To była jedna z bardziej gorących dyskusji podczas sesji Rady Miejskiej w Nowej Dębie (29/05/2026). W centrum sporu znalazły się pieniądze, zakres uprawnień burmistrza oraz sposób podejmowania decyzji dotyczących wielomilionowych inwestycji.
Iskrą, która rozpaliła debatę, było wystąpienie radnego Tomasza Wolana. Odniósł się on do informacji przekazanych wcześniej podczas komisji budżetowej dotyczących budowy hali sportowej w Tarnowskiej Woli.
– W budżecie na ten cel zabezpieczono około 1 mln zł. Najtańsza oferta wynosiła około 1,23 mln zł, a kolejna prawie 1,9 mln zł. Po wycofaniu się najtańszego wykonawcy najbardziej racjonalnym rozwiązaniem byłoby ogłoszenie nowego przetargu i ponowne sprawdzenie rynku – argumentował radny.
Według Wolana zamiast ponowienia postępowania burmistrz rozważał zwiększyć finansowanie inwestycji o kolejne 900 tys. zł. Przesunięcie miałoby dotyczyć funduszy zarezerwowanych na budowę boiska przy Zespole Placówek Oświatowych w Osiedlu Dęba.
Radny zaapelował również o zwołanie wspólnego posiedzenia komisji, podczas którego radni mogliby poznać pełny koszt inwestycji, harmonogram jej realizacji oraz źródła finansowania.
Spór o kontrolę nad budżetem
Najwięcej emocji wzbudziła jednak nie sama hala sportowa, lecz sposób finansowania inwestycji.
Obowiązująca uchwała budżetowa daje burmistrzowi możliwość dokonywania przesunięć środków pomiędzy zadaniami bez konieczności każdorazowego uzyskiwania zgody rady miejskiej.
To właśnie ten mechanizm postanowił zakwestionować Tomasz Wolan.
Radny zgłosił poprawkę ograniczającą możliwość samodzielnego dokonywania takich zmian przez burmistrza do kwoty 50 tys. zł. Każda większa zmiana wymagałaby zgody rady miejskiej.
– Jeżeli możliwe jest przesunięcie 900 tys. zł na jedną inwestycję bez decyzji rady, to oznacza, że obecne upoważnienie jest zbyt szerokie – argumentował.
Burmistrz zapowiada RIO
Propozycja wywołała zdecydowaną reakcję burmistrza Wiesława Ordona.
– To, że daliście taką kompetencję, było wyrazem zaufania do burmistrza. Jeżeli ten wniosek zostanie przegłosowany, zgłoszę swoje uwagi do Regionalnej Izby Obrachunkowej – zapowiedział.
Słowa te spotkały się z odpowiedzią części radnych.
– Być może przez wielu radnych to zaufanie zostało już wykorzystane. Jeżeli wszystkie decyzje są słuszne i przejrzyste, to nie powinno być problemu z większą kontrolą rady nad wydatkowaniem publicznych pieniędzy – odpowiadał Tomasz Wolan.
Zdaniem radnego zapowiedź skierowania sprawy do RIO może być odebrana jako próba obrony bardzo szerokich uprawnień burmistrza i niechęć do zwiększenia kontroli rady nad milionowymi przesunięciami środków.
Rada poparła zmianę
Po dyskusji radni przystąpili do głosowania.
Za ograniczeniem uprawnień burmistrza głosowało 9 radnych, przeciw było 4, a 2 osoby wstrzymały się od głosu.
To nie koniec sporu
Burmistrz zapowiedział skierowanie sprawy do Regionalnej Izby Obrachunkowej, która oceni zgodność uchwały z przepisami prawa.
Niezależnie od stanowiska RIO wynik głosowania pokazał jednak, że większość rady oczekuje większej kontroli nad zmianami dokonywanymi w budżecie gminy.
Radni zwracają uwagę, że decyzje dotyczące setek tysięcy czy milionów złotych powinny być podejmowane przy udziale organu stanowiącego, a nie wyłącznie w drodze zarządzeń.
Można również przypuszczać, że nawet jeśli obecna uchwała zostałaby zakwestionowana przez RIO, podobny zapis ograniczający zakres samodzielnych przesunięć środków zostanie zaproponowany przez radnych przy uchwalaniu kolejnego budżetu gminy.
_________________________________





Hahaha co za cyrk , az sobie zrobie popcorn
Brawo za czujność!!!
Należałoby sprawdzić również zasadność wydania 1mln zł na halę w Tarnowskiej Woli, patrząc na liczbę urodzeń w tej miejscowości, budowa hali jest zupełnie nie potrzebna.
Ale w ten sposób można kupić wsparcie dla Kopcia w przyszłych wyborach.
