Szpital pod kreską. Trudna sytuacja powiatowej lecznicy

42

Szpital Powiatowy w Nowej Dębie boryka się z trudnościami finansowymi.  Czy starostwo ma pomysł na wyjście z trudnej sytuacji?

O tym, jak trudna jest sytuacja powiatowej lecznicy świadczy fakt, że do 2017 roku szpital nie zaciągał kredytów i pożyczek. Przełomowa okazała się końcówka 2018 roku, kiedy to SPZ ZOZ zaciągnął pożyczkę w kwocie 4 milionów złotych.

Organ prowadzący zrzuca winę na obowiązujące przepisy, oraz poprzednią dyrekcję szpitala:

Na pytanie, co przynosi „największą stratę szpitala” można odpowiedzieć, że generalnie przyczyną trudności finansowych placówki, jak większości podkarpackich szpitali powiatowych, jest za niska wycena procedur medycznych .Poważnym obciążeniem jest także konieczność spłaty kredytu zaciągniętego przez poprzednią dyrekcję Szpitala. W strukturze miesięcznych wydatków Szpitala Powiatowego w Nowej Dębie 75 – 78 % stanowią koszty osobowe. Możliwości dalszych działań oszczędnościowych ze względu na standardy, procedury i bezpieczeństwo pacjentów są już mocno ograniczone. – wyjaśnia starosta Jerzy Sudoł.

Starosta dodaje, że aktualnie Szpital pracuje nad aktualizacją Strategii SPZ ZOZ na lata 2020 – 2024. Po zaopiniowaniu przez Radę Społeczną i przyjęciu przez Zarząd Powiatu Strategia będzie oficjalnym dokumentem. W ogólnym zarysie Strategia skupia się na zwiększeniu przychodów placówki m.in. poprzez: uzyskanie akredytacji ( co przekłada się na wyższą wartość kontraktu z NFZ), pozyskanie w podmiotach zewnętrznych zleceń na wykonywanie badań diagnostycznych i medycyny pracy, racjonalne zakupy oraz gospodarowanie zasobami, a także występowanie o darowizny. W odniesieniu do działań inwestycyjnych, ograniczanie angażowania własnych środków na rzecz maksymalnego pozyskiwania środków zewnętrznych. 

42 KOMENTARZE

 1. Obecny starosta Jerzy Sudoł sugeruje, że za kłopoty odpowiada między innymi była dyrektor placówki. Z grzeczności nikt nie zaprzecza. Wypada jednak przypomnieć, że poprzednia dyrektorka została zatrudniona przez koalicję rządzącą PO-PSL którą współtworzył nie kto i inny jak… obecny starosta JERZY SUDOŁ. Przypomina się analogia z upadkiem Zespołu Szkół nr 1. Najpierw pan Jerzy Sudoł tworzył koalicję PO-PSL, która obcinała fundusze na ZS1 w Nowej Dębie, a teraz pan starosta objeżdża podstawówki i namawia dzieci do wyboru szkoły która tak naprawdę przestała istnieć. Niektórzy żartują, że pan Sudoł jest mistrzem stwarzania problemów, które następnie bohatersko stara się rozwiązać. Z naciskiem na „stara się”.

  • Prawda jest taka że miałem nieprzyjemność współpracować z panią Pieskor i wspominam to z wielką przykrością. Tak niekąpetętnej osoby dawno nie widziałem. Arogancka nadęta, wielka Wrzawianka ze słomą w butach.
   Obecna Pani Dyrektor nie z takimi problemami sobie radziła i wierzę mocno w to że i zadłużeniem sobie poradzi bo przynajmniej Jej zależy na szpitalu

 2. Szpital to nie myjnia aut. Nie powinien być nastawiony na zysk. Jeśli przynosi straty to znaczy, że budżet został okrojony do granic możliwości. Szkoła, szpital, basen itp. mają służyć ludziom a nie przynosić zysk.

  • Nie mialem i nie mam zaufania do tego Szpitala potocznie zwanego w Miescie UMIERALNIA,arogancka obsluga,Lekarze o niskim poziomie umiejetnosci kurczowo trzymajacy sie stolkow,dlatego korzystam z innych Szpitali wrazie potrzeby

  • Co Ty pleciesz jakie slużyć ludziom , w Debie w szpitalu służyć ludziom , moze jeszcze na wewneyrznym ??? Widzial to kto ??? slyszal to kto ??? , chyba Cię dopadł ten wirus, albo szaleju zjadłes.

