Otwarcie Stadionu Lekkoatletycznego

4

W sobotę 9 września po przebudowie uroczyście otwarto stadion SOSiR. W otwarciu uczestniczyli Zbigniew Chmielowiec Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Marcin Kaczmarczyk Dyrektor Departamentu Sportu dla Wszystkich w Ministerstwie Sportu, Grzegorz Sobczyk Wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, Krzysztof Pitra Wicestarosta tarnobrzeski, Wiesław Ordon Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Dęba, Leszek Mirowski Zastępca Burmistrza, Janusz Mazur Prezes Podkarpackiego Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki, Jacek Biugus Wiceprezes Szkolnego Związku Sportowego. Szczególnym gościem była Pani Matylda Kowal olimpijka z Londynu i Rio de Janeiro. Obecni byli również radni powiatowi z gminy Nowa Dęba z wiceprzewodniczącym Andrzejem Kołodziejem oraz Radni miejscy z Wiceprzewodniczącym Jackiem Szpunarem. Wśród gości powitaliśmy także dyrektorów szkół, nauczycieli wychowania fizycznego, prezesów firm i spółek z terenu gminy Nowa Dęba. Służby mundurowe reprezentowali komendanci Policji, Straży Pożarnej i Straży Miejskiej. Obecny był Tomasz Bernat Prezes firmy Gardenia, główny wykonawca inwestycji.

Uroczystość uświetniła Orkiestra Dęta Samorządowego Ośrodka Kultury w Nowej Dębie pod batutą kapelmistrza Marka Kosiora. Zawodnicy biorący udział w otwarciu weszli na bieżnię prowadzeni przez Ryszarda Kądziołkę Sędziego Głównego zawodów. Poczet flagowy tworzyła trójka lekkoatletów z sekcji Stal Nowa Dęba: Sylwia Bąba, Marcel Prokopiuk i Dawid Jachyra.

Po odegraniu hymnu Państwowego i podniesieniu Flagi Państwowej głos zabrał Wiesław Ordon, który przedstawił genezę podjęcia decyzji o przebudowie stadionu, szczególne podziękowania Burmistrz skierował do Posła Zbigniewa Chmielowca, a także Pana Dyrektora Marcina Kaczmarczyka z Ministerstwa Sportu.

Następnie Leszek Mirowski przedstawił informacje dotyczące kosztów budowy, wielkości dofinansowania z Ministerstwa Sportu, a także zapoznał obecnych z przebiegiem inwestycji, zakupem sprzętu i urządzeń oraz działań inwestora w celu uzyskania Certyfikatu Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Symbolicznego otwarcia stadionu przez przecięcie wstęgi dokonali: Poseł Zbigniew Chmielowiec, Dyrektor Departamentu w Ministerstwie Sportu Marcin Kaczmarczyk, Wiceprezes PZLA Grzegorz Sobczyk, Wiesław Ordon Burmistrz , Leszek Mirowski Zastępca Burmistrza, Jacek Szpunar Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, Julian Zięba trener MKS Stal, Sylwia Bąba lekkoatletka z MKS Stal Nowa Dęba, Grzegorz Sudoł Olimpijczyk wychowanek MKS STAL Nowa Dęba, Tomasz Bernat z Firmy Gardenia oraz Adam Szurgociński Dyrektor SOSiR.

Poświęcenia obiektu dokonali Ks. Eugeniusz Nycz proboszcz Parafii pw. Podwyższenia Krzyża św. i Ks. Mieczysław Wolanin Proboszcz Parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Nowej Dębie.

Następnie głos zabrał Zbigniew Chmielowiec Poseł na Sejm, który pogratulował tej inwestycji włodarzom i mieszkańcom Nowej Dęby. Wspomniał o swojej karierze lekkoatlety i zapewnił o dalszej współpracy ze społeczeństwem naszej gminy. Pan Poseł podziękował Marcinowi Kaczmarczykowi za przychylność i propagowanie idei wspierania sportu dzieci i młodzieży poprzez dofinansowanie budowy takich obiektów jak ten w Nowej Dębie. W podobnym tonie wypowiadał się Marcin Kaczmarczyk Dyrektor Departamentu Sportu dla Wszystkich w Ministerstwie Sportu. Kolejne gratulacje i podziękowania składali Krzysztof Pitra Wicestarosta tarnobrzeski, Grzegorz Sobczyk Wiceprezes PZLA, Janusz Mazur Prezes POZLA w Rzeszowie, Jacek Szpunar wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, Adam Szpunar Przewodniczący Rady Sportu Miasta i Gminy Nowa Dęba.

Szczególne podziękowania złożył w imieniu zawodników i trenerów Julian Zięba trener sekcji lekkiej atletyki Stal Nowa Dęba. Historię sekcji LA z lat 60 i 70 przedstawił Pan Antoni Malcharek długoletni trener lekkoatletów. Przypomniał on znaczące sukcesy zawodników z tamtego okresu i sylwetki nauczycieli wychowania fizycznego.

