Samorządowcy „za” reaktywacją basenu letniego. Potrzeba kilku milionów złotych!

46

Podczas piątkowego (21.02.2020 r.), łączonego posiedzenia komisji Rady Miejskiej miała miejsce debata na temat nowodębskiego basenu letniego. Samorządowcy domagali się wyjaśnień dlaczego ten symboliczny dla naszej miejscowości obiekt popadł w ruinę, oraz co można zrobić aby ten akwen reaktywować.

Punkt dotyczący dyskusji na temat basenu letniego został wprowadzony na wniosek przewodniczącego komisji budżetowej Pawła GrzędyWielu z nas, w tym ja, miało w programie wyborczym uruchomienie tego basenu. I chciałbym aby ten basen w tej kadencji został odnowiony. Dlatego proszę, abyśmy podjęli się wyjaśnienia co jest przyczyną zamknięcia basenu, oraz jakie działania może podjąć samorząd aby ten basen reaktywować. – mówił radny Grzęda.

Nowodębski basen powstał przed II wojną światową za czasów COP-u

BASEN GROZI ZAWALENIEM

Wybudowany przed wojną basen został wyłączony z użytkowania w 2016 roku. To właśnie wtedy pojawiły się problemy ze szczelnością niecki – Przygotowywaliśmy basen do sezonu. Podczas nalewania wody stwierdziliśmy, ze woda ucieka. Miało to miejsce pod ścianami basenu i mimo różnych prób nie udało się nam tego przecieku uszczelnić. – mówił dyrektor Samorządowego Ośrodka Sportu i Rekreacji (SOSiR) Adam Szurgociński.

Kierownictwo zleciło Politechnice Rzeszowskiej wykonanie ekspertyzy, której celem było zlokalizowanie i zdiagnozowanie stanu basenu. Wnioski z przygotowanej oceny były miażdżące: Basen wymaga kapitalnego remontu. Stwierdzono w niej, że ściana niecki, na której znajduje się trampolina, pod naporem wody może się zawalić. Stąd też użytkowanie basenu bez gruntowanej modernizacji zagraża życiu i zdrowiu mieszkańców.

Kolejny problem na który uwagę zwracał dyrektor SOSiR to kwestie sanitarno-technologiczne. Do 2015 roku gdy basen funkcjonował chlorowanie wody miało charakter „ręczny”. Po naprawie niecki i ponownym uruchomieniu zbiornika, ta metoda nie zostanie zaakceptowana przez SANEPID. – W dzisiejszych czasach wymagana jest instalacja oczyszczająca i filtrująca wodę. Byliśmy z panem burmistrzem w Iwoniczu, gdzie mieli podobny problem. Koszt wypłycenia basenu i przystosowanie technologiczne wyniosło och ponad 4 miliony złotych – mówił dyrektor Szurgociński.

CZY STAĆ NAS NA DWA BASENY?

Radna Helena Tłusty poprosiła o informacje dotyczące kosztów utrzymania takiego nasenu. – Mamy już basen otwarty, który pochłania bardzo dużo kosztów. Zapewne również on będzie niebawem wymagał modernizacji. Czy stać nas na dwa takie obiekty? -pytała.

Nie jest tajemnicą, że do krytej pływalni miasto dopłaca ponad milion złotych roczie. Po modernizacji basenu otwartego i jego wyposażeniu w niezbędną technologię basenową, należy spodziewać się w jego przypadku podobnych kosztów. Na dochód z biletów nie ma co liczyć bo będzie on zawsze symboliczny. Należy również wziąć pod uwagę, że kryta pływalnia ma już swoje lata i również ona będzie wymagać remontów. One także pochłoną kilkaset tysięcy złotych. – Niezbędna będzie naprawa dachu. Ciągle coś się psuje i wymaga nakładów – mówił dyrektor Adam Szurgociński.

BEZ DOTACJI SIĘ NIE DA

Radny Tomasz Dziemianko zwrócił uwagę na to, że basen jest dla mieszkańców Nowej Dęby jest kwestią sentymentalną i symboliczną. Wychowały się na nim pokolenia nowodębian. – Moim zdaniem powinniśmy przystąpić do prac projektowych, a następnie pukać do wielu instytucji z prośbą o dofinansowanie modernizacji basenu letniego – mówił.

W podobnym tonie wypowiadał się przewodniczący Rady Miejskiej: –Uważam, że powinnyśmy ten basen ratować. Przyprowadzałem tam co roku w ramach kolonii ponad 80 dzieci. Mamy tam boiska do siatkówki i piłki nożnej. Są korty. Miejsce jest piękne i powinniśmy o nie walczyć. – mówił Damian Diektiarenko. Wtórował mu radny Tomasz GazdaJest to obiekt historyczny, COP-owski. Podchodzimy wszyscy do niego sentymentalnie i mieszkańcy również. Dlatego zgadzam się z tym, że powinniśmy ten temat wspólnie przepracować.

