Straci mandat radnego „za kotleta”? Czy wojewoda wygasi mandat radnemu Pawłowi Grzędzie?

59
Na zdjęciu radny Paweł Grzęda (przy mikrofonie) na dożynkach gminnych w Chmielowie.

W następstwie przesłanego do wojewody donosu trwa wymiana korespondencji pomiędzy nowodębskim magistratem a biurem wojewody Podkarpackiego. Przedmiotem sprawy jest domniemanie naruszenia przepisów zakazujących łączenia mandatu radnego z prowadzeniem działalności gospodarczej na mieniu gminy. Zdaniem radnego Pawła Grzędy treść donosu ma się nijak do rzeczywistości.

Wojewoda zwróciła się do urzędu miasta i gminy o udostępnienie wszystkich umów cywilnoprawnych oraz faktur jakie były zawierane pomiędzy Gminą Nowa Dęba a spółką BEGG zarządzaną obecnie przez radnego Pawła Grzędę. Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym radny nie może prowadzić lub zarządzać działalnością gospodarczą z wykorzystaniem mienia gminnego. W ocenie wojewody radny Paweł Grzęda mógł naruszyć ten przepis gdyż kierowana przez niego spółka wynajmowała miejsca hotelowe artystom którzy np. występowali na miejskich imprezach, a koszty ich pobytu pokrywał Samorządowy Ośrodek Kultury. Kolejnym zarzutem jest dwukrotny wynajem gminie prywatnego busa, którym podróżowała do Warszawy grupa nowodębskich samorządowców z burmistrzem Wiesławem Ordonem na czele.

PAWEŁ GRZĘDA: NIE BĘDĘ SPRAWDZAŁ KTO W MOIM LOKALU JE OBIADY

Sprawa jest zabawna bo jako przedsiębiorca nie mam czasu i ochoty sprawdzać kto i kiedy jadł w moim hotelu kotleta czy wypił piwo, oraz kto mu te przyjemność zafundował. W ten sposób byle urzędnik może zamówić w moim lokalu na koszt gminy kawę, zapłacić kartą służbową i próbować w ten sposób wygasić mój mandat – śmieje się radny Paweł Grzęda. W przypadku busa sprawa jest jeszcze ciekawsza ponieważ auto było wielokrotnie NIEODPŁATNIE udostępniane samorządowcom na potrzeby wyjazdów do stolicy w celu realizacji spraw samorządowych: spotkania z ministrami i przedstawicielami instytucji państwowych. – Pewnego dnia burmistrz Wiesław Ordon zwrócił się do mnie o zawarcie umowy dzierżawy auta. Z tego co pamiętam chodziło chyba o to by sformalizować kwestie delegacji. Ze względu na prośbę urzędników zawarliśmy umowę, którą dzisiaj wymachuje wojewoda zapominając, że oprócz językowej wykładni prawa jest jeszcze wykładnia celowościowa i funkcjonalna – dodaje radny Grzęda.

PAWEŁ GRZĘDA: O TYM KTO MA BYĆ RADNYM BĘDĄ DECYDOWAĆ WYBORCY

Zapytaliśmy czy radny boi się wygaszenia mandatu? – Spodziewam się, że tak się stanie. Mam świadomość, że pani wojewoda nie może mi zapomnieć moich wystąpień negujących politykę rządu w okresie tak zwanej pandemii, dlatego wykorzysta każdą okazję by się odegrać. Jednak do wygaszenia mandatu jest długa droga. Po drodze mamy dwie instancje w sądzie administracyjnym co trochę potrwa, a w przypadku niekorzystnego rozstrzygnięcia kolejne wybory w których oczywiście wezmę udział. – odpowiada radny Grzęda. – Uważam, że to mieszkańcy a nie rodzina czy znajomi opozycyjnych radnych powinni decydować kto ma być radnym w mieście, a kto nie. – dodaje.

59 KOMENTARZE

 1. Oj helka, oj marian. Znowu zamiast zajmować się sprawami swoich wsi to zajmujecie się rozróbą polityczną. Przecież postępowanie przed sądem może trwać dwa lata, a za dwa lata skończy się kadencja hehehe. Zajmij się marian sprawami Cygan bo dla OSP nic nie załatwiłeś, dla klubu nic nie zrobiłeś i szkołę straciłeś. Helka to samo. Grzędzie do pięt nie urastacie.

