Prezydent chce aby wybory parlamentarne odbyły się 13 października

3

Prezydent Andrzej Duda wystąpił do Państwowej Komisji Wyborczej o opinię projektu postanowienia w sprawie zarządzenia wyborów do Sejmu i Senatu. Prezydent proponuje, by wybory odbyły się w niedzielę 13 października.

W poniedziałek PKW zajmie się opiniowaniem projektu postanowienia; we wtorek opinia trafi do Kancelarii Prezydenta – poinformowała szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.

W piątkowym wywiadzie dla Polsat News prezydent Andrzej Duda poinformował, że wskazał niedzielę 13 października jako datę wyborów parlamentarnych, bo chciałby, żeby kampania wyborcza była jak najkrótsza.

Zgodnie z konstytucją wybory parlamentarne zarządza prezydent nie później niż na 90 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu. Data wyborów wyznaczana jest na dzień wolny od pracy, przypadający w ciągu 30 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji obu izb parlamentu. Pierwsze posiedzenia Sejmu VIII kadencji i Senatu IX kadencji odbyło się 12 listopada 2015 r.

Po opublikowaniu postanowienia prezydenta o zarządzeniu wyborów w Dzienniku Ustaw – najpóźniej piątego dnia od dnia zarządzenia wyborów – formalnie ruszy kampania wyborcza.

/PAP

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here