1000 zł dla sołtysa. Posłowie pracują nad projektem.

5
Zdjęcie autorstwa Element5 Digital z Pexels

Oprócz diety sołtysi dostaną wynagrodzenie od państwa – zakłada poselski projekt ustawy o sołtysach i radach sołeckich.

Posłowie PSL złożyli w Sejmie projekt ustawy, którego celem jest wzmocnienie ustroju sołectw. Chodzi o dokładne wskazanie kompetencji organów sołectwa (zebranie wiejskie, sołtys) oraz umożliwienie gminom dokładnego wskazania mienia, którym dysponuje sołectwo. Regulacja zakłada także wzmocnienie pozycji samego sołtysa, który dzięki nowym kompetencjom będzie mógł uczestniczyć w obradach rady gminy.

Zgodnie z projektem do zadań rady gminy będzie należało ustanowienie zasad na jakich sołtysom oraz członkom rady sołeckiej będzie przysługiwała dieta lub zwrot kosztów podróży służbowej. Regulacja zakłada, że sołtysom niezależnie od diet i zwrotu kosztów podróży służbowych będzie przysługiwało wynagrodzenie związane z pełnioną funkcją. Ma ono wynieść połowę wynagrodzenia minimalnego określonego na podstawie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (w 2017 r. – 2000 zł brutto), a więc ok. 1000 zł za każdy rozpoczęty miesiąc pełnienia funkcji.

Projektodawcy chcą, aby ustawa weszła w życie od 1 stycznia 2017 r.

Według Rocznika Statystycznego Województw z 2014 r. w kraju było 40 382 sołtysów.

Źródło: PAP

5 KOMENTARZE

    • Jaki masz problem?Zacznij działaćspołecznie,poświęć swój czas,często kosztem rodziny,będziesz miał kasę.Najczęściej swoją,do wydania na paliwo gdyż aby coś załatwić dla lokalnej społeczności trzeba być mobilnym.Dobrze że są tacy ludzie którym chce się działać społecznie.A że otrzyma za to parę groszy rekompensaty,niech ma.

    • Jaki masz problem do Andrzeja??? Pierwsza kadencja chłopaka i oby nie ostatnia. Przynajmniej ma chęci nie co jego poprzednik, który przypominał sobie o mieszkańcach przed wyborami. A prywatny czas też kosztuje, czasami trzeba i swojego auta użyc itp. to są koszta. Więc niech ma.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here