Starosta sobie nie radzi? Fatalna sytuacja szpitala odbija się na pracownikach.

61

Fatalna sytuacja finansowa Szpitala Powiatowego w Nowej Dębie była przedmiotem dyskusji na sesji Rady Miejskiej w Nowej Dębie. W debacie wzięli udział radni, burmistrz i starosta tarnobrzeski. W obradach uczestniczyli także pracownicy lecznicy. Wielkim nieobecnym była dyrektor placówki Wiesława Barzycka.

Asumptem do dyskusji były pogłoski o “prywatyzacji” czyli przekazaniu prywatnej firmie części personelu lecznicy. Chodzi o prawie 70 osób. “Restrukturyzacja” ma dotyczyć głównie opiekunów medycznych i obsługi sprzątającej. Ci z oczywistych względów nie chcą się na to zgodzić, gdyż mają świadomość że wcześniej czy później taka zmiana odbije się na ich warunkach płacowych, stabilności pracy a nawet redukcji kadry.

KREDYTY W PARABANKACH

Zapytany o bieżącą sytuację starosta tarnobrzeski Jerzy Sudoł któremu podlega lecznica,  rozpoczął swój wywód od przedstawienia historii szpitala, nawiązując do czasów okupacji niemieckiej i rosyjskiej. Na taki sposób podejścia do tematu zareagował radny Paweł Grzęda:Omawianie czasów okupacji pan starosta sobie daruje – przerwał samorządowiec.

Przechodząc do rzeczy starosta przyznał, że podlegająca powiatowi placówka od lat jest w bardzo trudnej sytuacji: – Programy restrukturyzacyjne które prowadzimy od roku 1999 są wdrażane aby szpital mógł dobrze funkcjonować. Zastaliśmy szpital w sytuacji bardzo złożonej gdyż okazało się że szpital ma zaciągnięte kredyty w parabanakach na sumę ponad 5 milionów.

Dopytywany w trakcie sesji jak doszło do tego, że placówka zaciągała kredyty w parabankach starosta odrzekł, że współpraca z poprzednią dyrekcją szpitala była bardzo trudna. Rzecz w tym, że to nie kto inny nadzorował jej pracę jak Zarząd Powiatu którego starosta Jerzy Sudoł był wówczas członkiem. Szef powiatu nie sprawiał jednak wrażenia aby poczuwał się do politycznej odpowiedzialności za decyzję swojej podwładnej.

SZPITAL TONIE W DŁUGACH A RADNI POWIATU PODWYŻSZAJĄ SOBIE DIETY

Starosta Jerzy Sudoł stwierdził, że szpital w skali miesiąca zadłuża się o 250 tysięcy złotych. Główny dochód przynosi psychiatria. Pozostałe oddziały przynoszą straty. Szpital zalega nowodębskiej spółce PGKiM z opłatą za wodę. Podatki które powinny trafić do kasy gminy zostały umorzone. Mimo tego starosta kilkukrotnie wypominał nowodębskim radnym, że w bieżącym roku budżetowym gmina nie przyznała szpitalowi 100 tysięcy dotacji o którą wnioskował powiat.

My jako radni pomagamy szpitalowi. Wspólnie z ministrem Warchołem przywieźliśmy do szpitala milion złotych. Oddawaliśmy własne diety na rzecz placówki. Wykonywaliśmy inwestycje w parkingi i oświetlenie aby ten szpital był atrakcyjny. Dlatego takie zarzuty są nie na miejscu–  komentuje słowa starosty Damian Diektiarenko. Z kolei radny Tomasz Wolan dał do zrozumienia, że nie widzi powodu dla którego nowodębski podatnik ma rekompensować powiatowi sowite podwyżki diet radnych powiatowych i wynagrodzenia starosty. Bo skoro sytuacja placówki powiatowej jest tak trudna i skomplikowana to władze powiatu powinny środki budżetowe skierować na wymagający pomocy szpital a nie na własne uposażenia.