Pewnie że nie może sobie tak przesunąć, zabrał z dęby wsi z boiska i dał sobie na tarnowska wolę. Jak to tak można sobie samemu decydować o tak dłużej kwocie przesunięć. Bardzo dobrze zrobić do min
Nie może sobie burmistrz sam przesuwać jak chce i na co chce. Środki na inwestycje można przesuwać na inne inwestycje ale trzeba na to zgody rady miasta w drodze Uchwały. Pani skarbnik powinna to wiedzieć, a RIO może to skontrolować. Sam burmistrz może przesuwać co chce na swoim podwórku, kropka.
On chce budować hale w tarnowskiej. W której nie ma dzieci. Dla kogo?
Do tego kradnie pieniądze os Dęba.
Przez tyle lat to ma już dokładnie przećwiczone. Przecież chlopki ze wsi Deba i tam.mu bez wazeliny wchodzą i cieszą się, że ich poklepie po ramieniu Soltys Flis cos tam.dla siebie przy tej okazji po cichu ukręci , zas drugi Flis się cieszy , bo auto jego imieniem.ochrzcili , to nic, że się do żadnej akcji nie nadaje .
Przypomnijcie mi ile Tarnowska Wola włożyła do budżetu gminy?
Dlaczego tak bezczelnie zabiera sie pieniądze tym którzy to wypracowali?
Brawo radni. Prześwietlić tę inwestycje.
Nie patrzę na to tymi kategoriami kto ile włożyć do budżetu. Ale patrzę na zasadność tej inwestycji a tu zasadności nie ma żadnej nie ma dzieci , urodzeń też nie ma na tyle żeby to odżyło, a więc po co hala nie pomoże jak nie ma urodzeń i dzieci. Tu są zaniedbania Ordona przez lata przedszkole świetlica z prawdziwego zdarzenia. Teraz sobie burmistrz przypomniał o szkole jak już ma się zamykać. panie ordonie szkole w Tarnowskiej woli to został postawiony krzyżyk jak uratowano szkole w Alfredowce. Tak była by jedna w miarę dobrze funkcjonująca szkoła na 3 miejscowości TW Rozalin Alfredowka i to by było rozsądne . I wtedy można myśleć o budowie hali itp. ale wszyscy mówili że tak będzie to nie chciał pan słuchać nikogo. To teraz pan Man Alfredowka zostaje i bardzo dobrze kibicuje im. A TW do zamkniecie tzn sama się zamknie bo nie będzie dzieci. Ot takiego mamy burmistrza nauczyciela :)
Czyżby Ordon z Kopciem stracili większość w radzie? Na tonoącym okręcie postanowili zostać rozłamowcy z Cygan i Chmielowa przy wsparciu radnego Roga?
Jacy „rozłamowcy”obaj są za utrzymaniem obecnego statusu gminy. Już widzę jak pan radny S.S. występuje przeciw burmistrzowi. On pierwszy oponował przeciw rozłamowi. Tyle korzyści co dotychczas to już nigdy w nowej gminie nie będzie miał
No „pogratulować” mieszkańcom osiedla Dęba głosowaliscie na swojego Ordona a on w podzięce zabiera wam pieniądze brawo brawo
Nie wiem czy to prawda że dyrektorka z tarnowskiej ma być dyrektorem w Dębie wsi :) czyli statek tonie i uciekają z niego żal na to patrzeć
Jasiu nie chodzi i nie narzeka widząc na płocie? to jest dobrze on się zna przecież. Taki uśmiechnięty burmistrz był amerykański szkooda
Jak można wciskać ludziom kit że gdy powstanie hala sportowa z przedszkolem w korytarzu to wówczas przybędzie dzieci? Dzieci przestały się rodzić i ich na rynku po prostu nie ma. Jak powstanie hala to co? Z Majdanu będą przyjeżdżać do Tarnowskiej? Ordon miał 20 lat na to by ratować szkołę. Zmarnował ten czas. Jegi koleżanka Pani dyrektor Gerba też miała sporo czasu na działanie. Dzisiaj pani Gerba przechodzi na stołek dyrektora do Osiedla Dęba.. Tego osiedla któremu Ordon chciał capnąć kasę na budowę hali w Tarnowskiej.. Ależ to wszystko perfidne.
Co na to piewca i wyznawca Ordona niejaki Władek, przewodniczący osiedla Dęba? Gdyby nie Wolan to by twojemu Osiedlu Ordon zabrał bańkę. A Ty dalej będziesz gardłował na cześć Ordona.
Kolejna bohaterka to pani radna Kosior. Wstrzymując się pozwala pani Ordonowi na to by to pani szkoła była marginalizowana. O sprzeciwie pana Roga to całkiem szkoda gadać. Jak przewodniczący komisji budżetowej może być przeciwko temu aby budzet był bardziej transparentny i aby radni mieli na niego większy wpływ. Czy Pan Róg każdy najgłupszy pomysł Ordona musi opiniować pozytywnie
ty błona pełna zgoda. Róg mnie nie zaskoczył niczym bo mam pewną teorie co do zawartości jego czaski, natomiast Kosiorowa kompletnie nic nie ogarnia i nie czuje tych rozgrywek. Laska przykłada łape do zamknięcia własnej szkoły. Tzn się wstrzymuje bo ona jest fajna i nie chce żeby się ktoś obraził. Krótka to będzie przygoda dla tej pani z samorządem.
