Miasto uwalnia działki pod budowę bloków. Nowa Dęba ma szansę się powiększyć.

33

Już za kilka dni (21 maja) odbędzie się pierwszy przetarg nieograniczony na sprzedaż terenu po starej kotłowni przeznaczonego pod budownictwo wielomieszkaniowe. Cena wywoławcza to 200 tysięcy złotych netto + 23% VAT. W najbliższym czasie liczba działek pod nowe bloki zostanie zwiększona, a to otworzy szansę na powiększenie i rozwój miasta.

Działka o nr ewidencyjnym 410 to działka na której początkowo zamierzano ulokować budynek mieszkalny z programu „Mieszkanie +”, jednak jak na falach Radia Leliwa słusznie zauważył wiceburmistrz Leszek Mirowski: „program jest zawieszony, żeby nie powiedzieć upadł”, a skoro tak to nie ma sensu blokować tego terenu.

Z naszych informacji wynika, że mimo kryzysu pobyt na działki pod bloki nie maleje, a koronawirus nie przestraszył inwestorów. Do przetargu na działkę po kotłowni w wyznaczonym terminie zgłosiło się 3 oferentów, a to oznacza, że Nowa Dęba stanowi atrakcyjne miejsce do inwestowania, dlatego też warto kuć żelazo póki gorące.

Szansą na rozwój gminy jest wskazywanie kolejnych działek pod budowę bloków, a takie znajdują się na Osiedlu Północ. Gmina posiada tam kilkadziesiąt arów gruntów, które w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego są przeznaczone pod budownictwo wielorodzinne. Ów plan przyjęto w 2015 roku, czyli w poprzedniej kadencji samorządu. Na ostatniej komisji Gospodarki Przestrzennej i Inwestycji zatwierdzono plan sprzedaży tychże gruntów. Będzie to okazja dla kolejnych inwestorów, by swoim kapitałem włączyć się w rozwój Nowej Dęby. Jednocześnie działanie to pozwoli na zagospodarowanie os. Północ, o co tak bardzo zabiegali mieszkańcy tej części miasta.

Z perspektywy gminnego budżetu równie ważne jest, że dzięki tym działaniom utracone dochody spowodowane epidemiologicznym zatrzymaniem gospodarki, mogą zostać chociaż częściowo zrekompensowane poprzez wpływy ze sprzedaży nieruchomości gruntowych. Jednak nowe bloki to nie tylko „żywa gotówka” dla gminnego budżetu, ale przede wszystkim nowi mieszkańcy w mieście. To oznacza nowych klientów sklepów, targu, restauracji, pizzeri, kina czy basenu. Gospodarka to system naczyń połączonych ,dlatego na napływie konsumentów zyskają mali i średni przedsiębiorcy z naszej gminy.

Kolejną szansą dla miasta jest rozwój nowodębskiego poligonu z którym może wiązać się budowa bloków przeznaczonych dla żołnierzy. Ministerstwo Obrony Narodowej jest zachęcane przez nowodębski samorząd do budowy bloków w mieście, poprzez złożenie oferty darmowego przekazania działek. W lutym 2020 roku wszczęta została procedura przygotowania planu zagospodarowania „Szkolna”. Dzięki temu nowe bloki mogłyby powstać na skrzyżowaniu ulic Szkolnej i Al. Zwycięstwa. Dla wojska teren ten byłby atrakcyjny ze względu na pobliską infrastrukturę, z której mogliby korzystać żołnierze. Do ich dyspozycji byłoby przedszkole i szkoła – co w dobie niżu demograficznego gwarantowałoby stabilność zatrudnienia nauczycielom – jak również szeroka oferta sportowa: dwa baseny, korty tenisowe, kompleks boisk „Orlik”. Warto wspomnieć, że gdyby wojsko skorzystało z gminnej oferty to bardzo prawdopodobne, że dużo łatwiej można byłoby pozyskać dofinansowanie na odnowienie i reaktywację basenu odkrytego. Nie od dziś wiadomo, że za mundurem „sznurem” idą nie tylko przysłowiowe „panny”, ale również finanse.

Warto wspomnieć, że budowa nowych bloków daje szansę na własne mieszkanie osobom mniej zamożnym lub tym, które nie mają zbyt dużej zdolności kredytowej, gdyż tanieją mieszkania na rynku wtórnym. Nie brakuje osób które inwestując w nowe mieszkania, sprzedaje lokale w już istniejących budynkach wielomieszkaniowych, a to pozwala na kupno własnego „M” w przystępnej cenie osobom o mniejszym portfelu. Wspólnoty Mieszkaniowe inwestują w termomodernizację starych budynków co sprawia, że również one stają się atrakcyjną opcją do zamieszkania.

