NIK i RIO wspólnie będą kontrolować samorządy

11

Regionalne Izby Obrachunkowe są najważniejszym partnerem NIK w kontroli funkcjonowania jednostek samorządu terytorialnego (JST). Dzięki porozumieniu o współpracy, podpisanemu przez  prezesa NIK Krzysztofa Kwiatkowskiego i Przewodniczącą Krajowej Rady RIO Grażynę Wróblewską, obie organizacje będą mogły sprawniej realizować swoje ustawowe obowiązki. NIK i RIO zobowiązały się m.in do:

 • wymiany informacji o przeprowadzonych i planowanych kontrolach
 • podejmowania uzgodnionych kontroli w oparciu wspólnie opracowaną tematykę i metodykę
 • uczestniczenia przedstawicieli NIK i RIO w panelach ekspertów organizowanych w związku z prowadzonymi kontrolami
 • ujednolicenia interpretacji przepisów obowiązujących samorządy
 • wspólnego opracowania propozycji zmian w prawie

Porozumienie jest zwieńczeniem dobrej współpracy Najwyższej Izby Kontroli i RIO, która już trwa. Prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski podkreśla, że podpisanie porozumienia jeszcze tę współpracę NIK i RIO zintensyfikuje. Jednym z największych wspólnych przedsięwzięć było sprawdzenie prawidłowości udzielania i rozliczania przez jednostki samorządu terytorialnego dotacji na zadania zlecane podmiotom spoza sektora finansów publicznych. Uczestniczyło w niej 16 regionalnych izb i 14 delegatur NIK. Zdaniem prezesa Krzysztofa Kwiatkowskiego istotne jest, by NIK i RIO miały to samo podejście do kontroli samorządów. Taka zbieżność zwiększy zaufanie jednostek samorządu terytorialnego do kontrolujących ich instytucji i przyczyni się do redukcji popełnianych przez samorządowców błędów. Dzisiejsze porozumienie jest krokiem w tym właśnie kierunku.

11 KOMENTARZE

 1. Czy może ktoś mi odpowiedzieć co się dzieje z cenami chleba z PSS Nowa Dęba co miesiąc podwyżka . Tam chyba po 2500 złotych nie zarabia każdy ……chyba że się mylę

 2. Cóż sobie myślicie.Zarząd PSS-u na czele z prezesem oraz armia urzędników ma pracować za przysłowiową „czopkę śliwek”?Klienci oraz pracownicy piekarni i sklepów mają zapewnić nam konkretne zarobki.Za najmniejszą krajową to może pracować……
  Do internauty Obywatel,nie pochlebiaj sobie a pośrednio pss-owskiej piekarni.Chleb jest niezły lecz nie to samo co było za starej gwardii piekarzy którzy odeszli,przyczyn ich odejścia nie będziemy się doszukiwać.

 3. Może redaktorek by się Tym zainteresował bo sprawa bez Śmiechu lecz jest Poważna. Kobiety po sklepach nie zarabiają po 2500 złotych a pieczywo ciągle drożeje ..

  • Przecież nasza rada to wybitni samorządowcy,wiedzą co jest dobre dla mieszkańców naszej pipidówki i okolic. Decyzje przez nich podejmowane będą po głębokim przemyśleniu. Ich wiedza jest niepojęta. W zawodówkach w których pobierali nauki byli niesamowici. Nie wielu z nich zdecydowało się kształcić w technikum lub wysilić się na zdobycie (czytaj kupienie poprzez regularne i na czas opłacanie czesnego)licencjatu . Rada jest wspaniała! Niechaj decyduje,wszak barany gotowe do strzyży.
   Opublikujesz szanowny „redaktorze”ten komentarz czy kolejny raz zamkniesz mi usta?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here