Brygada litewsko-polsko-ukraińska ćwiczy na poligonie

0

W niedzielę 11 grudnia w Polsce na poligonie „Dęba” rozpoczęły się pięciodniowe ćwiczenia dowódczo-sztabowe „Common Challenge – 16”, w których weźmie udział brygada litewsko-polsko-ukraińska.
Zawiadomiła o tym służba prasowa ukraińskiej Rady Ministrów.Na manewry sprowadzono 18 ukraińskich oficerów z LITPOLUKRBRIG pod przewodnictwem zastępcy dowódcy brygady pułkownika Wołodymyra Judanowa. Udział w ćwiczeniach weźmie również sztab desantowo-szturmowych batalionu 80 Oddzielnej Brygady Desantowo-Szturmowej Wojsk Powietrznodesantowych Sił Zbrojnych Ukrainy pod dowództwem dowódcy batalionu mjr Ołeha Baliasa.

Przyjechaliśmy na poligon, rozstawiliśmy stanowiska dowodzenia brygady i batalionów i rozpoczęliśmy przygotowania do testu – certyfikowanych ćwiczeń dowódczo-sztabowych »Common Challenge – 16«. Manewry rozpoczną się 11 grudnia. Międzynarodowa Komisja Certyfikacyjna, w skład której wchodzą żołnierze z USA, Polski, Litwy i Ukrainy, zgodnie ze standardami NATO sprawdzi gotowość do dowodzenia wielonarodową brygadą do wykonywania szerokiego spektrum operacji pokojowych. To poważne przedsięwzięcie i mamy kilka dni, aby jeszcze raz przemyśleć nasze procedury, sprawdzić gotowość składu osobowego i pomyślnie zdać ten test”, – oświadczył pułkownik Wołodymyr Judanow.

Na podstawie wyników udziału w manewrach dowództwo LITPOLUKRBRIG powinno nabyć umiejętności operacyjne do wykonywania misji i operacji w ramach mandatu ONZ.

/wschodik.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here