 3. Ludzie czy Wy nie widzicie że w tym mieście wszystko pada LO, szpital, basen odkryty, szkoła w Rozalinie tu poprostu nie ma przyszłości i nic nie jest w stanie tego trendu odmienić. Młodzi stąd uciekają a starsi muszą tutaj jakoś dotrwać do końca… swojego lub tego miasta.

  • @Paweł i Gaweł „….tu poprostu nie ma przyszłości i nic nie jest w stanie tego trendu odmienić. Młodzi stąd uciekają……

   Tak sądzisz?To wytłumacz mi,bardzo proszę,skąd biorą się te galopujące ceny mieszkań w Nowej Dębie? Skąd cena od 2800 zł wzwyż za m2 zapuszczonego mieszkania do kapitalnego remontu?Skąd chęć zakupu gminnych działek budowlanych.Te jednak zakupić chętni jesteście za przysłowiową „czopkę śliwek”
   Skąd inwestycja w bloki mieszkalne na ulicy Leśnej.A Rezydencja Dębowa to dla starszych którzy mają jakoś dotrwać do końca?

  • Co do ceny mieszkań to jest to wynik tego że przez ostatnie 15 lat prawie nic sie nie budowało ztąd to zainteresowanie i ceny – jeszcze 2, 3 bloki postawione przez lokalnego dewelopera (szkoda że nie przez gminę której jako jedynej w okolicy nie stać na budowę mieszkań komunalnych) i ceny zaczną poprostu spadać. Co do działek gminnych to chyba nie jesteś w temacie – przetarg na działki na ul. Wczasowej – brak ofert kupna, ul. Niżańska brak ofert kupna. Jeśli miasto się tak świetnie rozwija to czemu jest tak duż lokali do wynajęcia 2 z 3 stacji benzynowych jest do sprzedania ??

  • Bardzo dobrze że gminą nie budowała bo niby za co? Za swoje? Nie za pieniądze wszystkich dla nielicznych. PRL dawni minął Państwo i samorządy mają mieć jak najmniej do roboty reszta to prywatne rentowe firmy. Deba się wyludnia to fakt ale oprócz kilku dużych miast każda miejscowość się wyludnia więc nie wiem paniki i propagandy.

   A i jeszcze teza że wybudujemy kilka bloków i ceny mieszkań spadną
   Ta… tak sie znasz ekspercie. Nie masz pojęcia co piszesz. To tak nie działa. Stery albo niestety ale nie działa to w ten sposób.

 4. a w szpitalu kobuszowskim już drugi oddział likwidują ,oddział wewnętrzny to porażka. I co na to powiecie- niestety takie małe szpitaliki są niedoinwestowane

 5. Jeden z komentujących napisał, że szpital i basen to nie myjnia i nie muszą być dochodowe bo są po to by służyły mieszkańcom. Mam jednak pytanie gdzie się zaczyna ten próg w którym dopłacanie do basenu czy szpitala nie może być dłużej akceptowane? Ile rocznie można dopłacać? Milion, dwa czy 10?

  • Czy policja, straż pożarna i inne służby generują zysk? Są powołane do ochrony zdrowia, życia i mienia. Czy widzisz Zbyszku analogię? Gdie się zaczyna ten próg, po przekroczeniu którego policja ma nie wyjeżdżać na interwencję, straż do pożaru? Szpital jest powołany do ratowania życia i zdrowia.

