Sejm przyjął ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy

62

Sejm uchwalił w środę ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Specustawa reguluje m.in. kwestie związane z legalnością pobytu ukraińskich uchodźców w Polsce, a także udzielaną im pomocą. Za ustawą głosowało 439 posłów, przeciw było 12, a trzech wstrzymało się od głosu.

To specjalna i kompleksowa ustawa, która umożliwi wsparcie ukraińskim obywatelom uciekającym przed wojną. Chodzi m.in. o możliwość podjęcia pracy w naszym kraju oraz zapewnienie opieki zdrowotnej i dostępu do edukacji. Dzięki nowym przepisom obywatele Ukrainy będą mogli legalnie przebywać w Polsce przez 18 miesięcy. W ustawie zakładamy również wsparcie finansowe dla osób, które przyjęły pod swój dach obywateli Ukrainy.

Najważniejsze rozwiązania projektu ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

 1. Legalny pobyt na terenie Polski

Dzięki nowym przepisom obywatele Ukrainy, którzy na skutek rosyjskiej agresji opuścili swoją ojczyznę, będą mogli legalnie przebywać w Polsce przez 18 miesięcy. Będzie to dotyczyć osób, które przybyły do Polski bezpośrednio z Ukrainy i zadeklarowały zamiar pozostania na terytorium naszego kraju.

Przewidziano także ścieżkę dalszej legalizacji pobytu obywateli Ukrainy, którzy uciekli przed wojną. Osobom, którym pobyt na terytorium Polski jest lub był uznawany za legalny, będzie udzielane zezwolenie na pobyt czasowy. Będzie ono udzielne jednorazowo na okres 3 lat, licząc od dnia wydania decyzji.

 1. Dostęp do polskiego rynku pracy

Projekt ustawy gwarantuje dostęp obywatelom Ukrainy do polskiego rynku pracy oraz rejestrację w powiatowym urzędzie pracy.

Obywatele Ukrainy będą mogli również skorzystać z usług w postaci m.in. pośrednictwa pracy, poradnictwa zawodowego oraz szkoleń – na takich samych zasadach jak Polacy.

 1. Udzielanie pomocy – świadczenia społeczne

– Nie zostawiamy samych sobie również samorządów. Otrzymają one wsparcie budżetowe potrzebne do realizacji wszelkich dodatkowych zadań w zakresie dostępu dzieci i młodzieży do systemu edukacji czy w kontekście służby zdrowia – mówił premier.

Obywatele Ukrainy, którzy uciekają przed wojną, będą mieli prawo do świadczeń społecznych czy dofinansowania dotyczącego obniżenia opłaty rodzica za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna.

Przewidziano pomoc obywatelom Ukrainy udzielaną przez wojewodów i samorządy. Może ona polegać m.in. na zakwaterowaniu czy zapewnieniu całodziennego wyżywienia zbiorowego.

Utworzony zostanie Fundusz Pomocy. Środki będą przeznaczone na finansowanie lub dofinansowanie zadań związanych z pomocą udzielaną obywatelom Ukrainy przez samorządy.

 1. Jednorazowe wsparcie na utrzymanie

Obywatele Ukrainy będą mogli ubiegać się o pomoc w postaci jednorazowego świadczenia pieniężnego w wysokości 300 zł na osobę w rodzinie.

Będzie ono dotyczyło w szczególności wydatków na żywność, odzież, obuwie, środki higieny osobistej oraz opłaty mieszkaniowe.

 1. Opieka zdrowotna

Każdy obywatel Ukrainy będzie miał zagwarantowany dostęp do publicznego systemu ochrony zdrowia, na tych samych zasadach, co obywatele Polscy.

Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci za każde świadczenie medyczne dla obywatela Ukrainy w publicznej służbie zdrowia. Finansowanie tych świadczeń jest zagwarantowane z budżetu państwa.

 1. Oświata i wychowanie

Specustawa wprowadza także regulacje dotyczące kształcenia, wychowania i opieki dzieci
i uczniów będących obywatelami Ukrainy, w tym wsparcia jednostek samorządu terytorialnego w realizacji dodatkowych zadań oświatowych w tym zakresie. Rząd przeznaczy dodatkowe środki z budżetu państwa na kształcenie uczniów z Ukrainy.

