Kongres 590 tym razem hybrydowo – w Jasionce i Warszawie

1

O znaczeniu trasy Via Capatia, budowaniu marki regionu, innowacjach i przyszłości lotnictwa, można było usłyszeć podczas tegorocznej odsłony Kongresu 590. To jedno z najważniejszych przedsięwzięć gospodarczych w naszym kraju, które w tym roku ze względu na obostrzenia sanitarne odbyło się w formule hybrydowej. Podkarpackie studio kongresu zostało zorganizowane w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w podrzeszowskiej Jasionce, skąd transmitowano całe wydarzenie w mediach społecznościowych. Udział w debatach wzięli między innymi marszałek Władysław Ortyl oraz wicemarszałek Piotr Pilch. 

Wydarzenie uroczyście otworzył prezydent RP Andrzej Duda: Cieszę się, że już po raz piąty mogę jako Prezydent Rzeczypospolitej otworzyć Kongres 590 – wyjątkowe wydarzenie poświęcone ekspansji polskich firm budowaniu polskiego kapitału i wzmacnieniu patriotyzmu gospodarczego. W tym roku ze względu na pandemię koronawirusa Kongres 590 odbywa się w nietypowej formule, ale jestem pewien, że będzie on równie owocny jak poprzednie dycje, w których miałem przyjemność uczestniczyć – mówił do uczestników wydarzenia prezydent RP.

Marszałek Władysław Ortyl powiedział, że ważne jest kontynuowanie idei Kongresu, która niezmiennie jest związana z Podkarpaciem: –Dziś, spotykamy się na piątej, jubileuszowej edycji Kongresu 590, który został zorganizowany w formule hybrydowej. Chcielibyśmy, aby już kolejne kongresy miały ten normalny wymiar i myślę, że do tego dojdzie. Dziś, w tej wersji podkarpackiej, tu – w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w podrzeszowskiej Jasionce gdzie kongres gościł już czterokrotnie, odbywają się panele, w których udział biorą nasi goście, w tym eksperci. Myślę, że to ważne, aby ta idea kongresu, która tu od lat się realizuje trwała – powiedział marszałek.

Potencjał Podkarpacia buduje się na wielu płaszczyznach. Podkreśla się, że region Południowo-Wschodniej Polski w ciągu ostatnich lat odrobił lekcję zarówno z innowacyjności, jak i z przedsiębiorczości. Jak buduje się markę Podkarpacia przez pryzmat inteligentnych specjalizacji mówił podczas jednego z paneli dyskusyjnych marszałek Władysław Ortyl: -Promowanie regionu jest zadaniem ważnym dla Samorządu Województwa Podkarpackiego. W tym celu wykorzystujemy nasze inteligentne specjalizacje, czyli takie sztandarowe projekty i działania z dziedziny lotnictwa, kosmonautyki, motoryzacji, informatyki, ale również z dziedziny związanej z  jakością życia. Myślę, że dziś, w czasach pandemii warto też o tych branżach mówić, bo wydawałoby się, że taka inteligentna specjalizacja, jaką jest lotnictwo nie jest podatna na różnego rodzaju zakłócenia, a tak się właśnie w tej chwili dzieje. Lotnictwo obecnie wymaga wsparcia i ma najwięcej wyzwań. Myślę, że ten Kongres przyczyni się do promowania naszej marki, w tym lotnictwa, ale także będzie pokazywał problemy, z jakimi obecnie boryka się ta branża – mówił marszałek Władysław Ortyl.

O znaczeniu Krajowego Planu Odbudowy oraz możliwościach dla naszego regionu, jakie się z nim wiążą, mówiła łącząca się on-line z uczestnikami Kongresu, Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej: –Krajowy Plan Odbudowy to reformy i inwestycje, które są możliwe do zrealizowania do końca sierpnia 2026 roku i mają przełożyć się na wzrost gospodarczy i zwiększenie zatrudnienia. W ramach tego planu Polska może liczyć na 58 mld euro. Inteligentne specjalizacje stanowią temat przewodni we wszystkich komponentach Krajowego Planu Odbudowy. Pieniądze te umożliwią inwestycje związane z przetwórstwem rolno-spożywczym, transformacją w obszarach kluczowych czyli przemysłem 4.0 oraz transferem wiedzy – mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Udział w panelu poświęconemu marce regionu wzięli także: Marek Bajdak – pełniący funkcję Prezydenta Rzeszowa, Ryszard Jania – prezes Wschodniego Sojuszu Motoryzacyjnego, Agnieszka Pieniążek z ProCarpathia oraz Michał Pilecki z POLSA Rzeszów.

