Lotnicze świętowanie Aeroklubu Polskiego na Podkarpaciu

1

Największe gwiazdy lotniczej akrobatyki, lotnictwa cywilnego i wojskowego znów gościły na Podkarpaciu, dając niezapomniany pokaz na 100-lecie Aeroklubu Polskiego. Centralne Pokazy Lotnicze zgromadziły tysiące miłośników lotnictwa, z podziwem spoglądających w niebo na kunsztowne popisy czołówki polskiej i europejskiej akrobatyki lotniczej. 

Niekwestionowanymi gwiazdami byli piloci z grupy Biało-Czerwone Iskry, niesamowicie na niebie prezentował się amerykański F-16. O zawrót głowy przyprawiał publiczność Jurgis Kairys, na zmianę z Arturem Kielakiem, Maciejem Pospieszyńskim i Łukaszem Czepielą. Precyzją zachwycali lotnicy z grupy Cellfast i Firebirds. Nie brakowało historycznych maszyn, a wisienką na torcie okazał się występ podniebnych „pirotechników” Tim Dews’a i Toma Dews’a.

Na ziemi pokazy podziwiał wicemarszałek województwa Piotr Pilch z rodziną. Natomiast w otwarciu imprezy uczestniczył członek zarządu regionu Satnisław Kruczek. W rozmowie z dziennikarzami, Piotr Pilch podkreślał związki regionu z lotnictwem.

– To jest niezwykłe widowisko. Jestem szczęśliwy, że Aeroklub Polski na organizację Centralnych Pokazów Lotniczych wybrał nasz region. Muszę jednak zauważyć, że związki Podkarpacia z lotnictwem mają solidne podstawy i długą historię. Tu zlokalizowane jest 90% procent przemysłu lotniczego. To m.in. w zakładach w Mielcu i w Rzeszowie powstawały i wciąż powstają najważniejsze konstrukcje lotnicze wojskowe i cywilne. Na Politechnice Rzeszowskiej kształcą się piloci i konstruktorzy. O związkach naszego regionu z lotnictwem można mówić godzinami, nic dziwnego, że podkarpacka publiczność wyczekuje imprez tego typu. Najlepszym dowodem jest frekwencja na organizowanych przez urząd marszałkowski od kilku lat Podkarpackich Pokazach Lotniczych – mówił w rozmowie z dziennikarzami wicemarszałek Piotr Pilch.

Pokazy to także działania w zakresie promocji regionu. Na ten aspekt uwagę zwracał marszałek Władysław Ortyl, zapraszając na pokazy w Jasionce.

– Podczas pokazów będziemy prowadzić działania promocyjne, nie ma bowiem lepszej płaszczyzny, aby zaprezentować naszą inteligentną specjalizację jaką jest Lotnictwo i Kosmonautyka. Jesteśmy jedynym regionem w kraju, który wybrał właśnie taką dziedzinę w swojej Regionalnej Strategii Innowacji – mówił marszałek Władysław Ortyl.

Chwilę przed otwarciem imprezy odbyła się uroczystość nadania imienia rondu, zlokalizowanemu w pobliżu lotniska oraz odsłonięcia tablicy upamiętniającej Polskich Pilotów Samolotowych – Mistrzów Świata i Europy. Wziął w niej udział Stanisław Kruczek – członek zarządu województwa.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here