[FILM] Podsumowanie Mistrzostw Polski w chodzie sportowym na 20 km

1

Ścisła czołówka polskich zawodników w chodzie sportowym stawiła się 18 czerwca w Nowej Dębie na Mistrzostwach Polski Seniorów w chodzie sportowym na 20 km. Wśród występujących było 9 olimpijczyków z Pekinu, Londynu i Rio de Janeiro.

Fot: Mirosław Marek

     Zawodnicy rywalizowali na trzech dystansach: 20 km kobiet i mężczyzn o Mistrzostwo Polski oraz na 5 km i 10 km w IV Mitingu w chodzie sportowym. Uroczystego otwarcia zawodów dokonał Wiesław Ordon – burmistrz miasta i gminy Nowa Dęba. Rangę imprezy podkreślili szczególni goście: wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Grzegorz Sobczyk, Prezes Podkarpackiego Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki Janusz Mazur, delegat techniczny PZLA Filip Monterski, Sekretarz POZLA Michał Titinger oraz zastępca burmistrza miasta i gminy Nowa Dęba Leszek Mirowski. Nie zabrakło przedstawicieli sponsorów: Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A. reprezentował szef produkcji Dominik Liwocz, Zakłady Metalowe DEZAMET dyrektor techniczny Leszek Pabian, PGKiM Sp. z o.o. prezes Antoni Kapusta, Kundig i Polishstyle dyrektor Rafał Lewandowski.

Szczególnie gorąco witany był Robert Korzeniowski, czterokrotny Mistrz Olimpijski w chodzie sportowym. Organizatorów reprezentowali Julian Zięba z MKS STAL Nowa Dęba, Grzegorz Sudoł G&G SPORT oraz Adam Szurgociński – dyrektor SOSiR Nowa Dęba.

Sędzią głównym zawodów był Ryszard Kądziołka, a sędzią chodu była Marzena Kulig. Skład sędziowski uzupełniali sędziowie z Niemiec, Węgier i Słowacji. Całość dopełniał fachowym komentarzem Krzysztof Augustyn, były zawodnik, a obecnie trener kadry chodziarzy.

 

Trasa zawodów przebiegała ulicami Krasickiego, 1 Maja. Jana Pawła II i Żeromskiego. Aby pokonać dystans 20 km zawodnicy musieli przejść 19 pętli w centrum miasta. Odpowiednio mniej do pokonania mieli uczestnicy Mitingu w Chodzie Sportowym którzy rywalizowali na 5 i 10 km w kategorii kobiet i mężczyzn.

Wśród kobiet idących na 5 km wygrała Antonina Lorek z AZS AWF Kraków, drugie miejsce zajęła Julia Mądra, a trzecie miejsce przypadło Wiktorii Raś z LKS Stal Mielec. W  rywalizacji mężczyzn pierwszy był Łukasz Niedziałek (WLKS Nowe Iganie), drugi był Maksymilian Kulig, a trzeci Kamil Piecuch (LKS Stal Mielec).

Dystans 10 km wygrała Małgorzata Cetnarska, zawoniczka klubu Victoria Stalowa Wola, druga była Natalia Kalina (Gukla Bratkowice), trzecią lokatę wywalczyła Weronika Nowicka (LKS Vectra Włocławek). Najlepszym wśród mężczyzn był Leo Romero z Hondurasu, przed Michałem Baranowskim z Unii Hrubieszów i Sebastianem Tarą z Mielca.

 

Do biegu głównego na 20 km przystąpiło czternastu mężczyzn i siedem kobiet. Mistrzem Polski został Artur Brzozowski z AZS Katowice, tytuł wicemistrza zdobył Damian Błocki (MKL Szczecin), a trzeci był Rafał Fedaczyński z AZS UMCS Lublin. Wśród kobiet mistrzowski tytuł zdobyła Paulina Buziak z LKS Stal Mielec. Wicemistrzynią została Katarzyna Golba, reprezentantka AZS AWF Katowice, na trzecim miejscu znalazła się Agnieszka Ellward z WKS Flota Gdynia.

 

Po zakończeniu zawodów zaproszeniu goście udekorowali zwycięzców pucharami, medalami i nagrodami rzeczowymi. W imieniu zawodników organizatorom, publiczności i sędziom podziękował Rafał Augustyn, który pochwalił organizację imprezy oraz profesjonalne zabezpieczenie trasy. W podobnym tonie wypowiadali się przedstawiciele Polskiego Związku Lekkiej Atletyki – Krzysztof Kisiel, trener kadry chodziarzy oraz Filip Moterski – szef sędziów PZLA. – W imieniu organizatorów pragnę złożyć serdeczne podziękowania wszystkim sponsorom, zawodnikom, trenerom i działaczom sportowym pracownikom SOK i SOSiR. Szczególne podziękowania dla ks. Eugeniusza Nycza za wsparcie modlitewne i przekaz komunikatów dotyczących zawodów. Osobne podziękowania kieruję pod adresem służb zabezpieczenia imprezy druhów Ochotniczej Straży Pożarnej z Porąb Dębskich, Tarnowskiej Woli, Rozalina, Alfredówki, Jadach, Cygan i Chmielowa. Podziękowania dla żołnierzy Żandarmerii Wojskowej, funkcjonariuszy Policji z Nowej Dęby i Tarnobrzega oraz  funkcjonariuszom Straży Miejskiej – dziękował Adam Szurgociński, dyrektor Samorządowego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Nowej Dębie.Słowa podziękowania należą się także mieszkańcom Nowej Dęby za liczny udział i oklaskiwanie zawodników na trasie oraz cierpliwość w związku z ograniczeniami w ruchu pojazdów i pieszych.

Adam Szurgociński

Dyrektor SOSiR

Materiał TVP Rzeszów z Mistrzostw Polski:

1 KOMENTARZ

  1. Impreza na bardzo dóżym poziomie,podbało mi sie,najbardziej,z numerem,5,10,15,i 2,i komentator był miły ,najlepsi zawodnicy to niedziałel,i z numerem 5,10,i 2,wytrwali,,,i najbardiej wytrzymali,lubię ten sport,udana impreza,,Andrzej,,Jana Pawła……

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here