Jak wyglądał wzrost wynagrodzeń w powiecie? Przedstawia to poniższa tabela:

Starosta Jerzy Sudoł

Przed podwyżką Po podwyżce
10 180 zł brutto 19 470 zł brutto

Wicestarosta Jacek Rożek

Przed podwyżką Po podwyżce
8 544 zł brutto 16 280 zł brutto

Radni:

Funkcja Przed podwyżką Po podwyżce
Przewodniczący Rady Powiatu 1 879 zł 3 006 zł
Wiceprzewodniczący Rady Powiatu 1 221 zł 1 954 zł
Przewodniczący Komisji Rewizyjnej 1 115 zł 1 784 zł
Przewodniczący Komisji Stałej Rady Powiatu 1 014 zł 1 622 zł
Członek Komisji Rewizyjnej 912 zł 1 459 zł
Członek Komisji Stałej Rady Powiatu 861 zł 1 378 zł

Radny będący członkiem Zarządu Powiatu otrzyma dietę w wysokości ok. 2700 zł

Z powyższego zestawienia jasno wynika, że dotacja udzielona przez gminę Nowa Dęba nie starczy na pokrycie rocznych podwyżek dla starostów i radnych powiatu. Mimo tego starosta kilkukrotnie wypominał nowodębskiemu samorządowi, że ten nie przekazał dotacji na 2022 rok. Można w tym miejscu zadać pytanie czy według logiki samorządu powiatowego na straty generowane przez szpital powinna łożyć Gmina Nowa Dęba, natomiast środki powiatowe które mogłoby trafić do szpitala mają trafiać do kieszeni starosty i radnych powiatowych oraz na inne cele? Na podobne zarzuty starosta Jerzy Sudoł reagował określeniem, że to nic innego jak czysty populizm.

CO Z PRACOWNIKAMI?

Rozwlekłą wypowiedź starosty dotyczącą mniej i bardziej ważnych aspektów funkcjonowania szpitala przerywali radni próbując w ten sposób uzyskać konkretne odpowiedzi. – Panie Starosto mam pytanie do planu naprawczego. Mamy taką wiedzę, że 29 opiekunów medycznych i około 40 osób sprzątających ma być przekazanych firmie zewnętrznej. I tak: szpital ma mieć oszczędności, firma zewnętrzna ma zarobić więc czyim kosztem? Czy ktoś straci pracę? Czy zmieni się tym ludziom wynagrodzenie? Myślę, że taką odpowiedź chcielibyśmy uzyskać bo o to pytają pracownicy i mieszkańcy. – pytał przewodniczący Rady Miejskiej Damian Diektiarenko.  W tym samym tonie wypowiadał się radny Tomasz Kopeć: Chciałem zapytać pana starostę, dlaczego zaczynamy oszczędności i programy naprawcze od najmniej zarabiających od grupy najniżej uposażonych i proszę o przedstawienie wyliczeń z tego tytułu.

-Przymierzamy się do tego aby oddać firmie zewnętrznej -narazie – świadczenia dotyczące sprzątania obiektów szpitalnych. Jeśli chodzi o pracowników medycznych w tym momencie myślę o opiekunach medycznych żadne decyzje nie zostały jeszcze podjęte. Rozumiem troskę radnych i radny ale nic jest jeszcze ustalone w sensie takim, że będziemy zwalniać opiekunów medycznych. Jeśli doszłoby do czegoś to albo własna działalność gospodarcza opiekunów medycznych albo firma zewnętrzna. Ale to jest kwestia przyszłości. – opowiadał Jerzy Sudoł.

Głos w dyskusji zabrał również radny powiatowy Tomasz Zieliński:Na jednej z ostatnich sesji rady powiatu była pani dyrektor i nie było wówczas ani słowa, że będą jakieś ruchy wykonywane w kierunku pracowników. Ja bym bardzo prosił aby w stosunku do pracowników iść w kierunku takim aby pracowników medycznych którzy kształcili się w tym kierunku pozostawić w strukturach szpitala i będę o to zabiegał i o to prosił. Mam nadzieję, że uda się do tego dojść w drodze dialogu. 