 2. Ja bym wygasił mandat radnym którzy nie wypełniają swoich obowiązków i nie chodzą na sesję. Tomasz Gazda pierwszy powinien polecieć. Tak samo Marian Tomczyk i Helena Tłusta. Za co biorą diety???

  • Proszę nie zapomnieć o radnym Marku Kopciu z Os. Dęba też powinien wylecieć przecież on praktycznie sporadycznie jest na sesjach a w zaangażowanie się w życie Osiedla Dęba jest zerowe

 3. Ok PG… tak to mieszkańcy wybierają kogo chcą. Ale wg ustawy osoba „na stanowisku” nie może mieć swojej działalności. Ty tego nie zmienisz

  • Może mieć swoją działalność. Nie może prowadzić na mieniu gminy. Tylko, że do tej pory mieniem gminy była jakaś nieruchomość a nie fakt, że urzędnik kupił w twojej knajpie kawę albo karnety na siłownie dla SOSiRu. Swoją drogą ciekawe czy radni z AD VOCEM zwany Kosmitą też mający swoją firmę nie naprawiał czegoś na basenie? Bo jeśli tak to awantura którą podgrzewa Helka z Marianem uderzy również w ich kolegę Kosmitę. Tak już było wcześniej jak Marian diety chciał obniżać to obniżył Gaździe, Rawskiemu i Skiminie.

 4. Fajna ta lokalna polityka. Miej jak Grzęda inne zadanie na srovid czy na zamykanie szkół bez dzieci na wsi to ci będzie starosta Sudół i radni z wioski robić pod górkę. Potem się dziwita dlaczego Dęba jest w dupie.

 5. Jak to jest. Facet z inicjatywą, dający zatrudnienie dziesiątkom jak nie setkom ludzi i płacący na pewno spore podatki, ciągle jest atakowany przez…..lokalne władze. Zamiast ułatwiać działalność, to kłody pod nogi. Jakie to ……polskie. Pani radna chce wyręczać…sądy? Nie ma ważniejszych problemów. Co się stranie, gdy p.Grzęda zaprzestanie działalności gospodarczej i budowy bloków? Ludzie mają uciekać z Nowej Dęby? Myślę, że to myślenie komunistyczne, gdzie nie wolno mieć własności i inicjatywy. Przykre

  • to właśnie gmina powinna budować bloki pod wynajem a nie deweloper, który dostał przyzwolenie od radnych na budowę bloków na czym zarabia krocie

  • GMINA? Za moje pieniądze ma budować bloki tym co za czynsz nie płacą? Niech gmina najpierw ściganie 2 mln złotych od tych którzy zalegają jej czynszami. Dlaczego babcia z Cygan ma płacić w podatkach na mieszkanie dla tych którzy nie płacą a gmina sobie z tym nie radzi?

  • Był program mieszkanie+, nawet Wielki o 6 rano był na żywo w TVP Rzeszów pod starą kotłownią, a na tym miejscu powstał blok, ale nie gminny, tylko dewelopera. Śmierdząca sprawa.

 6. Państwo czyli gmina już się zajęła dostawą węgla. Węgla nie ma przez politykę państwa mimo że na węglu Siedzimy. Wolny rynek a nie socjalizm!

 7. Parafianin. Tak gmina ma budować bloki, ponieważ państwo jest zobowiązane budować mieszkania pod najem, zapisane jest to w ustawie zasadniczej, art. 75. Władze publiczne prowadzą politykę sprzyjającą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych obywateli, w szczególności przeciwdziałają bezdomności, wspierają rozwój budownictwa socjalnego oraz popierają działania obywateli zmierzające do uzyskania własnego mieszkania. Natomiast co do mieszkańców, którzy nie płacą MPGKKiM jest zobowiązana do ściągnięcia długu co właśnie czyni

 8. edycja do Parafianin.
  przez pomyłkę podałem zły Art. aktualny to Art. 75. [Zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych]
  1.
  Władze publiczne prowadzą politykę sprzyjającą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych obywateli, w szczególności przeciwdziałają bezdomności, wspierają rozwój budownictwa socjalnego oraz popierają działania obywateli zmierzające do uzyskania własnego mieszkania.
  2.
  Ochronę praw lokatorów określa ustawa.

