Orszak Trzech Króli wyruszy w Nowej Dębie po raz czwarty!

0

Już po raz dziesiąty na świecie i w Polsce, a po raz czwarty  w naszym mieście, przejdzie ulicami Orszak Trzech Króli, aby w dniu Święta Objawienia Pańskiego podążyć za Trzema Królami do Stajenki i ukłonić się Nowo Narodzonemu Dzieciątku Jezus! W roku 2018 orszak przejdzie ulicami ponad 500 miejscowości! 6 stycznia 2018 r. zwykli ludzie: rodziny, sąsiedzi, na ulicach wiosek, miast i miasteczek złączą się razem opowiadając tak, jak potrafią, swoimi słowami i swoim sercem historię sprzed 2000 lat.

BÓG JEST DLA WSZYSTKICH – WSZYSCY DO STAJENKI! – takie hasło będzie w przyświecało orszakowi w nawiązaniu do słów papieża Franciszka: „Zatem naszą największą chlubą będzie posiadanie jako Ojca takiego Boga, który nikogo nie faworyzuje, który nikogo nie wyklucza, lecz otwiera swój dom dla wszystkich istot ludzkich, począwszy od ostatnich i dalekich, abyśmy jako Jego dzieci nauczyli się wzajemnie pocieszać i wspierać” .

W tym roku chcemy przypomnieć, że Bóg przyszedł na świat, aby odkupić  każdego człowieka, niezależnie od koloru skóry, wieku, poglądów czy światopoglądu. Święto Objawienia Pańskiego ma objawić wszystkim, że Bóg na nich czeka, że chce ich zbawić, że nawet jeśli koleiny życia zaprowadziły ich daleko od Bożego Prawa – zawsze jest czas, aby odnaleźć Chrystusa, wejść na drogę do Niego.

W organizację uroczystości włączyły się szkoły, przedszkola i instytucje, którym te ideały nie są obce: Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Dęba, Samorządowy Ośrodek Kultury, parafia Matki Bożej Królowej Polski, Parafia Podwyższenia Krzyża Św., Straż Miejska, Komisariat Policji, MGOPS w Nowej Dębie, Szkoła Podstawowa nr 2, Zespół Placówek Oświatowych, Zespól Szkół nr 2, Zespół Szkół nr 1, Przedszkole nr 5, Przedszkole nr 1, Przedszkole „Krasnal”, przewodniczący osiedla Dęba.

Formuła orszaku będzie w tym roku trochę inna – wyruszą dwa orszaki z obu nowodębskich kościołów – o godz. 13:00 z Kościoła Matki Bożej Królowej Polski (orszak azjatycki –zielony), o 13:15 z Kościoła Podwyższenia Krzyża (orszak afrykański – niebieski i orszak europejski – czerwony). Uczestnicy Orszaku otrzymają korony i śpiewniki, a dzieci także chorągiewki orszakowe. Orszak zielony przejdzie ulicami Szpitalną, Korczaka, Kwiatkowskiego, następnie skieruje się na Planty, gdzie zostaną przedstawione sceny orszakowe. Orszak czerwony i niebieski przejdzie ulicami 1-go Maja i Jana Pawła II, aby połączyć się na Plantach z orszakiem zielonym. Finał uroczystości – złożenie darów, pokłon królów, wspólna modlitwa i kolędowanie – odbędzie się na tarasie SOK.

Orszak 2018 zakończy ognisko na Plantach, przygotowane przez organizatorów, na które zapraszamy szczególnie dzieci, zapewniamy kiełbaskę, prosimy rodziców o przygotowanie dla dzieci kijów do pieczenia kiełbasy. Dla wszystkich przewidziano gorąca herbatę. Wspólne kolędowanie w tym roku warto połączyć ze śpiewem pieśni patriotycznych przy ognisku, w nawiązaniu do słów Prezydenta: Już po raz dziesiąty w swojej najnowszej historii wyrusza Orszak Trzech Króli, aby dzielić się z bliźnimi, ze współrodakami radością płynącą z Objawienia Pańskiego. Dzieje się to w roku wyjątkowym, w którym przypada setna rocznica odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę. Ma więc tegoroczny Orszak szczególną, niezwykle piękną wymowę jako przedsięwzięcie łączące Polaków i odwołujące się do najważniejszych dla naszego narodu wartości.” 

Będzie się działo, przecież to wcale nie taki zwykły będzie dzień! Zapraszamy mieszkańców Nowej Dęby i okolic: dzieci, młodzież i całe rodziny na wspólne radosne rodzinne świętowanie!

/SOK

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here