SPOTKANIE Z AMERYKAŃSKIMI ŻOŁNIERZAMI

14

We wtorek, 10 stycznia, w sali kameralnej Samorządowego Ośrodka Kultury w Nowej Dębie, odbyło się spotkanie samorządowców i kierowników lokalnych jednostek z amerykańskimi żołnierzami, którzy zaczynają przybywać na nasz poligon.

Spotkanie prowadził burmistrz Wiesław Ordon, który rozpoczął spotkanie od powitania przybyłych gości. W wydarzeniu udział wzięli: starosta tarnobrzeski Jerzy Sudoł, przewodniczący Rady Miejskiej w Nowej Dębie Damian Diektiarenko, sekretarz gminy Elżbieta Gil, komendant Komisariatu Policji w Nowej Dębie komisarz Jerzy Lis, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej Wiesława Barzycka, dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury Iwona Strojek i dyrektor Samorządowego Ośrodka Sportu i Rekreacji Adam Szurgociński.

Jako pierwszy głos zabrał burmistrz Wiesław Ordon. Wystąpienie dotyczyło najbardziej istotnych informacji o naszym mieście i atrakcji, które mają do zaoferowania tutejszy Samorządowy Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Samorządowy Ośrodek Kultury. Za sprawą informacji przekazanych przez burmistrza, Amerykanie poznali najważniejsze informacje o miejskich obiektach sportowych oraz wydarzeniach kulturalnych, które odbywają się na terenie naszej gminy. Poznali oni także więcej szczegółów dotyczących położenia Nowej Dęby i komunikacji naszego miasta z resztą Polski.

Następnie przyszła kolej na prezentację przygotowaną przez pracowników Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej. W jej trakcie dyrektor szpitala powiatowego – Wiesława Barzycka, przedstawiła słuchaczom szczegóły funkcjonowania kierowanej przez siebie lecznicy i tego jaką pomoc może zaoferować ona pacjentom, w tym także oczywiście przedstawicielom wojska. Później głos zabrał komendant Komisariatu Policji w Nowej Dębie – komisarz Jerzy Lis, który przybliżył żołnierzom szczegóły działania polskiej policji i to, jak wygląda jej współpraca z wojskiem.

Starosta tarnobrzeski Jerzy Sudoł wyraził swoją satysfakcję z obecności żołnierzy amerykańskich na poligonie w Nowej Dębie oraz przypomniał o długoletniej tradycji przyjaźni Polski z USA. Wystąpienie starosty dotyczyło również atrakcji i możliwości, które oferuje powiat tarnobrzeski w Nowej Dębie. Przedstawione zostało także znaczenie historyczne tutejszego poligonu.

Przewodniczący Rady Miejskiej – Damian Diektiarenko, zapewnił o przychylności społeczności gminy Nowa Dęba wobec żołnierzy amerykańskich. Przewodniczący wyraził także chęć lepszego poznania przybyłych na spotkanie zagranicznych gości, a także zdobycia informacji o ich wizji przyszłej relacji z miastem. Na koniec, przewodniczący powiedział, że liczy na dobrą współpracę i zapewnił, że lokalny samorząd pozostaje do dyspozycji.

Kolejnym punktem wydarzenia było przedstawienie się obecnych na spotkaniu żołnierzy amerykańskich. Wyrażali oni radość z tego, jak dobrze się tu czują, a także opowiadali o sobie i zadaniach ich armii w naszej części kontynentu. Na podstawie wcześniejszych przykładów przedstawiali korzyści płynące z obecności przedstawicieli ich wojska w Polsce, których beneficjentami były lokalne społeczności, czerpiące z tego tytułu korzyści ekonomiczne. Część ta przerodziła się w dyskusję, koncentrującą się na wzajemnych oczekiwaniach i prowadzącą do konstruktywnych wniosków.

Spotkanie zakończyło się zrobieniem zdjęć grupowych i bardziej szczegółowymi rozmowami polsko-amerykańskimi.

/UMiG

14 KOMENTARZE

 1. Jeszcze nam się beknie i to dobrze tym ,,sojusznikiem,, Iran Irak Kuwejt Awganistan…itd tam gdzie Ameryka tam i ich interesy żaden kraj nie wyszedł dobrze z tej niby przyjaźni.

 2. – ale na szpital to oni nic nie dadzą. Więc po co ta wazelina? A ponadto – nikt się mnie nie pytał czy ich chcę tu widzieć. Towarzysze belfry znowu przy korytku.

 3. cyta z Portal prawo.pl luty 2022, cytat: „Prezydent RP wydał postanowienie, które uprawnia żołnierzy USA, Kanady, Wielkiej Brytanii oraz Irlandii Północnej do używania środków przymusu bezpośredniego na terenie Polski. W niektórych przypadkach mogą też używać broni. Dotyczy to nie tylko stosowania siły wobec własnych żołnierzy, ale również wobec cywilów.
  Chodzi o postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 22 lutego 2022 r. w sprawie wydania zgody na pobyt komponentu Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych Ameryki, komponentu Sił Zbrojnych Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz komponentu Sił Zbrojnych Kanady na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, opublikowane w Monitorze Polskim.”

  cytat z Onetu z 2020 roku: „Żołnierze USA mają nie podlegać polskiemu prawu, a ich bazy będą eksterytorialne.
  Policja nie będzie mogła zatrzymać amerykańskich żołnierzy nawet za przestępstwa popełnione poza służbą, a ich bazy będą miały charakter eksterytorialny – na takie warunki pobytu żołnierzy USA miała zgodzić się Polska podczas zakończonych właśnie negocjacji. Jesienią umową zajmie się parlament, który musi ją zaakceptować.”

 4. Wiadomo teraz czemu Przewodniczący Uśmiechnięty jeździł czerwonym zagazowanym autkiem w tym tygodniu Lans bo to taki Big Brother.

 5. Powiem Ci Maro, że to były dzieje i przygoda. Rzeka wydarzeń pełna zawirowań jak nasz tajemniczy Lęg, który niejednemu wioślarzowi pokazał prawdę o nim samym.

  Tak było

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here