 9. Ordon z Zygmuntem i Marianem Tomczykiem jako radnym mieli na budowę gminnych bloków 4 kadencję. Nie zbudowali ani jednego. Gdyby nie Grzęda to by od 25 lat ani jeden blok nie powstał a te co powstały i żyją w nich ludzie to wbrew temu jak władza lokalna mu to utrudniała. Więc nie skomlij na Grzędę tylko na Tomczyka , Orodna i Zygmunta którzy od lat sprawowali tu władze i nic nie osiągnęli w tym temacie

  • zapomniałeś dodać, że był jeszcze Piechota, Wróbel, gdzie Grzęda był jego zastępcą i również nic nie zrobili, poza tym powinny być budowane mieszkania pod najem, ponieważ na kupno mieszkania stać tylko bogatych więc gdzie mają mieszkać ci biedni?

 10. No to jak z tym piwem w knajpie ? Mogę się napić czy nie? Skoro później z tego powodu mam zostać radnym, to ja dziękuję… Wolę bez żadnych konsekwencji tutaj, na tym forum wytykać błędy innym…

 11. Aha. Mam być radnym za 18 zł miesięcznie, czytać o sobie że jestem chu*** i jeszcze zamknąć firmę? Super system. Na Bank taki system doprowadzi nas do bogactwa i dobrobytu.

 12. Po 1 – jakby to rząd lub gmina miała budować mieszkania w naszym nmieście to pewno czekalibyśmy na to jeszcze z 20-30 lat , po 2 – z tego co się orientuję to radny Hubert Kopeć też prowadzi działalność na terenie naszej gminy i czemu przeciw niemu nie toczy się żadne postępowanie , po 3 – radni tacy jak Marek Kopeć , Marian Tomczyk , Helena Tłusta i Tomasz Gazda za co biorą pieniądze ? Nie chodzą na sesje , niech złożą mantaty i po sprawie . Wybierze się takich co bedą chodzić i zajmować się sprawami naszej gminy . A tak wogóle kto na nich głosował ? Jak można głosować na kogoś kto olewa sobie sesje rady miasta ??? A po 4 – to radny Paweł Grzęda chyba nie jest właścicielem firmy Begg tylko tam pracuje jako prezes . Ja na radnego Pawła Grzędę nie głosowałem ale widzę , że jest sumiennym radnym , jest na każdym posiedzeniu rady , zawsze zabiera głoś w ważnych sprawach . Więc Pani Wojewodo łapy precz od naszego radnego , bo czasami może być tak , że Pan Paweł nadal będzie radnym a po Pani zostanie tylko historia

  • o 1 – jakby to rząd lub gmina miała budować mieszkania….- i ok. niech se buduje daj mu Boże..ale dlaczego gruntów pod te mieszkania nie kupi od prywatnych właścicieli a zawsze magicznie Rada Miasta sportowców uwalnia grunty gminne i magicznie wciaz ten sam gosc wygrywa przetargi te które chce wygrać i kazdy grunt który chce miec jest uwalniany np. miejsce do grania Paletkom.. po 2 – z tego co się orientuję to radny Hubert Kopeć też prowadzi … H.. nie prowadzi szeregu rodzajów DG na taką skalę, nie bierze udziału w przetargach na grunty nie robi tak często prania.swoich.skarpetek..po 3 – radni ..- pozbawiono ich całkowicie diet i jak pracują mają obiektywny problem w sposób pozaprawny pozbawiając członkostwa w komisjach i faworyzując lojalnych sobie młokosów, to jest bardzo umiejętne zagranie i pl.ie na demokracje bo w rezultacie tacy jak Ty obwiniają tych radnych =majstersztyk, A po 4 – to radny Paweł Grzęda ..przeanalizuj sobie KRS a być może dojdziesz do ciekawych wniosków choć wątpie byś umiał właściciwie szukać.. zawsze zabiera głoś w ważnych sprawach = słowo ,,ważnych” zamień na ,,swoich”. Ma gość tupet – a jeszcze tacy jak ty bezgranicznie mu ufają i traktują jak zbawcę i dobrodzieja i tej umiejętności mu szczerze gratuluje a no i ,,ręce precz”..hehe..dobre…ciekawe czy Nerona też kochali :-)

 13. Podrążcie temat w jaki sposób Helena T. dostała etat w Krzątce w szkole. I dlaczego lubiany ksiądz katecheta musiał odejść.

