Nie ma dzieci, ale chcą przedszkoli. Jadachy liderem dzietności!

29
Zdjęcie autorstwa Allan Mas z Pexels

Mieszkańcy trzech największych sołectw: Chmielowa, Jadachów i Cygan chcą mieć w swoich miejscowościach przedszkola. Problem w tym, że w każdej z wymienionych wsi DZIECI JEST ZBYT MAŁO, by tworzyć taką placówkę. Racjonalne jest stworzenie jednego przedszkola dla wszystkich trzech wsi. I tu zaczynają się schody, bo trzeba podjąć decyzję jaka lokalizacja może pogodzić wszystkie trzy sołectwa.

Zacznijmy od demografii, która – co tu dużo mówić – nie napawa optymizmem. Największe sołectwo, Chmielów, w chwili obecnej liczy 58 dzieci w wieku przedszkolnym z czego 16 z nich niebawem odejdzie do szkół podstawowych. Wprawdzie w optymistycznym wariancie można liczyć na napływ 18-stu nowych maluchów z rocznika 2018 (przy czym nie ma pewności, że wszystkie z nich trafią akurat do Chmielowa), to już po roku nabór w Chmielowie może sięgnąć maksymalnie 9-cioro dzieci. Dodać należy, że rodzice z Chmielowa nie mają obowiązku wysyłania swoich dzieci do placówki w Chmielowie. Już dzisiaj większość z nich korzysta z oferty tarnobrzeskich i nowodębskich placówek i nie ma pewności że z niej zrezygnują, zwłaszcza w sytuacji gdy rodzice mają pracę w tych miastach i rozwożą swoje dzieci właśnie w drodze do pracy. Dzieci mają już tam swoje ulubione panie nauczycielki i znajomych, a takie przenoszenie dziecka wiąże się problemami emocjonalnymi.

Najwięcej dzieci w wieku przedszkolnym znajduje się w Jadachach i co najważniejsze, jest to jedyna wieś w której tendencja jest wzrostowa. Dzieci w wieku przedszkolnym jest tam 61, a tych które mogą zasilić przedszkole w ciągu 2 lat jest aż 43. Nic więc dziwnego, że Jadachy roszczą sobie największe prawo do ulokowania przedszkola właśnie w ich miejscowości.

I tutaj naprzeciw mogą wyjść Cygany jako wioska położona pomiędzy Chmielowem a Jadachami. W sołectwie tym znajduje się budynek szkoły podstawowej do której uczęszcza zaledwie … 44 dzieci. Roczny koszt utrzymania tej szkoły to ponad 1 milion złotych. Adaptacja pomieszczeń części szkoły w Cyganach pod potrzeby przedszkola pozwoli zracjonalizować te koszty.

Do burmistrza i radnych należy podjęcie racjonalnej decyzji gdzie ulokować oczekiwanie przez mieszkańców trzech wsi przedszkole, przy czym decyzja ta powinna być podejmowana w poczuciu odpowiedzialności i troski za finanse publiczne, nie zaś stanowić element politycznej walki nastawionej na skłócanie mieszkańców sołectw.

Nazwa miejscowości

Dzieci w wieku przedszkolnym

(wiek 3-6 lat)

Dzieci, które mogą trafić do przedszkoli w przyszłości

(wiek 1- 2 lata)

Chmielów

58

27

Cygany

27

25

Jadachy

61

43

29 KOMENTARZE

 1. Każdy może sobie założyć przedszkole prywatne na firmę lub na stowarzyszenie. Skoro to takie opłacalne i tak dużo jest chętnych to w czym problem? Czysta kasa! No chyba, że chce się zrobić coś co nie ma uzasadnienia ekonomicznego, wstawić kartę nauczyciela (duże koszty za małą ilość pracy), a następnie dać posady córkom i kochankom. To wtedy trzeba wydać 2 miliony na przedszkole publiczne na garstkę dzieci. Ważne że córki i kochanki zarobią kosztem reszty podatników.

  • Był żłobek. Rodzice prosili wójta o pomoc żeby żłobek utrzymać. Wójtowi się nie podobał właściciel żłobka więc i pomocy nie było. Efekt taki że brak żłobka.

 2. Nie brakuje w gminie takich co to innemu wytykają jaki to ogromny biznes robi na prywatnym przedszkolu. No to skoro to taki biznes to nic tylko się za niego brać i założyć prywatne przedszkole w Jadachach, Chmielowie i Cyganach. Zgodnie z ustawą o przedszkolach dostaniecie dotacje od gminny na kazde dziecko. Żyć nie umierać! Tylko jakoś ci co najbardziej krzyczą że prywatne przedszkole to taki super biznes nagle milkną w takich chwilach.

 3. Kreowanie rzeczywistości: tyle kasy poszło na koncepty plany. Tyle lat obietnic. A mieszkańców Chmielowa można kłamać i obiecywać bez żadnych konsekwencji. Bo są daleko tej wsi Dęby. Za lunapark to powinno być i przedszkole i chodniki i drogi rowerowe do Tarnobrzega żeby żyło nam się lepiej zadufane w sobie leśne ludki. Tabelki … Żenada różnica 4 – 6 dzieci to śmiech.

 4. Hali sportowej w Chmielowie za kilka milionów jeszcze nie skończono w już kolejne miliony na Chmielów? Są też inne miejscowość i każdy czeka na swoje inwestycje.

  • Cyganom też się coś należy i nie widzę powodu dla którego przedszkole ma być u was w chmielowie a nie u nas w Cyganach.

 5. Nie kłóćcie się.
  Artykuł został napisany tylko po to aby mieszkańcy tych trzech miejscowości poróżnić.
  Wiadomo nie od dziś, że skłóconym społeczeństwem rządzi się lepiej.
  Nie dajcie się sprowokować.
  Rada i tak zrobi co będzie chciała.

 6. Chmielow, Jadachy, Cygany obudzcie się W końcu, zróbmy jakieś referendum w sprawie odłączenia się Od gminy Nowa Dęba jakie były by plusy ,minusy myślę że pod względem finansowym wszystko na plus . Pan Skimina powinien podjąć temat stworzenia własnej gminy kto jest za łapkę w górę.

  • Ja jestem za odłączeniem Zarzecza od Nowej Dęby. Właściwie jednej chałupy. Kto za ten niech leci w kosmos.

  • Hahaha ale wy ludzie nie macie pojęcia jak dziala gmìna i skąd ma kasę. Dla dęby byłby to świetny ruch szkoda trochę tej kasy którą wójt zainwestował w chmielow w strefę ale można by było jakoś się dogadać. Ciekawy jestem jak kilka tysięcy osób tworzy gminę na obszarze ponad połowy obecnej gminy jak to utrzymacie i będziecie rozwijać. Ale powodzenia.

 7. Radny niedomyty już uy=tworzył u nas gimnazjum , potem przedszkole , Wszystko pod działalność stowarzyszenia. I co ? i NIC! trzeba mieć do tego OLEJ w głowie.

 8. zróbcie prdzedszkole w Chmielowie tylko dla nich rada dajcie kase a nie trzymacie albo na co innego dajecie jest duża szkoła i pomieszczenia sa .i jest dużo dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here