Jeżeli chcemy przyciągnąć ludzi na nasz basen, musimy zrobić konkurencję dla Jeziora Tarnobrzeskiego. Nie zrobimy tego jednak ze środków własnych. Potrzebne są środki unijne. One będą, ale mówi się, że będą uruchomione dopiero w 2023 roku. Jest więc czas na dyskusje co zrobić z basenem, czy przymierzyć się do tej inwestycji i pozyskać te środki. Zaprojektowanie basenu to okres około roku, a koszt projektu to minimum 50 tysięcy złotych – mówił burmistrz Wiesław Ordon.

Nowodębscy samorządowcy będą pochylać się nad tą kwestią na kolejnych posiedzeniach. Wiemy dzisiaj, że inwestycja nie będzie kosztowała 100 czy 200 tysięcy. Niezbędne są wydatki rzędu kilku milionów złotych, przy czym wyliczenia te dotyczą samego remontu. Koszty utrzymania i amortyzacji nowego zbiornika to odrębna kwestia.

/rek

46 KOMENTARZE

 1. Tu jest okazja do wykazania się dla naszych posłów: Chmielowca i Warchoła. Pierwszy niech załatwi coś u Marszałka Ortyla, drugi niech pogada z ministrem sportu. Jeśli obaj załatwią po 3 miliony, to mamy basen zrobiony. Powodzenia panowie!

 2. Mam pytanie. Co z obiecaną w kampanii z 2006 roku przez wójta skocznią narciarską czy tam stokiem narciarskim w Chmielowie?
  Co z torem formuły 1 i wiszącymi ogrodami? I wreszcie co z kręgielnią na basenie krytym i ścianką wspinaczkową na budynku domu chłopa?

  • Ty tak na poważnie? Stok narciarski przy takich zimach, owszem są igielity ale nie sądzę żeby to wypaliło i przyciągnęło ludzi. Od tego są góry. Najlepiej góry. O kręgielni zapomnij na zawsze

 3. Szkoda kasy na ten złom, bez centymetra cienia. Tyle się mówi o oszczędzaniu wody, czy ktoś policzył ile m3 wody pójdzie do rzeczki w ciągu sezonu?

 4. Kasa poszła na planty z betonu, to basen będzie z paździerza

  Czary mary skąd teraz pieniądze?

  Rzemieniovski z Wąsatym odchądzą w stronę zachodzącego słońca

 5. Marzy się basen który będzie czynny kilka mcy w roku i generował tylko koszty, a chodniki nadal pamiętają PRL, parkingi żwirowe.

  A może zamiast basenu projekt małej spalarni śmieci, i rozbudowa miejskiej sieci ciepłowniczej. Można by na tym zarabiać a nie topić kasę w fantasmagorie młodych klakierów.

  • Z obiektywnych przyczyn inwestowanie w ten basen nie ma sensu, chyba że znajdzie się sponsor jak znajda dotacje UE na sam remont i stały komitet firm sponsorów np. 30 X 30 tys. plus wolantariuszy bileterów i ratowników (może w końcu jakas korzyść z wysportowanych radnych:-) którzy z sentymentu się poswieca to niech to sobie działa :-). W każdym innym przypadku nie ma to sensu bo Gminy na to nie stać lepiej dofinansować jeden obiekt

 6. Skąd pieniądze na renowację ?
  W 2016 r zauważono problem i zlecono ekspertyzę !
  I do tego czasu co zrobiono ?
  Jeżeli przespano 4 lata to osoby które smacznie spały przez ten czas niech się wezmą do roboty !

  • Pozwolę przypomnieć Radnej Helenie Tłusty , że basen na powietrzu był /stał/ przed budową krytej pływalni od 60 lat i 14 lat temu Radni Pani również podejmowała decyzję o budowie drugiego basenu , w tym czasie nie przeszkadzały Pani koszty utrzymania 2-ch basenów.
   Teraz zmieniła Pani zdanie.
   Co do projektu rewitalizacji basenu na powietrzu, bardzo proszę o rozsądne podejście do sprawy by nie zmarnować Naszych publicznych pieniędzy tak jak to miało miejsce z projektem na zadaszenie trybun.

