DZIEŃ LEŚNIKA W STANACH POD BOJANOWEM

0

W minioną niedzielę w Kościele Parafialnym pw.  św. Jana Gwalberta i św. Tekli w Stanach (gm. Bojanów) odbyła się odpustowa Msza Święta połączona z obchodami Dnia Leśnika. 

W uroczystości wzięli udział między innymi: Zastępca Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych ds. Ekonomicznym p. Bożena Rydz, Nadleśniczy Nadleśnictwa Nowa Dęba Kazimierz Kopeć, Nadleśniczy Nadleśnictwa Rudnik nad Sanem Andrzej Tofilski, Nadleśniczy Nadleśnictwa Gościeradów Mirosław Mach, leśnicy i pracownicy Lasów Państwowych, Poseł na Sejm RP Zbigniew Chmielowiec a także samorządowcy z regionu. Listy gratulacyjne z życzeniami nadesłali: wiceminister środowiska Edward Siarka oraz wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Dzień Leśnika w zamierzeniach jest świętem branżowym, dedykowanym pracownikom leśnictwa. Jego datę ustalono na 12 lipca, kiedy w Kościele katolickim wspomina się osobę świętego Jana Gwalberta. Ten średniowieczny święty żył na przełomie X/XI w. w Toskanii. Zasłynął jako twórca wspólnoty monastycznej, która przyjęła nazwę wallombrozjan. Mnisi opiekowali się okalającym klasztor lasem. Jana Gwalberta ustanowił oficjalnym patronem leśników, strażników leśnych i wszystkich ludzi lasu w 1951 r. papież Pius XII. Atrybutem patrona leśników jest krzyż w dłoni, czasem trzyma w ręku sadzonkę drzewa liściastego.

Sumie odpustowej przewodniczył ks. Prałat Marian Kondysar, który w wygłoszonej homilii wielokrotnie podkreślał jak ważną rolę w ochronie przyrody i dziedzictwa naturalnego ogrywają polscy leśnicy. – Służba którą pełnicie jest kontynuacją dzieła św. Jana Gwalberta – podkreślał.

Po zakończonej Mszy Świętej delegacje leśników oraz zaproszeni goście udali się do pobliskiego Domu Parafialnego na uroczysty obiad, który było okazją do wielu rozmów i  wymiany doświadczeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here