników Domu Pomocy Społecznej, ale na podwyżki dla siebie znalazł i na postawienie kamora w centrum miasta też znalazł. Wstyd.

 3. Stary, doświadczony, a tu przed samymi wyborami takie fo-pa. Aukcje sztuki robi na ratunek szpitala, a kamienie będzie i pomniki stawiał. Starosta i Burmistrz planowali zapewne huczne otwarcie pomnika z pięknymi przemowami wśród licznie zgromadzonej gawiedzi, orkiestry i Mażoretek, lecz poszło zupełnie w inną stronę. No ale starość ma swoje prawa. Jakby był mądrzejszy to zrobiłby ten wydział komunikacji i cała gawiedź byłaby zadowolona, jednak bufonada staroście razem z burmistrzem nie pozwoli tego zrobić bo nie byli pomysłodawcami!

  • Mogę się założyć że i tak zrobią wielką imprezę bo przecież idą wybory a pierdzący od 20 lat w stołki Sudoły i Ordony nie mają mieszkańcom nic innego do zaproponowania jak tylko zrobić Jubileusz jakieś instytucji. Wszystko musi się oprzeć o autorytet Kościoła, więc będzie Msza Św. na której siądą w pierwszych ławkach by pozować na prawych i uczciwych. Może nawet głos z ambony zabiorą. Na stare babki to działa. Daje +10 w kampanii. Następnie zrobią marsz ulicami miasta, będzie grała orkiestra, a gawiedź pomaszeruje wraz z nimi myśląc że bierze udział w czymś ważnym i potrzebnym. Następnie zgromadzą się pod kamieniem gdzie będą odprawiać świecką mszę czyli nudne przemówienia, podziękowania i wzajemne spijanie sobie z dziubków. Przy okazji naplują na tych którzy pokazują społeczności ich obłudę. Gawiedź rozgonią do domu, a sami pójdą żreć jedzonko z cateringu w namiocie lub pokoju „dla VIP-ów”. Na pawia mnie ciągnie jak o tym myślę. Przykre tylko, że do tej hucpy będzie wmieszany Kościół bo jestem katolikiem i brzydzę się jak politycy wykorzystują go do swoich celów. Amen.

 4. Brawo panie starosto Sudoł! Posadowienie tego głazu na Kościuszki to przełomowe wydarzenie na które mieszkańcy czekali całe 30 lat pańskiego urzędowania na różnych publicznych stanowiskach. Jest pan wielki i wspaniały. Pańskie pomysły i inicjatywy zadziwiają cały świat. Jesteśmy z pana dumni, że mimo 70 lat na karku cały czas zachowuje pan trzeźwość umysłu i błysk w oku. Nikt inny nie wpadł by na pomysł by na trawniku pod parkingiem na Kościuszki 1a pierdzielnąć tak piękny obelisk. Czuję ogromną radość, że mieszkam w Nowej Dębie a pan jest starostą tez ziemi. Oby jak najdłużej! Mam nadzieję, że społeczność lokalna ponownie obdarzy pana zaufaniem w wiosennych wyborach samorządowych i w dalszym ciągu będzie pan piastował ten zaszczytny urząd, czyniąc nasze życie lepszym i weselszym. Mam nadzieję, że kiedyś będę taki jak Pan!

 5. Starosta w pigułce. Nie ma ważniejszych spraw jak kamień w Nowej Dębie. Chodników w Chmielowie do biedronki to nie zrobi a pomniki będzie stawiał.

  • Ważne że nie zabrakło funduszy Sudołowi na zakup ukraińskiej flagi którą postawił u siebie w urzędzie i którą widzimy za jego plecami na załączonym zdjęciu.

 6. Pamięć i cześć ludziom jest mega ważna ale czasy są jakie są. Wystarczyło tablice pamiątkową zrobić w szpitalu bo takie na wejściu do izby przyjęć są. Idą wybory i ma być hucznie i z pompą niech gawiedź widzi.
  Pracownicy obsługowi szpitala wyrzuceni pod zewnetrzną firmę, mszczenie się na pracowników DPSu za to, że walczą o swoje.
  Czy tak powinien wyglądać dialog?