  • proszę basen zaprojektować tak by nie wypłycać basenu a nawet pogłębić go znacznie by móc prowadzić zajęcia ze skoków do wody oraz zajęcia z nurkowania , proszę by w konsultacjach czy projektowaniu nie zapomnieć o merytorycznej grupie ratowników instruktorów czy nurków itp. A i proszę nie zapomnieć przy projektowaniu o bardzo ważnej sprawie jaką jest PARKING !

 7. panie Grzeda, Dziemianko, Diektarenko macie racje odbierzcie dotacje policji na nieoznakowanego suv-a i przekarzcie na basen, niech kozysta spoleczenstwo( wyborcy czy jak wolicie suweren) a nie bujaja sie nowa fura granatowe darmozjady. popieram dwoma recami✋✋

 8. Szanowni Państwo, słucham właśnie Pana Dyrektora SOSiR rzuca kwotami remontu reaktywacji z sufitu bez żadnego rozeznania rynku, przepraszam był w Iwoniczu Zdroju i widział tam basen , no brawo !
  Super ekspertyza no szczęka opada!
  Wypłycenie basenu nie jest rozwiązaniem , słusznie wspomina ratownik , to spowoduję brak zainteresowania mieszkańców tym basenem , było by to naturalnym zabiciem tego obiektu , a nie o to chyba chodzi !
  Statystyki Pana Dyrektora SOSiR odnośnie wejść na basen czy wynajmu obiektów do prowadzenia działalności gospodarczej , szkoda komentarza.
  Zachęcam do obejrzenia wypowiedzi Pana Dyrektora SOSiR na sesji Rady Miasta
  https://www.youtube.com/watch?v=LE8BNhwxwxQ

 9. Tzw. Górka „diabelska” powinna być już dawno zagospodarowana. w środku miasta taki teren się marnuje. sprzedać działki pod budownictwo , las jest gminny i nie należy do Lasów Państwowych. Brawo pan Grzęda. Dba o swój okręg wyborczy.

  • tak jest niech RADNY Grzeda w ogole zmonopolizuje dzialki budowlane w nowej debie. pis po wszech czasy!!!

  • Niech monopolizuje,przynajmniej coś zrobi w przeciwieństwie do innych. Ile lat Wam blok obiecywali po kotlowni?

 10. Glebokosc basenu i trampolina to największe atuty tego miejsca!!! Zmniejszenie głębokości i usuniecie największej atrakcji jaka zawsze byla trampolina bylo by jak strzelenie sobie w kolano na starcie maratonu. To co najbardziej przyciagalo ludzi na basen bylo miejsce położenia czyli ścisłe centrum miasta i atrakcja jaka byla trampolina bo nawet jesli ktoś z niej nie korzystal to z wielkim podziwem wpatrywal sie w smialkow i ich akrobacje .

  • Ta wyedukowana katechetka co to do sejmu chciała niech się realizuje w kółku różańcowym najlepiej.

  • Pani Radna wie jakie koszty generują szkoły publiczne, przedszkola, domy kultury itp? Może należy to wszystko pozamykać wtedy nie będzie generować kosztów! Podobne myślenie ma dyrektor sosir. Pozamykać i będzie spokój! Skąd wy ludzie się bierzecie?!?

 11. A ja uważam że osoba/y, która/e zażądał/y basenem po prostu nie poradziła/y sobie z tym tematem i tyle. Rada Miasta i gminy powinna wyciągnąć konsekwencje w sprawie tych osób i to wszystko. A nie jak do tej pory przymykać oko lub zamiatać wszelkie wpadki pod dywan. Tak powinno być w normalnym mieście / kraju!

  • A ja się pytam, co zrobił w tej sprawie dyrektor sosir? Pisał w rubrykach swojego corocznego budżetu zapotrzebowanie na remont basenu. No to strasznie się orobił, trzeba mu nagrodę wręczyć albo medal! To kolejne pytanie : ile razy w przeciągu bycia dyrektorem, szanowny dyrektor wnioskował, apelował czy interweniował w sprawie remontu basenu do szanownej rady miasta? Na komisji lub sesji, pytam ile razy? Kolejne pytanie : ile wniosków projektów szanowny dyrektor złożył do instytucji zewnętrznych itp aby pozyskać jakiekolwiek środki na ten cel?

  • Gdyby ten pan od basenu pracował w prywatnym biznesie to długo by tam nie popracował, a tak kolega koledze krzywdy nie zrobi. Tylko dlaczego na takie przyzwolenie pozwala Rada Miasta? Dlaczego Radni pozwalają na takie praktyki? Czy Pan Przewodniczący zatrudnił by u siebie w firmie tego Pana? A może Pan Radny Paweł do Fitness Klubu zatrudnił by Pana Dyrektora?