Jedynie od mądrych i rozważnych działań nowodębskiego samorządu: burmistrza i Rady Miejskiej zależy czy miasto i gmina wykorzystają te szansę, a Nowa Dęba „z miasta emerytów i rencistów” zamieni się w miasto rozwoju i perspektyw.

33 KOMENTARZE

 1. Tereny obok kortów tenisowych są bardzo atrakcyjnym miejscem na fajne osiedle – teraz w ten krajobraz wkomponowani są tylko amatorzy nalewek, a teren ten zarasta chaszczami i nikt o niego nie dba! Tak że do dzieła – sprzedawać, budować i zasiedlać!

 2. Byłoby fajnie gdyby znalazł się inwestor i na kotłowni powstał blok mieszkalny!? Warto przy okazji powoli pomyśleć o zagospodarowaniu górki gdzie mógłby w przyszłości powstać fajny park z terenami zielonymi

 3. Wiceburmistrz powinien być zawieszony i upaść. Chłop o zawodzie DEREKTOR w gminnych tworach, jak kilku innych DEREKTORÓW w tej gminie.

 4. O „atrakcyjności” Nowej Dęby jako miejsce do inwestowania słyszę co najmniej od piętnastu lat, i jakoś tych inwestorów nie widać….. Żeby mieszkać, trzeba mieć za co . A miejsc pracy jakoś nie przybywa, tak i pieniędzy też nie. Więc darujcie sobie towarzysze z magistratu te powtarzane w kółko pełne optymizmu frazesy o rozwoju miasta, i raczej obywatelu 'burmiszczu’ zamiast snuć fantasmagorie, zorganizujcie robotę dla ludzi. Raz, żeby miasto się nie wyludniało, a dwa, żeby zatkać gębę chociażby takim malkontentom jak ja…

 5. Nowa Dęba to zapyziałe miasteczko, mieścina, gdzie liczą się tylko układy i powiązania, ręka rękę myje. Nie podam szczegółowo przykładu- nie rozwinę tematu, ale np. burmistrz chroni koleżankę z jego Komitetu Wyborczego na burmistrza. Poza tym w jego i innych kręgach: Lizusostwo i uległość, święty spokój, coś ktoś rozpoczyna na sesji, a potem daje święty spokój….Interesy, interesy, ale wszędzie- na świecie nastały czasy konsumpcji. Obserwuję to wszystko i smutek, rozgoryczenie, rozczarowanie….A jeszcze słynny betonplac- pozdrowienia dla kreatywnego Zygmunta, który teraz siedzi cicho jak mysz pod miotła (oby do emerytury), a jeszcze niedawno gieroj Wróbla i Ordona. Można napisać wspomnienia, ale byłyby to smutne wspomnienia….A teraz, wiadomo, kto rządzi w Dębie

 6. Mam pytanie, jeśli już wszystko wraca do normy to kiedy latarnie zaczną znowu świecić nocą i dlaczego świecą tam gdzie mieszka burmistrz i wice? Jak to możliwe że ktoś przychodzi z wioski i rządzi całym miastem? Jeśli dłużej to potrwa to może trzeba zawiadomić tvn?

  • A czemu nie świecą na płytowisku w centrum miasta, pięknie wkomponowane w podłoże lampy led??? kto za to wziął kasę w projekcie i wykonawstwo – czemu to nie działa??? tylko nie piszcie proszę, że się czepiam -ktoś przecież podją decyzję to niech odpowiada! pomijam czy to jest estetyczne czy nie – czy się komus podoba czy nie!!! Ale zapłacone i JEST – więc powinno działać!!!

 7. Anonim ja Ci odpowiem tyle: wolę mieszać na wsi nawet najbardziej „zabitej dechami”, niż mieszkać w takim mieście emerytów i rencistów jak Nowa Dęba, kilka bloków na krzyż i już wielkie miasto haha. Sprawa latarni to uważam że bardzo dobrze że się nie palą cała noc po co mają świeci ?? Dla kogo ?? Ludzie kończą pracę o 23 i jeżeli lampy się świecą do północy to całkowicie wystarczy, poza tym poczekaj Anonim jeszcze trochę już się widno teraz robi koło 4 rano a przed nami najdłuższe dni to będzie już świtało koło 3:30, więc po co Ci latarnie ?? Niech Gmina trochę zaoszczedzi bo są ważniejsze sprawy niż oświetlenie w nocy nie wiadomo dla kogo

 8. Panie redaktorze tego tekstu , Jak bloki postawią tak jak Pan pisze na skrzyżowaniu ulicy szkolnej i Al.Zwycięstwa to na tym skrzyżowaniu zaczną robić się korki i całe miasto nam się zakorkuje

  • Ciekawe w którym miejscu? Szkolna i Al. Zwycięstwa? Bzdury wypisujecie. Tego nikt nie kupi i nic tam nie będzie wybudowane. Schodów nie miał kto poprawić, firmę do odpowiedzialności postawić, a wam się bloki marzą. Na tym terenie powinno zostać jak jest.