W dniu uroczystego otwarcia stadionu, symbolicznie karierę zawodniczą zakończył Grzegorz Sudoł nasz rodak, trzykrotny olimpijczyk, brązowy medalista Mistrzostw Świata, Wicemistrz Europy. Grzegorz otrzymał podziękowania, okolicznościowe grawertony, puchary, nagrody i kwiaty od władz Miasta i Gminy: Wiesława Ordona Burmistrza Miasta i Gminy, Leszka Mirowskiego Zastępcy Burmistrza, Jacka Szpunara wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej; od Pana Posła Zbigniewa Chmielowca, Krzysztofa Pitry wicestarosty tarnobrzeskiego. Życzenia i pamiątkową statuetkę wręczyli Damian Diektiarenko i Sylwia Bąba z MKS Stal Nowa Dęba. Szczególne podziękowania Grzegorzowi złożył trener i wychowawca Julian Zięba. Orkiestra zaintonowała a goście i licznie zgromadzona publiczność odśpiewali gromkie sto lat.

Wzruszony Grzegorz podziękował przede wszystkim swoim rodzicom, małżonce i dzieciom, następnie trenerowi Julianowi Ziębie, władzom samorządowym miasta i powiatu a także władzom klubu Stal Nowa Dęba. Organizatorzy przygotowali specjalną mini wystawę dotyczącą historii sekcji lekkiej atletki w Nowej Dębie od końca lat 50-tych ubiegłego wieku do osiągnięć Grzegorza Sudoła. Sam Grzegorz zaprezentował swoje medale ze startów na zawodach w Polsce i na świecie.

Po części oficjalnej odbyły się zawody lekkoatletyczne w 20 konkurencjach. Wystąpili zawodnicy z Rzeszowa, Kolbuszowej, Mielca, Stalowej Woli, Przemyśla, Sanoka oraz Nowej Dęby.

Szczególnym zainteresowaniem cieszył się Bieg dla Amatorów na 1 milę, w którym wziął dział Grzegorz Sudoł. Oprócz konkurencji biegowych publiczność mogła oglądać skok w dal i skok wzwyż kobiet i mężczyzn. Zwycięzcy otrzymywali puchary i medale. Zawodnicy, sędziowie i publiczność mogli skorzystać z posiłku przygotowanego przez Restaurację Dębianka.

Stadion więc oficjalnie otwarty. Posiada atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki tzn., że usytuowanie, i parametry urządzeń zainstalowane na stadionie są zgodne z wymaganiami IAAF i PZLA. Jest sklasyfikowany jako stadion kategorii VB. Na stadionie SOSiR mogą być rozgrywane wszystkie konkurencje biegowe, chód sportowy, skok wzwyż, skok w dal, trójskok, pchnięcie kulą, rzut dyskiem, rzut młotem i rzut oszczepem. Wyniki uzyskiwane w tych konkurencjach, będą mogły być podstawą do przyznania zawodnikom określonej klasy sportowej z mistrzowską międzynarodową włącznie. Zapraszamy do korzystania z obiektu, który dostępny jest codziennie od wczesnych godzin rannych do późnego wieczora.

Wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu uroczystego otwarcia stadionu SOSiR składam podziękowania.

Adam Szurgociński

Dyrektor SOSiR

4 KOMENTARZE

 1. Pan dyrektor basen letni i siłownie zamknął, a stadion lekkoatletyczny otworzył. Pytam sie dla kogo? Dla mieszkańców raczej nie bo bramka zamknięta!

 2. Basen letni zamknięty, siłownia wciąż zamknięta, no brawo ! Teraz otwarty stadion już pan zamyka Panie dyrektorze. Czy też Panie burmistrzu ! Brak slów ale to wasza piaskownica i wasze zabawki, a mieszkańcy wcale nie muszą się z wami bawić ! Zbliżają się kolejne wybory , zobaczymy może w ?końcu zabierzecie się do pracy …?

  • „Dokonano oględzin niecki dużego basenu otwartego, przy udziale specjalisty z Politechniki
   Rzeszowskiej.” – SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI BURMISTRZA MIASTA I GMINY
   NOWA DĘBA ORAZ JEDNOSTEK ORGANIZACYJNYCH GMINY ZA OKRES
   OD 28 SIERPNIA DO 24 WRZEŚNIA 2017 R.
   – no w porę ! w samą porę panie dyrektorze ! kolejne lato za nami a pan bierzesz się do roboty ! lepiej późno niż wcale ! ale to pana nic a nic nie usprawiedliwia ! ile lat pan zajmuje stołek dyrektora, ile lat pan wiesz o stanie technicznym tego obiektu ???
   … wstyd , i jeszcze raz wstyd, no ale jak nikt pana pracy nie nadzoruje to cóż się dziwić !!!
   … jaki pan , taki kram !!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here