DYSKUSJE O PRZYSZŁOŚCI UKRAINY

20

Marszałek Władysław Ortyl spotkał się w Brukseli z Vsevolodem Chentsovem, ambasadorem Ukrainy w Unii Europejskiej. Rozmowy dotyczyły obecności Ukrainy w Unii Europejskiej, a także działań pomocowych kierowanych do naszych wschodnich sąsiadów.

Marszałek poinformował ambasadora między innymi o organizacji letniego wypoczynku dla dzieci z Ukrainy. Samorząd Województwa Podkarpackiego podjął decyzję o organizacji letnich kolonii dla dzieci i młodzieży z regionów partnerskich, tj. lwowskiego, iwano-frankiwskiego i zakarpackiego, oraz przeznaczył na ten cel środki finansowe z budżetu województwa.

Wyrażam nadzieję, że czas spędzony w na Podkarpaciu, udział w zorganizowanych zajęciach, grach i zabawach sportowych w gronie rówieśników, wycieczki i zwiedzanie ciekawych miejsc naszego regionu, pozwoli tym młodym ludziom, którzy doświadczyli i nadal doświadczają okrucieństwa wojny, choć przez chwilę odwrócić uwagę od złych doświadczeń – powiedział.

Rozmowy dotyczyły również pomocy, jaka jest kierowana za naszą wschodnią granicę. Województwo Podkarpackie, działając w poczuciu solidarności z dotkniętą rosyjską agresją Ukrainą, od pierwszego dnia konfliktu stara się nieść pomoc. Przy współpracy z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych oraz Polskim Czerwonym Krzyżem, w maju nadało dwa tiry pomocy humanitarnej ze sprzętem medycznym, która trafiła do Magazynu Lwowskiego Obwodu Administracyjnego. W skład tej pomocy wchodziło wyposażenie sal operacyjnych oraz instrumentarium chirurgiczne jak np. nosze, stoły operacyjne, pulsoksymetry, kardiomonitory, respiratory. Dodatkowo na podstawie uchwały Sejmiku Województwa została wszczęta procedura przetargowa na zakup 15 sztuk mobilnych, specjalistycznych defibrylatorów transportowych posiadających m.in. funkcję teletransmisji danych, które zostaną docelowo przekazane szpitalom w obwodach: lwowskim, iwano-frankiwskim, odeskim, zakarpackim i tarnopolskim.

Nieustannie szukamy możliwości pomocy obywatelom Ukrainy, dlatego też Województwo Podkarpackie przystąpi do konkursu organizowanego przez Ministra Spraw Zagranicznych na realizację projektu „Pomoc humanitarna 2022”, którego celem będzie dostarczenie pomocy żywnościowej dla partnerskich obwodów: lwowskiego i zakarpackiego. Wyrażam, przekonanie, że nasza dotychczasowa współpraca w tym zakresie będzie kontynuowana na bazie partnerskich relacji – mówił Władysław Ortyl.

Marszałek podjął również temat dodatkowych środków skierowanych na współpracę transgraniczną między województwem podkarpackim a obwodami ukraińskimi. 31 maja Komisja Europejska zaproponowała dodatkowe 10 milionów euro na realizację programu Interreg NEXT Polska – Ukraina 2021-2027, które będą pochodziły z programów transgranicznych do tej pory przeznaczonych na współpracę z Białorusią i Rosją.

20 KOMENTARZE

  • toruński... Bo wybierana jest do władzy hołota która stała się elytą nie za pomocą wykształcenia, ale bazarowej spekulacji

   Najgorszy „Pan” to ten, który kupił tytuł, gdy był jeszcze cham…

 1. akurat nie ma u nas ukrów z terenów objętych wojenką, więc jaka trauma? tak samo było w 2014 r i nikt nie mówił o jakimś niebezpieczeństwie. Niech jada do siebie ukry i pozwola Polsce odbudować to co nam zabrali!

 2. Torunski masz racje! Zaczelo sie kupowanie dyplomow juz na akademiach pierwszomajowycha potem ci byli wykladowcami rowniez w prawdziwych uczelniach i mamy to co mamy

  • A wy Anonim którą uczelnię skończyliście ? WAP czy KUL ? A może WSKSiM ? Bo jeśli żadna, to co wy tu startujecie do dyskusji ?

  • mietek
   3 czerwca 2022 at 10:20

   A Wy towarzyszu Mietek co skończyliście?Pewnikiem WUML,po skończeniu którego zostaliście ,,towarzyszem magistrem”?

 3. Większość ,,doktorów ,, którzy mają do powiedzenia na tym forum najwięcej tak naprawdę skończyli ,,politechnikę przyzakładową,, jest takie stare przysłowie wielka biada jak pan z dziada

  • Odezwał się kolejny yntelygent który zaliczczył cztery fakultety i piąty korytarz…do zamiatania.
   Znasz przysłowie ,,przyganiał kocioł garnkowi……”?
   Facet,znam inżynierów po wyższych studiach których
   zagina ,prosty wg.Ciebie, pracownik po ,,politechnice przyzakładowej”

 4. My skończyliśmy krakowską AGH. No niestety zapewne nasze wykształcenie nie dorówna Anonimowemu, albowiem na żadnych zajęciach z cybernetyki nie było o umiejętnościach obsługi rozrzutnika do gnoju. Zapewne ktoś uznał ze to zbyt trudne dla nas….

  • Widzicie mietek,profesorowie z krakowskiej AGH z miejsca zorientowali się żeście buroki.Do obsługi rozrzutnika obornika się nie nadajecie a pieprzycie mietek o wykładach z dziedziny cybernetyki.
   Widły i gumiaki dać Wam mietek w łapska i w pole gnój roztrząsać.

  • Co to za czubek ten Anonim, że ma takie kompleksy na punkcie wykształcenia? Wszyscy, kiedy przyszła pora, startowaliśmy jednakowo, tyle że jednemu się chciało uczyć, inny wolał wtedy rwać panienki ( Nierzadko był to czas stracony, bo bez skutku) A że dzisiaj konsekwencją tego jest to co robi, bo nie ma kwalifikacji do czego innego, to już efekt tamtych decyzji. Zresztą, rozrzucanie gnoju jest postrzegane jako pozytyw, bo żywność wtedy jest mniej 'chemiczna’…

  • EmKa
   5 czerwca 2022 at 09:47

   Anonim nie ma kompleksów,stwierdza tylko fakty,nic więcej.Dzisiejsi ,,studenci”po studiach i licencjatach ,,wyższe”mają tylko mniemanie o sobie.

 5. Na AGH tez uczyli chamstwa i ponizania tych ktorzy studiowali na wyzszych szkolach rolniczych? Po szkolach zawodowych maja absolwenci wiecej empatii niz EMPATIA

 6. I to odpisywanie sobie na swoje wpisy to juz nawet nie jest śmieszne. Jest żałosne…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here