Likwidacja gimnazjów w Nowej Dębie – możliwe scenariusze

7

Nowa reforma oświaty zakładająca między innymi likwidację gimnazjów wchodzi w życie już w tym roku. Co to w praktyce oznacza dla nowodębskich szkół? Czy wszyscy nauczyciele znajdą pracę po wprowadzeniu zmian? I wreszcie co na ten temat sądzą główni zainteresowani tj. rodzice i ich dzieci?

Zmiany rozpoczną się od roku szkolnego 2017/2018. Uczniowie kończący w tym roku szkolnym klasę VI szkoły podstawowej staną się uczniami VII klasy szkoły podstawowej – nie pójdą więc do gimnazjów. Tak rozpocznie się stopniowe wygaszanie gimnazjów (w pierwszym roku zostaną w nich jeszcze uczniowie klas drugich i trzecich). W roku szkolnym 2018/2019 ostatni rocznik dzieci klas III ukończy gimnazjum. Z dniem 1 września 2019 r. nie będą funkcjonować gimnazja.
Uczniowie kończący gimnazjum będą kształcili się w 3-letnich liceach ogólnokształcących i 4-letnich technikach, natomiast dzieci kończące VIII klasę szkoły podstawowej rozpoczną naukę w 4-letnim liceum lub 5-letnim technikum. Uczniowie będą mogli także kontynuować naukę w I klasie branżowej szkoły I stopnia.

Nowodębskie scenariusze

Jak reforma będzie przebiegała w Nowej Dębie? Wszystko zależy od woli burmistrza i radnych. Problemów organizacyjnych nie powinno być tam gdzie gimnazjum i szkoła podstawowa znajdują się w jednym budynku. Dotyczy to Osiedla Dęba oraz sołectw.  Gimnazja wygasną, a sale po nich zapełnią uczniowie 7 i 8 klasy. Pojawia się jednak pytanie co zrobić z Gimnazjum nr 1 które mieści się w budynku liceum przy ulicy Reja.  Scenariusz pierwszy zakłada „nicnierobienie”. W praktyce oznacza pozostawienie gimnazjum w jego obecnej formie do czasu „naturalnej śmierci” czyli do 1 września 2019 roku.  Scenariusz drugi to administracyjne połączenie Szkoły Podstawowej nr 2 i Gimnazjum nr 1 z jedną dyrekcją i księgowością przy pozostawieniu obu jednostek w oddzielnych budynkach.  Ta opcja najmniej odpowiada obecnej dyrekcji SP2 na karb której za kilka lat spadłby obowiązek podjęcia decyzji których nauczycieli dawnego gimnazjum należy pozostawić w pracy, a których pożegnać ze szkoły. I wreszcie co zrobić z nowymi 7 i 8 klasistami ? „Upchnąć” ich w SP2 jak miało to miejsce dawniej? Czy też wysyłać 7 i 8 klasy do budynku przy ulicy Reja 7 ?

Póki co ostateczne decyzje – przynajmniej oficjalnie – jeszcze nie zapadły. Po feriach odbędzie się spotkanie rad pedagogicznych obu szkół.

Co Państwo sądzicie o nowej reformie oświaty? Czekamy na wasze opinie w komentarzach.

7 KOMENTARZE

  1. Gbur-mistz już wszystko ułożył,sześć nauczycielek jest do zwolnienia,to porażka tego rządu za pani minister,która twierdzi że nikt nie zostanie zwolniony

    • Ale w technikum o liceum przybędzie, a szkoły też sa przecież w naszym mieście, tylko niech się wezmą do roboty

    • Znowu nieznajomość realiów. Technikum i Liceum podlegają pod powiat, a podstawówki i gimnazja pod gminę i tutaj jest problem z przejmowaniem nauczycieli, bo nikt nie może nakazać powiatowi by ich zatrudnić – no chyba że pani minister ale jej nie po drodze to robić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here