Czy do tego dialogu dojdzie? Pokaże czas. O sytuacji pracowników nowodębskiego szpitala będziemy informować.

61 KOMENTARZE

 1. Sudoł siedzi w powiecie chyba od samego początku utworzenia powiatów w 3 RP. Raz jako starosta, raz jako radny, raz jako członek zarządu i jako wicestarosta. To on od lat rządzi powiatem i szpitalem. To za jego rządów dyrektorka brała pożyczki w parabankach. Jeśli szpital nie ma pieniędzy to obowiązkiem rady powiatu jest dopłacić szpitalowi. A oni sobie podwyższyli diety i robią cyrk objazdowy żeby inne samorządy wpłacały na szpital bo kasy brakuje. Przecież to kpina! Niech się Gmina Nowa Dęba zwróci do Powiatu aby ten dokapitalizował PGKiM bo miejska spółka ma problem. Dopłaciliby radni powiatowi do PGKiM?? Dali by dotację dla PGKiM? Tam też pracuje dużo ludzi. Chyba 120 osób.No nic. Starosta niech dalej zarabia kokosy, szpital ma długi, ludzi będą prywatyzować ale sobie dają podwyżki. Jeśli ten dębski lud kolejny raz zagłosuje na Sudoła i jego ludzi no to sam sobie szkodzi.

 2. Starosta ewidentnie nadaje się tylko na emeryturę. Niech zostawi to młodszym i dynamiczniejszym samorządowcom. Niech robi to co potrafi czyli opowiada historię wnukom.

  • Może i niech młodszym zostawi, to jest przecież w zgodzie z następstwem pokoleń ,ale dobrze by było gdyby byli to ludzie samodzielnie myślący , nie dający soba manipulować, szanujący siebie i wyborców , a przede wszystkim prawi i
   szlachetni.A w swej pracy jako radni kierujący się tylko !!! dobrem wspólnym, a nie własnym czy czyimś interesem czy interesikiem , jak to do tej pory niestety jest Tylko gdzie takich szukać ??? No gdzie ???

 3. Nie rozumiem. Gmina ma ma basen i skoro basen przynosi stratę 2 miliony rocznie to gmina dopłaca ze swojego budżetu. Jak pgkim ma problem to gmina dopłaca ze swojego budżetu. Analogicznie skoro szpital ma stratę 2 miliony to zasranym obowiązkiem powiatu jest zabezpieczenie tej kasy w budżecie powiatu. Tymczasem goście z budżetu zrobili sobie podwyżki a teraz kierują emocjonalne szantaże do ościennych gmin. I nikt tej manipulacji nie dostrzega???

  • Szpital ma zadluzenia ok 4ml.jak ci ekonomiczni dyletanci maja to wyprostowac?Co Barzycka robi w tym kierunku-nie wiem…

  • A skąd się wzieły problemy w PGKiM.To panowie rarni miejscy wybrali sobie prezesa a on dał przewodniczącemu posadę prezesa w NSM. Teraz zostanie wiceburmistrzem.

 4. Tylko że on z PiSu, a ci już pokazali jak rządzą. 65 miliardów deficytu w kasie państwa…

 5. Ludzie mają stracić pracę, szpital brak kredyty w parabankach a Jurecek pitoli o tym że Niemcy za okupacji lepili tu lazaret, a po Niemcach przyszły Ruskie. To pokazuje jak ten człowiek jest odklejony od rzeczywistości. Jego czas juz minął.

  • Zadluzenie szpitala bylo Za czasów Po PSL wiadomo to za nich państwo Polskie sprzedawano . Teraz mozna domniemać zadłużą szpital doprowadza do upadku. A potem cyk pyk i prywatyzacja . Oczywiście w przypadku że w następujących wyborach wygra banda popaprańców z Po.

