[NA ŻYWO] Transmisja ze specjalnej sesji Rady Miejskiej. Wtorek 24 września 2019

9

Dzisiaj (24.09.2019) o godzinie 16:00 odbędzie się posiedzenie Rady Miasta, podczas którego zostaną przedstawione informacje dotyczące wsparcia i pomocy dla nowodębskiego szpitala. Nasza placówka została wpisana do Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego (NPOZP). 

NPOZP to rządowy program pilotażowy ma na celu zapewnienie kompleksowej opieki zdrowotnej nad osobami z zaburzeniami psychicznymi. W tym celu powoływane są Centra Zdrowia Psychicznego. W naszym województwie wyznaczono dwa takie centra: Jarosław na południu i Nowa Dęba na północy. Plan leczenia w centrach układany jest tak, aby jak najlepiej pasował do osoby doświadczającej kryzysu. Mogą to być regularne konsultacje z lekarzem, terapia indywidualna lub grupowa, pobyt na oddziale dziennym, praca w tzw. nurcie otwartego dialogu, wizyty domowe pielęgniarki środowiskowej albo wsparcie od asystenta zdrowienia, czyli osoby, która przeszła kryzys oraz po odpowiednim przeszkoleniu i stażu w szpitalu służy pomocą innym. Pełnomocnik Ministra Zdrowia do spraw reformy psychiatrii profesor Marek Balicki przekonuje, że dotychczasowe obserwacje funkcjonowania pilotażu wskazują, że ta forma pomocy jest skuteczna. Przyznał jednak, że potrzeba około 5-10 lat, żeby doprowadzić do tego, by około 80% mieszkańców mogło mieć dostęp do takiej opieki. Profesor Marek Balicki przybędzie do Nowej Dęby na zaproszenie ministra sprawiedliwości dr hab. Marcina Warchoła, Przewodniczącego Rady Miejskiej Damiana Diektiarenko i starosty Jerzego Sudoła.

24 września 2019 roku o godzinie 16:00 odbędzie się sesja Rady Miejskiej na której będą gościć minister dr hab. Marcin Warchoł, minister profesor Marek Balicki oraz profesor Jacek Wciórka z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Dzień później (25 września 2019 roku) odbędzie się wizytacja w Szpitalu Powiatowym w Nowej Dębie, gdzie będą badane możliwości rozwoju nowodębskiej placówki.

Transmisję z obrad będzie można śledzić na żywo w poniższym oknie:

9 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here