Dlaczego kobiety powinny ćwiczyć na siłowni? Odpowiada trener personalny Dominik Domagała

1

Drogie Panie, dlaczego trening na siłowni będzie dla Was bardzo dobrą opcją? Dlaczego powinnyście ograniczyć ćwiczenia „cardio” i zacząć trenować z ciężarami. Postaram się Wam to wytłumaczyć, obalić kilka mitów i naprowadzić Was na właściwą ścieżkę. Jeżeli chcesz mieć „atrakcyjną” sylwetkę na długi czas, to ten materiał z pewnością jest dla Ciebie.

Na samym wstępie warto zastanowić się jakie są Wasze przekonania na temat treningu z ciężarami. Z czym kojarzy wam się taki trening? Dlaczego jeszcze nie chodzicie na siłownię lub jak chodziłyście to dlaczego przestałyście? Czy rzeczywiście trening siłowy jest taki zły?
Jeżeli już odpowiecie sobie na te pytania, warto zastanowić się, czy te przekonania są naprawdę prawdziwe, czy wnoszą coś pozytywnego w Wasze życie, skąd w ogóle się one wzięły i jaki mają na Was wpływ. Czy myśląc tak jak teraz Wasze życie staje się lepsze, Wasza sylwetka bardziej atrakcyjna, czy zdrowie i samopoczucie się poprawia.

Jeżeli chcesz w końcu zbudować atrakcyjną sylwetkę, pozbyć się pewnych kompleksów, zwiększyć pewność siebie, czuć się dobrze w swoim ciele, mieć więcej energii do działania i doświadczyć czegoś nowego w swoim życiu to zacznij trenować z ciężarami.

➡ Po pierwsze – postanów ogranicz ćwiczenia typu CARDIO, ABSy itp. – mają one na celu spalanie kcal oraz zwiększenie ilości kcal, które możecie spożyć w ciągu dnia, przez co będziecie mogły zjeść więcej w ciągu dnia. Proces ten nie przyczyni się do atrakcyjnego kształtowania sylwetki, ponieważ ćwiczenia te są mało efektywne i organizm szybko się do nich przyzwyczaja. Zastanów się po co w ogóle robisz cardio?!
➡Po drugie – trenuj z dużymi ciężarami – żeby Wasza sylwetka nabierała ładnych kształtów (klepsydra, talia osy) musicie najpierw zbudować trochę masy mięśniowej, żeby później było co odsłaniać. Bez masy mięśniowej Wasza sylwetka będzie wyglądała na wychudzoną i mało-atrakcyjną. Macie mniejszą ilość testosteronu niż mężczyźni dlatego nie musicie się obawiać, że trening z ciężarami uczyni Was wielkoludami. Proces kształtowania sylwetki jest długi. Gdyby było to szybkie to każdy kto chce wyglądałby jak gwiazdy z różnych czasopism, czy telewizji. Warto już na wstępie przygotować się do regularnych treningów. Odpowiedni plan treningowy z pewnością przyśpieszy i ułatwi Wam drogę do osiągnięcia atrakcyjnej sylwetki.
➡ Po trzecie – trenuj całe ciało‍ – żeby Wasza sylwetka była atrakcyjna musicie trenować również górę ciała, a nie tylko sam dół. Wyrzeźbione barki, ramiona, plecy, optycznie sprawią, że talia będzie węższa, a pośladki lepiej dopasowane. Odpowiedni plan treningowy, objętość, intensywność, częstotliwość, progres z treningu na trening, a także priorytet na barki i pośladki zapewni Wam upragnione efekty.
➡ Po czwarte – zadbaj o odpowiednie odżywianie – żeby budować masę mięśniową (czyt. budować atrakcyjną sylwetkę) potrzebujecie nadwyżki kalorycznej (200-500 kcal), minimum 1,8g białka na każdy kg masy ciała. Białko jest niezbędne do budowania masy mięśniowej. Pamiętajcie również o tłuszczach (20-35% zapotrzebowania kalorycznego) żeby nie uszkodzić gospodarki hormonalnej, a uwierzcie, że łatwo można to zrobić przez brak wiedzy na temat chociażby odżywiania, oraz zadbajcie o dostarczanie węglowodanów, które są paliwem dla Naszego organizmu. Głodówki tylko pogorszą sytuację! Nie bójcie się, że przytyjecie, ma to na celu tylko i wyłącznie poprawę Waszej sylwetki.
➡ Po piąte – skupcie się na Sobie – Nie porównujcie się do „FIT MODELEK” z Instagrama, Facebooka, okładek czasopism itp. To jest ich praca, długi etap przygotowań, lata treningów. Sesje zdjęciowe trwają nawet po kilka godzin by zrobić „idealne” zdjęcie. Skupcie się na własnym rozwoju, by każdego dnia stawać się lepszym od Siebie z wczoraj.
➡ Po szóste – kontrolujcie swoje postępy – róbcie systematycznie zdjęcia, pomiary, wyciągajcie średnią wagę z tygodnia, przeglądajcie się w lustrze. Pamiętajcie, że sama waga prawdy Ci nie powie, gdyż na wagę, wpływa bardzo wiele czynników i może się ona wahać z dnia na dzień.
➡ Po siódme – trenujcie z wolnymi ciężarami (sztanga, hantle) – wykonujcie ćwiczenia takie jak przysiady, martwy ciąg, przysiady bułgarskie, zakroki, wykroki, hip thrust, wyciskanie sztangi, wyciskani hantli, wyciskanie żołnierskie, wiosłowanie sztangą, wiosłowanie hantlami, podciąganie na drążku (jeżeli nie potrafisz zacznij od podciąganie negatywnego, czyli opuszczania na drążku). Przyda się tutaj odpowiedni plan treningowy, oraz pomoc przy nauce odpowiedniej techniki wykonywania ćwiczeń, gdyż jest ona niezbędna i przez pierwsze treningi to właśnie na niej powinnyście się skupiać.