 6. Do wszędzie dobrze gdzie nas nie ma, główną bolączka szpitali na peryferiach jest brak personelu, każdy woli rozwijać swoją karierę w dużym ośrodku a nie w szpitalu powiatowym

 7. Głosowali na pis i są w trudnej sytuacji? Widzę pewną sprzeczność, ale jak patrzeć na to, że bezmózgi u władzy wszystko chowają do kieszeni to nic dziwnego. Wiadomo, że każdy polityk kręci lody na boku, ale różnicą jest branie czegoś z łapówek niż z pieniędzy wypracowywanych przez ludzi. Widać wielu gamoni nadal tego nie widzi, na oczach ma pajęczynę i modli się do boga Toruńskiego. Brawo dla was :) Tylko potem zachowujcie się według zasad. Wyznajecie piernika z Torunia? Spoko. Najeżdżacie na WOŚP? Spoko, ale podpiszcie deklarację, że gdy wylądujecie w szpitalu to nie chcecie pomocy z tego sprzętu. Podpiszecie? Oczywiście, że nie, bo jak będziecie kitować to pójdziecie na każdy układ, by przeżyć…Tyle warte wasze „zasady”. Japy ubrudzone sloganami i to wszystko. Szpital oczywiście trzeba rozwiązać, a potem będziecie ludzi prosić, by wpłacili kilka groszy, bo operacja czeka w Ameryce czy Izraelu :) W sumie po co kusić los? Od razu tam jedźcie i przestańcie jak kwoki z bazaru narzekać na to co jest tu.

  • To ja proponuję aby ci co głosowali na platformę i komunistów podpisali taką deklarację, że
   1) nie biorą 500 plus
   2) rezygnują z 13 i 14 emerytury
   3) rezygnują z płacy minimalnej
   4) rezygnują z wyprawki 300 plus dla dzieci

  • @ soros, widzę, że masz „dużo” do powiedzenia, ale cienki lojtas jesteś.
   „Prezydent wasz, a premier nasz”. Zapomniałeś jak wszystkie partie przez laty piły wódkę i śmiali się z ludzi? Są fotki na to, ale i tak jełopy po sześciu klasach powiedzą, że fotomontaż :) Jakie to smutne i zabawne jednocześnie :) My, wy, oni. Dobro i zło i takie tam :) Lubisz to? Kręci cię to? Jesteś przegrany z urzędu. Świadomie czy nie dajesz się rozgrywać.

   Popieram, nie pracujmy :) Niech matoły u koryta nie mają hajsu :) Piękna byłaby to sprawa, ale i tak Ty i inni podkulicie kity i jutro wrócicie do roboty ciesząc się, że ktoś wam wyda resztę z waszej kasy, ale mimo to będziecie się tasować jak jest super :)

   Znam ja te kolaże i zakręty. Popatrzmy na takiego plastusia w okularach. Kubacki wygrał TSC, plastuś „dał” mu 100k zł nagrody :) Swoje dał czy z pieniędzy ludzi? No właśnie.

   Najlepiej będzie jak każdy się przekręci, nie będzie niczego i ogólnie będzie lepiej, bo każdy Polak był tak walony przez całe życie, że miejsce w Niebie ma gwarantowane, nie? :) Śmieszne.

   WOŚP jest obligatoryjny. Nie chcesz to nie wspierasz. Proste, ale gdy będziesz w szpitalu to nie korzystaj z tej aparatury. Banalna sprawa, no chyba, że „zasady” to jedno, a życie drugie i w takiej sytuacji trzeba się imać każdego sposobu, by przeżyć :)

   Ludzie pracują każdego dnia, wypracowują cały hajs, więc bez nich, bez ludzi nic, by nie było. Nie widzisz różnicy? Leć do okulisty po większe bryle.

  • soros, a ja proponuję, by żadna partia nie przypisywała sobie jakichkolwiek „zasług”, gdy nie robi czegoś za własne pieniądze.

   Nie mam dzieci i mieć nie zamierzam, ale jak mniemam z moich podatków sporo idzie na 13, 14, 16 emerytury, 500- i inne tego typu akcje. Czy sobie tego życzę? Nie, ale wiem, że proces decyzyjny dzieje się gdzieś na górze, a tu wyskakuje koniuch twego pokroju i zaczyna się rządzić nieswoimi pieniędzmi. Trochę ogłady, matole. Gdybym chciał zrobić przegląd auta za twoje pieniądze to byłoby ci miło? No raczej nie, więc nie rozporządzaj się cudzymi pieniędzmi i auto parkuj w miejscu przepisowym, jeśli potrafisz :)

  • Wie Pan jaka jest szansa, że trafię na maszynę zakupioną z WOŚPu, a nie tylko mającą taką naklejkę? Powiem Panu – mniejsza niż 1 PROMIL. Tyle sprzętu zakupił WOŚP w porównaniu do NFZ.
   BTW – polecam sprawdzić, ile kasy idzie na utrzymanie tych maszyn kupionych przez WOŚP, a idzie to z kieszeni każdego podatnika, nawet tego, który nie popiera WOŚP.