 7. A kiedy taki obelisk stanie na wioskach? Też byśmy poszli na mszę, strażacy trzymaliby musztrę, dzieci w lasowiackich strojach przy staroście i burmistrzu złożyłyby kwiaty przy obelisku i dla starosty i burmistrza byłaby natychmiastowa reelekcja i stołek do końca życia. Tak na serio to wszędzie tyle się słyszy o braku chodników i fatalnym stanie dróg, ale z jakiegoś powodu tego się nie robi tylko stawia pomniki. Aż strach pomyśleć co tej władzy bliżej wyborów wpadnie jeszcze do głowy.

 8. Ordon i Sudoł wspólnie odsłonią ten kamień, a będzie to kamień u szyi dla nich obydwu na wiosenne wybory. Juz wiedzą co ich czeka, a brną w te kamienie bo nie mają nic innego do zaproponowania, zdemenciałe umysły niestety. Kamień zamiast rejestracji samochodów – cudo !!!

  • Za „stworem” jak nazywasz Starostę jest flaga powiatu, a nie Ukrainy. Obrzydliwy portal, ziejący nienawiścią, obrażający ludzi. Ale karma wróci

 9. Czcigodny księże Biskupie,
  Szanowny Panie Pośle,

  (tutaj witanie kolejnych 20 funkcyjnych osób, więc pomijamy. Samo witanie trwa 15 minut) …

  drogi panie burmistrzu, kochani mieszkańcy tak licznie zgromadzeni na dzisiejszej uroczystości.

  Gdy w lipcu 1337 armia francuska i oddziały hrabiego Foxa rozpoczęły kampanię wojenną na terenach dzisiejszej Akwitanii, król Edward III doskonale zdawał sobie sprawę z faktu jak istotną kwestią jest budowa lazaretu dla rannych żołdaków.

  Mało kto wie, że pierwszym dyrektorem owego lazaretu był nasz rodak, pochodzący z lasowiackiej ziemi kmieć Zbychu Kopeć vel Flis, który na terenach puszczy sandomierskiej uczył się sztuki zielarstwa. Opracował on również innowatorską jak na tamte czasy metody leczenia ADHD za pomocą deskoterapii. Osobiście, podczas 3 kwarty księżyca strugał deski z tutejszych sosen, którymi następnie okładał niesforne bękarty. Doniosłość osiągnięć kmiecia Zbycha Kopcia dała inspirację kolejnym pokoleniom zielarzy, szamanów i miejscowych wyznawców guseł i zabobonów, co tworzyło idealne warunki pod rozwój medycyny na tym terenie.

  Medycyny która jak wiemy, ratuje to co mamy najcenniejszego czyli ludzkie życie. Bo życie człowieka to dar o który służba zdrowia się troszczy, o który walczy i wiemy jak to jest ważne

  … (tutaj chwilowe zapętlenie wokół słów „życie” i „służba zdrowia” by dać sobie chwilę na przypomnienie głównego wątku) …

  i dlatego staramy się ten szpital doposażać by to ludzkie życie bez względu na okoliczności ratować.
  Jako starosta dbam o personel szpitala i godne zarobki. Zwłaszcza o panią dyrektor która niczym matka troszczy się o naszą leśną górę i całą załogę placówki. Cieszę się, że pielęgniarki i salowe mogą zawsze liczyć na otwarte drzwi pani dyrektor i jej otwarte serce, na jej życzliwe spojrzenie i dobre słowo. Dziękuję pani dyrektor.

  (w tym momencie wszyscy już śpią, nawet ja pisząc to przemówienie usnąłem…)

  Dziś, przy tym obelisku, składam obietnicę, że nasz szpital powiatowy w Nowej Dębie będzie nadal miejscem, w którym każdy pacjent jest traktowany z szacunkiem, godnością i troską. Będziemy kontynuować nasze wysiłki w celu podnoszenia standardów opieki medycznej, budowania partnerskich relacji z naszymi pacjentami i tworzenia przyjaznego i bezpiecznego środowiska.

  Dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w dzisiejszej uroczystości. Niech ten obelisk stanowi wieczne upamiętnienie naszego szpitala powiatowego w Nowej Dębie i niech przypomina nam o naszych wspólnych wartościach, jedności i trosce o zdrowie i dobrobyt naszych mieszkańców.

  Niech przypomina nam o kmieciu Zbuchu Kopciu vel Flis dzięki któremu możemy tutaj być razem.

  • Ale sie wzruszylem bo sie nie doczytalem czy nasz Przewodniczacy Damian bedzie, czy bedzie w pierwszym szeregu i czy cos powie

 10. Panie Starosto, kiedy kolejna akcja szczepień jednodawkowej, skutecznej, bezpiecznej i w 100% przebadanej szczepionki przeciwko SARS-COV 2 ? Mam obawy, że mój paszport covidowy tzw. covid pass, stracił ważność po 4 dawce. Bardzo proszę pana starostę by zorganizował takie szczepienia przy parafii raz jeszcze. Z góry dziękuję i serdecznie pozdrawiam.

 11. na otwarciu jurek Sudoł bedzie razem z jurkiem sudołem i beda sobie klaskać – tak na poważnie weźcie chłopy dajcie na luz panie ordon panie sudoł juz ludzie sa zmęczeni wami naprawde

 12. Szpital wyprowadź z długów, a nie pomniki stawiać…. ile to będzie kosztować ? Na sprzęt powinny te pieniądze być przeznaczone, a nie na kamienie… WSTYD I ŻENADA ! Jak można być tak bezmyślnym…

 13. Do wiosennych wyborów jeszcze trochę czasu. Zaczynam się bać co dziadek Sudoł i dziadek Ordon przez ten czas wymyślą by „zaimponować” wyborcom

  • towarzysz broniarz jest z obydwu dumy,ze ma godnych w terenie przedstawicieli nadzwyczajnej kasty ludzi.
   niech zyje biurokracja.

 14. Nie wierzę. Sudoł kupił za publiczne pieniądze flagę Ukrainy i wstawił ją do urzędu starostwa. To jakaś masakra jest. I teraz kamorami będzie nam miasto upiększał. Była taka piosenka kiedyś: więc chodź pomaluj mój świat, na żółto o ma niebiesko. I przyszły takie Jurecki i pomalowali!!!

 15. Kurfa, jpdrole ten facen sudoł to już naprawdę zfiksował. Obelisk stawiać w centrum miasta jakiegoś Mroczka. Później kościelna patologia będzie schadzki tam robić bo przecież taki super lekarz kiedyś był. A na terenie szpitala przy siatce ogrodzeniowej to miejsca nie ma. Kto wogóle z mieszkańców zna tę osobę, zapytam ile wziął za postawienie tego pomnika i kto mu je dał. Pytał się o zdanie mieszkańców Dęby?

  • Podobno głaz jest z wykopu pod blok budowany przez radnego. A że skromny to chłop to się nie chwali. Siedzi cicho jak mysz deweloperska:)

 16. Z innej beczki i na poważnie. Co się dzieje w PGKiM? Jestem zaniepokojona zadłużeniem i losem pracujących tam ludzi. Mój mąż tam pracuje.

  • obecna władza rujnuje wszystko co się da, żeby nowa miała co robić i na nich psy wieszać.. ot to co się dzieje :)

 17. Znam te auta z 1 zdjęcia. W zimie, jak ten granatowy odjeżdża, to ten biały parkuje wzdłuż parkingu i pilnuje miejsca.
  Po południu ob stoją zgodnie z przepisami.

  Wie ktoś o co tu chodzi?

