Budżet na rok 2020 uchwalony! Zobacz jakie inwestycje będą realizowane w tym roku

49

Rada Miejska większością głosów przyjęła budżet na 2020 rok. Wydatki budżetu sięgają 87 mln zł, z czego 12 mln zł stanowią wydatki majątkowe.

Dużą ich część pochłonie dokończenie budowy sali gimnastycznej w Chmielowie (1,85 mln zł), jak również niezbędna przebudowa i modernizacja budynku gminnego przy ulicy Kościuszki 110 (wydatek ze strony gminy 1,3 mln zł). W budżecie zagwarantowano również środki na ponowne uruchomienie fontanny przy ulicy 1 Maja.

Długo oczekiwany remont schodów przy SOK ma zostać wykonany przy udziale środków zewnętrznych, które zadeklarował pozyskać burmistrz. Kontynuowana będzie budowa kanalizacji w Alfredówce i Budzie Stalowskiej (całość: 1,625 mln zł)

Każdego roku ogromną ilość pieniędzy pochłania oświata. W roku 2020 będzie to aż 27 mln zł. Dla przykładu: szkoła podstawowa w miejscowości Cygany kosztuje ponad 1 milion złotych rocznie, przy czym uczęszcza do niej zaledwie 44 dzieci. Z kolei Szkoła Podstawowa w Alfredówce to koszt około pół miliona rocznie przy …. 12 dzieciach. Do podanych wyliczeń należy również dodać fakt, że szkoła w Rozalinie, do której nie chodzi żadne dziecko kosztuje ok. 50 tysięcy złotych rocznie.

W tym miejscu należy z ubolewaniem podkreślić, że przez ostatnie lata nie dokonano reformy gminnej oświaty. Dzisiaj burmistrz Wiesław Ordon i jego radni, którzy odpowiadają za te sytuację, zamiast przedstawić pomysł na wyjście z tego impasu proponują pozostałym samorządowcom zwiększenie wydatków na szkolnictwo i to w atmosferze rodzącej podejrzenia graniczące z pewnością, że merytoryczna dyskusja i analiza sytuacji oparta o twarde dane ma zostać zastąpiona „demokracją wiecową” polegającą na tym, że kto liczniej i głośniej przyjedzie na sesje rady miasta, ten „wyszarpie” swoje. Czy takie podejście służy dobru gminy? Odpowiedź wydaje się oczywista.

Mimo olbrzymich wydatków na oświatę, radni zabezpieczyli 190 tysięcy złotych na ewentualne dostosowanie pomieszczeń w jednym z sołectw pod adaptacje przedszkola. O tym gdzie takie przedszkole mogłoby powstać będą decydować mieszkańcy Chmielowa, Cygan i Jadachów, wraz z radnymi.

Samorząd musiał również zabezpieczyć środki na podwyżki pensji minimalnej zarówno w Urzędzie jak i pozostałych jednostkach organizacyjnych co stanowi spory wydatek w finansach naszej miejscowości.

Budżet SOK-u wyniesie 1,5 mln złotych i zabezpieczono w nim fundusze na organizację „Militariady”. Rada Miejska przekazała również dotacje dla szpitala powiatowego w wysokości 100 tys złotych, która ma zostać przeznaczona na zakup specjalistycznego sprzętu.

W tym roku w zakresie inwestycji drogowych planuje się wykonanie ulicy Spacerowej nad zalewem, ulicy w Ogrodzie w celu uwolnienia działek pod budownictwo jednorodzinne (teren pomiędzy ul. Sikorskiego a PGKiM), ul. Drozdowską i odwodnienie ul. Hubala, jak również ul. Majdańską w os. Poręby. W os. Dęba nastąpi kontynuacja wykupu gruntów pod budowę łącznika ul. Zarzecze z ul. A. Krzywoń, jak również: remont ul. Witosa. Zabezpieczono również środki na wykonanie projektu technicznego ul. A. Krzywoń oraz chodnika wzdłuż ul. Wojska Polskiego.

Ul. Śmiśniewicza (drugi dojazd do strefy) doczeka się wykonania programu funkcjonalno-użytkowego, a kolejny etap przebudowy dróg na nowodębskiej strefie ekonomicznej pochłonie 1,5 miliona złotych.

