ZMIANY W PRAWIE RUCHU DROGOWEGO. BĘDZIE DROŻEJ!

16

Od 17 września obowiązują kolejne zmiany w przepisach obowiązujących kierowców. Zmiany dotyczą m.in. złamania przepisów z tej samej grupy w ciągu 2 lat od ostatniego wykroczenia. Mandat drogowy będzie w tym przypadku dwukrotnie wyższy. Wykroczenia, które podlegać będą „recydywie” to: przekroczenie dopuszczalnej prędkości (powyżej 31 km/h), nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, niewłaściwe wyprzedzanie i wjechanie na przejazd kolejowy po opuszczeniu zapór lub zapaleniu się czerwonego światła. Zmieniają się także ilości punktów karnych nakładanych przez służby za poszczególne wykroczenia w ruchu drogowym.

17 września br. weszły w życie ważne dla wszystkich użytkowników dróg zmiany w przepisach. To kolejny etap nowelizacji przepisów przyjętych w zeszłym roku, w tym ustawy Prawo o ruchu drogowym. To drugi etap wdrażania regulacji, (część przepisów obowiązuje już od 1 stycznia 2022), których nadrzędnym celem jest zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Od 17 września obowiązuje zmiana sposobu kasowania zgromadzonych punktów. Obowiązywać one będą przez dwa lata na koncie kierowców popełniających wykroczenia a nie jak dotychczas przez rok. Zniesione zostają również szkolenia, po odbyciu których liczba punktów otrzymanych przez kierowcę ulegała zmniejszeniu.

Zastosowanie w przypadku najbardziej poważnych wykroczeń, skutkujących poważnym zagrożeniem bezpieczeństwa ruchu drogowego będzie mieć tzw. „recydywa”. Sytuacja ta dotyczy złamania przepisów z tej samej grupy w ciągu 2 lat od ostatniego wykroczenia. Jeżeli tak się stanie, mandat drogowy będzie dwukrotnie wyższy niż dotychczas.

Dotyczy to na przykład przekroczenia prędkości o:

 • 31-40 km/h – pierwszy raz: 800 złotych / recydywa: 1600 złotych
 • 41-50 km/h – pierwszy raz: 1000 złotych / recydywa: 2000 złotych
 • 51-60 km/h – pierwszy raz: 1500 złotych / recydywa: 3000 złotych
 • 61-70 km/h – pierwszy raz: 2000 złotych / recydywa: 4000 złotych
 • 71 km/h i więcej – pierwszy raz: 2500 złotych / recydywa: 5000 złotych

Oprócz przekroczenia prędkości nowy taryfikator zakłada, że podwójne karanie będzie dotyczyć innych obszarów ruchu, np.:

 • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu – pierwszy raz: 1500 złotych / recydywa: 3000 złotych;
 • złamanie zakazu wyprzedzania – pierwszy raz: 1000 złotych / recydywa: 2000 złotych;
 • wyprzedzanie na przejściu lub przed nim – pierwszy raz: 1500 złotych / recydywa: 3000 złotych;
 • niezachowanie ostrożności i spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym z następstwem w postaci poszkodowanego pieszego, rowerzysty itp. – pierwszy raz: 1500 złotych / recydywa: 3000 złotych;
 • omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu – pierwszy raz: 1500 złotych /  recydywa: 3000 złotych;
 • wjeżdżanie na torowisko przy zaporach, które są opuszczane, opuszczone lub nie skończyło się ich podnoszenie – pierwszy raz: 2000 złotych / recydywa: 4000 złotych;
 • wjazd na przejazd kolejowy przy czerwonym świetle sygnalizatora lub jeżeli po drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy – pierwszy raz: 2000 złotych / recydywa: 4000 złotych;
 • prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po spożyciu alkoholu lub innego, podobnie działającego środka – pierwszy raz: 2500 złotych /  recydywa: 5000 złotych.

Z dniem 17 września w życie wchodzi także nowe rozporządzenie w sprawie ewidencji kierujących pojazdami naruszających przepisy ruchu drogowego. Największą ilość punktów karnych (15 pkt) otrzymają kierowcy popełniający najpoważniejsze wykroczenia, za które grożą także najwyższe stawki wymienione w rozporządzeniu dotyczącym wysokości grzywien nakładanych w formie mandatu karnego za wybrane rodzaje wykroczeń.

Należy pamiętać, że w przypadku szczególnie poważnych sytuacji policjant może skierować sprawę do rozpatrzenia przez sąd. W przypadku ukarania przez sąd grzywna może wynieść nawet 30 000 złotych.

