Kolejne wakacje bez basenu. Czas to zmienić!

33

Felieton

Gorące i upalne lato powoli dobiega końca. Wszyscy mogliśmy się radować promieniami słońca i korzystać z uroków tej pory roku. Jednak trudno oprzeć się wrażeniu, że kolejny rok coś w naszym mieście poszło nie tak. Że znów o czymś zapomniano, o coś się nie zatroszczono, czegoś nie przewidziano.  

Mam na myśli nasz odkryty basen, który – co tutaj dużo ukrywać – był perełką w naszym regionie i którego mogli nam pozazdrościć mieszkańcy okolicznych miejscowości. Zbudowany jeszcze przed wojną, służył w letnie upalne dni kolejnym pokoleniom Nowodębian. Niestety to już kolejny rok gdy ten obiekt jest zamknięty przed mieszkańcami, co budzi ogromne zdziwienie wśród mieszkańców, oraz osób odwiedzających nasze miasto.

 

ZDJĘCIE: Nowodębski basen powstał przed wojną. Zdjęcie wykonano w 1939 roku. Na pierwszym panie brodzik.
W tle duży basen. Źródło: Historia Nowa Dęba / Facebook

Nie ma co ukrywać, że nasz basen wymaga remontu, a to wymaga nakładów finansowych ze strony miasta. Jednak w mojej ocenie warto ponieść ten ciężar. Racje mają ci, którzy zwracają uwagę, że w ostatnich latach ten obiekt nie przynosił zysków. Ale czy inne obiekty prowadzone przez miasto te zyski przynoszą? Ponadto były czasy gdy bilet wstępu kosztował 7zł a nawet więcej. Pamiętajmy, że nie były to czasy rozwoju gospodarczego naszego kraju, przez co był to spory wydatek dla rodziny planującej wspólnie spędzić czas. Nie było również pakietów społecznych takich jak program 500 plus. Wyście na basen z całą rodziną (4 osoby) wiązało się z wydatkiem ok 100 zł dziennie: 28 zł bilety wstępu plus kupno napoi, jedzenia. Tak więc bywało, że  weekend na basenie (sobota i niedziela)  mógł kosztować 200zł. Trudno więc się dziwić, że nie każdego było wówczas stać na taki sposób spędzania wolnego czasu.

Dlatego, może warto spojrzeć na sprawę z innej, nie koniecznie komercyjnej perspektywy. Może warto dostrzec, że istnienie takiego basenu  poprzez zachęcenie mieszkańców do aktywności ruchowej pełni rolę profilaktyczną, co w czasach „siedzenia przed komputerem” wydaje się być rzeczą kluczową. Być może dzisiaj jeszcze tego nie dostrzegamy, ale brak atrakcyjnej oferty dla aktywności ruchowej będzie nas jako społeczeństwo kosztował ogromne sumy pieniędzy wydane na rehabilitacje i leczenie osób z udarami, cukrzyków, chorobami serca itd. Może godząc się z faktem iż basen nie odniesie finansowego sukcesu ale przyniesie korzyści w przyszłości, należałoby wprowadzić bilety symboliczne np. za 1 zł, licząc że niska cena przyciągnie dzieci i młodzież do korzystania z dobroci i uroków naszego basenu.

Jednakże najpierw należy zając się modernizacją naszego basenu. Można to zrobić sięgając po środki unijne lub wsparcie z instytucji państwowych. Tylko czy komuś jeszcze na tym zależy?

// Marek Ostapko

33 KOMENTARZE

 1. Pamietam jak wejesie na basen kosztowalo 1,50 zl. A kazda podwyzke co roczna tlumaczono ze to na remont basenu idzie… gdy cena doszla do 6zl to checi codziennego chodzenia na tak zaniedbany i powoli opustoszaly basen znikla.. zreszta „trampa” byla glowna atrakcja..