Przy ul. Jana Pawła II 20 zostanie naprawiona nawierzchnia („dywanik”), a przy MGOPS powstanie nowy, duży parking. W Chmielowie zostanie wykonana droga Rachwałowa, w Cyganach Kamyczkowa, a w Tarnowskiej Woli tzw. Sztymberek. Jadachy doczekają się remontu tzw. Kozielca. Wspólnie z powiatem zostaną wykonane chodniki w Rozalinie i Cyganach. Natomiast w Chmielowie będzie budowany deptak pieszy przy ul. Kolejowej (160 tys. zł dotacji od gminy dla powiatu).

Dokonana zostanie także rozbiórka garaży przy ulicy Jana Pawła II co poprawi estetykę tego miejsca. Teren będzie mógł być wykorzystany w przyszłości pod budowę parkingów dla mieszkańców okolicznych bloków.

Zabezpieczono również środki na realizację społecznych oczekiwań, związanych ze zmianą miejscowego planu zagospodarowania na os. Północ, oraz przygotowanie miejscowego planu na ul. Niżańskiej w os. Poręby Dębskie. Nie zapomniano również o oświetleniu ulicznym na ul. Borowej, Grzybowej i Pod Wieżą (os. Poręby). Nowe lampy staną także w Alfredówce.

Ponadto w budżecie znalazły się mniejsze wydatki, takie jak zakupy mundurów i ekwiwalent dla kierowców OSP, fundusze na kluby sportowe i stowarzyszenia, oraz drobne remonty i zakup nowego sprzętu w jednostkach gminnych i sołeckich.

Budżet w liczbach:

Wydatki ogółem: 87 mln zł;

Bieżące: 75 mln zł, w tym oświata i wychowanie 27 mln zł;

Majątkowe: 12 mln zł;

Dochody ogółem: 81 mln zł;

Deficyt: 6 mln zł.

49 KOMENTARZE

 1. „Dokonana zostanie także rozbiórka garaży przy ulicy Jana Pawła II co poprawi estetykę tego miejsca”
  dziekuje radnemu Lukaszowi Serafinowi za zrobienie porzadku z tymi barakami. Ma pan moj glos.

 2. Widzę, że znalazła się kasa na remont fontanny na 1 Maja. A ja już dzisiaj się mogę założyć, że będzie jak ze schodami do domu chłopa. Rok temu radni zapisali w budżecie kasę na remont tego badziewia, a wójt na złość nie zrobił tego remontu. Kasa przepadła. I jestem na 99% pewien, że zrobi to z fontanną. Będzie robił te swoje projekty, rysunki. Wywinduje koszty do 40 milionów i powie że nas nie stać. Jestem pewien że odwali jakąś maniane byleby tylko na złość zrobić. Mam nadzieję, że się na koniec roku będę móc bić się w piersi za pomyłkę.

 3. Oświata pochłania największą cześć budżetu gminy. Przy czym:
  Szkoła w Cyganach – 1 000 000 zł – 44 dzieci
  Szkoła w Alfredówce – 500 000 – 12 dzieci
  Szkoła w Rozalinie – 50 000 – 0 dzieci
  Logika burmistrza: Zbudujmy jeszcze jedną placówkę na kartę nauczyciela żeby wydawać jeszcze więcej kasy na oświatę.
  To ja się zastanawiam czy aby wszyscy zdrowi?

  • wojt byly nauczyciel,czyli kruk krukowi oka nie wykole.to takie proste i logiczne.szkoły sa tylko i wyłacznie miejscami pracy dla samych nauczycieli,(przywilejow od tow.broniarza) i personelu pomocniczego ,i nie wazne czy jest 14 czy 5 dzieci !!!

  • 500.000 dla 12 dzieci !!! Za 1 mln zł można zrobić wiele chodników dla mieszkańców. Dzieci można dowozić do pobliskiej szkoły.

 4. Akurat tam gdzie są dzieci to się opłaca inwestować więcej. Tak ,,rządzicie,, wszyscy razem wzięci i ci z prawej i z lewej że się rzygać chce bo już nikt nie wie kto kim jest i z której strony. A te dewagacje damy tam gdzie swój a nie gdzie jest potrzeba to robicie to samo co wcześniejsi radni tylko w gorszej odsłonie ,, Nowa Rado,, Jesteście Dokładnie Tacy Sami Jak Poprzednicy A Może Nawet Gorsi BO Daliście Nadzieję że Będziecie Inni Lepsi. Nas nie obchodzi kto da ważne żeby było. A was ,,gwiazdy,, tylko własne interesy obchodzą. I tak w gminach ościennych jest kilka przedszkoli a w dębie prywatny inwestor. Jak to jest że wszystkim się opłaca gminom dookoła a wam nie pomimo że macie więcej kasy na wszystko.