  • Za czasów PO-PSL to Jerzy Zbigniew Sudoł rządził jako członek zarządu. Rządził również jako wicestarosta gdy starostą był Pitra z PO. Dopiero jak PO przegrało to Jerzy Zbigniew Sudoł odkrył w sobie duszę PiSowca. Jerzy Zbigniew Sudoł ponosi pełną odpowiedzialność za to co przez lata się działo ze szpitalem. Wiem, że wielu jest takich co ma pamięć rybki akwariowej ale ja pamiętam i będę przypominać.

  • #Anonim, prywatyzacja to najlepsze co by mogło się ty przydarzyć .Wszyscy by na tym skorzystali, szczególnie pacjenci , video że.Rodzina w Rudnej, kto był ten wie.. No ale trzeba by było zacząć serio pracować, szanować pacjentów, a komu na tym zależy ???

 6. Dziwne bo Szpital Powiatowy w Kolbuszowej nie jest zadłużony a ma kupę kasy za nadwykonania z NFZ, systematycznie nowy sprzęt a ostatnio inwestycje w parkingi oświetlenia elewacje i ogrodzenie na ponad 3,5 mln zł i nigdy nie jest na minusie a pacjentów cały szpital… a SP ZOZ Kolbuszowa zatrudnia ponad 600 osób a SPZOZ Nowa Dęba 400 osób i porównując szpital w Kolbuszowej radzi sobie świetnie mimo ze w Nowej Dębie więcej oddziałów…

  • Bo w Kolbuszowej pracują życzliwi lekarze, dobrzy fachowcy i uczynny personel W Dębie to porażka jest i nie tylko w szpitalu Ale cóż , ryba psuje sie od głowy. Zachowanie niektórych radnych też pozostawiało wiele do życzenia, niektórzy zachowują się tam jakby byli wszechwiedzący i wszechmocni, a w sumie może z jedną książkę przeczytali.

  • W ND nie ma fontanny przy ul 3-go Maja. przy 1-go Mają owszem, taka była i jest…

 7. Feluś Starosta jest po prostu czarodziejem – czego się nie dotknie swoją „różdżką łapką” to rozwala się to w drobny mak – podobnie było i ze Starym Liceum! A później trzeba po nim wszystko naprawiać! Ot co – i jeszcze ten jego głupkowaty uśmieszek – żenujące! Facet Renesans lub Kameleon – jak kto woli!

  • Zgadzam się z Milczącym Łosiem. Z tym że jego zupełnym przeciwieństwem jest Szeryf Begg. Jednakże obaj nawijają makaron na uszy wyborców z tym że pierwszy jest mało kompetentny i z zawodu Dyrektorem natomiast drugi to cwany lis biznesmen żerujący na UMiG. Tak czy siak od takich należy stronić i nie dopuszczać do sprawowania Urzędów.

  • Pełna zgoda , liceum po jego patriotyczno- religijnych odjazdach już się pewnie nie podniesie .

  • Motyl, pełna zgoda .Ta droga prowadzi nasze miasto do całkowitej ruiny i samozagłady .Zamiast rozwijać to się zwija.Ja bym dodał jeszcze Ordona, który też promuje arogancję, ludzie nie szanuje, uważa ich za idiotów,bo kłamie o oszukuje na każdym kroku.Taki nowoczesny katolik , co w pierwszych ławkach zasiada
   y

 8. Ciesz się panie sudoł, że społeczeństwo Nowej Dęby ma sprane mózgi i potrafią tylko pluć jadem oraz że zostali wydymani przez komunę i przez ponad 30 lat od wprowadzenia reform już nic im się nie chce i wierzą w tumiwisizm, ale uwierz mi panie sudoł, że gdyby nie to wszystko ty już dawno na taczkach wyjechał a napewno już teraz. Wielka szkoda że taki człowiek potrafi być takim s..

 9. Wiele szpitali jest w fatalnej sytuacji i składa się na to wiele czynników. Zdecydowanie jeden z najważniejszych to zarządzanie placówką. Jak Pani dyrektor chce dowiedzieć się jak zarządza i co sądzą o niej pracownicy to niech zrobi anonimową ankietę. Myślę, że skrzynke by rozsadziło. Natomiast Pan starosta Sudoł już tak po ludzku po prostu powinien odejść. Jemu sie wydaje, że to on trzyma szpital na powierzchni, takie głupoty opowiada ludziom i co najgorsze pewnie sam w to wierzy.

