Katastrofa nad zalewem. Zginęło mnóstwo ryb

29

W ostatnim czasie mieszkańcy Nowej Dęby  odwiedzający miejscowy zalew, byli świadkami przerażającego widoku. Na wodzie unosiło się mnóstwo martwych ryb, a w odległości kilku metrów od brzegu unosił się obrzydliwy smród. Co takiego się stało ?

Jedyne co możemy powiedzieć na pewno to, że w wyniku zatrucia wody zutylizowano ok. 250 kilogramów martwych ryb. Jaka jest dokładna przyczyna zatrucia, tego nie wiadomo. Na chwilę obecną próbki wody pobrały służby odpowiedzialne za ochronę środowiska. Być może miejscowa Policja – która została poinformowana o całej sprawie – będzie prowadziła swoje, odrębne dochodzenie. Na dzień dzisiejszy ani właściciel obiektu czyli Samorządowy Ośrodek Sportu i Rekreacji w Nowej Dębie, ani Urząd Miasta nie wiedzą co się stało. Nikt nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie czy zatrucie nastąpiło z przyczyn biologicznych czy też w wyniku działań lub zaniechań osób trzecich.

Wędkarze, stanowczo odrzucają wersje jakoby przyczyną śmierci ryb była tzw. „przyducha”, gdyż według poczynionych badań zawartość tlenu w wodzie była w normie.

Do sprawy będziemy wracać. Zamieszczone w artykule zdjęcia zostały przesłane przez Czytelników.

Jednocześnie przypominamy o bezwzględnym zakazie kąpieli w zalewie.

 

29 KOMENTARZE

 1. to jest właśnie wizytówka nowej dęby smród bród i ubóstwo. a może to nowa plaga z serii tych egipskich. mohery won do kościółka bo może być gorzej

 2. Jak to jest?Działacze z koła PZW nr.12 oraz strażnicy ze społecznej straży rybackiej za papierek na stanowisku wędkarskim straszą mandatem,jeden z nich chwali się pieczątką jako bronią przeciwko wędkarzom.W trosce o kondycję ryb wymyślono siatkę do przechowywania złowionych ryb o długości co najmnien 2.5 metra a tu pomór ryb.Trzeba myśleć a nie obstawiać się regulaminami.Nasuwa się jeden wniosek,anulować umowę,wodę pozostawić tylko i wyłącznie w gestii władz gminy Nowa Dęba.Takie jest moje i nie tylko moje zdanie w tym temacie.

  • A co gmina zrobi z tą wodą, jedynie wędkarze dbają o ten zbiornik, gdyby nie oni to już dawno byłoby tu jedno wielkie śmietnisko. Jakoś nie widzę tu związku śnięcia ryb z winą wędkarzy, czy też działaczy miejscowego PZW. Miałem okazję obserwować w sobotę akcję uprzątnięcia śniętych ryb z Zalewu. Cholera nie widziałem tam nikogo z władz gminy czy też mieszkańców. Jedyni którzy zajęli się uprzątnięciem to panowie z władz koła i innych podmiotów w nim działających oraz kilku wędkarzy. Fajnie jest ponarzekać, zwalić winę na kogoś ale samemu coś zaradzić ciężko….

  • Szanowny mieszkańcu.Władze gminy,na czele z burmistrzem i dyrektorem SOSi R interesowały się zatruciem wody już od piątku od późnych godzin popołudniowych.Koło PZW posiada operat wodno-prawny na zalew.Czy spełnione są wszystkie wymogi tegoż operatu?Wg.statutu wędkarz zobligowany jrst do odpracowania iluś tam godzin na rzecz koła.W zamian za to panowie działacze wprowadzili tzw.ekwiwalent za godziny w wysokiści 10 zł.Obowiązkiem koła jest usunięcie padłych ryb,nikomu z tego tytułu łaski nie robią.

  • @mieszkaniec napisał:…… Cholera nie widziałem tam nikogo z władz gminy czy też mieszkańców…..
   Trzeba było ruszyć d u p s k o i wstać skoro świt.Dyrektor SOSiR-u był tam w sobotę już parę minut po szóstej rano sprawdzając czy masowe śnięcie ryb się nie powiększa.Pluć to każdy głupol potrafi.

  • Mieszkańcu ! Piszesz że jedynie wędkarze dbają o Zalew !
   A z kim jeszcze niby podpisana jest umowa o użytkowanie Zalewu ?
   Więc wybacz ! Ale to należy do OBOWIĄZKÓW użytkownika !!!
   Masz pretensje do władzy i mieszkańców !!! Popatrz na siebie i do roboty, korzystasz to sprzątaj!!!
   Bo takiego bałaganu jak wy wędkarze , to nikt nie zostawia !!!

  • No widać ten bałagan szczególnie po wizycie „pseudo” mieszkańców ND. Proponuję pospacerować troszkę nad Zalewem. Tyle śmieci co zostaje po plażowiczach i młodzieży to wędkarze w rok nie zostawiają. Służby porządkowe z SOSIR sprzątają tylko ścieżki i koronę zbiornika. Zejść niżej już im się nie chce lub nie wolno. Wybacz Gościu ale pampersów, opakowań po pizzy i innej spożywce wędkarze nie zostawiają. Mała jest twoja wiedza na ten temat.
   P.S.
   Ja nie śmiecę nad Zalewem a wierz mi z pewnością więcej razy go sprzątałem niż ty…..