  • Zatrudnianie urzędników to kompetencja burmistrza a nie rady. Rada nie może nic burmistrzowi zrobić w tej kwestii. O Rzemieniu i Kapuście radni od roku mówią żeby ich wywalić a Ordon trzyma takich

  • Samorządowcy „za” reaktywacją basenu letniego. A powinno być Samorządowcy „za” odwołaniem Dyrektora SOSiR!

 12. To jest po prostu niemożliwe wyremontować ten basen, przede wszystkim ze względów finansowych, nie będzie na to pieniędzy. Prościej byłoby poprowadzić drogę koło basenu i zagospodarować rejon Diabelskiej Górki.
  Teren basenu można by było wystawić wtedy na sprzedaż. Z kapitałem ze sprzedaży na pewno udałoby się wtedy zbudować nowy basen w innym miejscu po kosztach o wiele niższych niż się mówi. Z rekonstrukcją trampoliny oczywiście.

 13. To powinien być zabytek i na takowy powinno sie pozyskiwać środki co niewątpliwe byłoby łatwiejsze. Radni mocno waflują się z wiceministrem Warchołem, wiec zobaczymy ile warta jest ta „przyjaźń” i ile pieniędzy są w stanie załatwić.

 14. Ile kasy na naprawę basenu pozyskał przez lata urzędowania poseł Chmielowiec i burmistrz Ordon? Bo coś mi się wydaję, że aż 0 zł (słownie: zero złotych). Jak na 20 lat rządów to całkiem sporo. Gdyby tak przez kolejne 20 lat pozyskali te samą kwotę to można liczyć na to, że coś się w temacie ruszy.

 15. tragedia !!! tego sie nie da słuchać . człowieku , ty jesteś dyrektorem , weź się odsłuchaj !
  ile lat zbierałeś się do tych wypocin , które przedstawiłeś na sesji ! przez tyle lat nic nie zrobiłeś a teraz jesteś wielki ekspert i znawca, brak słów ! podajesz nie prawdziwe informacje , cytuję … basen jest czynny od pierwszych dni wakacji do 31.8. – jest to nieprawda , jak sam się chwilę potem przyznajesz że zamykasz 15 sierpnia, gubisz się w wypowiedziach, mieszasz w informacjach! domyślam się że zapoznałeś się z tymi informacjami tuż przed sesją i to pokazuję jakim jesteś dyrektorem .

 16. Wie może ktoś czemu kryta pływalnia w nowej dębie nie obsługuje kart Multisport? Czy to jakiś problem przystąpić do tego programu?

 17. To nic innego jak topienie pieniędzy w kolejnym bajorze ,patrz zalew , może jakaś inwestycja co by dała wymierne korzyści niż moczenie tyłka.

 18. Może póki co w tym kompleksie wybudować wodny plac zabaw dla dzieci młodszych i starszych. To teren rekreacyjo-sportowy, kiedyś będzie i basen. Podpatrzeć można w Przemyślu ul. Sanocka. Wśród atrakcji są gejzery ziemne, fontanny, tryskające pętle, wodne owady, armatka, galaretka i łuki, a nawet kwiatek nabierający wodę. Wodne place zabaw są w Tychach, Katowicach, Ciechocinku itd.W Rzeszowie też jest gotowy projekt i ruszy budowa.

 19. Popieram p.Mirkę Es.A co tam.Nie stać nas na parę projektów z których skorzysta po kilka osób dwa trzy razy w roku.Przecież możemy przebić Rzeszów, Przemyśl, Tychy, Katowice i Ciechocinek.A dlaczego nie Rodzinny Park Rozrywki w Zatorze czy Park of Poland – Suntago Wodny Świat w Mszczonowie.Ale to właśnie sposób myślenia ,,naszych radnych” Jest temat do zaistnienia.Za realizację i utrzymanie oni nie odpowiadają a będzie temat do kłapania i narzekania że jest źle.Napewno warto się zająć kilkoma sprawami jak na przykład odnowienie skipe-parku za basenem czy ścianka dla młodzieży też by się przydała.To nie kosztuje miliony.A może rada zaczęłaby jakąś współpracę z Zarządami Spółdzielni Mieszkaniowych i wspólnie coś zrobiły dla mieszkańców.A może by tak zacząć współpracę z MON bo mieszkańcy zaczynają mieć już dość poligonu. W kilku miejscowościach,nie tylko dużych, Samorządy lub Spółdzielnie Mieszkaniowe zbudowały dla mieszkańców tężnie solankowe.Też nie są to obiekty które kosztują miliony .Dla społeczeństwa ND,od maleńkiego dziecka po najstarszych, coś takiego jest wręcz pożądne . Polecam zajęcie się takim tematem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here