Ukraińscy studenci, którzy uciekli przed wojną będą mogli kontynuować naukę na polskich uczelniach.

Polacy aktywnie włączyli się w akcje wsparcia na rzecz Ukrainy

W ostatnich dniach Polacy dają piękny wyraz solidarności z obywatelami Ukrainy. Otwierają im swoje domy i serca w najtrudniejszym dla nich czasie. Polacy zawsze mieli wielkie serce – podkreślił premier dziękując Polkom i Polakom, za dotychczasową pomoc na rzecz osób uciekających przez wojna. Jak dodał, łatwiej jest pomagać ze wsparciem finansowym, dlatego osoby, które przyjęły pod swój dach obywateli Ukrainy otrzymają dodatkowe środki. Będzie to kwota 40 zł dziennie na osobę, czyli 1200 zł miesięcznie. Wsparcie będzie obowiązywało przez okres dwóch miesięcy.

Dodatkowo, dzięki wsparciu samorządów w naszym kraju działa już 30 punktów recepcyjnych przygotowanych dla uchodźców z Ukrainy. Osoby te otrzymują tam m.in. informacje na temat pobytu, podstawową opiekę medyczną, miejsce na odpoczynek, posiłek i zaopatrzenie w niezbędne artykuły osobiste.

62 KOMENTARZE

  • sprzeawcamocnych, Wiadomo, że to jest Polin pod żymskim zarządem powierniczym, ale potencjalnie Polak powinien być uprzywilejowany niż ktoś kto tu przychodzi i w jeden dzień dostaje te same prawa itp. Chyba logiczne?

  • Matki ratuja dzieci przed Bombami i Smiercia glodowa a ten tu wyjezdza z takim tekstem, jakim trzeba byc BYDLAKIEM to sie w Glowie nie miesci

  • Mieszkaniec, jakim bydlakiem?

   Gdy USA wchodziło do Iraku czy Afganistanu to ruszało Cię to, gdy żołnierze zabijali ludność cywilną czy może miałeś to w czterech literach? Gdy Izrael bombarował Strefę Gazy i przesiedlał stamtąd ludzi to Cię to ruszało czy miałeś to w czterech literach? Skąd się bierze u Ciebie ta wybiórczość i podwójne standardy?

   Arabskich uchodźców wojennych w ilości kilku tysięcy nie chciałeś przyjąć, nie popierałeś tego, ale teraz nagle nie widzisz problemu, że do Polski w ciągu 13 dni wjechało 1 300 000 ludzi, gdzie nie ma covidka, maseczek, zarażania, certyfikatów, szczepionek…Dziwna sprawa. Zero jakiegoś ogniska? :0

   Czy Polska jest stroną tego konfliktu? Dlaczego polscy podatnicy mają ponosić koszty tego wszystkiego? Dlaczego mamy płacić za cudze błędy i durne decyzje? Wyjaśnij mi to.

   Pomoc doraźna jest potrzebna i to normalne, ale dla mnie jest chore, by w tak krótkim czasie przyjmować taką liczną grupę ludzi i stawiać ją wyżej od własnych obywateli.

   A teraz mały wykład na temat tego jakie skutki będą mieć takie decyzje polityków.

   Po pierwsze, wiadomo, że w kasie jest pusto i Polska jest zadłużona. Finalnie nie wiemy ile osób przyjdzie do Polski, ale pewnie na liczbie z dnia dzisiejszego się nie skończy. Finansowa pomoc dla tych osób spowoduje, że długi i dziura budżetowa się powiększy, a politycy będą chcieli to jakoś odrobić. Masz jakiś pomysł jak to zrobią, by pójść na łatwiznę na maksa? Nie? To Ci powiem. Podniosą podatki, by szybko sobie to wyrównać. Wątpię, by taki ruch spodobał się ludziom, by rosnących cenach i galopującej inflacji. Dodaj do tego ceny ropy. Im większa cena to automatycznie wzrastają ceny dóbr i usług, gdyż towar do sklepów trzeba czymś dowieźć i nie robi się tego rowerem…Polska nie da rady tego dźwignąć, w sensie obywatele. Politycy jak zwykle wyjdą bez szwanku, a za wszystko zapłaci szary podatnik…Czy tak powinno być? Sam sobie odpowiedz na to pytanie.