Nie ważne w jakiej obecnie sytuacji się znajdujesz, czy jesteś bardzo szczupła, czy może masz nadmiar kilogramów trening z ciężarami będzie dla Ciebie świetną opcją. Jeżeli jesteś osobą mającą niską wagę, zacznij budować masę mięśniową, zadbaj o nadwyżkę kaloryczną (200-500 kcal) i odpowiedni plan treningowy, skupiając się na progresji ciężaru. Jeżeli masz wysoki poziom tkanki tłuszczowej zacznij od redukcji (czyt. odchudzania), ale także trenując z ciężarami. Zadbaj o deficyt kaloryczny, odpowiednie odżywianie oraz plan treningowy. U osób początkujących waga powinna spadać, a dzięki treningom z ciężarami sylwetka będzie znaczą się poprawiać.

Kończąc, pamiętajcie by czerpać radość z każdego treningu. Każdy kolejny trening przybliża Was do osiągnięcia atrakcyjnej sylwetki. Niech to będzie dla Was niesamowita przygoda. Spróbujcie same, a zobaczycie, że najprawdopodobniej Wam się to spodoba. Każdy kolejny trening, dodany kilogram na sztandze, jedno, dwa powtórzenia więcej dają naprawdę niesamowitego kopniaka do działania. Ważna jest przede wszystkim systematyczność, cierpliwość i świadomość tego co się robi. Na efekty trzeba będzie poczekać, ale czas i tak upłynie, warto wykorzystać go w odpowiedni sposób. Cóż więcej Wam pozostaje, wziąć się w garść i zacząć działać.

Trener Personalny Dominik Domagała – W czym mogę Ci pomóc?
Po więcej porządnej dawki wiedzy, motywacji i inspiracji zapraszam na :
Instagram : https://www.instagram.com/dodo_domagala/
Facebook : https://www.facebook.com/DominikDodoDomagala/
Nowy Filmik na YouTube : https://www.youtube.com/channel/UCEvOc4aOtmsVDm65GqHBneg
Trener Dominik : https://app.allforbody.com/profile/dominik-domagala

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here