Wzrost wynagrodzeń nauczycieli i pracowników sfery budżetowej

23
Krystian Maj /KPRM

– To, co dla nas najważniejsze, to zapewnienie w budżecie państwa na 2024 r. pieniędzy na te wydatki, które wypełniają zobowiązania wobec milionów Polek i Polaków – podkreślił Premier Donald Tusk. To m.in. podwyżki dla nauczycieli oraz pracowników sfery budżetowej, finansowanie in-vitro czy telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży. Jednocześnie rząd będzie kontynuował dotychczasowe działania, w tym m.in. realizację programu Rodzina 800+ czy wypłatę tzw. 13. i 14. emerytury.

Dochody budżetu państwa w 2024 r. mają wynieść ok. 682 mld zł, a wydatki powinny ukształtować się na poziomie ok. 866 mld zł. Deficyt budżetu państwa ma wynieść 184 mld zł.

Wzrost wynagrodzeń nauczycieli i pracowników sfery budżetowej

Zgodnie z zapowiedzią, rząd Premiera Donalda Tuska w budżecie na 2024 r. zapewni środki na podwyżki dla nauczycieli. Średnie wynagrodzenia nauczycieli wzrosną o 30 proc., a w przypadku nauczycieli początkujących – o 33 proc. Podwyżki obejmą również nauczycieli przedszkolnych i akademickich.

– Pamiętaliśmy także, zgodnie z naszymi zobowiązaniami, o nauczycielkach i nauczycielach przedszkolnych. I tutaj przeznaczyliśmy dodatkowe 2,3 miliarda zł dotacji przedszkolnej dla samorządów na sfinansowanie podwyżek dla nauczycieli i nauczycieli w przedszkolach. To samo dotyczy nauczycieli, nauczycielek akademickich – także wzrost o 30% – poinformował Premier.

Wzrosną również wynagrodzenia pracowników sfery budżetowej.

– Zapewniamy w budżecie wzrost wynagrodzeń i uposażeń, w tym kwot bazowych, o 20 proc. dla wszystkich pracowników państwowej sfery budżetowej oraz żołnierzy i funkcjonariuszy –  także celników – przekazał szef rządu. Jednocześnie podkreślił, że podwyżki nie będą dotyczyć osób, które zajmują najwyższe stanowiska polityczne.

Ustawa budżetowa na 2024 r. zapewni realizację złożonych obietnic

Ustawa budżetowa na 2024 r. zakłada także finansowanie procedury in-vitro. Na ten cel zostanie przeznaczone 500 mln zł. Na wsparcie z rządowych środków będą mogli liczyć również rodzice w ramach nowego programu Aktywny Rodzic. Chodzi o wypłatę tzw. „babciowego” w wysokości 1500 zł.

Rząd Premiera Donalda Tuska w ramach wsparcia seniorów zapewni także podwójną waloryzację rent i emerytur w przypadku, gdy inflacja przekroczy 5 proc.

–  Powrócą też takie instytucje jak Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży –  tutaj przeznaczyliśmy 10 milionów złotych – poinformował Premier.

Zaznaczył jednocześnie, że ustawa budżetowa przewiduje środki na naukę języka śląskiego:

– Jak Państwo wiecie, jesteśmy w trakcie tej inicjatywy, aby nadać rangę języka śląskiego zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców Śląska i są na to także środki. I to nie są duże środki. Oczywiście nieporównywalne, ale też symboliczne.

Rząd Premiera Donalda Tuska w ramach wsparcia seniorów zapewni podwójną waloryzację rent i emerytur w przypadku, gdy inflacja przekroczy 5 proc.

Ponad 3,2 mld zł trafi do samorządów w ramach odblokowania części rozwojowej subwencji ogólnej.

– Chodzi o to, żeby rozpocząć proces naprawiania krzywd, także jeśli chodzi o samorządy terytorialne. Ten krzyk od dołu, od samorządów, związany z brakiem środków z centralizacją, z niesprawiedliwym rozdziałem środków, był istotną częścią naszego programu, naszego przesłania w czasie wyborów. I chcemy zacząć jak najszybciej od naprawy tych krzywd – wyjaśnił Premier.

/KPRM

23 KOMENTARZE

 1. dobrze że wywołujecie sie z obietnic 800 plus brawo tusk to jest konkret – ludzie się cieszą że waloryzacja emerytur będzie- deficyt zwiększyli w budżecie jak za pisiorkow – i to jest dobra zmiana :)))) aaa gdzie ci obrońcy konstytucji i praworządności jak popaprańcy teraz chca niezgodnie z konstytuucją przepychać ustawy. acha to teraz juz jest wszystko zgodnie tak ? i ci z brukseli juz klepią chytruska po plecach . to jest mafia i jezeli ludzie sie nie obudzą i przestaną wybieraćj ednych i tych samuch te sprzedajne mordy to nie będzie dobrze w naszym kochanym kraju. aa i unia wcale nie jest taka zła tylko ludzi którzy nią zarządzają to na śmietnik historii .AAmmmennn

  • Komentujesz a tak na prawdę nie masz zielonego pojęcia co się w szkole dzieje. Nasłuchałeś się, naoglądałeś i pitolisz.

 2. W związku z dzisiejszym zakończeniem nadawania TVP info wszystkich miłośników informacji oraz moherów i pisorow zapraszamy do TVN info wesołych Świąt

  • Wszystkich popaprańców zapraszam do obejrzenia filmu pod tytułem 13 dzielnica ULTIMATUM.Zrozumiecie durnie,co się w Polsce na Waszych oczach dzieje.

 3. W ostatnich latach rzeczywiście nauczyciele zasłużyli na podwyżki. Jak nie strajk to covid. Lepiej dać kasjerom w marketach bo tyrali w covidzie i dalej będą w niedziele pracować! W przeciwieństwie do partyjniakow uczących że białe jest czarne w szkołach, z których coraz więksi nieucy wychodzą.

  • Warchoł nie udaje że nie jest z PiS.
   Ordon udaje że w PiS nie jest, a różni naiwni weterynarze w to wierzą i go popierają.
   Skoro jest w PiS to niech jedzie do Wawy bronić telewizji. Dlaczego zwykli ludzie mają to robić a partyjniak ma tylko odcinać kupony?

  • A ten anonim widzę że jest pierwszy do każdego koryta, pomimo że go nikt nie zapraszał… Nawet i tu pierwszy wyrywny..

 4. Co z tego że Pan Donald obiecał podwyżki dla nauczycieli i budzetówki jak Duda to zawetował , zablokował też dotacje na pisowską szczujnię więc było nie było strzelił dwa samobóje

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here