Ks. proboszcz Eugeniusz Nycz odchodzi na emeryturę. Kto go zastąpi?

60

Proboszcz Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Nowej Dębie podczas wczorajszych Mszy Świętych poinformował wiernych o odejściu na emeryturę. Funkcję proboszcza pełnił od 1985 roku czyli od momentu utworzenia tutejszej parafii.

Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Św. powstała z podziału istniejącej w naszym mieście parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski.  W lipcu 1982r. na „górce” rozpoczęto budowę kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Św., a w 1985r. utworzono nową parafię, której proboszczem został ks. Eugeniusz Nycz. Funkcję te pełnił nieprzerwanie przez 37 lat.

O swoim przejściu na emeryturę proboszcz informował wiernych w niedzielę 6 lutego. Oficjalne pożegnanie ks. Euegniusza Nycza połączone z przekazaniem obowiązków nowemu proboszczowi (ks. dr Andrzej Barzycki) odbędzie się podczas Mszy Św. sprawowanej w dniu 13 lutego o godz. 11:30.

 

60 KOMENTARZE

 1. Człowiek legenda. Trudno będzie sobie wyobrazić lasowiacki pejzaż bez tej nietuzinkowej i sympatycznej postaci. Wszystkiego dobrego księże proboszczu! Podziękowania że tyle lat byłeś z nami!

 2. Człowiek o wielkim sercu , pogodny , uśmiechnięty , niezwykle życzliwy dla ludzi , otwarty na ludzkie problemy. Takich proboszczów nam potrzeba rozumiejących ludzi, ba nawet utożsamiających się z nimi . Szczęść Boże Księże Proboszczu .

 3. Same tutaj peany glorii i chwały na jego cześć… A po opłotkach, wymawiane szeptem, słychać gdzieniegdzie rzeczy biegunowo odmienne…

 4. Kończy się pewien rozdział dla naszego miasta… 37 lat… jak szybko zleciało…Teraz juz nie ma takich ludzi… Nowa Dęba juz nie taka sama jak kiedys… Ludzie wyjezdzaja bo pracy coraz mniej, dzieci się prawie nie rodzą, miasto wymiera. Zastąpią nasz imigranci ze wschodu, ktorzy zasiedla mieszkania w blokach po naszych rodzicach i dziadkach.. A my w wiekszosci w Warszawie lub w Krakowie wiec tu nie wrocimy.

  • @Anonim

   a może to Nowa Dęba ich zdradziła i zmusiła do wyjazdu? W urzędach, szkołach, „dezametach”, „polfarmach” same pociotki, więc nie dziwota, że co inteligentniejsi stąd wyjechali, a zostały same „przeciętniaki”. W korporacji w dużym mieście liczą się umiejętności, a nie to kim był twój tato lub mama. Nowa Dęba długo tak nie pociągnie, a „zatrudnianie” po znajomości, odbije się temu miastu duuużą czkawką – zobaczycie za kilka lat.

   Przepraszam, za zejście z tematu, bo artykuł dotyczył ks. Proboszcza. Pozdrawiam go serdecznie i życze dużo zdrowia.

 5. Bardzo dobry proboszcz , zawsze wszystko czlowiek zalatwil w kancelari parafialnej. Życzliwy Bardzo.Takich ludzi trzeba nam w parafi

 6. Pamiętam jak przyszedł kupę lat temu jako wikary. Grał na gitarze na religii / była jeszcze w salce katechetycznej obok kościoła/. Organizował wycieczki rowerowe , mecze hokejowe. Fajny ksiądz , przy budowie kościoła ubrany we flanelową koszulę nigdy nie „migał” się od roboty. Ktoś pisze że miał wady … a kto ich nie ma , każdy jest tylko człowiekiem . Oby N.Dęba dostała godnego jego następcę bo to był i jest fajny gość w sutannie o których w młodym pokoleniu księży coraz trudniej jest …

 7. Życzymy Naszemu Proboszczowi najlepszego zdrowia i mamy nadzieję, że na emeryturze będzie wciąż będzie mieszkał w Dębie

 8. Tak komuna ten nasz biedny kościół prześladowała, kościołów nawet nie pozwoliła budować! A nie czekaj.. Jeden w 82’ drugi w 87’ xD

  Pokażcie mi gdzie w bloku wschodnim powstał choć jeden kościół poza Polską – stawiam wino.

