Koronawirusa: Od soboty kolejne obostrzenia.

34

KOMUNIKAT RZĄDOWY:

 

W związku z dynamiczną sytuacją epidemiczną rząd reaguje na bieżąco i wprowadza kolejne zasady bezpieczeństwa. Przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się koronawirusa jest obecnie naszym priorytetem. Od soboty, 24 października cała Polska zostanie objęta obostrzeniami czerwonej strefy. Wśród zmian znajdą się: zajęcia zdalne również w klasach 4-8 szkół podstawowych, obowiązek przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna, a także ograniczenia w funkcjonowaniu lokali gastronomicznych, sanatoriów oraz organizacji imprez, spotkań i zgromadzeń. Rząd uruchamia też Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów – program przeznaczony do koordynacji pomocy osobom starszym, zarówno na szczeblu centralnym, jak i samorządowym.

Nowe zasady bezpieczeństwa w całym kraju

Od 24 października obostrzenia dotyczące strefy czerwonej będą obowiązywać w całej Polsce. Dodatkowo wprowadzamy nowe zasady bezpieczeństwa w zakresie edukacji, gospodarki oraz  życia społecznego. Będą to:

 • objęcie nauczaniem zdalnym klas 4-8 szkół podstawowych – (szczegóły określi MEN w rozporządzeniu);
 • w godzinach 8:00-16:00 obowiązek przemieszczania się dzieci do 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna;
 • zawieszenie działania sanatoriów z możliwością dokończenia ostatnich turnusów rozpoczętych przed 26 października;
 • zawieszenie stacjonarnej działalności lokali gastronomicznych i restauracji przy dopuszczeniu prowadzenia działalności w zakresie dowozu lub na wynos;
 • max. 5 osób spoza wspólnego gospodarstwa domowego podczas imprez, spotkań i zebrań w przestrzeni publicznej (z wyjątkiem spotkań służbowych). Dotyczy to także zgromadzeń w rozumieniu ustawy o zgromadzeniach publicznych;
 • ograniczenie przemieszczenia się osób powyżej 70. roku życia – z wyłączeniem wykonywania czynności zawodowych, zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego czy też udziału we mszy świętej lub obrzędów religijnych.

Uwaga!

W całej Polsce obowiązują wcześniej ustalone limity i ograniczenia dla strefy czerwonej, w tym m. in. w zakresie wydarzeń wydarzenie religijnych odbywających się w kościele, istnieje obowiązek zakrywania ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult. W uroczystościach religijnych limit 1 osoba na 7 m2.

Zostańmy w domach i przestrzegajmy zasad

Skala rozprzestrzeniania się koronawirusa zależy od nas samych. Dlatego ważne jest przestrzeganie ustalonych obostrzeń i reżimów sanitarnych. Wszystkim zalecamy pozostawanie w domach, o ile jest to możliwe. Ograniczajmy wychodzenie z domu do absolutnego minimum, poza wykonywaniem pracy, czy zaspokajaniem niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego.

Zalecenie DDMA+W

Skuteczna walka z koronawirusem jest możliwa dzięki przestrzeganiu podstawowych zasad postępowania. Rozszerzamy zasadę DDMA na DDMA+W, czyli:

 • Dystans
 • Dezynfekcja
 • Maseczka
 • Aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe
 • Wietrzenie

Utrzymywanie dystansu społecznego min. 1,5 m, częste mycie rąk i ich dezynfekcja oraz zakrywanie ust i nosa to podstawowe czynności, które pozwalają ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem. Warto też często wietrzyć pomieszczenia, w których przebywamy, szczególnie w miejscach pracy czy placówkach oświatowych.