 9. Będziecie wspominać kiedyś Pawła jak dyrektora Krupę. Jak komuś nie pasuje budowanie, niech idzie na czołgistę. Poburzy sobie na ściśle wyznaczonym odcinku. Poza tym innego człowieka nie ma tej chwili w jego położeniu i niech buduje, póki ma siły

 10. Jak byłem mały to też tak sobie kreśliłem palcem po mapie. Niezwykle wciągające. Czasem używałem też ołówka i przeźroczystej kalki.

 11. Jeżeli chcecie budować gospodarkę ND w oparciu o trepów z MON`u to ja gratuluje. Przyjdzie inny rząd za kilka lat, obetnie kasę na zbrojenia. I tyle będzie. Źródła dochodu trzeba dywersyfikować a nie tępo wierzyć w rząd i władzę.

  • Jakby nie te trepy i poligon, to nikt by nawet nie słyszał o tej „wsi” Nowa Dęba… Starsi to jeszcze kojarzą dezamet i cop, a tak to tylko jednostka.

  • A no nie róbmy nic, mamy poligon ale po co zachęcać wojsko do inwestycji jak geniusz strategii twierdzi że to bezsens żeby opierać na tym gospodarkę. Budujmy tylko firmy na strefie i tyle. Czytając tę komentarze zastanawiam się kto to komentuje bo chyba nie mieszkańcy Nowej dęby. Każda jedną inicjatywą która sprowadza kapitał do miasta, inwestuje, buduje jest dobra, każda i najlepiej właśnie różna i wojsko bo mamy poligon i firmy bo mamy strefę. Przecież jak wojsko zainwestuje tutaj to nie będzie żadnej straty jak można tak pierdoli głupoty i być przeciw jak to jest okazja która trzeba wykorzystać w tym momencie że chcą inwestować.

 12. Jeszcze się będziecie tego pisu wstydzić, kilku z was powie że to na chwile bo okazja była i że zmądrzeli bo ich omamili. Za to co zrobili z Trójką i z tvp po dupie niedługo dostaną GIEREK miał fajną propagandę sukcesu nawet Rosiewicz piosenkę o niej śpiewał a co jest dziś???? podobnie . Papier jest można dodrukować kasy i powiedzieć ze teraz z vatu nie ucieka bo szczelny i po tysiaku na wakacje. Czerwoni na buzi będziecie jak wam kiedyś wypomną że pis mieliście w głowie.

 13. A powiedz mi oprócz propagandy TVP i afery której również nie popieram z radiem trójka jest takiego złego ? Czy źle jest to że powstają drogi ? Czy źle jest to że stawia się na polski przemysł ? Czy może źle jest to że w tamtym roku rating ekonomiczny Polski i to nie robiony przez TVP ale przez światowych analityków ekonomicznych wyszedł o wiele lepiej w porównaniu do lat poprzednich a nawet w porównaniu do wielkich Europy na których poprzednie władza tak patrzyła i którym poprzednia władza chciała wszystko oddać niemalże za darmo patrz. Stocznie , i spółki węglowe

 14. Wole ten PiS lub Konfederacje niż cytuje „tych z obecnej opozycji: Komuchy, syny komuchów, wnuki komuchów i neokomuchy”

  • PiS to komuchy którzy wierzą w Boga. Amen.
   Metody te same : propaganda, szukanie haków na przeciwnika rodem z ,, Procesu” Kafki, wybielanie swoich przez ,, odwracanie kota ogonem,,. Ostatnio w wiadomościach usłyszałem że Niemcy boją się silnej polskiej gospodarki. Babcia i chłop dla którego świat się w Majdanie kończy na pewno się cieszą i są dumni.

 15. Ja sie pytam kiedy ruszy przebudowa parkingu Ordona przy ul. 1 Maja zadeklarowana w dniu3-4-2019r. na projekt juz wydal pieniadze,co na to Rada?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here