 10. Oddajcie mu to 100 tysięcy i niech resztę dokłada ze swojej kieszeni!!

  Jeżeli urząd uchyli te 120 tys. za wodę to ja też przestaję płacić. Też mi podarują?

 11. Podczas głosowania nad wzrostem uposażenia dla radnych i starostów żaden z nich nie zaproponował stawek minimalnych diet. Nie interesowała ich kondycja finansowa powiatu tylko najważniejsze było to że będą mieli więcej. Ilu było przeciw – NIKT.
  Nie interesowało ich, że część ludzi może stracić prace lub nie dostanie podwyżek. Wychodzi na to, że:
  „Te pieniądze im się po prostu należały”.

  Czytając protokoły z posiedzeń zarządu powiatu nie tylko obecnej kadencji ale i z poprzednich to z rozdawnictwa uzbiera się dość spora kwota. https://bip.tarnobrzeski.pl/?c=mdTresc-cmPokaz-151&&page=1
  W okolicznych powiatach takiego rozdawnictwa nie widziałem. Naprawdę ciekawa lektura – policzcie sami.

  Za to jak się wchodzi do budynków innych powiatów i gmin to widać, że urzędy nie odstraszają wyglądem i milo się do nich wchodzi, a nie jak to ma miejsce w Tarnobrzegu wystrój i wyposażenie z czasów poprzedniej epoki na czele z portiernią pamiętającą czasy PRL, „zabytkowymi” gablotami i obdrapanymi ścianami.

  • O chłopie, Polski nie znasz:)

   Skończcie z tym hejtem bo rzygać się chce jak się to czyta.

   Dęba nie będzie mieć przyszłości jak ma takich mieszkańców.

 12. 1) zbieraj datki na szpital po firmach i gminach powiatu. W ten sposób lansuj się na szpitalu bo i tak nic innego nie potrafisz. Niech chociaż ciemny lud powtarza kocopoły w stylu „Ale ten Jurek dba o ten szpital”.
  2) z kasy powiatu która powinna trafić na potrzebujący jej szpital daj sobie i kolegom podwyżki a następnie w roku wyborczym dawaj różnym stowarzyszeniom i OSP symboliczne czeki na 1 tys lub 2 tys. Frajerzy wezmą i będą mówili że starosta bardzo dobry. Dostając czek frajerzy zapomną o tym jakim słabym starostą byłeś przez ostatnie 4 lata a właściwie o całej twojej radosnej twórczości w powiecie.
  3) śmiej się z frajerów z Dęby co dając dotację na szpital pozwolili ci więcej wydać z powiatowej kasy na podwyżki i kampanijne czeki. Nie ma nic śmieszniejszego niż radni z Nowej Dęby pośrednio sponsorujący czeki którymi stary Suseł kupuje Dębski elektorat.

  P.S. Porada darmowa. Elektorat i tak nie zrozumie tej prostej kiwki. Nie ma za co panie Suśle.

 13. Widziałem sesje,nie widzę po tym panu aby się przejmował sytuacją szpitala i ludzi tam pracujących,nie widzi koncepcji jak wyjść z tego gówna,on i tak dostanie przelew ostatniego a przy tym pogada,bo to taki gawędziarz,który tak chce zostać zapamiętany.

  • No i zauważył że warunkiem jest posiadanie rozumu. A tego, jak pokazuje, anonima…

 14. Czasy sie zmieniaja, rzady… a Sudol caly czas tkwi u wladzy. Ten gosciu zawsze potrafi sie ustawic. A co zrobil pozytecznego dla Nowej Deby? Widac jego stosunek do zwyklych ludzi po odpowiedzi o sytuacje sprzetajacych i opiekunow. Moze wreszcie czas sie go pozbyc w nastepnych wyborach? Moze trzeba mu wreszcie dac odpoczac.