  • Bzdura. Czysty populizm. Tam gdzie jest bardzo mało dzieci to się nie opłaca. Taka demagogia z lat 90 że nawet jak jest jedno dziecko to się opłaca na nikim nie robi wrazenia. Czasy i mentalność się zmieniły. Ludzie wiedzą co ile kosztuje.12 dzieci w Alfredowce. To się opłaca tylko pani dyrektor takiej szkoły a na bank nie mieszkańcom gminy. Jadachy chcą przedszkola i Cygany tez. Nie da się w każdej wsi zrobić. Trzeba zrobić jedno i dla dobra dzieci wybrać najlepszą lokalizację a nie zmuszać wszystkich krzykiem że ma być w Chmielowie i koniec dyskusji. I nie kłam że sobie wybrałeś nową radę bo w Chmielowie sobie wybrałeś to samo co od 20 lat czyli Ordona i Skimine. To niech ci oni teraz robią jak ci coś obiecali. A moi radni których wybrałem póki co robią to co mieli na ulotce i z tego będą rozliczani w swoich okręgach wyborczych. Trzymam ulotki i będę punktował jak nie będą wypełniać programu wyborczego.

 5. Co za populizm a co z głosami nie oddanymi na R .Skiminę są 2 mandaty w Chmielowie czy nie oddanymi na P. Ordona. Tylko przez lata oddawane były głosy na osoby z ,,waszego kręgu,, pisowskiego ,, ??? Czy głosy oddane na tych ludzi
  się dla was nie liczą ???Czyżby w Chmielowie przez tyle lat był tylko jeden radny i tylko jeden startował. Czy nikt nic nie robił? A pieniądze sołeckie przez lata wydawane na projekty i koncepty przedszkola? To nic? Nic się nie stało? I teraz mamy zapomnieć ?? Cała wieś się zaangażowała nawet ta co nie jest w okręgu Skiminy i co???? Tak zostawiacie swoich ludzi którzy chyba też w tym temacie dreptali ??? Ciekawe czy ktoś z waszego kręgu wystartuje jak tak traktujecie Chmielów. To może wasi przyszli radni podziękowują wam za udaną anty – kampanię.

  • Jesli pan pyta to ja odpowiem: Tak! Głosowanie na Ordona i Skimine to zmarnowanie głosu. Natomiast wystarczy stowarzyszenie założyć w Chmielowie i powołać przedszkole. Będzie 100,% dotacji na każde dziecko. W czym problem? Czy chodzi ci o to żeby było przedszkole czynne 12mscy w roku o godzinie dłużej niż publiczne czy chodzi o kartę nauczyciela, miesiąc wakacji i krótszy wymiar godzin?

 6. Z sesji i artykułu w info na temat dzietności jasno wynika że przedszkola w Chmielowie nie będzie. Bo są Cygany z pustą szkołą i Jadachy z aspiracją wice przewodniczącego a Chmielów niech dostanie po dupie bo tam na burmistrza głosowali. Mnie nie obchodzi czy to będzie stowarzyszenie prowadzić mnie obchodzi żeby to było. Bo od kilku lat dobrych się oto walczy a na ostro to od 6 lat. A tu wyskakują młodzieńcy i mówią stop. Jakoś żadna z tych miejscowości Cygany Jadachy nigdy nie aspirowała do utworzenia przedszkola. Co do byłej R. Chmielowiec nic nie mam bo niekonwencjonalnie realizowała swoje cele. P. Kosior żałuję że nie wygrał ostatnio nie trzeba było drugich wyborów organizować. A w ulotkach kandydatów związanych z PiSem lub środowiskiem PiSu przez ostatnie lata można poczytać o przedszkolu??? To czy aktualnie PiS jest PiSem czy się wycofał z PiSu i co z jego obietnicami PIS na naszym terenie.

 7. a może stołki już rozdane zostały ? na dyrektora/ kę przedszkola , pracowników widać już ustawka na całego była w Chmielowie ?