 18. Jeden szpital w Tarnobrzegu z długami, szpital w Dębie pewnie też zysków nie ma, wystarczy popatrzeć tu na sanitariaty i nieokafelkowane przestrzenie. Odległość 20 km między obydwoma szpitalami, po co to komu taki stan tych dwóch placówek. W Skandynawii są szpitale co 50 km i mają pełen profil..

 19. Pierwszy lekarz tu działający nazywał się Głębocki, o nim nie slyszal pan , panie Sudol ? A ta ukraińska flaga w tle, to zwykle naplucie nam w twarz . Prawdziwy z pana Polak i patriota.

 20. Zasadniczo, taki kamień, ze środków sponsorowanych to i ja bym chętnie upamiętnił na ogródku. Nie wiem po co. Aaaa…bo tak. Bo kamień . Uroczysty. Aaaa. Otwarcie…kamienia ?

 21. W pewnym sensie ten kamień to ukłon w stronę religii przedchrześcijańskich. Barbarzyńcy tez mieli swoje święte kamienie xd

  • Takie mniejsze ostre kamienie to nawet wiązali sznurem do drewnianego trzonka i ładnie ćwiczyli sobie, dość długo ćwiczyli aż nie poczuli zapachu prochu wokół siebie i jakiś taki dziwny ból nie wiadomo skąd, przeszywający całe ciało. Ale to jest historia, stara jak kwadratowe koła.

 22. Panie Sudoł. Pytał pan mieszkańców czy wyrażają zgode? Pytał pan mieszkańców czy pozwalają przeznaczać jakiekolwiek pieniądze na to? Za czyje pieniądze pan to stawia?

  • I dlaczego w takim miejscu? Mało terenów przy szpitalu wewnętrznym albo w tam w lesie? Już wiem dlaczego. Nie dostałeś pan panie sudoł zgody na te tereny, a łordon przyklepał pomysł. Podejrzewam że robicie już to specjalnie ale wqurfic mieszkańców za zasadne opluwanie was. Nawet się już z tym nie kryjecie. Dlaczego poza naszą miejską radą i bez naszej zgody koleś z tebeku robi co chce?

 23. Witam serdecznie społeczność nowodebianinów. Będąc w odległych miejscowościach naszej diecezji zauważyłem wielki szacunek dla pana Zybaczyńkigo. Nie było mi dane go poznać, ale jest to osoba, która nie jednego osobie dziś żyjącej zawdzięczają to, że jest. Może Jemu bardziej się to należy. Wielki człowiek to był.

  • Jak was nie lubię, jako społeczność to tak bardzo się zgadzam z tym aby to mógł być Pan dr Zybaczyński a nie ktoś kto był pierwszy i w czasach tak odległych tym bardziej że gość się pewnie kitral aby kulki nie dostać. Pozdrawiam

 24. Hmm…wróćmy pamięcią może kilka miesięcy wstecz…czyżby nie ten sam starosta, który nie zgodził się na wydział rejestracji aut w Dębie, bo m.in. „szkoda kasy i lepiej przeznaczyć na szpital te środki”…? Ten pan ma bardzo krótką pamięć jak widać. Czas na emeryturę!

 25. Czy zaprzyjaźniona ze starostą gazeta odważy się zbadać temat radnego powiatowego z listy starosty, z miejscowości Tarnowska Wola? Czy odważy się zapytać czy aby radny nie prowadzi działalności na mieniu powiatu? Bo ma firmę a firma ponoć wystawiała faktury na placówki powiatowe. Skoro można robić temat z radnego gminnnego za kotleta to można też zrobić temat z radnego starosty? No tak, to co innego. Celem gazety są tylko radni gminni. Powiat chyba zleca gazecie czy tam wydawnictwu różne rzeczy więc „niezależni dziennikarze” nie podejmą tematu? Dacie radę czy jednak ręka starosty zbyt dobrze karmi?

  • Oj gdyby ściany sosiru, soku, szpitala i placówek szkolnych mogły mówić. Ten przydupas garbatego by pod filarami musiał dorabiać

  • flaga powiatu ma 3 kolory : niebieski – żołty – niebieski. Ta na zdjęciach ma dwie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here