Prasa samorządowa do likwidacji ? Do Sejmu wpłynął projekt ustawy

18

W poprzedniej kadencji samorządowej Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) aż 5 razy występował do rządu w sprawie wydawania prasy samorządowej przekonywując, że jej wydawanie stanowi zagrożenie dla wolności słowa i budzi wątpliwości natury gospodarczej. Powstał już projekt ustawy w tej sprawie.

Przez prasę samorządową należy rozumieć periodyki takie jak „Nasze Sprawy„. Są to gazety wydawane przez daną jednostkę samorządu terytorialnego, w teorii mające informować mieszkańców o ważnych wydarzeniach z życia lokalnej społeczności, a w rzeczywistości będące tubą propagandową wójtów, burmistrzów, prezydentów miast. Inicjatorem projektu ustawy o zmianie ustawy prawo prasowe oraz niektórych innych ustaw jest Kukiz`15. Projekt wprowadza bezpośredni zakaz wydawania prasy przez samorządy gminne, powiatowe i wojewódzkie.

Zdaniem Andrzeja Maciejewskiego, przewodniczącego sejmowej komisji samorządu terytorialnego, mamy obecnie do czynienia z wykorzystywaniem mediów, także przez władze samorządowe. Tzw. gazety samorządowe są instrumentem politycznym. Według niego wielu samorządowców  prowadziło kampanię, stając się np. twarzą inwestycji, które powstały za środki unijne.- Nie chodzi o to, żeby nagle ograniczać wolność słowa, tylko niech każdy wykonuje swoje zadania, w każdej gminie są takie gazety, rzecz w tym, aby nie mylić roli i nie zamieniać wójta i burmistrza w rolę cenzora i redaktora, ale żeby zajmował się tym, do czego został wybrany – podkreśla.

Warto zaznaczyć, że prasa czy też szeroko mówiąc media mają za zadanie pełnić FUNKCJĘ KONTROLNĄ wobec władzy. Media samorządowe działające za pieniądze pochodzące z budżetu gminy czy powiatu takiej funkcji nie pełnią. Służą jedynie promocji włodarzy miast ograniczając tym samym równe szanse w wyścigu wyborczym pozostałym kandydatom, którzy nie mogą przedstawiać swoich racji czy też promować się za pieniądze publiczne.

O decyzji parlamentarzystów będziemy informować.

18 KOMENTARZE

  • Takie ustawy na szczęście otwierają furtkę do zaostrzenia prawa broniącego podatników przed ogłupianiem za ich własne pieniądze.

 1. Zgadzam się z pomysłem Sejmu aby propaganda typu „Nasze Sprawy” zniknęła. Nie wiem jakim prawem wójt ma za pieniądze podatników robić sobie pijar. Pamiętam jak głośny był temat złodziejstwa i fuszerek na plantach i nad zalewem. W naszych sprawach przedstawiano tylko i wyłącznie punkt widzenia burmistrza, który jak dziś wiemy był kłamstwem. Zobaczmy zresztą na schody domu kultury i porównajmy wypowiedzi burmistrza i jego zastępcy z tego okresu. Nasze Sprawy to tak naprawdę biuletyn wyborczy burmistrza. Nawet zdjęcia gminy z lotu ptaka są takie same w naszych sprawach i na materiałach wyborczych pana burmistrza. Pytanie kto płacił za te zdjęcia? Czy komitet nasz samorząd który potem przekazał je na własność urzędu miasta czy też podatnicy zapłacili za te zdjęcia a pan wiesław wykorzystał swoją pozycję i je użył u siebie? sami widzicie. ciągła kampania wyborcza za pieniądze podatników. To mają być równe szanse i demokracja? Nie mówicie mi więc o wyborze i o tym, że ktoś ma 63% bo zmanipulowany tłum potrafił wybrać (uwolnić) Barabasza. Barabasz miał nawet więcej niż 63%.

 2. O la Boga to gdzie ja bede czytal o sukcesach Ordona,moze mnie bedzie informowal ktosik i sie znizy do swira poziomem i inteligencja?

 3. He he he…

  „Warto zaznaczyć, że prasa czy też szeroko mówiąc media mają za zadanie pełnić FUNKCJĘ KONTROLNĄ wobec władzy. Media samorządowe działające za pieniądze pochodzące z budżetu gminy czy powiatu takiej funkcji nie pełnią. Służą jedynie promocji włodarzy miast ograniczając tym samym równe szanse w wyścigu wyborczym pozostałym kandydatom, którzy nie mogą przedstawiać swoich racji czy też promować się za pieniądze publiczne”

  Czyli reasumując TVP do likwidacji.