   Trzeba patrzeć długofalowo, a nie tylko tu i teraz.

 1. Kto mi przypomni dlaczego głosowalim na ten rząd? Na pewno nie po to, aby teraz pójść do roboty...

  Nic nie mam do Ukraińców bo każdy by uciekał przed kulami, ale zabrali mi moje pińćset +. I gdzie ja teraz robotę znajdę?

 2. I co teraz? Ogłoszą sukces dzietności? xDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD

  Co za durnie w tym nierządzie.

 3. Zauważcie, że projekt ustawy odnośnie prawa pracy dla obcokrajowców wpłynął już w listopadzie 2021. Czy to oznacza, że oni już wtedy wiedzieli, że za niedługi czas będzie napływ Ukraińców? Przecież to nie może być przypadek.

 4. Taka uwaga: brat jest podpięty również jako agent PZU i maja za zadanie dawać Ukraińców ubezpieczenia za darmo. Agenci jeżdżą na granicę i wypisują im papiery za friko.
  Jak się czujesz Wolaku we własnym kraju? Czy to już Ukropol?

 5. Trwa wielka operacja przerzutu ukraińskich Żydów. 'Interia' podaje że zaczęła się przed wojną.

  To teraz wiadomo co robi tu tyle amerykańskiego wojska, a Interia przecież nie kłamie

 6. Ludzie obudźcie się w końcu. 2 lata nosiliśmy kagance na mordzie a ich w puszczają i dają pełny pakiet zdrowotny, mieszkania, komunikację itp. Rozumiem żeby pomagać, ale najpierw się pomaga swoim a nie wywalone jaja jak reszta ue. Polacy zawsze byli dymani.

 7. poczytajcie to. Rzad nic nie robi? Cala logistyka na granicach, wojsko,namioty,miejsca w szkolach,straze pozarne…..Fundacje….Mam powazne watpliwosci

  • Nierząd jedynie lansuje się w mediach, gdzie krecią robotę wykonują wolontariusze i szarzy pracownicy.

   To w sumie śmieszne, bo morawiecki, duda i reszta tej hałastry w ciągu 12 dni udzieliła większej liczby wywiadów, wystąpień, przemównień niż łącznie przez ostatnie sześć lat…Ale jak lans to lans, więc idą na całego i bez krępacji cudze zasługi przypisują sobie.

  • To, że ktoś nie popiera, by dawać socjal Ukraińcom z pieniędzy polskich podatników nie oznacza, że jest braunowcem czy propagandzistą putina. LOL, co to w ogóle za myślenie?

   Nie głosowałem na PiS, więc to oznacza, że głosowałem PO? xDDD Stuknij się w głowę i włącz myślenie.

 8. z Waszych POdatkow oplacacie od conajmniej 20 lat „panow i panie”ktorzy nigdy nie skalali sie praca. Opieka daje jesc, ubiera nie biednie a oni super weseli siedza na plantach i nie tylko.

 9. 1.Unia Europejska ma wydupcone na Polskę – do Polski może przybyc w niedługim czasie nawet do kilku milinów uchodzców z Ukrainy – trwa relokacja, dlatego ze ma powstać nowe państwo żydowskie na Ukrainie
  2. Rosja – czyści kraj ukrainski z banderowców, nazistów, bandytów, korupcji, bio laboratoriów gdzie tworzone były nowe wirusy!
  3. Telewizja to pranie mózgu – fake newsy – polecam sprawdzać bardziej wiarygodne informacje
  4. Obudzcię się bo plandemia to był początek dopiero co nas czeka!
  pozdrawiam

 10. Wszystkie komentarze wyżej to esencja polskich stereotypów i mitów: Żydzi… Ukraińcy, „antypolski”, „antypolski” Covid-19… Zamiast pisać durne posty zróbcie coś konstruktywnego ze swoim życiem.
  Na cywili w tej chwili spadają bomby i rakiety na Ukrainie, popełniane są zbrodnie wojenne, a Wy tu robicie dywagacje za 2 zardzewiałe kopiejki z 1949 roku.

 11. Uwielbiam takich wioskowych 'polityków'... Nagadają się, napyskują, naplują na siebie, nawet sie pobiją...

  Choć z góry wiedzą że to nic a nic nie zmieni….