Via Carpatia to droga będąca nowoczesnym szlakiem handlowym, która połączy Europę Środkowo-Wschodnią na linii: Północ – Południe i będzie przebiegać od Litwy do Grecji. To właśnie znaczeniu tej trasy w rozwoju Polski Wschodniej był poświęcony jeden z paneli dyskusyjnych, w którym udział wzięli: Andrzej Adamczyk – Minister Infrastruktury, Jarosław Stawiarski – Marszałek Województwa Lubelskiego, Artur Kosicki – Marszałek Województwa Podlaskiego oraz Piotr Pilch – Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego.

Wicemarszałek Piotr Pilch mówił, jak ważna jest to droga dla naszego województwa: –Droga Via Carpatia to rządowa, wielomilionowa i kluczowa inwestycja dla Podkarpacia i całej Polski. Będzie to kręgosłup komunikacyjny województwa podkarpackiego, który wraz z autostradą A4 będzie jednym z najważniejszych węzłów komunikacyjnych w Europie. Już widać wielkie zainteresowanie ze strony inwestorów obszarami wokół tego węzła, które jest bardzo dobrym miejscem do rozwijania biznesów. Już w przyszłym roku powinniśmy mieć całą trasę otwartą z Rzeszowa do Lublina, natomiast na odcinku południowym, w kierunku Barwinka trwają prace budowlane – mówił wicemarszałek Piotr Pilch

Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury mówił między innymi o pracach związanych z budową trasy S19 oraz jej przebiegiem: –To graniczące z pewnością przekonanie, że Via Carpatia będzie prowadziła nas od Stambułu przez Saloniki do Litwy. To jest cel naszych zabiegów dyplomatycznych. Zapewniam wszystkich, że najważniejsze węzły na tej trasie będą znajdowały się w: Rzeszowie, Lublinie, na Podlasiu, przy skrzyżowaniu z autostradą A2 oraz na Maurach w okolicach Ełku, przy skrzyżowaniu z Via Baltica. Można powiedzieć że za chwilę włączymy potężny silnik rozwoju naszych wschodnich regionów – mówił minister.

Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski również zwracał uwagę, że to droga o olbrzymim znaczeniu dla regionów Polski Wschodniej: –Droga S19 to jest coś, co można nazwać przewrotem kopernikańskim dla tej części Polski. Drogi wojewódzkie, które planujemy do remontu i do przebudowy na Lubelszczyźnie będą opierać się właśnie o drogę S19, która jest takim rusztem komunikacyjnym. Da ona impuls rozwojowy naszemu regionowi, dzięki któremu nie tylko poprawimy komunikację, ale też zatrzymamy migrację mieszkańców do wielkich miast – mówił marszałek Stawiarski.

O tym, jak budować markę regionu przez pryzmat inteligentnych specjalizacji rozmawiali na kolejnym panelu: Daniel Dereniowski z Samsung Inkubator/HugeTech, Piotr Kaczmarczyk z Sagitum, Konrad Ziaja z Cinematic VR, Marcin Rudzik – prezes Brend Active oraz Agnieszka Godawska z Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Firmy funkcjonujące w obszarze IT na Podkarpaciu realizują innowacyjne projekty i rozwiązania dla wielu gałęzi gospodarki i dziedzin życia. Dlaczego właśnie warto stawiać na ich rozwój, bo realnie zmieniają one oblicze regionu – podkreślali uczestnicy panelu.

Ostatni panel był natomiast poświęcony przyszłości lotnictwa. Uczestnicy zastanawiali się nad tym, jak branża lotnicza przetrwa obecny kryzys oraz, jak można ten kryzys wykorzystać do wzmocnienia potencjału całej branży. Udział w dyskusji wzięli: Adam Hamryszczak – prezes Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka, dr Jadwiga Stryczyńska – wiceprezes zarządu Polskiego Klubu Lotniczego, Robert Maślach z EME Aero sp. z o.o. oraz Krzysztof Pawełek z ROYAL-STAR sp z o.o.

Wiosenna edycja Kongresu 590 zorganizowana została w formule hybrydowej przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa sanitarnego. Wydarzenie zostało objęte patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Miejscem wydarzenia było Renaissance Warsaw Airport Hotel w Warszawie, należący do Polskiego Holdingu Hotelowego.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here