 2. Lato w pełni kino nieczynne ,basen nieczynny ,dobrze ,że jest fontanna . A basen niech gmina odda w prywatne ręce to zacznie funkcjonować jak należy od lat wiadomo ,że co wspólne to niczyje .Dyrektor OSIR nie ma ochoty walczyć o basen no to kolejny obiekt o który musi dbać a po co ????? Orlik jest siatka dziurawa boisko po remoncie korty zdychają a plywalnia ???? Jak nie ma basenu na świeżym powietrzu to ferajna będzie korzystać z krytego . A gówno wielu ludzi jeździ na jezioro tarnobrzskie i kasę tam zostawia . PONAWIAM APEL oddać w prywatne ręce za przysłowiową złotówkę do czasu odnowienia basenu a później wziąć czysz w wysokosci pozwalającej zarobić prywatnemu inwestorowi
  na pewno się taki znajdzie.

  • Uważam że winę za taki stan rzeczy ponosi dyrektor sosir i jego szef burmistrz.
   Po pierwsze ile lat ci panowie zajmują swoje stołki-stanowiska ? Więc do tej pory nie zrobili w tym temacie nic!
   Po drugie jak ci panowie zajmowali swoje stołki to obiecywali remont i gruszki na wierzbie. Do dnia dzisiejszego żaden z nich nie postarał sie o środki zewnętrzne unijne na ten cel.
   Po trzecie , ważniejsze były szatnie w tarnowskiej woli i cyganach, bo piłkarze to większy elektorat.
   Po czwarte, błędne i nie trafione inwestycje np.zadaszenie trybun które leży sobie u pana dyrektora w szufladzie.
   Po piąte, osoba na stanowisku dyrektora ze sportem ma tyle wspólnego co wół z karetą. No ale cóż się dziwić, pan burmistrz obiecał swojemu koledze tą posadę bo musiał się kimś miernym ale wiernym otoczyć.
   Po szóste, dla sportu i rekreacji pracowało, powtarzam pracowało wielu fachowców, gdzie ci ludzie się podziali? Nie potrafiono ich przy sobie zatrzymać i to jest główny powód że sport i rekreacja w Nowej Dębie leży na łopatkach.
   Można wiele powodów wymieniać, ale jak panu burmistrzowi i panu dyrektorowi głos ludu nie leży na sercu to cóż się dziwić za stan rzeczy.

 3. to jest tragiczne, że w takim mieście nie czynny jest basen. Władze miasta a głównie SOSiR nie powinny liczyć tylko na zyski przez ten obiekt, to dzięki temu obiektowi wiele osób może skorzystać z rehabilitacji i nie tylko. Co ma robić młodzież w takim przypadku gdzie basen jest zamknięty ? Duża jej ilość w ten sposób spędza czas na spożywaniu alkoholu i narkotyków. Nie można traktować basenu jako inwestycji dochodowej. Pomyślcie trochę włodarze z kierownictwem SOSiR bo to co robicie z takim obiektem to jest marnotrawstwo za co później powinniście wy odpowiadać za zniszczenie takiego obiektu jak również moralnie za wałęsającą, pijącą, ćpającą młodzież.

 4. Czy basen nie podlega jakims przepisom o ochronie zabytków jako obiekt z przed II WŚ? to niestety moze utrudniac przeprowadzenie remontu, Z drugiej stron, jako taki obiekt zapewne moze wygenerowac jakies srodki unijne.

 5. W Mielcu jest przykład jak może wyglądać basen. Kilka zjeżdżalni, mini plac zabaw dla maluchów, zaplecze gastronomiczne, strefa relaks. Są odwiedzający, są przychody go kasy. Czy nikt w Nowej Dębie nie ma numeru telefonu do ROSIR Mielec? Nie można się zapytać „Jak Wy to zrobiliście?”. Miejscówka na basen jest super, teren jest tylko chęci brak, niestety. Żenada. Podobnie zalew i wykorzystanie możliwości tego obiektu by przynosił zysk, przykłady można mnożyć.