  Historyjka o niezłomnym kościele się wam mija z faktami.

  • Gów.. wiesz. Komuna to nie tylko lata 80-te. Już nie wielu żyje z tych co w latach 50-tych postawili już nie istniejący drewniany kościół, ale poszukaj może znajdziesz – posłuchaj tych ludzi – to się dowiesz jak prześladowano ludzi za wiarę. Dowiesz się może jak pielgrzymowała po Polsce rama obrazu Jasnogórskie Madonny – bo obraz został aresztowany. A ludzie którzy wystawili obraz Jasnogórskiej Pani w oknie byli denuncjowani przez ormowców i niektórych aktywistów partyjnych. I trzeba było się tłumaczyć i zapomnieć o awansach i podwyżkach na kilka lat.
   A co do kleru – pamiętaj – ksiądz to też człowiek, a przez to że ma święcenia to wcale ni znaczy że do nieba w butach pójdzie. Tak samo łasy na to wszystko co każdy śmiertelnik.

  • Drogi Marcusie, nie pozostaje mi nic jak tylko zacytować naszego czcigodnego kardynała Wyszyńskiego:

   „Kościół katolicki, potępiając zgodnie ze swymi założeniami każdą zbrodnię, zwalczać będzie również zbrodniczą działalność band podziemia oraz będzie piętnował i karał konsekwencjami kanonicznymi duchownych, winnych udziału w jakiejkolwiek akcji podziemnej i antypaństwowej.” (8. punkt porozumienia między Rządem Rzeczpospolitej Polskiej a Episkopatem Polski z 14 kwietnia 1950 r.)

   Jak to?! Nasz drogi Kościół, nie dość że nie wspierał, to jeszcze aktywnie zwalczał..ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH?! Ręka w rękę z komunistami?! XD

   No nie może być! XD

   Nie możesz być jednocześnie patriotą i wspierać kościół katolicki! Czasami łączy nas wspólnota interesów, co tworzy błędne wrażenie że jesteśmy po tej samej stronie. Błąd! Czasami po prostu mieliśmy wspólnego wroga, ale w czasie największych prób, kościół zawsze Polskę zawodził. Teraz mu pod rękę z PiSem, ale w 2001 r. biskupom nie przeszkadzało wspieranie swoich starych towarzyszy z SLD.

   Co do budowy drewnianego kościoła, niewątpliwie komuniści utrudniali budowę, nie neguję tego. Jeżeli dobrze wnioskuję, w czasach największego zamordyzmu ludzie byli w stanie zbudować świątynię?

   Aresztowanie obrazu – wszyscy znamy tę historię, kościół sobie nią gębę wyciera po dziś dzień. O ile dobrze pamiętam, obraz jest na Jasnej Górze, cały i zdrowy. Dla porównania powiem Ci o Soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie – największej świątyni prawosławnej na świecie. Poczytaj sobie co się z nią stało :)

  • Poczytaj o historii budowy pierwszego kościoła w osiedlu Dęba . Dowiesz się po pierwsze że nie powstał w 82 roku , po drugie kształt miał taki a nie inny bo był budowany jako stodoła , jako że ówczesna władza nie wydała zgody na jego budowę. Nie żebym był przesadnie religijny , ale jeżeli coś piszesz , pisz prawdę.

  • Karol. O ile się nie mylę, budowa kościoła na górce rozpoczęła się w 82r. W 87r. zaczął powstawać murowany w Dębie w miejsce drewnianego.

   Znowu te powielane bajki dla ludu. Nie dali pozwolenia, a jednak powstał?

 9. B,Z takich jak ja to Ksiadz Pralat byl zadowolony i czesto o tym wspomianal, a za takich jak ty modlil sie gorliwie abys sie bardziej nie stoczyl

 10. Tak Markusie byl taki Sekretarz co idac na dzialke mowil budujecie ta buznice a ja mu odpowiadalem do tej buznicy przyniasa cie nogami do przodu i tak bylo

  • Tak Anonimie; „taki Sekretarz” idąc na działkę, dał Ci szansę byś go przekonał, do pójścia „do tej buznicy” na własnych nogach. Na to, że przynieśli go „nogami do przodu”, on już nie miał wpływu.