 15. Starosta Sudoł zawsze za swoje niedociągnięcia i machloje zwalał winę na dyrektorów szpitala, szkół. To jego styl pracy. Żenada. Cyniczny człowiek

 16. Panie Diek. no to proszę coś proporcjonalnie do tej podwyżki. Swojej nie musi Pan komentować, ale tych dwóch.
  W imieniu mieszkańców ND wzywam Pana do zabrania głosu na tym forum. Uzasadnienie prawne i faktyczne tej 100% podwyżki i z jakim dniem nastąpiła. Jak Pan masz stracha to niech ktoś bardziej odważny się wypowie. Ale jak znam życie, to tylko nr IP będziecie ustalać…..

  • Odłóż butelkę, przetrzeźwiej a następnie zadaj pytanie tak aby miało jakieś odniesienie do faktów i rzeczywistości aby wszyscy mogli zrozumieć o co ci chodzi.

 17. Na sesji wyszła na jaw prawdziwa twarz Sudoła. Teraz łazi po mieście jakby dostał obuchem i sączy jad, że nie dostał rok temu 100 tysięcy. Zapomina jednak dodać, że prawie 100 tysięcy rocznie to kosztuje jego podwyżka jaką sobie rada powiatu przyznała. Zapomniał również dodać, że dyrektorka która pożyczała siano u bociana czy w innym parabanku robiła to wtedy gdy Sudoł był u władzy, a jego obowiązkiem było jej pilnować. Dziwne, że zapomina tych faktów, zwłaszcza że uchodzi za historyka.

 18. Przez lata rządów Sudoła upadło Liceum które rzekomo było „jego oczkiem w głowie”. Również szpital który także „jest oczkiem w głowie Jurka” ledwo zipie. Dęba z ponad 10 lat zasiadania tego człowieka w urzędzie powiatowym nie ma nic konkretnego. Nie ma żadnego wymiernego sukcesu. Jak padł pomysł aby zrobić wydział komunikacji w Nowej Dębie to Sudoł z kolegami z powiatu go zbojkotowali. Wydziału nie ma. Ale jak chciał się na Grzędzie zemścić to wiedział jak chłopu budowę bloku przyblokować. Jak zobaczył okazję że można sobie podnieść diety w powiecie i pensje starostów to nie miał skrupułów by sięgnąć po kasę. Jeśli ktoś miał jakieś wątpliwości wobec tego człowieka niech włączy sobie ostatnią sesję i posłucha co ten człowiek opowiada i jak się zachowuje. Typ zupełnie sobie nie radzi z faktem że ktoś może mieć inne zdanie. On jest przyzwyczajony do ciągłych laudacji i pochwał. Smutna postać.

  • niestety to smutna prawda – ludzie za długo zasiadając na wysokich stołkach popadają „w obłęd że są nieomylni i wszystko wiedzą najlepiej” to jest znak że już czas kończyć przygodę z samorządem i to na każdym szczeblu . Pozdrawiam I zdrowia Życzę wszystkim na Święta

 19. Ale z ciebie tchórz redachtorze. Kasujesz wpisy, manipulujesz komentarzami myślisz naiwnie żeś głosem mieszkańców. KOGO TY BRONISZ? Niedawno jeden z nowodębian wygrał „Jeden z dziesięciu” i żeby coś na ten temat…nie ma komu. Ale takiego susła i ferajnę będziesz do utraty tchu lansował. Wstydu ci brak. Ciekawe czy to skasujesz.

  • Imiesłowy przymiotnikowe piszemy łącznie w stopniu równym, a rozdzielnie w stopniu wyższym i najwyższym, tak jak przymiotniki. Zatem będzie „nieulegający” łącznie, a „bardziej nie ulegający” i „najbardziej nie ulegający” rozdzielnie.

 20. Jurek,ja myślałem że ty masz trochę klasy ale tu widzę lansera który potrzebuję poklasku maluszkiego który bije piane pod mikrofon, zdrowie już nie to,z ciebie taki menager jak z burmistrza przedsiębiorca.Lansuje złe wartości,skończ już ze szczepieniami i ukraińcami

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here