Trwa Dragon-21 – najważniejszy tegoroczny sprawdzian Wojska Polskiego xvideo

12
mon

– Dragon-21 to największe w skali ćwiczenia w roku 2021. To ćwiczenie, którego zadaniem jest sprawdzenie gotowości bojowej Wojska Polskiego. Epizody tu ćwiczone świadczą o wysokim wyszkoleniu naszych żołnierzy. Obserwowaliśmy na poligonie w Nowej Dębie współpracę wojsk lądowych z siłami powietrznymi. W ramach Dragon-21 są ćwiczone elementy współpracy z marynarką wojenną. Ćwiczona jest także współpraca wojsk operacyjnych z Wojskami Obrony Terytorialnej. Ćwiczona jest również współpraca w cyberprzestrzeni. Ćwiczymy w ramach wszystkich domen. Ćwiczymy interoperacyjność, aby Wojsko Polskie mogło zapewnić bezpieczeństwo naszej Ojczyźnie – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas ćwiczenia Dragon-21.

We wtorek 8 czerwca, na poligonie w Nowej Dębie, szef MON obserwował działania Sił Zbrojnych RP, gdzie odbywa się aktywna faza ćwiczenia Dragon-21. Głównym ćwiczącym jest 18. Dywizja Zmechanizowana. Dowództwo dywizji podczas ćwiczenia zostanie poddane certyfikacji, czyli sprawdzeniu zdolności do planowania i organizowania walki. To najważniejszy test najmłodszej, czwartej dywizji Wojska Polskiego.

– Jednym z celów tego ćwiczenia jest certyfikacja najmłodszej dywizji Wojska Polskiego – 18 Dywizji Zmechanizowanej. Certyfikacja dotyczy dowództwa dywizji. Jedna z pierwszym moich decyzji jako ministra obrony narodowej dotyczyła właśnie powołania tego związku taktycznego, którego zadaniem przede wszystkim jest obrona wschodniej granicy Polski – zaznaczył minister.

Szef MON podkreślił, że obok 18 Dywizji Zmechanizowanej  w ćwiczeniu uczestniczą też pododdziały z 11. Dywizji Kawalerii Pancernej, 12. Dywizji Zmechanizowanej i 16. Dywizji Zmechanizowanej, a część szkolenia odbywa się poza poligonami. Ćwiczenie odbywa się na terytorium całego kraju w domenie lądowej, powietrznej, morskiej oraz w cyberprzestrzeni. W ćwiczeniu uczestniczy prawie 9,5 tys. żołnierzy (z 20 jednostek wojskowych) z ponad 800 jednostkami sprzętu.

– Przywracamy wojsko we wschodniej Polsce dlatego, że dla nas, dla Prezydenta RP zwierzchnika sił zbrojnych bezpieczeństwo jest priorytetem. Stąd też działania, których celem jest zwiększenie liczebne Wojska Polskiego, wyposażenie wojska w nowoczesny sprzęt – powiedział szef MON.

Ćwiczenie taktyczne Dragon-21 to cykliczne przedsięwzięcie szkoleniowe Wojska Polskiego. Jego głównym celem jest przygotowanie i zgrywanie Sił Zbrojnych RP do prowadzenia operacji obronnej, w tym z udziałem Wojsk Obrony Terytorialnej i układem pozamilitarnym. Poligonowa część ćwiczenia rozpoczęła się 2 czerwca, a zakończy – 11 czerwca. Następnie ćwiczenie przejdzie w etap wspomagany komputerowo w Akademii Sztuki Wojennej z wykorzystaniem nowoczesnych systemów symulacyjnych JTLS. Całość zakończy się 18 czerwca.

– Ćwiczenie Dragon-21 udowodniło, że żołnierze Wojska Polskiego wyróżniają się wysokimi umiejętnościami, są zaangażowani w zadania które wykonują, są bardzo dobrze przygotowani do tego żeby bronić naszej Ojczyzny. Dzięki wam żołnierzom Wojska Polskiego Polacy mogą czuć się bezpieczni – powiedział minister M. Błaszczak na spotkaniu z żołnierzami.

***
Formowanie 18 Dywizji Zmechanizowanej, zgodnie z decyzją szefa MON M. Błaszczaka, rozpoczęło się  w 2018 roku. Dywizja jest jednym z kluczowych elementów odbudowy i realnego wzmocnienia potencjału obronnego na tzw. ścianie wschodniej. W czerwcu 2020 r. dywizja osiągnęła wstępną gotowość operacyjną.

W skład 18 Dywizji Zmechanizowanej wchodzą: 1 Warszawska Brygada Pancerna z Wesołej, 21 Brygada Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa, 19 Brygada Zmechanizowana z Lublina, a także 18 Pułk Logistyczny z Łomży i 18 Batalion Dowodzenia z Sielec. W trakcie formowania są 18 Pułk Przeciwlotniczy w Sitańcu koło Zamościa oraz 18 Pułk Artylerii w Nowej Dębie. Sformowany zostanie także 18 Batalion Rozpoznawczy w Przasnyszu.

/MON

12 KOMENTARZE

 1. Jestem mieszkańcem Nowej Dęby, terroryzowany podczas ciągłych ćwiczeń wybuchami pocisków, warkotem
  helikopterów i zanieczyszczonym środowiskiem, wskutek czego już ogłuchłem, nabawiono mnie stresu i nerwicy,
  popękały mi ściany budynku, kruszy mi się balkon, spożywam zatrute warzywa. Podobno Pan Prezydent i Pan
  Pan Minister straszą Prezydenta Putina, a udało im się śmiertelnie mnie /myślę, że nie tylko/ Myślę, że gorzej
  od ćwiczeń, przyszło by mi przeżywać wojenkę w Afganistanie lub Syrii, bo tam spadają bomby, a obawiam
  się że i tu też będą na poligon spadać. Pozdrawiam Pana Prezydenta i Pana Ministra – Mietek

 2. Panie Mietek, nie wiem jak dlugo jest Pan mieszkanceNowej Deby. Zanim Pan tu zamieszkal powinien Pan sprawdzic co moze miezkanca tutaj denerwowac, poniewaz poligon istnieje od mnustwa lat i dawniej cwiczenia byly gloniejsze, Mnie natomiast przyprawia o nerwice strzelanie w kazda sobote i niedziele z broni czarnoprochowej na strzelnicy, ktora nie do tego rodzaju halasu byla wybudowana tez wiele lat temu.

  • Wiecie co Anonim, tacy jesteście pyskaty, na wszystkim się znacie, wszędzie swój kinol wsadzicie, ale jeśli już to robicie, to nie róbcie wiochy tylko wyrażajcie się po Polsku i piszcie bez błędów ortograficznych… Co prawda nie jest to grzech, ale wstyd…

  • A gdzie do urwy nędzy mają strzelać ? Jest strzelnica , to i się strzela. Dzwony w kościele mu napierdzielają co niedziela i to mu nie przeszkadza, a czepiał się będzie jakichś korkowców…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here