  • Chcąc dziecko póścić codziennie na basen to prawie 400 zł, licząc całe wakacje. Nie wiem jak dla Ciebie, ale dla przeciętnego nowodębianina to jednak spory wydatek. A co jeżeli masz dwójke lub trójke dzieci i nie daj Boże sam chciałbyś skożystać ?

  • Współczuję temu dziecku, że całe wakacje ma spędzić na basenie, jakby nie było innych atrakcji.

 6. Super artykuł. Basen nie przyciąga rzeczy ludzi, ponieważ nic tam nie ma oprócz wody i raniącego w spoty betonu. Jeśli jednak gmina dołożyla by starań i zrobiła z basen na miarę 21 wieku (wiecej nie oczekujemy) na pewno odwiedzających byłoby znacznie wiecej. Do działa!!

 7. Podejrzewam ze dało by się podciągnąć ten basen pod zabytek i wtedy można by kasę z UE Jeszcze wyzachac. No ale gospodarza w Debiana jak nie było tak nie ma. Kasy nie ma bo gmina zadłużona po uszy wiec basenu juz nikt nie ruszy póki co bo o kolejny kredyt strach się ubiegać.

 8. Kto Pilnuje Porządku od 22 -ej w tej wSi , takiego Chamstwa Buractwa wracające z nad zalewu to nigdzie nie ma oraz Tych Wsioków jeżdzących z nadmierną prędkością na Kościuszki , to w niedalekiej miejscowości częściej można spotkać radiowóz niż tutaj , chyba Burmistrzowi reszcie rajców oraz Komendantom to na rękę ……..

 9. Te czasy już nie wrócą proszę Państwa.
  Proponuję zmienić nazwę miasta na Stare Dęby lub Betonowy Dąb.Przecież w tej że miejscowości czas się zatrzymał z 15 lat temu jak powstała biedronka. Ludzie jak dzikusy pochowani w tym lesie. 1 rozrywka na rok(militariada),a festynów już nikt nie pamięta?)) po za tym nie ma nic . Drazni mnie to… Myślę, że za kolejne 15 lat to i zalew zaleją betonem. Chyba, że ktoś wpadnie na pomysł i ogarnie to miasto za nim burmistrz postawi swój posąg na planach i będziecie mu oddawać hołd. Hah yo

 10. Zgadzam się z przedmowcami nic się w tej Dębie nie dzieje, a to zapewne za sprawą długów. Kiedyś festyny byly co tydzień w lecie a dziś jakas mitariada, co z militariami ma niewiele wspolnego a raczej z odpustem… stragany z zabawkami itp. Do tego marne zespoły. Druga impreza to wosp taka to rozrywka gdzie kasę zbieraja a nie mają na „światełko do nieba”, nie ma zabawy sylwestrowej, nie ma zadnej zabawy, sosir to porazka – trawę nad zalewem kosza wylaczniebprzed militariada. W okolicy wyspy nad zalewem po obu stronach sa ławki 4 szt i nie ma tam kosza na smieci, widziałem jak młodzież przebywajac tam wiesza na oparciu worek na smieci pezyniesiony z domu zeby nie chodzić 50m z kazdym odpadem, to jakies jaja! Kolejna kwestia to pomysl radnych o zakazie sprzedazy % po 22. W czym to ma pomóc? Młodzież jak nie bedzie mogła kupic piwka bo już jest 22, to pojdzie do dilera po jakies dragi/dopalaczea juz nie mowie o niewiadomego pochodzenia alko i bimbru z melin. W duzych miastach w Polsce a zwłaszcza za granicą zycie nocne zaczyna sie o 21/22 kafejki, puby wszystko dopiero rozkwita ludzie sie bawia do 3 nad ranem, a tu k…. nie-cisza nocna. Idzcie ludzie na wybory bo w twj Dębie barokiem zjeżdża.

