O rozwoju Nowodębskiego Centrum Zdrowia Psychicznego z ministrem Markiem Balickim

8

Marek Balicki – pełnomocnik ministra zdrowia do spraw psychiatrii, gościł na sesji rady miejskiej w Nowej Dębie. Towarzyszył mu współautor Narodowego Programu Zdrowia Psychicznego profesor Jacek Wciórka z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. 

Wizyta odbyła się dzięki wsparciu wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła, który na prośbę przewodniczącego Rady Miejskiej Damiana Diektiarenko przekazał prof. Markowi Balickiemu zaproszenie do Nowej Dęby. Marek Balicki to były minister zdrowia, a obecnie osoba odpowiedzialna za realizację reformy psychiatrii w Polsce. – Przyznam, że jesteście państwo jednym z nielicznych samorządów, które tak interesuje się rozwojem szpitala – mówił minister Balicki.

W naszym mieście znajduje się jedno z dwóch na Podkarpaciu Centrum Zdrowia Psychicznego. Plan leczenia w centrach układany jest tak, aby jak najlepiej pasował do osoby doświadczającej kryzysu. Mogą to być regularne konsultacje z lekarzem, terapia indywidualna lub grupowa, pobyt na oddziale dziennym, praca w tzw. nurcie otwartego dialogu, wizyty domowe pielęgniarki środowiskowej albo wsparcie od asystenta zdrowienia, czyli osoby, która przeszła kryzys oraz po odpowiednim przeszkoleniu i stażu w szpitalu służy pomocą innym.

Dzień po obradach sesji Rady Miejskiej (tj. 25.09.2019 r.) w Szpitalu Powiatowym w Nowej Dębie odbyła się wizytacja przedstawicielu rządu, którzy na własne oczy chcieli się przekonać jak działa nowodębskie centrum zdrowia psychicznego. Gospodarzem spotkania byli starosta tarnobrzeski Jerzy Sudoł, oraz dyrektor placówki Wiesława Barzycka.

W sali konferencyjnej nowodębskiej lecznicy zgromadzili się samorządowcy powiatowi: wicestarosta Jacek Rożek, członek zarządu powiatu Wojciech Gruszka. Ponadto obecni byli: przedstawiciel rady społecznej szpitala Roman Puzio, radni gminni: Damian Diektiarenko i Tomasz Wolan, zastępca burmistrza Leszek Mirowski. Nie zabrakło również przedstawicieli samorządowych jednostek organizacyjnych.

W spotkaniu wziął także inicjator konferencji wiceminister Marcin Warchoł, który podziękował przybyłym gościom za przyjazd do Nowej Dęby. Przypomniał, że ofiary przestępstw, które mają zaburzenia psychiczne często są pozostawione same sobie –W przeciwieństwie do sprawców nie mogą liczyć na darmowego adwokata. Dlatego w ramach utworzonych przez nas Punktów Pomocy Ofiarom Przestępstw takie osoby mogą otrzymać wsparcie finansowe i logistyczne. Przypominam, że jeden z takich punktów działa u nas, w Nowej Dębie – mówił minister Warchoł.

8 KOMENTARZE

  1. Panie Warchoł! A gdzie są pieniądze na podwyżki płac dla laboratoriów, fizjoterapii. To jest najniżej zarabiająca grupa w szpitalu. Ponoć warszawka wysłała – dyrekcja już przeżarła? – proszę wyciągnąć konsekwencję!
    A co tej debaty – oglądałem – przywitali się, chwilę pokadzili i zarządzili 20 minutową przerwę – po przerwie już nie było kontynuacji debaty – elyty wyparowały.

  2. Czy wy jesteście normalni?Gdzie był ten minister Ziobry przez 4 lata.Ktoś wiedział o jego istnieniu.A teraz normalnie zbawca Nowej Dęby z Niska,hahaha,

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here