  • @obywatel gc,a jakąż to chemią pryskają mieszkańcy porąb mieszkający wzdłuż ulicy Kanałowej.Jeżeli nie wiesz to informuję obywatela gc.Bystrzyk ma źródła tam gdzie jest stacja Statoil.Po drodze jest ulica Leśna,działki,basen jeden i drugi,remonta mostu na Kościuszki.Może by tam sprawdzić a nie p r z y……ć się do porąb.

  • pamiętam jak jeden z mieszkańców porąb zanieczyścił bystrzyk swoją budową aż straż miejska interweniowała! sprawdz to KTOSIU! ( u straży) to było na porębach!!!

  • Słyszałeś obywatelu gc że dzwonili tylko nie wiesz w którym kościele.Pleciesz takie farmazony,że albo jesteś całkowitym ignorantem, albo wyjątkowym cynikiem.To nie było ani zanieczyszczenie ani skażenie.Po prostu mieszkaniec dostał nakaz prokuratorski i musiał spuścić wodę z wykopanego na swojej posesji stawu gdyż zagrażało to sąsiednim budynkom mieszkalno-gospodarczym.A że spływająca ze zbiornika
   woda zrobiła się mętna to i jeden z mieszkańców podnósł, i słusznie alarm informując o tym fakcie prezesa koła wędkarskiego i odpowiednie służby.

 3. Zawsze mówiłem, że akwen zamknięty to katastrofa. Nawet Morze Bałtyckie jest w poważnie zagrożone. A co dopiero ten zalew z małą rzeczką, która nie dostarcza odpowiedniej cyrkulacji wody. Cały zalew do zaorania, a te inwestycje to przekręt jak nic. Afera za aferą.

  • Trzeba zapytać tego co liczy wschody i zachody słońca, przypływy i odpływy.
   Pewnie mu się coś pokiełbasiło w liczeniu !!! :-)
   Już wiem !!!!!!
   To wszystko wina zaćmienia księżyca ! Ten od wyliczeń nie wziął pod uwagę tego zjawiska i wyszło jak wyszło !!!!
   To jak z tymi krzywymi murkami na Plantach, niby tam był niby to widział ale i tak podpisał protokół odbioru. Bo ciemny naród kupi wszystko !!!

 4. A PREZESI MIEDZY CZASIE SOBIE PODWYZKE ZAFUNDOWALI PO 1000 ZŁ A PRACOWNIKOM PO 100 ZŁ BRUTTO W DODATKU TAK KAPUSCIANY ŁEB DBA O LUDZI ,,,,,,, TYLKO JEGO PRZYDUPASY ZGARNEPO PO 500 ZŁ PODWYZKI! :(

 5. https://www.pzwnowadeba.pl/?mobile=1
  Ciekawe posunięcie „panów działaczy ” z nowodębskiego koła PZW.Aby zadowolić wędkarzy wspaniałomyślnie zezwolili na wędkowanie w tutejszym zalewie.Nieważne czy ryba jest podtruta czy nie MY WAM POZWALAMY.A nie łaska dać rybie odpocząć,poczekać aż rybia populacja zregeneruje siły?
  Zaznaczam,ja z „panami działaczami”dyskutuję.Ja do nich mówię i wszelkie tychże panów ujadanie w kierunku mojej osoby TO MI LOTTO.

  • Posunięcie całkiem logiczne. Wyniki badań nic nie wykazały ale napewno coś jest nie tak bo ryba sama z siebie nie padła ale jeśli Zarząd Koła nawet nie powiadomił ichtiologa Zarządu Okręgu żeby pobrali dodatkowe próbki do badań to lepiej teraz udostępnić zalew do wędkowania i umyć ręce jak by coś komuś się stało.

  • ZO Tarnobrzeg doprowadził do upadku dobrego łowiska jakim była Wilcza Wola.Pomór ryb w zalewie Nowa Dęba to pewnie wina marsjan.Kto tu kogo kryje?Zalew Machowski przejął pod swoje skrzydełka ZO Tarnobrzeg.Wcześniej były rozsądne opłaty dla członków okręgu tarnobrzeskiego.Nastał nowy prezes, szanowny pan Ciepliński.Trzeba było w y e b a ć naszego nowodębskiego prezesa rękami nowodębskch działaczy,opłaty drastycznie wzrosły.Wszak trzeba utrzymać Szymanowice,łowisko dla wybranych.

 6. https://www.pzwnowadeba.pl/?mobile=1
  Ciekawe posunięcie “panów działaczy ” z nowodębskiego koła PZW.Aby zadowolić wędkarzy wspaniałomyślnie zezwolili na wędkowanie w tutejszym zalewie.Nieważne czy ryba jest podtruta czy nie MY WAM POZWALAMY.A nie łaska dać rybie odpocząć,poczekać aż rybia populacja zregeneruje siły?
  Zaznaczam,ja z “panami działaczami”nie dyskutuję.Ja do nich mówię i wszelkie tychże panów ujadanie w kierunku mojej osoby TO MI LOTTO.
  Powtarzam,ja z „panami działaczami”nie dyskutuję,ja do nich mówię.

 7. Kto Pilnuje Porządku od 22 -ej w tej wSi , takiego Chamstwa Buractwa wracające z nad zalewu to nigdzie nie ma oraz Tych Wsioków jeżdzących z nadmierną prędkością na Kościuszki , to w niedalekiej miejscowości częściej można spotkać radiowóz niż tutaj , chyba Burmistrzowi reszcie rajców oraz Komendantom to na rękę ……..

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here