16 KOMENTARZE

 1. I bardzo dobrze! Nakładać kar ile wlezie na drogowych chamów, którzy nie przestrzegają przepisów i jak człowiek tylko zwróci im uwagę to się zaraz rzucają z pięściami. Dusić tą swołocz ile wlezie i z miejsca zabierać prawa jazdy, a najlepiej to konfiskować wózki.

  Nie potrafisz jeździć, parkować i odpowiednio się zachowywać w ruchu drogowym to siedź jeden z drugim na czterech literach w domu przed kolorowym pudełkiem.

  • Kochana Policjo jak spotkasz na drodze tego Torunskiego odrazu wypisuj mandat na co najmniej 5 tysiecy,jak zapyta za co to powiedz ze za glupie pisanie

  • Jeśli ktoś chce się pościgać to niech sobie wynajmie tor wyścigowy na kilka godzin albo zagra w grę na komputerze. Czego nie rozumiesz? W ruchu trzeba przestrzegać zasad, a nie zachowywać się jak warchoł w oborze, że „jestem najważniejszy”, a z innymi to tam ryba tak jakby ich nie było. Tak to nie działa.

   Nie mam prawa jazdy, więc…

 2. Tadeuszu I Toruński co tak oceniasz innych – masz może radar w oczach?
  A tak poważnie to naucz się chodzić – bo pies mojej sąsiadki lepiej przechodzi przez jezdnię niż ty.

  • Temat dotyczy kierowców, którzy nie jeżdżą zgodnie z przepisami, a Ty się zachowujesz tak jakby chodziło o wszystkich XDD

   Na pasach mam pierwszeństwo, więc mogę chodzić jak chcę. Gdy akurat będziesz jechał Ty to będę sobie przechodził według starej podwórkowej gry… tip top, tip top… I tak dalej i tak dalej.

   Ja tam o tobie nic nie mówię. Zdrowia życzę. Przyda się. Zwłaszcza mózgu.

  • I po drugie, ja nie oceniam ludzi tylko zachowanie na drodze. To różnica. Na chamstwo nie można przyzwalać to tyle.

  • Jakbyś nie zauważył kodeks drogowy i przepisy nie tyczą się tylko przekraczania prędkości…

  • @Tadeusz I Toruński 21 września 2022 at 09:53
   „Swołocz” i „drogowych chamów” zaliczasz do zachowania na drodze. Ciekawe myślenie.

  • czytajcopiszesz, zacznę żartem. CZYTAJ CO CZYTASZ :)

   Jeśli ktoś prowadzi pod wpływem to dla Ciebie jest fair zachowanie? Jeśli ktoś nadmiernie przekracza prędkość, traci panowanie nad pojazdem i wjeżdża w przechodnia idącego po chodniku albo stojącego na przystanku to według Ciebie jest fair? Jeśli ktoś kogoś potrąca na pasach i ucieka z miejsca zdarzenia bez udzielenia pomocy to według Ciebie jest fair? Poważnie? Jeśli idiota za kierownicą nie potrafi odpowiednio parkować i swoim gruchotem zjamuje trzy miesjca parkingowe to według Ciebie jest to fair? No i tak dalej mógłbym wymieniać.

   Przecież to co napisałem nie tyczyło się kierowców, którzy poruszają się zgodnie z przepisami. Do ludzi z klasą i pewną kulturą zachowania przecież nic nie mam. LOL. Czytać nie potraficie? Czytanie ze zrozumieniem to jest poziom klas 1-3 szkoły podstawowej, więc trochę wstyd nie mieć dyplomu z podstawówki.

   Drogowe chamstwo prowadzi do wielu tragedii, więc nie można na to machać ręką. Zza klawiatury łatwo się wam pisze, ale jestem przekonany, że gdyby ktoś bliski stracił życie przez jakiegoś pirata drogowego czy kogoś pod wpływem to kolorowo, by nie było, więc tak jak mówię, zachowania takich jednostek nie można tolerować, bo oni są butni i bardzo często argogancja ich gubi, a to prowadzi do tego, że giną postronne osoby. Bądźmy odpowiedzialni i to dużo uprości. W końcu po to są przepisy. Myślę, że wyraziłem się dostatecznie jasno.

 3. Nigdzie nie mogę się doczytać w tych nowych przepisach czy kmiotek anonim może ciągnąć po ulicach ten swój rozrzutnik do gnoju, czy też nie…

 4. @Tadeusz I Toruński 21 września 2022 at 22:43
  Wstyd, to mieć dyplom podstawówki i nie rozróżniać ocenę zachowań drogowych, od sprawców tych zachowań. Gdybym napisał; Twój wpis jest idiotyczny – to byłaby to ocena Twojego wpisu, a gdybym napisał; że wpisu dokonał idiota – to ocenił bym Ciebie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here