Nowodębska Ekstremalna Droga Krzyżowa 2017 – Ruszają zapisy

6

W tym roku w okresie Wielkiego Postu po raz pierwszy w Nowej Dębie wystartuje Ekstremalna Droga Krzyżowa. Śmiałkowie wyruszą w nocną trasę po okolicznych lasach i będą musieli przejść pieszo prawie 50 kilometrów.

Można przeżyć Drogę Krzyżową w kościele, siedząc w ławce i słuchając rozważań. Można na stojąco, siedząco, w samotności lub w tłumie ludzi zgromadzonych na tym nabożeństwie. Każdy sposób jest inny, nie ma lepszych czy gorszych.

Coraz większą popularnością w Polsce cieszą się tak zwane Ekstremalne Drogi Krzyżowe, których pomysłodawcą był znany z akcji „Szlachetna Paczka” ks. Jacek Stryczek:  –Wybraliśmy rozważanie Misterium Drogi Krzyżowej podczas pieszej, nocnej wędrówki prowadzącej z Rynku Podgórskiego w Krakowie (Kościół Św. Józefa) do Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Ci, którzy już pięć  razy szli z nami, mówią, że było to wyzwanie, głębokie przeżycie, doświadczenie własnej słabości i chociaż ułamka ciężaru, jaki dźwigał Jezus podczas Swojej Drogi. Bo inaczej patrzy się na Jego cierpienie z ciepłej ławki, inaczej gdy stopy pełne są odcisków, a nogi odmawiają posłuszeństwa…

 

Zadanie jest jasne: do przejścia ponad 40 km, w nocy, w milczeniu, zdani na własne siły, w głowie rodzą się pytania: Czy to na pewno dla mnie? Czy dam radę? Właściwie, po co tak iść całą noc? I to jeszcze w piątek, po całym tygodniu pracy, nauki… Czy to nie jest jakieś szaleństwo? Przecież można też „zwyczajnie” w kościele… Wyzwanie jest rzucone – podjąć, czy nie? Każdy decyduje sam!

Może zacząć się na 18, 25, 30 albo jeszcze innym kilometrze, może minąć lub zostać do końca – raczej zostanie. I dobrze, bez niego nie ma EDK. Doświadcza się go różnie, bolące stopy, brak sił, zimny deszcz na twarzy. Stacja, modlitwa, głośne czytanie rozważań, czasem ze zmęczenia plącze mi się język. Boli każdy krok, przywołanie w myśli treści rozważań i medytacja jest naprawdę trudne. Cierpienie koncentruje na sobie.

Paradoksalnie, właśnie wtedy, gdy od wyczerpania i zmęczenia nie mogę uciec, gdy chcąc iść dalej muszę się z nim w każdej sekundzie mierzyć, gdy nie mam już sił i chęci, właśnie wtedy mogę odkryć, że poza wiarą właściwie nie mam innego powodu żeby iść. Tutaj zaczyna się „prawdziwe ćwiczenie duchowe” przejście z abstrakcyjnej przestrzeni myśli, rozważań, dyskusji do czegoś bardzo realnego. Zmaganie, pokazując mi prawdę o własnych ograniczeniach może też bardzo pomóc otworzyć się na medytację i modlitwę.

Jeśli chcesz zgłosić się do udziału w Nowodębskiej EDK 2017 przesyłając zgłoszenie na adres email:
edk.nowadeba@gmail.com

W zgłoszeniu proszę podać:

– imię i nazwisko uczestnika
– wiek
– informację, czy uczestnik jest zainteresowany pakietem.

Pakiet dla uczestników EDK 2017 składa się z rozważań, opaski odblaskowej oraz opaski silikonowej. Cena jednego pakietu w zestawie to 7 zł.

Zapraszamy !!

EDK zaplanowana jest na 7 kwietnia 2017 r. w godzinach od 20:00 do 6:00

Dokładny przebieg trasy można zobaczyć tutaj:

http://www.gpsies.com/map.do?fileId=spfijbctbiigdwaw

Jeśli chcesz na bieżąco śledzić informacje dotyczące Nowodębskiej EDK 2017 polub naszą stronę na Facebooku:

www.facebook.com/Nowodębska-Ekstremalna-Droga-Krzyżowa-2017-1322941221109808/

 

Jeśli masz pytania lub sugestie, tudzież chcesz pomóc w organizacji wydarzenia możesz skontaktować się z koordynatorami:

Wojciech 608383180  

Marek 730920997 

E-mail: edk.nowadeba@gmail.com

 

6 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here