 14. Atak na gościa z każdej strony,urzędnicy mają ścisk dupy,wojewoda musi sprawdzić wszystkich radnych którzy mają biznesy,czy hubert nie sprzedawał ciastek na imprezy urzędu,czy kopeć nie naprawiał samochodów miasta,czy kopeć nie serwisował sprzętu basenowego itd,itd.

 15. Zawsze się zastanawiałem dlaczego urzędnicy składają zamówienia firmom z Kolbuszowej i innych oddalonych miast,teraz już wiem nie chodziło o łapówki tylko o dobro lokalnych przedsiębiorców

 16. Na czyim mieniu jest lokal w którym radny Hubert K prowadzi działalność?Suweren zadaje pytanie.

 17. Anonim, gdzie jesteś ? Tutaj na forum w sieci wrze, a ty sie nie zrywasz ? Szabli nie dobywasz ?

  Zali swej mądrości nam skąpisz i dobrej rady słów nie napiszesz ?

  • Siedze na tronie bo dostalem zatwardzenie gdy przeczytalem ze Pawlowi zaszkodzily kotlety

  • Zali myslalem i myslalem jakie to byly kotlety, mielone czy schabowe i dlaczego taki znawca jak Pawel nie powachal ze smierdza. Ale Helenka sie odgryzla za diete ma odemnie plus

  • Bo jestem wsciekly na Pana Glapinskiego moje miliony wymagaja natychmistowego podniesienia stopy a on cos tam bredzi ze dosc

 18. Tu nie chodzi o ,,kotleta” przecież oczywistym jest, że nowa grządka jest ,,szefowana z domu gościnnego” a tzw. Rada Miasta to ,,młokosy” w rodzaju kelnera, sportowców, i innych dzieciaków które wciagniete do polityki maja wiekszosc i piecze nad burmistrzem i prywatnym miastem kurzych interesów.

 19. Do Marek – Jeszcze nie ponieśli wilka < że wojewoda powiedziała ,że coś sprawdza to jeszcze nie przekreśla sprawy , nad nią są jeszcze sądy . Już nie raz w PiS na kogoś wyrok wydali a ktoś nadal chodzi wolny . Według PiS Tusk już z 5 lat temu miał siedzieć a codziennie w tv pis go pokazują jak korzysta z wolności . A po drugie jakby Tuska zamkneli to nie mieli by na kogo zwalać tych swoich nieudolnych decyzji , a tak to zawsze można powiedzieć wina Tuska

 20. Oj tam. Ważne, że powstaje kort tenisowy. Wreszcie każdy dębianin będzie mógł popykać w tenisa. Bo przecież każdy? ;-)

 21. P.P.Grzęda powinien siedzieć na grzędzie i tam właśnie siedzi, dokonując rzeczy, których nigdy nikt w naszym mieście nie dokonał, robi co prawda za koguta, który jest lwem..

 22. Do moderatora w skrócie, odpowiedni człowiek na odpowiednim stanowisku, to aluzja grzędy, dokonał tak wiele jak nikt inny , powinien być burmistrzem , pamiętam jak był vice, Pan Ortyl powinien powiedzieć mam dość, beton pali na plantach naszych mieszkańców, zgaga powinna się odbić człowiekowi który umie uczyć dzieci i ma na to legitymację mgr,,,,,,,..

 23. Brawo Anonim – PiS jest już kaput i proponuję nie wpuszczać do naszego miasteczka panów Warchoła , Webera i Chmielowca

 24. Znaczący wpływ na kształt budżetu gminy vs ustawiane przetargi pod firmę, czyli prywatny interes.
  Zasadne kroki, albo interes gminy, albo prywatny.
  Tyle w temacie.

 25. Deweloper…który ma już przygodę w sądzie. Tak jak ustawione są przetargi, tak nie są to mieszkania dla mieszkańców.

 26. Ostatnie starcie pokolenia wiejskich hipisów

  Bulanos Ceramika Obrzędowa vs Paulus Ludzka Męczybuła, w tle Wiesio Brylantynowa Pierdoła i Juruś Kompletne Nic

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here