Walkę z zagrożeniem wspiera też aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe.  Jest ona w pełni bezpieczna, bezpłatna i dobrowolna. Im więcej osób będzie z niej korzystać, tym szybciej i skuteczniej ograniczymy tempo i zasięg rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów

Zgodnie z zapowiedziami rząd uruchamia program Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów, dzięki któremu pomoc seniorom w okresie pandemii koronawirusa i działania podejmowane w tym zakresie przez rząd, samorządy, ośrodki pomocy społecznej i wolontariuszy będą przebiegały sprawniej, a osoby starsze uzyskają niezbędną pomoc w trudnym czasie. Koordynatorem programu jest Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Specjalna darmowa infolinia dla seniorów – 22 505 11 11

W ramach Korpusu uruchomiona zostanie specjalna, bezpłatna infolinia przeznaczona dla seniorów (22 505 11 11). Za jej pośrednictwem osoby starsze będą mogły poprosić o pomoc w czynnościach, które wymagają wyjścia z domu, a które utrudnione są przez pandemię.

Wolontariusze, organizacje pozarządowe i harcerze wspólnie dla seniorów

Dane kontaktowe zgłaszającego się seniora będą przekazywane do właściwego terytorialnie ośrodka pomocy społecznej, które będą się kontaktować z osobą zainteresowaną  w celu ustalenia zakresu pomocy. W takie wsparcie seniorów będą zaangażowani wolontariusze i organizacje pozarządowe, a także Ochotnicza Straż Pożarna, Wojska Obrony Terytorialnej i harcerze.

Jak pomagać?

Jeśli chcesz pomagać potrzebującym osobom starszym, zgłoś się! Jak to zrobić?

Jak skorzystać ze wsparcia?

Korzystanie z infolinii, a także udzielenie pomocy, np. zrobienie i dostarczenie zakupów jest bezpłatne. Senior korzystający ze wsparcia w ramach Korpusu pokrywa jedynie koszty ewentualnych zakupów.

Pomoc skierowana jest do osób powyżej 70. roku życia. W szczególnych przypadkach wsparcie otrzymają też młodsi seniorzy. Realizacja usługi w postaci dostarczenia zakupów nie przysługuje jednak osobie, która korzysta z usług opiekuńczych, bądź specjalistycznych usług opiekuńczych.

Pomoc dla seniorów

Zadaniem gmin będzie prowadzenie rejestru seniorów, którzy zdecydowali się na pozostanie w domu i potrzebują wsparcia wolontariuszy.

Samorządy gminne będą mogły skorzystać z dofinansowania ze środków budżetu państwa na zorganizowanie i realizację usługi wsparcia. Środki te będą mogły zostać przeznaczone m.in. na zatrudnienie nowych pracowników do realizacji zadania, przyznanie dodatków zadaniowych, zlecenie usługi organizacjom pozarządowym czy jej zakup od prywatnych podmiotów.

/Gov.pl

 

34 KOMENTARZE

 1. Jest koniec października, wybory były w lipcu. Każdy zachęcał żeby tłumnie iść głosować na Andrzeja, redakcja i nasi radni zbierali podpisy na liste poparcia jedynego słusznego kandydata. Moje pytanie, gdzie on kur..a teraz jest?? Co zrobił od wyborów, na czym sie wypowiedział? Wygrało sie i tyle? Można pierdzieć w stołek? Znowu daliście sie nabrać jak dzieci ale dalej ślepo pójdziecie zbierać listy poparcia nastepnym razem.

  • Jest, jest, jest ujawnił się – dał dziś medal młodej tenisistce – och jak pięknie podpisywać się pod czyimś sukcesem! Wielki Mały człowiek – jutro znów schowa się do dzupli

 2. Niemożliwe. Przecież pisowskie narodowe nieudaczniki w trakcie kampanii wyborczej odwołali pandemię krzycząc na wiecach, że wirus został zlikwidowany i nie ma się czego bać. Buahahahaha. Czapajew się w grobie przewraca. Skoro poszli na taki deal to samoloty muszą już mieć przygotowane do ewakuacji. szydełko gadała, że rząd pis nigdy nie wyśle policji na obywateli, a co teraz robi? Buahaha, a i tak nadal będą nieudaczniki, którzy będą stawiać krzyżyk przy narodowych pisowski nieudacznikach. Zagłada się zbliża, więc przynajmniej skończy się ten cyrk. Panie, wyślij atom na Ziemię.

