Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w konferencji na temat realizacji strategicznych planów Grupy ORLEN w obszarze energetyki jądrowej.
Dziś polska energetyka opiera się głównie na węglu, a jego spalanie dzięki polityce klimatycznej Unii Europejskiej i opłatom ETS będzie coraz droższe. Kolejnym surowcem, który wykorzystujemy w energetyce jest gaz. Wraz z otwarciem Baltic Pipe i uruchomieniu gazoportu LNG w Świnoujściu Polska uniezależniła się od rosyjskich dostaw błękitnego paliwa. Dodatkowo budujemy nowy terminal w Zatoce Gdańskiej.
-Cały czas dbamy o niezależność energetyczną Polski, dlatego dzięki dywersyfikacji źródeł energii oraz nowym technologiom zapewnimy bezpieczeństwo energetyczne wszystkim Polakom na kolejne dziesięciolecia. Stawiamy na nowe rozwiązania, które zapewnią nam dostęp zielonej i taniej energii elektrycznej -podkreślił Prezes Rady Ministrów.
W ubiegłym roku zadecydowano o powstaniu dwóch dużych elektrowni jądrowych w Polsce. Pierwsza ma być budowana we współpracy z Westinghouse będzie zlokalizowana na Pomorzu. Drugi projekt, biznesowy, spółek ZE PAK, Polskiej Grupy Energetycznej i koreańskiego partnera KHNP ma powstać w Wielkopolsce.
Small Modular Reactors są uzupełnieniem dużego atomu. SMR to reaktor o małej lub średniej mocy, który nie produkuje dymów i nie zatruwa powietrza. To zielona energia, która jest tania i bezpieczna. Nie istnieje groźba skażenia radioaktywnego, a żadne odpady nie są emitowane do atmosfery czy wypuszczane do wody.
Jeden blok o mocy 300 MW zabezpieczy potrzeby nawet ok. 300-350 tys. gospodarstw domowych. Przewiduje się, że koszt produkcji 1 MWh energii elektrycznej z SMR docelowo będzie o około 30 proc. niższy niż w przypadku energii z gazu. Powstanie takich reaktorów zahamuje wzrost cen energii, który w innym przypadku mógłby być nieunikniony.
– Rocznie, dzięki posadowieniu jednego reaktora SMR, będzie można zaoszczędzić od 100 do 200 milionów euro rocznie na emisji CO2 – na tym, że nie trzeba będzie przeznaczać takich środków na zakup uprawnień do emisji CO2 – powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Dzięki czystej produkcji SMR-y stawiane są blisko osiedli czy miast. Na zielonej energii skorzystają również samorządy. Operatorzy elektrowni będą rozliczali się lokalnie. Zwiększą się dochody dla gmin nie tylko z podatków, ale również za dzierżawę.
– To również większe dochody dla gmin, powiatów i samorządów, nie tylko w wielkich ośrodkach, ale także w tych mniejszych miastach i miasteczkach, które tego potrzebują. Nie tylko czystej energii cieplnej, czystej energii elektrycznej, ale także dochodów do gmin – powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Wśród możliwych destynacji pojawiła się Tarnobrzeska Strefa Ekonomiczna – Stalowa Wola. Małe reaktory jądrowe zlokalizowane mają być również na terenie Włocławka, Ostrołęki, Warszawy, Stawów Monowskich koło Oświęcimia, Dąbrowy Górniczej i Nowej Huty.
Gdyby nie te utracjusze to Polska już dawno temu miałaby elektrownie tego typu, ale zamiast cokolwiek zrobić to wolą kłapać dziobami. Śmiechu warte.
Nikt nie chciał lokalizować swojej fabryki w Tarnobrzegu to teraz postawią tam reaktor. I nad jeziorem „Tarnobrzeg Zdrój” z jednej strony będzie spalarnia śmieci a z drugiej elektrownia atomowa będzie produkować prąd. To się nazywa mieć łeb na karku….
Jako ciekawostkę warto zauważyć, że Amerykanie nie wybudowali jeszcze żadnego reaktora w tej technologii a my je już od nich kupujemy. Jedyny działający reaktor tego typu na świecie o mocy 200MW z tego co czytałem posiadają Chiny, jednak od nich niedługo nic nie będziemy kupować bo nasi nadzorcy na to nie pozwolą.
Amerykanie reaktorów podobnej konstrukcji używają na lotniskowcach i na okrętach podwodnych od dziesięcioleci.
Tarnobrzeg finansowo tonie, bo bez wydobycia siarki „osiedle” traci sens istnienia. Elektrownia zasiliłaby b. dużym wpływem podatkowym gminę Tarnobrzeg. Piszę zasiliłaby, bo chapnąć temat pewnie chce gmina Stalowa Wola, a jest politycznie/lobbingowo najmocniejsza w regionie. Chodzi o tańszą i bardziej masową produkcję broni z wiadomych względów i ogromną kasę z podatku dochodowego, jaki odprawadza każda elektrownia.
Wybudowali ale nie amerykańce – ruskie zrobiły. RBMK = BWR. Polecam serial Czarnobyl
Kalinka tam i rozpierdoli on se nie da
Czyli już będzie prezesa zastępca sekretarka limuzyny i 45 tyś co miesiąc
Jestem za budową tego minireaktora w Stalowej W., tym bardziej, że odpady będą składowane albo w Tarnowskiej Woli albo w Kolbuszowej..
Ja mysle ze w Jadachach bo juz wolan buduje szope
Ale on będzie w Stalowej Woli a nie w Tarnobrzegu.
Ale to wszystko jest w tekście. Że w Tarnobrzeskiej Strefie w mieście Stalowa Wola. Czego nie ROZUMISZ?
Ten reaktor typu BWR to dalej ten sam patent co słynny ruski RBMK, co pierdyknął nie tak dawno. Kto to gówno wcisnął tym szaleńcom? To już wiem po co te tabletki tak kupowali ostatnio…
precz z komuną
Ta inwestycja to tylko kiełbasa wyborcza-naiwniacy
W debie niech zbuduja reaktor , w kosciele na gorce super miejsce w piwnicach nis sie nie dzieje. Z odpadow radioaktywnych figurki mozna robic , beda swiecily ladnie:) Nowy probosz sie ucieszy bo on lubi interesy :)
Do #Nie buczeć
Tak, masz rację, ale takie małe reaktory na świeżym powietrzu nie na okręcie to nikt jeszcze tego nie próbował poza Stanami. Czyli dalej coś co jest wielką niewiadomą.
A propos tych reaktorów, a Solorz w tym temacie nie ma zamiaru też gdzieś coś wybudować?
To wszystko jest oczywiście przed wyborami, jeszcze Ziobrę wydymają i wezmą PiSie mordki ulegną w sprawie trybunałów przed UE i zgarną miliardowy hajs odtrabią sukces co to nie oni i jak pomiatają Unią.
No i powstanie nowa atrakcja obok Tebeku – świecące Jezioro Tarnobrzeskie, albowiem chłodzenie takiegoż wymaga dużo wody…
No i zobaczymy kto się za pieniądze sprzeda. Przecież bez łapówki się nie obejdzie aby dać zgodę na reaktor w powiecie tarnobrzeskim, obok poligon. Będziecie widzieć uśmiechnięte mordy i uściski dłoni. To będą ci którzy mają Nas za baranów.
Wpierw trzeba sieci przesyłowe zmodernizować i resztę infrastruktury a później myśleć o atomie.
Jeszcze majówka się nie zaczęła, a on już…