 11. Jak za czasów Suski – wakacyjna przerwa w kinie. Super, kiedy wszyscy do Dęby przyjeżdżają z dziećmi na wakacje. Komunę czerwonych zamienili na komunę czarnych.

 12. Basenu ni ma %. można kupić do 22… Jeszcze chwilka i będzie godzina policyjna.
  Nowa Dęba to teraz miasto emerytów i rencistów taką władzę mamy dla młodych zero atrakcji tylko pogratulować. huehue

 13. Nie ma i nie będzie. Glosujcie dalej na hamulcowego to będzie jeszcze gorzej. On ma swój elektorat 60 plus, który na basen nie chodzi a reszta jak nie pasuje to won z miasta…

  • To prawda ale ten ciemny nowodębski elektorat Ordona do swojego miernego życia potrzebuje tylko ławeczki i głosuje na miernotę, który dzięki tej niestety biedocie będzie miał zajeb..istą emeryturę. Obudź się tępy narodzie !!!

  • Już rok temu ludzie zgłaszali swoje niezadowolenie w tej sprawie, ( przytoczę linka :http://infonowadeba.pl/w-tym-roku-duzy-basen-bedzie-zamkniety/
   a pan burmistrz ze swoim podwładnym robią dalej swoje, czyli nic !
   pieniążki co miesiąc wpływają i wszystko gra !
   a lud , jak to lud – pokrzyczy, ponarzeka i przestanie !
   cóż się dziwić : JAKI PAN , TAKI KRAM !
   Wojna i PRL nie dał rady basenowi , za to dzisiejsi gospodarze dali rady !

 14. Ludzie 6 czy 7 zł to dużo??? 10 lat temu takie ceny w Rzeszowie były. A tak na marginesie to wejście za te przypuśćmy 6 zł jest na cały dzień tj. 8 godzin (od 10 do 18). A czy na kryty basen wejście na JEDNĄ GODZINĘ za 7 zł to tanio???

  • Kolejny raz pan dyrektor zamyka basen najmłodszym mieszkańcom w trakcie wakacji i to w spore upały gdzie temperatura powietrza sięga 30 stopni.
   czy ta data 15.08. to KONIEC WAKACJI ! – no tak , zaraz usłyszymy głosy o co wam ludzie chodzi ? Przecież basen macie za darmo ! Nie , nie prawda panie dyrektorze ! Za ten basen zapłacimy wszyscy mieszkańcy miasta i gminy ! W kolejnej opłacie za wodę i ścieki ! Wiec proszę nie wciskać nam kitu !
   Zamykacie wszystko co jeszcze zipie i ledwo dycha. Co jeszcze chcecie nam zamknąć ? Wiem co chcielibyście zamknąć ! Nasze usta !!! Ale o tym to możecie sobie pomarzyć :-)

 15. Ale zamiast basenu pan burmistrz zafundował nam nowiutkie kamery nad zalewem , takie nowoczesne ponoć że widać pryszcze na plecach jak się ktoś opala obok molo, ciekawe swoja drogą czy jest to zgodne z przepisami o ochronie danych osobowych…

 16. Ludzie tu nie chodzi o cenę. Na krytym basenie za godzinę płacisz 8 zł. A tu za cały dzień.
  Tu chodzi o ATRAKCJE! Letnie parki zabaw wodnych powstają jak grzyby po deszczu.
  http://podkarpackie.naszemiasto.pl/artykul/otwarto-wodny-plac-zabaw-w-przemyslu-wejscie-za-darmo,3470651,art,t,id,tm.html
  Wodne place zabaw to HIT!
  https://www.stalowka.net/wiadomosci.php?dx=20698

  Do tego otwarcie basenu krytego na powietrze to też warto przemyśleć.

  I kto w końcu zagospodaruje teren przy kortach. Ten pseudo las ciągle straszy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here