 3. Niby chcą, by ludzie nie brali udziału w skupiskach, ale jakoś nie widzą nic złego w tym, że ludzie będą piętrzyć się w kolejkach. Istna paranoja. Niby z czymś walczą, ale jak się przyjrzeć to rzeczywistość mówi coś innego.

 4. Podoba mi się tez logika zamknięcia lokali gastronomicznych. Na razie zamykają na 2 tygodnie, jeśli to nie pomoże, to zamkną na kolejne 2 tygodnie.
  No tak, ma to sens. Skoro lokale są zamknięte dla klientów, a mimo to ludzie nadal się zarażają tak masowo, to znaczy, ze problem tkwi w zamkniętych lokalach i w dalszej perspektywie to pomoże.

  Co za nieudaczniki!

 5. I tak Jarek pojedzie znicze palić bez maseczki, z obstawą i przy zamkniętym cmentarzu – aby go nie ogrozili inni odwiedzający mogiły bliskich i przyjaciół

 6. Wirus jak i tematy poboczne jak Giertych, LBGT, nagonka na opozycje, pseudo sukcesy w programach socjalnych są niczym w porównaniu jak podzielili Naród, co widać po wpisach na tym portalu – skakanie do gardeł i bluzgi. PISowskaDESTRUKCJA. A kasa Państwa pusta jak studnia u Kali z Afryki – tak to jeszcze w historii nie było. Dlatego należy zaPISać im to jako sukces i wpisać do księgi Guinnessa – w tak krótkim czasie rozłożyć kraj – nie potrzeba Stalina i Hitlera! Jeden mały człowieczek z Żoliborza zrobił robotę – przerost ambicji nad treścią. Amen

 7. Ja w kwestii formalnej: W którym momencie przestaje się być chronionym prawnie cudem życia, a zaczyna kimś, kto może umrzeć w karetce pod szpitalem, bo nie ma wolnych miejsc?

  Pomijam kwestię ostatnich fikołków, gdzie reprezentanci służby zdrowia nie będą mogli zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej w razie błędów i uchybień.

  Mordy wytarte sloganami na temat ochrony życia od poczęcia, a rzeczywistość pokazuje zupełnie coś innego.

 8. Chcieliscie pisiorów u władzy to macie…i posłuchajcie premiera i prezydenta waszego jak zamiast budować solidne państwo jeżdżą po pipidówach itelewizorach i pieją jacy to oni sprawni ile zrobili i jacy my palaczki wielki naród? Gomółka i Gierek to przy nich pikusie….

 9. PiS PiSem ale to konfederacja najbardziej nalegała na ten projekt i wniosek do TK . Nie patrz w tv . Doczytaj że oprócz PiSu w głównej mierze przyczyniła się konfederacja i PSL Kukiz . Wrzuć w neta aktywistkę kaja godek.i zobaczysz koło kogo stoi k. Bosak. Okej również się nie zgadzam z wyrokiem TK bo jak można za kobiety decydować ale osadzajmy równo PIs PSL i konfederację .

 10. No i cyk obowiązkowe szczepienia pod przymusem. Szczepionki jeszcze nie ma, prób klinicznych też nie, ale już sobie zrobili grunt pod interes i pod to, by ludzi wyszczepić, a jak Ci będą masowo umierać to nikt nie zostanie pociągnięty do odpowiedzialności. Jakiś koszmar.

  • Dopoki Bozia nie odwola kary to wam zadna szczepionka nie pomorze, bylem od wiosny aktywny jestem ido wiosny bede aktywny ze zdwojona sila

 11. Do Poranek# mylisz się i to wielce – głęboki defekt mózgu może złapałeś? ! Niestety nie ma równych i rowniejszych, chyba że w państwach totalitarnych lub w literaturze np. u Orwella „Folwark zwierzęcy”

 12. A król i jego pazie w MKBP dalej nie stosują się do dekretu biskupa i wciskają komunie do buzi. Nikt nie wyznaczony do komunii na rękę. Trzymajcie ludzi dalej w ciemnocie młodzi obserwują.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here