Pani Żarkowska się wstrzymała, nie wie Pani jak głosować??? To trzeba było się nie pchać do rady, zapomniała Pani chyba, że Pani jest radna z Nowej Dęby, Róg to już nieporozumienie całkowite.
Wolno jej,widocznie przeanalizowała wszystkie za i przeciw głosowania w tej konkretnej sprawie.Radny zawsze zachowuje prawo do wstrzymania się od głosu, chyba że odrębne przepisy proceduralne (np. przy wyborach tajnych) stanowią inaczej.
Obydwaj są siebie warci
Obydwaj to wieśniacy i u obydwu słoma z butów wychodzi
Królowa Błona!!!!!
I co z tego że Wolan wywalczył dla Osiedla Dęba i tak bedzie ten zły tego się nie widzi. Jak ktoś nie umie walczyć o swoje tylko tańczy się jak ktoś zagra to czas najwyższy ustąpić ze stanowiska i dać szanse młodym się wykazać
Ale buta z tego Ordona,będzie zgłaszał do Rio,Panie Wolan bravo,kolejny w tej Radzie to Róg on jest ubezłwasnowolniony???
Mam po drodze Tarnowska Wolę, jadąc do Tarnobrzega do pracy wolę tam dać dziecko niż do dęby. Blisko od drogi głównej a bezpiecznie bo nie bezpośrednio. Wydaje mi się szkołą tradycyjną
Jest jeden sposób na to ,w Krakowie dało się odwołać.
Dziękuję Panu Radnemu z Dęby Wsi za to że ma odwagę zabrać pieniądze ze swojego osiedla i oddać Tarnowskiej Woli. Brawo Panie Róg .
Komisja budżetowa kontroluje cokolwiek w tej gminie ?
Rozwiązać tę radę, ale już. Sztuczny twór, który o nic nie dba i niczym się nie interesuje!
Marek Kopeć to jest z Osiedla Dęba, czy z Tarnowskiej Woli ???
TRUDNE PYTANIE DLA KOSMITY (jak chodzi o lojalność wobec swoich).
Proponuję odwołać radnego z osiedla dęba i burmistrza z osiedla dęba za działanie na szkodę swojego osiedla
Praktycznie to mozna odwołać całą radę miejską wraz z burmistrzami. W Krakowie się udało to moze i u nas sie uda.
Łordon da radę podzieli robotę na etapy , przecież musi oddać pieniądze za wsparcie w wyborach.
Ordon zabiera pieniądze z że szkoły w Dębie, a Róg go popiera. Oj Róg, Róg, kto ciebie wybral ???
Odwołać tych Szkodników, brak absolutorium czy referendum jak w Krakowie
Co to za błyskawica ze Strajku Kobiet?
Regionalna Izba Obrachunkowa powinna przeszkolić cokolwiek tą komisję budzetową.
Po jakiego grzyba budują hale w tarnowskiej? przecież to dziura. A tu problem w mieście, żeby wybudować basen otwarty, żeby ludziska mieli gdzie latem wyjść i sie ochłodzić, bo przecież planeta płonie! No cóz Ordon chce na zakończenie swojej kadencji u władzy dla swoich wszystko zrobić, zeby mu pomnik postawili w Tarnowskiej. Dlatego juz dawno powinnismy sie odłaczyc od wiosek, żebysmy mieli swojego włodarza, który bedzie dbał o miasto a nie wioski
świetnie że Burmistrz skieruje tą uchwałę do RIO. Wydaje mi się że w druga stronę jest to absolutne nadużycie- a teraz zaczyna to wyglądać prawidłowo- skoro Rada ustala budżet i and nim głosuje to jakim prawem burmistrz sam potem przesuwa te środki??? Przecież to nonsens
970 zł za transport psa do Warszawy? Na bogato w naszej gminie!!@
Zawieziesz go darmo?
Można znaleźć tańszy transport. Jeżeli dla Ciebie jest to ok cena przejazdu, to następnym razem zapłać za przejazd. Nie musimy się do wszystkiego dokładać!!
Ciekawe jakby się radny Wolan zachował gdyby sprawa dotyczyła Jadachów?
Roga nie przebije.onjest jak Duda. Zabrać swoim oddać szoszonom
Pilnuj swoich radnych.Wolan walczy o każdy grosz dla swojego osiedla, czego nie można powiedzieć o kopciu czy rogu. Co oni to tej pory zrobili czym się wykazali? To co reprezentują to jest dno i trzy metry mułu.