 8. To niech info napisze o tym artykuł na 2 strony będzie o tych stołkach skiminowych. Ja z chęcią poczytam i będę wracać do tej lektury przynajmniej raz w tygodniu a radni mają komisję rewizyjną niech zbada tą sprawę

 9. Dochody Kolbuszowej 132 mln zł wydatki na inwestycje w 2020 r. z budżetu miasta 25 mln zł,rewitalizacja Kolbuszowej, dotacja na przebudowę dworca PKS 12 mln zł, przebudowa deptaków, budowa bulwarów nad nilem 5 mln zł, budowa parku niepodległości 5 mln zł. dostosowanie stacji PKP do Podmiejskiej Kolej Podkarpackiej 3 mln zł. przebudowa stadionu sportowego przy ulicy Wolskiej 6 mln zł, to najważniejsze inwestycje Kolbuszowej z Unii Europejskiej na 2020 zaś 25 mln z Budżetu miasta na inwestycje w Gminie i Mieście Kolbuszowa, oj biedna ta Nowa Dęba. kiepskie inwestycję i ubogie. po za tym w Werynii k.Kolbuszowej duża inwestycja budowa Uniwersytetu Rzeszowskiego wydziału Biotechnologii na które z Unii zostało przeznaczone 16 mln zł, będą kształcić się lekarze i będą prowadzone badania. SSE STREFA Kolbuszowa w pełni zagospodarowana i wydzierżawiona nowym firmą. druga strefa Przemysłowa w Kolbuszowej przy Błoniach kolejne firmy się budują, i w planach Budowa Lądowiska sanitarnego na Potrzeby Szpitala Powiatowego w Kolbuszowej koszt 5 mln zł.

  • Po chuj to piszesz? Kolbuszowa widać ładuje kasę w siebie reszta gminy i cały powiat się składa na tą mieścine tak ich pięknie dymaja że nigdzie nic się nie dzieje tylko w tym zadupiu. Poczekaj aż się powiat rozsypie.

  • Leśne dziadki (Ciminy itd.) nic nowego i mądrego nie wniosą. Stawiam na młodą Radę. Za nimi dopiero rok, dadzą radę, Powodzenia!

  • Mickiewicza to droga powiatowa i należy ją najpierw cała odrestaurować ale starosta Sudoł zajęty jest robieniem dróg na wioskach w Baranowie i nakreślaniem przebiegu drogi ekspresowej S9 więc nie wolno mu zawracać tęgiej głowy takimi polnymi dróżkami jak Mickiewicza w Nowej Dębie.

  • Czy w drobnych remontach obiektów sportowych zostały ujęte środki na remont basenu letniego ?

  • No właśnie, kiedy odbędzie się remont basenu letniego. Kolejne wakacje z zamkniętym basenem, nikt nic nie robi przez tyle czasu, przecież jest tam tj. w Sosir jakiś dyrektor czy kierownik od tych spraw! Przez tyle lat basen był główną atrakcją wakacji w Nowej Dębie a przez ostatnie lata świeci pustkami i straszy swoim wyglądem. Może najwyższa pora coś z tym zrobić, przecież są dofinansowania projekty czy dotacje unijne na takie cele. Dziwię się że do tej pory nic nie jest robione w tej sprawie. Może nowi młodzi Radni rozwiążą tą zagadkę i przywrócą tą letnią atrakcje jaką jest basen letni?

  • Alina, za basen letni odpowiada dyrektor sosir, co z puszek nie brał. Przez okres jego dyrektury nie wiele zostało poczynione w tym i innych miejscu a nawet wiele z tych miejsc zostało zamknięte. Dla przykładu, siłownia zamknięta, basen letni zamknięty, dirt park zamknięty, hotel zamknięty, kręgielnia nawet nie zdążąono jej otworzyć, itp. Za to wszystko odpowiada nie pan dyrektor ale jego przełożony pan burmistrz. Więc pretensje należy kierować do Burmistrza a nie do pana co z puszek nie brał.

 10. Od znajomych z parafii na północy ostatnio znowu wysłuchałem epopei o tym, jak montują organy z importowanego złomu, więc postanowiłem w tym miejscu zrobić Państwu ZA DARMO specyfikację sprzętu wystarczającego do zwykłego kościoła parafialnego, który nie jest archikatedrą.