 12. Niema jak urodzonym w Polsce, płacącym podatki w Polsce poczuć się obywatelem drugiej kategorii. Niema dla nas mieszkań? Dla ukr są od zaraz!, stoisz w kolejce do lekarza specjalisty 8 miesięcy? ukr dostaje konsultacje lekarską od razu. Cud miód i orzeszki!

  • Kup sobie chłopie duży samochód bo masz małego w majtach i kompleksy z ciebie wychodzą. Trzeba było się częściej badać, mniej stresować i nie chlać berbeluchy to nie musiałbyś po lekarzach teraz chodzić. Oni są w potrzebie ty nie jesteś chociaż jesteś Polakiem.

  • Dumny z bycia osobą drugiej kategorii, polski podatnik miesiąc w miesiąc ma odciągane z pensji na składkę zdrowotną, więc powinien mieć normalny dostęp do służby zdrowia, nie? Po to chyba ludzie te składki opłacają, tak?

   Dlaczego polski podatnik ma płacić na socjal na dzień dzisiejszy milionowej grupie ludzi? Z jakiej parafii?

  • Dumny z bycia osobą drugiej kategorii – do kiedy ludzie nie zrozumieją, że podatki to ICH pieniądze, które mają zapewniać im podstawowe usługi to będziemy mieć komentarze tego typu. Wytłumacz to ludziom, którzy czekają na konsultacje lekarską (onkologiczną) po 8 miesięcy gdy każdy dzień jest ważny. Ok, pomagajmy ale dbajmy o swoich płatników. Twój komentarz świadczy tylko o Twojej kulturze. Nie będę odnosił się do treści komentarza bo jest poniżej krytyki.

  • Towary do sklepów też będą dostarczane na rowerach? Wzrost cen benzyny = wzrost cen produktów i usług. To, że ludzie prywatni przerzucą się na rowery i tak nie zatrzyma zapaści finansowej, durniu bez szkoły.

 13. wieczorek pitoli o wlasnosci, podatki zaplacone sa wlasnoscia Panstwa i ono decyduje na co zostana wydane czy duren jest to wstanie zrozumiec? oto jest pytanie

  • Aha czyli sugerujesz, że państwo ma własne pieniądze? Widać, że w brak Ci podstaw.

  • Partia rządząca, która ma mordę wytartą sloganami o „wielkiej Polsce”, „patriotyźmie”, „dbaniu o obywateli” w pierwszej kolejności powinna dbać o ich interes. Jeśli są luzy w kieszeni, oszczędności to wtedy można, by było rozpatrywać sytuację finansowej pomocy stronie trzeciej, bo robienie czegoś takiego, że olewasz własnych obywateli, bez spojrzenia na ich potrzeby, by dać za friko hajs jest zwyczajnie idiotyczne.

   Unia Europejska nie zgodziła się na relokację, a to oznacza, że jeśli do Polski przyjdzie trzy miliony ludzi to nie potraktują Polski jako kraj tranzytowy, gdyż zachód ich nie wpuści. Wiesz, co to oznacza? Zostaną w Polsce.

   Dlaczego ludzie mają pracować na obiboków?

   Państwo to obywatele i oni mają prawo głosu odnośnie tego na co są przeznaczane wypracowane przez nich pieniądze.

   Skoro zgrywasz takiego „samarytanina”, oczywiście na pokaz to oddaj im swój dom, samochód, cały posiadany majątek, wszystkie sprzęty i idź mieszkać pod most :)

  • A kogo definiujesz poprzez „Państwo”? Obywateli, którzy płacą podatki czy może złodzei polityków?

 14. Będę chciał widzieć ten wasz entuzjazm gdy opadnie bitewny kurz... Kiedy uchodźcy w oczach niektórych staną się ciężarem

  Nic do nich nie mam, ale będzie wielu takich co będą mieli…

  • Już się pojawiają głosy że jest ich za dużo, że zabierają Polakom to czy tamto, a przede wszystkim pracę....

   Jakby to beneficjenta pińćset plus interesowała praca… Ale poszczekać pop pisiorsku można..

 15. „Państwo nie ma żadnych pieniędzy , ma tylko to co zabierze obywatelom.”
  Margaret Thatcher

  „Ci którzy nie znają historii , są skazani na ponowne jej przeżywanie.”
  Jan Paweł II

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here