  Hipokryzja sięga zenitu.

 4. Tak sobie myślę o ostatnich wydarzeniach i dochodzę do wniosku, że panowie Ordon i Chmielowiec pokazali swoimi kłamstwami i intrygami, że w polityce żadne zasady nie obowiązują. Dlaczego więc się dziwią i oburzają gdy wyrządzone “dobro” do nich wraca? Obaj panowie utarli szlak, którym postanowili pójść radni. Myślę, że pan Ordon i Chmielowiec powinni się cieszyć, że stanowią dla młodych ludzi wzór godny naśladowania. Gdy pan Ordon i Chmielowiec grają nie fair wówczas mówią, że taka jest polityka. Ale gdy oni dostają ciosy, wówczas krzyczą, że tak nie można, tak nie wypada, tak nie wolno, tak się nie robi … Podsumowując: Obłuda, fałsz, manipulacja i bezwzględność.

  • Polecam te wpisy władzom centralnym PIS.Ludzie którzy weszli z ramienia PIS NIE SĄ GODNI,aby reprezentować PIS.

  • Dziękujemy ci towarzyszu wyborco za ten wpis. Dzisiaj na Nowogrodzkiej analizowaliśmy wskazane przez towarzysza wpisy. Dostrzegamy w nich odchylenie prawicowo-nacjlonalistyczne. Prezes kazał przekazać, że na kontrrewolucyjną działalność pod taką czy inną formą i postacią, na opluwanie partii, na opluwanie posła Chmielowca i czynownika Ordona my nie pozwolimy! Albo działania aktywu będą mieściły się w linii partii i będzie on prowadził tę politykę, jaką partia w osobie deputowanego prowadzi, albo aktyw zostanie usunięty. Nie ma innej rady towarzysze! Myśmy dawno już mówili, że pomylili się ci wszyscy, którzy powiadali, że październik to etap – etap do odrodzenia stosunków burżuazyjnych, kapitalistycznych! Nie! nie będzie etapu, towarzysze!
   Przedstawiamy najnowszy film z zaprzysiężenia towarzysza Wieslawa i jego przemówinie: https://youtu.be/pwQTHsMSDF8?t=91
   W imieniu Władzy Centralnej PiS
   Mirek Leszkowski

  • To Sobie Sam odpowiedziałeś Kto pluje na posła Chmielowca i ROZWALA PIS od dołu NIE JEST GODZIEN PRZYNALEŻEĆ DO ORGANIZACJI PIS, KTÓREJ CELEM JEST JAK SAMA NAZWA WSKAZUJE PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ. A WY RADNI PIS Z MIASTA I GMINY NOWA DĘBA ZBEZCZEŚCILIŚCIE ZASADY JAKIMI KIERUJE SIĘ TA ORGANIZACJA. JAK WAM NIE WSTYD W STOSUNKU DO WYBORCÓW????????????????

  • Dokładnie! jak sama nazwa mówi sprawiedliwość jest wtedy gdy ja i mój pryncypał zbijamy kokosy a prawo jest wówczas gdy uczciwi wykonawcy robią wałki na inwestycjach. Mam nadzieję, że deputowany zrobi wszystko co w jego mocy by wykurzyć te radę miasta i żeby dalej było tak jak było. Tylko najsampierw musi wygrać wybory parlamentarne a bez głosów z Dęby nie przejdzie. Dlatego Adamie, Krystianie! Musicie wykorzystać podległe wam placówki do propagandy na rzecz deptupowanego. Od dzisiaj każda impreza w ośrodku kultury jest zasługą deputowanego. Każdy puchar na każdym turnieju był osobiście dotykany przez posła. Musicie to powtarzać wszystkim. Nawet jak przyjedzie bez kwiatków jak na 11 listopada, to kwiatki mają się znaleźć. To nasza wspólna sprawa! Gorzej jak jakobini zrozumieją, że mogą wpłynąć na budżet SOK i SOSiR i żaden z nas nie będzie mógł nic zrobić bez ich zgody. Ale mam nadzieję, że jeszcze tego nie opanowali. Także jako absolwent antykomunistycznej uczelni powiem: NIECH ŻYJE PIS! Niech żyje deputowany! Niech żyje Towarzysz Wiesław!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here