  Organy elektroniczne Viscount Vivace 90 (3 manuały/klawiatury + nożna basowa) 33 000 zł zamiast 200 000 zł i bez kosztów przyszłej konserwacji piszczałek. Mają tyle możliwości brzmieniowych (można posłuchać przykładów na stronie salonu muzycznego poniżej), że jest pytanie, czy którykolwiek miejscowy organista to i tak wykorzysta. W każdym razie będą mieli dużą wygodę ustawiania sobie różnych rejestrów na osobnych manuałach na różne części mszy. Organy mają wbudowany odsłuch głośnikowy dla organisty.

  https://www.thomann.de/pl/viscount_vivace_90_laminat_3.htm

  Dwie kolumny aktywne (czyli z wbudowanym wzmacniaczem) JBL PRX812W – łącznie za dwie 6200 zł

  https://www.thomann.de/pl/jbl_prx812w.htm

  Mikrofon standardowy wokalowy Shure SM58 dla organisty – 450 zł.
  Bono z U2 nagrał na nim parę parę albumów, to i organista Wojtek da sobie radę, tym bardziej, że pewnie nie jedno wesele na SM58 opędził. Założyć zwykłą mikrofonową gąbkę, żeby nie było basowych p, b, t w głośnikach i można na nim śpiewać przez 20 lat.

  https://www.thomann.de/pl/shure_sm58s.htm

  Mikrofon standardowy instrumentalny Shure SM57 – 450 zł.
  Na potrzeby skrzypiec czy trąbki, jak ktoś sobie zamówi Ave Maria na ślub. Najbardziej niezniszczalny i najczęściej używany mikrofon w historii świata.

  https://www.thomann.de/pl/shure_sm57_lc.htm

  Mikser Yamaha MG10 – 700 zł.
  4 wejścia mikrfonowe, 2x dual mono wejścia liniowe na organy, ew. jakiś podkład muzyczny do materiałów z rzutnika puszczanych z komputera, odtwarzacza CD/MP3. Zdowojone wyjścia liniowe, jedna para na nagłośnienie główne, druga para na potrzeby osobnego odsłuchu, jeżeli taka potrzeba na jakimś wydarzeniu się pojawi.

  https://www.thomann.de/pl/yamaha_mg10.htm

  Kondycjoner prądu Furman M-10Lx E
  Jakby siało od instalacji świetlnej brumami, dodatkowo wyczyści prąd z harmonicznych, które psują sprzęt i zabezpieczy od zwykłych przepięć.

  https://www.thomann.de/pl/furman_m10lx_e.htm

  Najlepiej kupić w takim dużym salonie ogólnoeuropejskim jak Thomann i mieć jedną fakturę niż pozwolić, żeby jacyś miejscowi wałkarze amatorzy robili kombinacje z dziesiącioma osobnymi zamówieniami po krzakach. Zamówienie przyjeżdża dużym samochodem od kuriera. Na miejscu wziąc dźwiękowca Kamila, żeby podjechał z kimś z parafii do Tarnobrzega i dobrał kable, elementy do postawienia/zawieszenia kolumn i ew. statywy mikrofonowe, jeśli parafia nie ma.

  Standard przemysłowy, w parokrotnie mniejszej cenie niż wybujałe wariactwa, brak możliwości mataczenia przy zamówieniu, z gwarancją i prostym serwisem w razie czego. Tylko podpiąć i grać. Bo o to chodzi. Najważniejsze i tak ma się odbywać wokół ołtarza.

 11. Fantazje to ma kto te rury przytargał z Anglii i sie teraz nie da tego z niczym polaczyc chyba ze wydac kolejne 100 tysiecy

  Ja jestem ciekawy czy to naprawde z Anglii przyjechalo czy sam papier jest z Anglii

 12. ale po co montować alektroniki , jeżeli ktos chodzi to słyszy, że nawet nie żle brzmią , podreperować i będą służyć kolejne lata

 13. A ulice Mała i Willowa nadal nieoświetlone. Swego czasu p. Burmistrz zapewniał oświetlić te ulice do 2013 roku!!! Młodsi mogą już tego nie pamiętać. Mówimy w sumie o 4 tzw. lampach parkowych, które tak pięknie świecą w innych częściach miasta.
  No cóż, nie ma tu zbyt wielu znajomych p. Burmistrza jak choćby w szkole podstawowej w Alfredówce.

  • Nie tak pieknie swieca jak ci sie wydaje, na ul. 1Maja oswietlenie postawili we Wrzsniu z jedna bublowa lampa i dopiero dzisiaj ja wymienili ale nie ma pewnosci czy wieczorem zaswieci

  • Jest od tego referat w UMiG. Lampy nie są własnością prywatną mieszkańca. Od września zarządca sam powinien był zauważyć. No ale jak na czele zarządców stoi facet, który nie mieszka w mieście…

 14. Ktulu, gdyby to byla prywatna lampa to nikt o zdrowych zmyslach nie zainstalowal by jej w cieniu rozlozystego drzewa a teraz ten referat co wspominasz powinien to drzewo przesadzic aby lampa mogla spelnic swoje zadanie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here