  • Takie Anonimy, gdzie niejeden żyje z milicyjnej emerytury, raptem pod koniec życia przypomnieli se o Bogu

   I teraz wielkim patriotą się obnosząc, poucza innych…

 11. Kosciol zostal wybudowany dzieki Solidarnosci w tragicznym miejscu na gorce na ktorej Zycie odebrala sobie mloda Dziewczyna a Ksiadz Nycz byl budowniczym tego Kosciola i jego pasterzem od poczatku

  • Parafianin
   8 lutego 2022 at 08:44

   Słyszałeś że dzwonili tylko nie wiesz w którym kościele.Kobieta ta próbowała popełnić samobójstwo wypijając lizol lecz ja odratowano.A budowa kościoła w tym miejscu nie ma z tym żadnego związku.

  • Kościół na górce powstał w wyniku starań księdza prałata Henryka Łagockiego, arcybiskupa Tokarczuka i miejscowej Solidarności. W dniach kiedy władza dała zgodę na budowę ksiądz Nycz był jeszcze wikarym. Dopiero później nastąpił podział na dwie parafie i od tego czasu „Nyczu” zarządza parafią na górce.
   Panowie Ateiści nie zrównujcie tu postawy papieża (który nim został z poparcia Habsburgów) i postawy Polskich księży którzy brali udział w obu Powstaniach Narodowych. Przypominam że znakiem Powstańców Styczniowych był Orzeł (bez korony) trzymający w jednej łapie krzyż , a w drugiej miecz.
   Jeśli piszecie że nie można zrównywać patriotyzmu i wiary – to nasuwa mi się jedno jedyne logiczne wyjaśnienie – nie znacie ani historii, ani religii.

 12. Co zatrzyma tutaj ludzi ? Roboty nie ma, mieszkań też. Nawet starosta rodem z ND wypiął się na miasto

  • Wiec zobacz jaki ma wielki tylek wiec na pozegnanie cmoknij go z rozmachem tylko aby bylo to z werwa na pamiatke od ciebie

  • będziesz pragnął tych „hałasujących” dzwonów jak to co nieuniknione przyjdzie na i po ciebie

 13. Dominicus, czy jak cię tam... Gdy będzie to nieuniknione, to niczego nie będę pragnął, a nie tylko dzwonów

  I nie zmuszaj innych do wiary ze po drugiej stronie też będą potrzebne

 14. Oby nowy proboszcz z Ostrowca Świętokrzyskiego nie rozpuścił majątku parafii,bo złe głosy o nim do nas dochodzą..Prowadzi podwójne życie,występuje jako biznesmen prowadzący domy wypoczynkowe w Zakopanem i kościół zapewne jako źródło zysków będzie traktować,jak w poprzednim na osiedlu hutniczym,Ogrody…No i jego ordynarne wypowiedzi w kościele odnośnie ofiar pieniężnych:rzuci na tacę taka 20 złotych,i chce,żeby jej w tyłem ciepło było,a teraz ministrantowi tyle się daje…Po dobrym panie,jeszcze „lepszy”nastanie….
  Nowa Dęba od bogaczy słynie,na pewno nowego proboszcza godnie przywitają,pełną tacą…

 15. Za jego kadencji przez 10 lat w Ostrowcu.
  a) Wymienił Organy
  b) zbudował centrum duszpasterstwa zaadoptowany dolny dawny kościół.
  c) naprawił ogrzewanie które i tak dalej raczej jest wadliwe.
  Średnio coś zrobił na 3.3 lata.
  Ogólnie gbur…

 16. Zawsze można nie wpuścić proboszcza do kościoła skoro wam się nie podoba. Kościół nie jest jego ale wasz.

  Zresztą, wy lubicie gdy sie was trzyma za mordę. Więc do kogo te żale tutaj na forum?

 17. GBOR? Postaramy sie i zrobimy z niego NOMALNEGO duchownego. Kosciol Na Gorce jest NASZ parafian
  emerytow. Pamietac o tym musi nasz nowy proboszcz

 18. Nie jest wadliwe, tylko proboszcz oszczędzał, ludzie marzli a na kosciół dawali. Jakos teraz jest nowy proboszcz i ogrzewanie działa bez zarzutu. Bo pieniadze koscielne to powinny iść na kościół a nie na……. sam Bóg wie co.

  • Nowy Proboszcz powinien odejsc od ruskiego gazu i podlaczyc sie do MPGiM a bedzie taniej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here