  • Mieszkaniec,
   Masz rację, niech szpitale stoją puste. Wiadomo, że utrzymanie kosztuje, ale chyba lepiej jak sprzęt jest niż go nie ma, co?

  • „Soros” dawaj nawet dzisiaj Ci podpisze! Nie mam dzieci bo nie mogę ale mną się państwo nie interesuje tylko tymi którzy siedzą w domu bo wolą nawet zrezygnować z pracy dostając tyle samo za dzieci co pensji. Mam nadzieje ze nadejdzie taki czas ze 500+, 300+ zniknie, ceny w sklepach zaczną spadać a ludzie żyjący z plusów wezmą się w końcu do roboty! Niestety jak widać najprościej kupić głosy ludzi dając im pieniądze których nie zarobili! Rząd uważa że jak ktoś ciężko pracuje i dobrze zarabia to ma się podzielić z tymi którym się pracować nie chce!!!

 8. To ja proponuję aby ci co głosowali na platformę i komunistów podpisali taką deklarację, że
  1) nie biorą 500 plus
  2) rezygnują z 13 i 14 emerytury
  3) rezygnują z płacy minimalnej
  4) rezygnują z wyprawki 300 plus dla dzieci

  szczorosz, to ja proponuję, by ci co głosowali na pis
  1) „dostawali” tę kasę z puli wypracowanej przez „swoich”, ale nie ruszali z podatków z ludzi innej partii
  2) mieli płacone tak jak wyżej
  3) minimalna, fajna, no fajna, procent leci do budżetu większy tym samym, lubicie być wykorzystywani? Kochacie to?
  4) Niech kasa idzie z dzieci partyjniaków, twej partii :)

 9. Tyle ile trzeba. Po to płacę jedne z najwyższych podatków w Europie żeby mieć minimum od państwa. Żadna łaska. Z moich pieniędzy.

 10. Ja chętnie podpiszę deklarację bo po uja mi te plusy skoro jasno widzę na formularzu PIT jak jestem okradany. Nie chcę żadnych plusów, jakbym oddawał miesięcznie tyle pieniędzy które są mi potrącane na ubezpieczenie zdrowotne prywatnemu ubezpieczycielowi to by mnie w lektyce noszono.

 11. W Nowej Debie jest dużo możliwości dla młodych małżeństw. Można pójść do kina. Na kolacje do restauracji. Pospacerować. Ja lubie spacerować nad zalewem. Jest biedronka. Podobno będzie lidl. Fajnie gdyby otworzyli maka. Szpital jest mały, kameralny. Miłe pielęgniarki.

 12. Stanisław zapominasz że żeby z tych możliwości ( z wyjątkiem spaceru) można było korzystać to muszą jeszcze ludzie zacząć lepiej zarabiać bo gwarantuje że z tych karnych pieniędzy jakie proponują lokalne firmy ciężko jest korzystać z luksusów. Gdyby to miasto miało przyszłość to nie znalazł byś lokalu do wynajęcia pod działalność a tych w Dębie jest sporo. Dopóki miasto nie zacznie wspierać przedsiębiorców i nie zacznie przyciągać nowych to nic tu się nie zmieni!

 13. wrócę do tematu głównego proszę popatrzeć na oferty pracy w szpitalu,mało kto tam chce podjąć pracę chyba że ma nóż na gardle,za takie pieniądze specjaliści i dobrzy lekarze oraz dobry personel nie podejmie pracy są podwyżki ale nie dla wymienionych tylko pewnej grupie zasłużonych należących do grona sympatyków dyrekcji tej czy byłej to nie istotne bo to trwa tak od lat,niedługo siądzie logistyka i administracja tzw pomocnicza zostaną tylko ci co mają okres wieku przedemerytalnego,co do p,sudoła to tam gdzie wiatr powieje tam idzie a jak wieje akurat w odwrotną stronę to oskarża

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here